مهاجرت به کشور اتریش

اقامت اتریش

اقامت اتریش

یکی از راه های گرفتن عنوان شهروندی اروپا و استفاده از حقوق و مزایای آن، اخذ اقامت یکی از کشورهای اروپایی، مانند اقامت اتریش است. اتریش را به عنوان یک کشور پیشرفته و همچنان در حال توسعه می شناسند که در سال های اخیر، از سراسر جهان و ایران متقاضیان زیادی برای مهاجرت و ورود به این کشور داشته است. اگر از افراد علاقه مند به اتریش در مورد دلیل هجوم مهاجران به این کشور پرسیده شود، قطعا پاسخ چیزی جز کیفیت بالای زندگی در این کشور نخواهد بود. دولت اتریش برای شهروندان ساکن در این کشور امکانات فراوانی در جنبه های مختلف زندگی و تحصیل فراهم کرده است. بسیاری از مردم دیگر کشورها نیز تمایل به مهاجرت به این کشور، اخذ اقامت اتریش و استفاده از این امکانات دارند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله جزئیات اخذ اقامت اتریش را شرح داده اند.

دلایل اخذ اقامت اتریش

کشور کوچک و زیبای اتریش، نه تنها به دلایل موقعیت جغرافیایی مناسب و فرهنگ بالای مردمان، بلکه بخاطر سطح زندگی بسیار بالای مردمان این کشور در جهان شهرت خاصی دارد. این کشور با ثبات اقتصادی و رتبه تک رقمی در بین برترین مکان ها برای زندگی، توجه مهاجران بسیاری را به خود جلب کرده است. سالانه عده زیادی از ایرانیان و مردمان دیگر کشورها اقدام به ترک کشور خود و از دست دادن تابعیت اصلی، بخاطر اخذ تابعیت و اقامت اتریش می کنند. طبیعتا افراد مختلف با کنار هم گذاشتن مزایا و معایب زندگی در اتریش و همچنین اهداف و دلایل خاصی، مهاجرت به این کشور را یکی از راه های رسیدن به هدف خود می دانند.

اخذ اقامت اتریش به معنای این است که فرد به عنوان یک شهروند اتریشی شناخته شود و از مزایای زندگی در اتریش بتواند بهره ببرد. با اخذ اقامت اتریش نه تنها می توان در این کشور با حق و حقوقی همانند دیگر شهروندان زندگی کرد، بلکه حق سفر بدون محدودیت و ویزا در بین کشورهای اروپایی و حوزه شنگن را به فرد می دهد. این یکی از مهم ترین دلایل متقاضیان برای گرفتن مجوز اقامت در اتریش است. این اقامت ممکن است به صورت موقت یا دائمی به فرد اعطاء شود. اما با دریافت این مجوز می توان از سیستم آموزشی پیشرفته، حمل و نقل عمومی مناسب، خدمات بهداشتی باکیفیت، کارهای با درآمد مناسب و حتی امکانات تفریحی بسیار متنوع این کشور بهره مند شد.

راه های دریافت اقامت اتریش

برای ورود به اتریش تحت هر عنوانی بایستی ویزای ورود به این کشور را دریافت کرده باشید. بسته به اهداف ورود فرد به این کشور، ویزاهای مختلفی به او اعطاء می گردد.

برخی از انواع ویزاها برای ورود به کشور اتریش عبارتند از:

  • ویزای کار
  • ویزای تحصیل
  • ویزای توریستی
  • ویزای سرمایه گذاری و یا بلندمدت

این ویزاها به منزله مجوز ورود فرد به اتریش هستند. پس از برنامه ریزی سفر و ورود به این کشور می توان برای دریافت اقامت اتریش اقدام کرد. در این مرحله نیز روش های متفاوتی برای اخذ اقامت موقت یا دائم وجود دارد.

برخی از راه های اخذ اقامت اتریش در لیست زیر آورده شده اند:

راه های اخذ اقامت اتریش

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی و ثبت شرکت

به این روش اقامت، اقامت خودحمایتی یا حمایت فردی نیز گفته می شود. افرادی که از این طریق اقدام به دریافت اقامت اتریش می کنند، باید به فکر تمامی هزینه های زندگی در اتریش باشند و به میزان حداقل های تعیین شده توسط قانون، در حساب خود موجودی داشته باشند. متقاضی بایستی تضمین دهد که بدون کار کردن در اتریش می تواند مخارج خود را تامین کند. حداقل موجودی حساب متقاضی باید 22000€ (یورو) باشد تا بتواند اقامت موقت یک ساله اتریش را بگیرد. فرد با گذر زمان می تواند مدت اقامت خود را تا 3 و سپس تا 6 سال نیز تمدید کند. در باب آشنایی بیشتر با شرایط سرمایه گذاری در اتریش، مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

اعطاء اقامت اتریش از طریق ثبت شرکت برای کمک به توسعه اقتصادی اتریش و پیشرفت های تجاری این کشور در نظر گرفته شده است. متقاضی می تواند پیشنهاد یا طرح مورد نظر خود را تحویل اداره کار اتریش دهد و منتظر نتایج بررسی آن باشد. لازم به ذکر است که سخت گیری های دولت اتریش برای ثبت شرکت توسط افراد دیگر کشورها تا حد زیادی است و کمتر از 10% متقاضیان، موفق به دریافت تایید از اداره کار در اتریش خواهند شد.

اقامت اتریش از طریق کار

شرایط کاری مناسب و درآمدهای خوب در اتریش، باعث ترغیب افراد به مهاجرت به اتریش از طریق ویزای کاری و اشتغال در این کشور شده است. دولت اتریش در شرایطی با درخواست افراد متقاضی موافقت خواهد کرد. به طور مثال، افرادی که در زمینه شغلی خود مهارت های بالا و تخصص کافی داشته باشند و در شرکت یا ادارات اتریش جای خالی برای آن ها وجود داشته باشد، می توانند یک دوره 6 ماه وارد اتریش شوند و تا پایان این مدت، شغل مناسب خود را پیدا کنند. معمولا اتریشی ها در صورتی به افراد بیگانه شغلی می دهند که هم وطن اتریشی مناسبی برای آن مهارت وجود نداشته باشد.

اقامت اتریش از طریق کار

اقامت اتریش از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به اتریش، یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرتی در بین دانشجویان و دانش آموختگان سایر کشورهاست. افراد با مقایسه کیفیت آموزش در اتریش و کشور مبدا خود، تصمیم به گذراندن ادامه تحصیلات خود در دانشگاه های اتریش می گیرند. این روش به عنوان بهترین روش مهاجرت به اتریش نیز محسوب می شود. در ابتدا دانشجو بایستی با ویزای تحصیلی اتریش وارد این کشور شود و در مدت تحصیل خود می تواند تعداد ساعات خاصی را در اتریش کار کند.

با اتمام تحصیلات وی، طبق شرایط ویزای کار، یک مهلت 6 ماه برای پیدا کردن شغل مناسب برای فرد تعیین می شود تا بتواند موفق به اخذ اقامت اتریش پس از تحصیل شود. اگر در این مدت بتواند شغلی پیدا کند، بعد از چند ماه موفق به گرفتن اقامت یکساله اتریش می شود و در صورت ماندگاری و ادامه کار، این اقامت برای متقاضی تمدید خواهد شد.

تعداد ساعات مجاز برای کار دانشجویی در اتریش در جدول زیر آورده شده است:

تعداد ساعات مجاز برای کار کردن در اتریشمقطع دانشجو
20 ساعتکارشناسی
30 ساعتکارشناسی ارشد و دکترا

همانطور که ذکر شد، دولت اتریش طبق قوانین و مقررات مصوب این کشور، راه های زیادی را برای اخذ اقامت اتریش در اختیار متقاضیان قرار داده است. هرچند سخت گیری های اعطای ویزا و اقامت به مهاجران در طی چند سال اخیر بیشتر شده است، اما همچنان با تلاش برای برقرار کردن یکی از شرایط، می توان موفق به دریافت اقامت این کشور پیشرفته و شهروندی اتحادیه اروپا شد. کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله برخی از مهم ترین روش های اخذ اقامت اتریش را مورد بررسی و شرح قرار دادند و آماده پاسخگویی به سوالات باقیمانده شما در زمینه دریافت اقامت اتریش و دیگر کشورهای اروپایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :