مهاجرت کاری اتریش

ویزای کاری اتریش

ویزای کاری اتریش

متقاضیان می توانند با اخذ ویزای کاری اتریش اجازه ورود به این کشور را داشته باشند و یکی از راه های مهاجرت به اتریش، از طریق کار است. اخذ ویزای کاری اتریش از 2 طریق امکان پذیر است و یکی از مورد اطمینان ترین راه های مهاجرت به این کشور است. با اخذ ویزای کاری اتریش می توان حق زندگی و اشتغال در این کشور پیشرفته را داشت. زندگی در اتریش برای بسیاری از افراد غنیمت بزرگی است. چراکه بهره گیری از امکانات بی شمار شهروندان اتریشی و محسوب شدن به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا از اهداف بسیاری از اتباع خارجی است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله در باب اخذ انواع ویزای کاری اتریش و امکاناتی که این ویزا به دارندگان آن خواهد داد، مطالبی را ارائه می کند.

انواع ویزای کاری اتریش

اتریش از جمله کشورهای اتحادیه اروپا است که برای کار کردن اتباع اتریشی و غیر اتریشی قوانین مخصوصی را تصویب کرده است. به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا، کشور اتریش به تمامی افرادی که شهروندی این اتحادیه را دارند، اجازه کار در این کشور را می دهد و هیچ نیازی به اخذ ویزای کاری اتریش ندارند. این افراد با مراجعه به شهرداری های مختلف اتریش می توانند تقاضای کار کنند. در صورتی که تخصصی مطابق با دانشته ها و زمینه کار افراد وجود داشته باشد به راحتی در اتریش مشغول به کار می شوند. در صورتی که اتباع دیگر کشورها مثل ایران، که عضو اتحادیه اروپا نیستند، ملزم به درخواست برای ویزای کاری اتریش هستند.

انواع ویزای کار اتریش که می توان دریافت کرد، در تصویر زیر نشان داده شده است:

انواع ویزای کار اتریش

لازم است بدانید که هر فرد برای درخواست هر یک از ویزاهای کاری اتریش نیاز به حداقل امتیاز لازم برای دریافت آن دارد. هرچه امتیازات فرد طبق جدول امتیاز بندی هر ویزا بیشتر باشد، احتمال موافقت با درخواست وی بالاتر می رود. روند اخذ ویزای پیشنهاد شغلی با روند ویزای جستجوی کار کمی متفاوت است. این 2 حتی از نظر بازه زمانی نیز تفاوت هایی با هم دارند که در ادامه به آن اشاره شده است.

ویزای کاری اتریش از نوع ویزای جستجوی کار

به ویزای جستجوی کار اتریش، ویزای جاب سیکر (job seeker) نیز می گویند. این نوع ویزا در اصطلاح به مواردی تعلق می گیرد که بر طبق جداول امتیازبندی، هر فرد بتواند حداقل 70 امتیاز را دریافت کند. در این صورت از نظر دولت اتریش صلاحیت ورود به این کشور را خواهد داشت. متقاضیانی که موفق به اخذ ویزای جستجوی کار اتریش شوند، اجازه اقامت در اتریش به مدت 6 ماه را دارند تا به دنبال شغلی مناسب باشند. برای جذب شدن در شرکت ها، ادارات، صنعت و یا هر بخش کاری اتریش، باید با کارفرمای آن زمینه کاری ارتباط برقرار کرد و در صورت جلب نظر وی در آن زمینه مشغول به کار شد.

افرادی که درخواست ویزای جستجوی کار اتریش را دارند، با توجه به درخواست های بسیار زیاد افراد بایستی از چند ماه قبل مدارک لازم برای اخذ ویزای اتریش را مهیا کرده و به سفارت این کشور در روز معین رزرو شده تحویل دهند. اگر فرد پس از ورود به اتریش امتیاز لازم را بتواند بدست آورد و کارفرمایی را پیدا کند، شرایط دریافت کارت قرمر-سفید-قرمز اتریش را خواهد داشت.

امتیازاتی که باید برای اخذ ویزای جستجوی کار اتریش کسب کرد در جدول زیر لیست شده اند:

پارامترامتیاز لازم
سن20 الی 35 سال 20 امتیاز
40 الی 45 سال 10 امتیاز
سابقه کاریسابقه کار خارج از اتریش به ازای هر یک سال 2 امتیاز
سابقه کار در اتریش به ازای هر 6 ماه 19 امتیاز

سابقه تحصیلی


کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 امتیاز
دکترا 40 امتیاز
فارغ التحصیل رشته های فنی مهندسی 30 امتیاز
داشتن مدرک ثبت اختراع 10 امتیاز
فارغ التحصیلی از دانشگاه های اتریش 20 امتیاز
مدرک زبان انگلیسی
سطح A1 5 امتیاز
سطح A2 10 امتیاز

ویزای کاری اتریش از نوع ویزای جستجوی کار

ویزای کاری اتریش از نوع ویزای پیشنهاد شغلی

به این نوع ویزا در اصطلاح ویزای جاب آفر (job offer) نیز گفته می شود. این ویزا به افرادی تعلق خواهد گرفت که با کارفرمای مشخصی ارتباط برقرار کرده باشند و از طرف کارفرما به آن ها شغلی پیشنهاد داده شده باشد. افرادی که علاقه مند مهاجرت به اتریش و ورود به بازار کاری این کشور هستند، بهتر است با داشتن تخصص کافی در یک زمینه کاری و داشتن شرایط لازم، رزومه و سوابق کاری خود را برای یک کارفرما یا شرکت ارسال کنند.

در صورتی که کارفرمای اتریشی نسبت به رزومه فرد و همکاری با وی راغب شود، مستقیما درخواست و دعوتنامه همکاری برای فرد ارسال می کند و امکان دریافت ویزا را برای وی مهیا خواهد کرد. این روش مزیت هایی نسبت به ویزای جستجوی کار دارد، چراکه شغل متقاضی از قبل تامین شده است و در اعطاء ویزا توسط سفارت نیز سخت گیری های کمتری به کار گرفته می شود. حداقل امتیازی که برای اخذ ویزای پیشنهاد شغلی اتریش باید به دست آورده شود، 55 امتیاز است.

نحوه امتیازدهی بر اساس معیارهایی که در جدول زیر آورده شده است صورت می گیرد:

پارامترامتیاز لازم
سنتا 30 سال 15 امتیاز
تا 40 سال 10 امتیاز
سابقه کاریسابقه کار خارج از اتریش به ازای هر یک سال 2 امتیاز
سابقه کار در اتریش به ازای هر 6 ماه 4 امتیاز
سابقه تحصیلیمدرک فنی و حرفه ای 20 امتیاز
تحصیلات دانشگاهی 25 امتیاز
فارغ التحصیل موسسات آموزش عالی 30 امتیاز
مدرک زبان انگلیسیسطح A2 5 امتیاز
سطح B1 10 امتیاز

هزینه درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش

افرادی که حداقل امتیاز لازم گفته شده در جداول را به دست آوردند، می توانند کارت قرمز-سفید قرمز اتریش را دریافت کنند. این کارت یکی از انواع کارت هایی است که به افراد اجازه اقامت در اتریش را می دهد. افرادی که این کارت را به دست می آورند می توانند به کار در شهرهای مختلف اتریش بپردازند. هزینه درخواست برای دریافت کارت اجازه کار در اتریش حدود 120€ (یورو) و درخواست ویزای جستجوی کار حدود 150€ (یورو) است.

با زندگی و کار کردن در اتریش می توان بهترین تجربه از اقامت در یک کشور بسیار با کیفیت را به دست آورد. اتریش سالانه مهاجران کاری بسیار زیادی را از کشورهای مختلف می پذیرد و امکانات فوق العاده ای را نیز برای زندگی شهروندان مهیا کرده است. در صورتی که سوالاتی در بحث مهاجرت به اتریش و هزینه زندگی در اتریش دارید، حتما با مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :