مهاجرت تحصیلی ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا برای مهاجران خارجی می تواند بسیار جذاب باشد چرا که این کشور مهد تمدن، تاریخ، فرهنگ، معماری، ادبیات و دانشگاه های برتر است. از اینرو بیشترین میزان جاذبه های گردشگری که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده که متعلق به کشور ایتالیا است. این کشور از نظر اقتصادی یکی از کشورهای ثروتمند و هشتمین کشور جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است. بخش بزرگی از صنایع برتر جهان به این کشور تعلق دارد. ایتالیا در عرصه های فرهنگی، ورزشی و علمی بسیار درخشان است.

دانشگاه های ایتالیا برای ارائه برنامه های تحصیلی طیف گسترده ای از دوره ها را دارا هستند. هم چنین با دانشجویان در شرایط مختلف بسیار منعطف عمل می کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در مقاله زیر به بررسی کامل تحصیل در ایتالیا پرداخته تا از این طریق اطلاعات جامعی را در اختیار متقاضیان قرار دهد.

سیستم تحصیل در ایتالیا

سیستم تحصیل در ایتالیا از 2 بخش بزرگ تشکیل شده است که از نظر نهادی و عملکردی متفاوت هستند. بخش دانشگاه و بخش آموزش عالی برای هنرهای زیبا، موسیقی و رقص، که به طور خلاصه به عنوان بخش AFAM شناخته می‌شود. از طرفی بخش موسسات آموزش عالی در ایتالیا به شرح تقسیم بندی زیر می باشد:

 • دانشگاه های دولتی
 • دانشگاه های غیر دولتی که به طور قانونی به رسمیت شناخته شده اند.
 • دانشگاه های آنلاین
 • مدارس عالی و موسسات با اساسنامه خاص

سیستم دانشگاه ایتالیا در 3 چرخه سازماندهی شده است که مدارک تحصیلی تعریف شده با هر دوره مرتبط است که به دانشجویان امکان می دهد با تحصیلات خود پیشرفت کنند، در مسابقات استخدام عمومی شرکت کنند و وارد محل کار و مشاغل در حرفه ها شوند. دوره های تحصیلی دانشگاهی بر حسب واحد ساختار بندی می شوند. یک اعتبار دانشگاهی (CFU) معمولا معادل 25 ساعت مطالعه توسط یک دانشجو است که در مجموع مطالعه فردی را شامل می شود. میانگین مقدار کار آکادمیک انجام شده توسط یک دانشجوی تمام وقت در یک سال طبق قرارداد 60 CFU اندازه گیری می شود. سیستم CFU معادل سیستم ECTS است.

سیستم تحصیل در ایتالیا

دوره های دانشگاهی تحصیل در ایتالیا

دوره های دانشگاهی تحصیل در ایتالیا، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد هستند که اهداف و فعالیت های آموزشی مشترک دارند در کلاس های کارشناسی جمع آوری می شوند. محتوای آموزشی هر دوره تحصیلی به طور مستقل توسط هر دانشگاه مشخص می شود. آنها موظفند فعالیت های آموزشی خاصی (تعداد واحدهای مربوطه) را که در سطح ملی ثابت شده اند شامل شوند. دانشگاه‌ های ایتالیا می‌توانند برنامه‌ های مشترکی را با همکاری سایر دانشگاه‌ ها، چه ایتالیایی و چه خارجی، ایجاد کنند، که پس از تکمیل، مدرک ‌های مشترک یا مدرک ‌های مضاعف ارائه می شود.

مدارک تحصیلی در یک کلاس همه دارای ارزش قانونی یکسانی هستند. به دارنده مدارک دانشگاهی عناوین مختلف علمی اعطاء می کنند:

 • مدرکی عنوان علمی “Dottore” را می گیرد، مدرک کارشناسی ارشد به عنوان “Dottore Magistrale” تعریف می شود.
 • دکترای تحقیقاتی عنوان “Dottore di ricerca” یا “PhD” را دریافت می کنند. طول مدت تحصیل کارشناسی 4 تا 5 سال، دوره کارشناسی ارشد 2 تا 3 سال و دوره دکترا 4 تا 5 سال می باشد.

در جدول زیر رنکینگ جهانی (QS) برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا نشان داده شده است:

اسامی دانشگاه هارنکینگ جهانی (QS)
دانشگاه پلی تکنیک میلان137
دانشگاه بولونیا160
دانشگاه لاساپینزای رم171
دانشگاه پادوآ216
دانشگاه میلان301
دانشگاه پلی تکنیک تورین308
دانشگاه پیزا383

کار حین تحصیل در ایتالیا

یکی از دلایل اصلی کار حین تحصیل در ایتالیا برای کمک به جبران هزینه های شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی، که البته به کاهش بار مالی شما کمک می کند. چند ساعت کار در هفته تعیین می کند که چقدر می توانید در مشاغل پاره وقت به عنوان دانشجو درآمد کسب کنید. بسته به نوع ویزای صادر شده، می توانید 20 ساعت در هفته و حداقل 40 ساعت در طول تعطیلات به صورت پاره وقت کار کنید.

لازم به ذکر است که به غیر از حقوق، مشاغل دانشجویی هم به کسب تجربه کمک می کند هم چنین در اشتغال شما پس از تحصیل تاثیرگذار خواهد بود. در این صورت، ممکن است به شما این امتیاز داده شود که دوره های کارآموزی با کمک دانشگاه را برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد دریافت کنید. درآمد کار دانشجویی در ایتالیا را در اینجا مطالعه نمایید.

نمودار زیر میانگین حقوئق ماهیانه مشاغل پردرآمد در ایتالیا به یورو را نشان می دهد:

میانگین حقوق در صنایع پردرآمد ایتالیا

مدارک لازم برای درخواست تحصیل در ایتالیا

روش های درخواست دانشگاه در ایتالیا بسته به اینکه شما یک دانشجوی اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا هستید و اینکه آیا در مقطع کارشناسی (دوره اول) یا مقطع کارشناسی ارشد (دوره دوم) درخواست می دهید متفاوت است. به طور کلی، اولین قدم این است که با دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید تا شرایط ورود به برنامه تحصیلی خود را بررسی کنید. پس از تایید صلاحیت شما، باید فرم درخواست را به همراه مدارک مربوطه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور مبدا ارسال کنید. شما باید مدارک خود را به زبان ایتالیایی توسط یک مترجم تایید شده ترجمه کنید.

مدارک لازم برای درخواست تحصیل در ایتالیا به شرح زیر است:

 • فرم درخواست تکمیل شده برای دریافت نامه صلاحیت و شایستگی تحصیلی
 • فرم تکمیل شده مربوط به قبل از ثبت نام
 • کپی مدرک تحصیلی متقاضی مقطع کارشناسی یا کپی گواهی صلاحیت دوره کارشناسی متقاضی تحصیلات تکمیلی
 • کارنامه امتحانات
 • 2 قطعه عکس پاسپورت که یکی از آنها را باید امضاء کنید.
 • هر مدرک دیگری که بتواند درخواست شما را پشتیبانی کند. (به ایتالیایی ترجمه شده باشد)
 • همچنین ممکن است با ارائه نتایج آزمون زبان ایتالیایی نیاز به ارائه مدرکی دال بر مهارت در زبان ایتالیایی داشته باشید.

تصویر زیر طول مدت دوره های مختلف تحصیل در ایتالیا را نمایش می دهد:

طول مدت دوره های مختلف تحصیل در ایتالیا

اگر دانشجوی اتحادیه اروپا هستید، سفارتی که از طریق آن درخواست می دهید، نامه ای مبنی بر صلاحیت و شایستگی تحصیلی برای شما ارسال می کند که تحصیلات خارجی شما را قبل از درخواست برای دانشگاه های ایتالیا تایید می کند. سپس سفارت مدارک شما را به دانشگاه انتخابی شما ارسال می کند و تاییدیه پذیرش (یا رد شدن) را مستقیما از دانشگاه دریافت خواهید کرد. اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا هستید، سفارت ایتالیا متوجه خواهد شد که آیا درخواست شما با شرایط ویزای تحصیل در ایتالیا مطابقت دارد یا خیر. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل دندانپزشکی در لهستان، مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

توانایی های لازم برای کار حین تحصیل در ایتالیا

از توانایی های لازم برای کار حین تحصیل در ایتالیا، تسلط به زبان انگلیسی است که یک مزیت خوب برای دانشجویان بین المللی در ایتالیا محسوب می شود، زیرا آنها می توانند به راحتی مشاغل تدریس خصوصی را بسته به توانایی انگلیسی زبان خود انتخاب کنند. همچنین لازم به ذکر است که اگر در زبان ایتالیایی مهارت دارید، می توانید در مکان هایی مانند سوپرمارکت ها، رستوران ها، کافه ها و غیره کمک کنید. برای برقراری ارتباط موثر به زبان ایتالیایی نیاز دارید.

اگر اهل فن هستید، به عنوان یک متخصص آنلاین، می توانید در طراحی گرافیک، کنسرت های آنلاین یا کارهای فضای دیجیتال نیز مشارکت داشته باشید. شما همچنین می توانید یک مدیریت رسانه های اجتماعی، طراحی وب، طراحی گرافیک و بازاریابی دیجیتال باشید. شغل نویسندگی نیز یک کار آنلاین پرسود است که یک دانشجوی بین المللی می تواند در آن شرکت کند.

مهم است که می توانید بدون مجوز کار نیز کار کنید زیرا اکثر کارهای ذکر شده در بالا می توانند از راه دور انجام شوند. شما زمان خود را کنترل خواهید کرد و زمان کافی برای مطالعه خواهید داشت. شما همچنین می توانید شغلی را که مربوط به حوزه تخصصی شماست در دانشگاه به دست آورید که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد. حقوق ماهیانه کار در ایتالیا در اینجا به طور کامل شرح داده شده است.

نمودار زیر متوسط دستمزد ناخالص ماهانه را در ایتالیا و چند کشور محبوب اروپایی به یورو نشان می دهد:

متوسط دستمزد ناخالص ماهانه را در ایتالیا و چند کشور محبوب اروپایی به یورو

شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در ایتالیا

تنها در صورتی برای شما ویزای تحصیل در ایتالیا صادر می شود که بتوانید شرایط زیر را ثابت کنید. شرایط اخذ ویزا برای تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

 • داشتن محل اقامت مناسب در ایتالیا
 • بودجه کافی برای پوشش کلیه هزینه هایی که ممکن است در حین تحصیل در ایتالیا متحمل شوید (از جمله شهریه، اقامت، حمل و نقل، کتاب های درسی و هزینه های زندگی) در حال حاضر €60196 (یورو) در نظر گرفته می شود.
 • بودجه کافی برای اینکه بتوانید در پایان تحصیلات به کشور خود برگردید، یا مدرکی مبنی بر اینکه قبلا بلیط رفت و برگشت خریداری کرده اید.
 • پاسخ اینکه آیا از طریق بیمه درمانی خصوصی یا توافق نامه ای بین ایتالیا و کشور مادری خود، حق دریافت مراقبت های پزشکی در ایتالیا را دارید.
 • همچنین ممکن است لازم باشد مدرکی مبنی بر پرداخت کامل برای برنامه تحصیلی خود ارائه دهید.

در شکل زیر تعدادی از مدارک لازم برای اخذ ویزا جهت تحصیل در ایتالیا نشان داده شده است:

مدارک لازم برای اخذ ویزا جهت تحصیل در ایتالیا

جهت تحصیل در دانشگاه برشیا ایتالیا این قسمت مطالعه شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا

بیشتر اوقات، ویزا رایگان است، با این حال، برخی از متقاضیان ممکن است نیاز به پرداخت هزینه پردازش ویزا داشته باشند. شما باید تمام مدارک لازم که شواهدی از الزامات ذکر شده در بالا و همچنین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در ایتالیا را ارائه دهید:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا برای تحصیلی در ایتالیا
 • مدرکی مبنی بر پرداخت هزینه درخواست ویزا (در صورت وجود)
 • گذرنامه با اعتبار حداقل 3 ماه پس از پایان دوره شما
 • 2 قطعه عکس اخیر برای پاسپورت که یکی از آنها را باید امضاء کنید.

پس از ورود به ایتالیا، همه دانشجویان (از جمله آنهایی که از اتحادیه اروپا هستند) باید برای اجازه اقامت اقدام کنند. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که دارای ویزای دانشجویی طولانی مدت (بیش از 90 روز) هستند، باید ظرف 8 روز پس از ورود، در اداره پست محلی خود درخواست دهند، در حالی که اتباع اتحادیه اروپا باید در (دفتر ثبت نام) محلی خود ظرف 3 ماه ثبت نام کنند. ورود دانشجویان بین المللی با ویزای دانشجویی کوتاه مدت (حداکثر 90 روز) باید به پلیس محلی اعلام حضور کنند. شما باید اظهارنامه حضور یا اجازه اقامت را همراه داشته باشید، زیرا ممکن است از شما خواسته شود آن را به پلیس یا افسران امنیت عمومی نشان دهید. برای کسب اطلاعات از شرایط تحصیل در دانشگاه کالابریا ایتالیا اینجا را بخوانید.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه و دوره متفاوت است، زیرا موسسات و دانشگاه ها نرخ های خود را تعیین می کنند. طبق دستورالعمل های دولتی، متوسط ​​هزینه ها بین €900 الی 4000€ (یورو) در سال در دانشگاه های دولتی ایتالیا است، در حالی که دانشگاه های خصوصی گران تر خواهند بود. برخی از دوره های تخصصی ممکن است هزینه های بیشتری نیز دریافت کنند، در حالی که دانشجویان دکترا که از دانشگاه انتخابی خود کمک هزینه دریافت می کنند، نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

جهت تکمیل اطلاعات خود درباره برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا به تصویر زیر دقت فرمائید:

برترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین المللی واجد شرایط دریافت بورسیه ها و کمک های مالی، مشابه با دانشجویان محلی هستند که بر اساس شایستگی تحصیلی یا نیاز مالی ارزیابی می شوند. این امر در مورد بورسیه ها، وام های دانشجویی، کمک های مسکن، بلیط های غذا و معافیت از هزینه ها اعمال می شود. این خدمات توسط دفتر DSU دانشگاه مدیریت می شود که همچنین اطلاعات و خدمات مفیدی از جمله مشاوره، فعالیت های فوق برنامه، ورزش، حمل و نقل و سایر موارد عملی را برای دانشجویان ارائه می دهد.

در جدول زیر شهریه سالانه دوره های مختلف تحصیلی را مشاهده می کنید:

دوره تحصیلیشهریه سالانه (یورو)
کارشناسی850€ الی 1000€
کارشناسی ارشد 850€ الی 1000€
دکترا850€ الی 1000€
تحصیلات تکمیلی برترتقریبا 1500€

اگر به تحصیل در دانشگاه ورونا ایتالیا علاقه مندید، اینجا را مطالعه کنید.

انواع بورسیه برای تحصیل در ایتالیا

انواع بورسیه ها برای تحصیل در ایتالیا براساس دستاوردهای تحصیلی و یا توانایی مالی شما اعطا می شود. بنابراین، اگر تحصیلات قبلی خود را با نمرات عالی به پایان برسانید، شانس بیشتری برای دریافت بورسیه تحصیلی با بودجه کامل در ایتالیا وجود دارد. برخی از دانشگاه ها نیز بورسیه هایی را ارائه می دهند که پس از 1 سال تحصیل در آنجا می توانید برای آن اقدام کنید. شما با 2 نوع کمک مالی در ایتالیا روبه رو خواهید شد:

 • بورسیه های دولتی برای دانشجویان خارجی
 • بورسیه هایی که توسط یک دانشگاه خاص حمایت می شود.

این بورسیه ها همچنین از نظر مبلغی که ارائه می دهند و اینکه آیا هزینه های اقامت را پوشش می دهند، متفاوت است. بورسیه تحصیلی DSU برای تحصیل در ایتالیا به معنای «حق تحصیل در دانشگاه» به مزایای کمک مالی اشاره دارد که سالانه توسط منطقه ای که دانشگاه در آن قرار دارد تعریف می شود. بسیاری از دانشگاه ها مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان، دانشگاه پیزا و دانشگاه میلان چنین برنامه ای دارند. مبلغ بورسیه تحصیلی بر اساس گروه درآمدی (وضعیت مالی) و مبدا جغرافیایی شما محاسبه می شود.

مزایای بورسیه تحصیلی DSU در ایتالیا عبارتند از:

 • غرامت پولی
 • خدمات پذیرایی
 • خدمات اقامتی

میانگین درآمد ماهانه در کشور ایتالیا را روی نمودار زیر ملاحظه می کنید:

میانگین درآمد ماهانه در کشور ایتالیا

بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان بین المللی €8100 (یورو) اعطاء می کند و همچنین شما را از پرداخت شهریه و هزینه های ثبت نام معاف می کند.

الزامات برای درخواست بورسیه تحصیلی ایتالیا:

 • ملیت: آذربایجان، ارمنستان، برزیل، کلمبیا، مصر، اتیوپی، غنا، هند، اندونزی، ایران، قزاقستان، مکزیک، جمهوری خلق چین، جمهوری کره، تونس، ترکیه و ویتنام
 • مدرک کارشناسی خود را به اتمام رساند.
 • مهارت زبان انگلیسی سطح B2
 • بیمه درمانی ایتالیایی

به منظور تحصیل داروسازی در ایتالیا و تحصیل تخصص در آمریکا لینک های مربوطه را مطالعه نمایید.

هزینه مسکن در ایتالیا

مسکن دانشجویی در ایتالیا اغلب توسط دفتر بین المللی در دانشگاه مدیریت می شود. این دفاتر اقامتی اطلاعاتی در مورد اجاره آپارتمان ارائه می دهند که عموماً ارزان تر از هزینه یافتن مسکن در بازار خصوصی ایتالیا هستند. به طور معمول، تضمین مسکن فقط برای دانشجویانی است که از خارج از اتحادیه اروپا می آیند. برای صرفه جویی در هزینه مسکن در ایتالیا در بازار خصوصی، رایج است که دانشجویان به جای یک آپارتمان کامل، یک اتاق اجاره می کنند و آن را با دانشجویان دیگر به اشتراک می گذارند. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر درباره فاند و فول فاند در آلمان به لینک مشخص شده مراجعه بفرمائید.

مسکن دانشجویی در ایتالیا در شهرهای بزرگتر گران تر است و بسته به اندازه و موقعیت مکانی نسبت به مرکز شهر و فاصله شما از دانشگاه، می تواند بین €300 الی 600€ (یورو) در ماه متغیر باشد. در ازای پرداخت هزینه، اطلاعات محل اقامت را نیز می توان در آژانس های املاک پیدا کرد. برای دانشجویانی که می خواهند بدون کمک مشاور املاک ترتیب اقامت خود را بدهند، می توانند از پورتال های آنلاین استفاده کنند. حداقل مدت اجاره برای اکثر اقامتگاه ها در ایتالیا یک سال است، اما اقامت دانشجویی در اتاق های مبله معمولا برای دوره های کوتاه تری در دسترس است. برای آگاهی از شرایط تحصیل در دانشگاه کاتانیا ایتالیا این قسمت مطالعه گردد.

هزینه زندگی در ایتالیا

هزینه زندگی در ایتالیا مانند بسیاری از کشورهای اروپایی به محل تحصیل بستگی دارد. مراکز شهری مانند رم، میلان و فلورانس به معنای هزینه های بالاتر هستند، در حالی که شهرهای کوچک دانشگاهی مانند ترنتو ممکن است برای زندگی دانشجویی مناسب تر باشند. از نظر هزینه های زندگی، شما به €12000 (یورو) در سال نیاز دارید تا هزینه های اقامت، غذا، حمل و نقل، سرگرمی و سایر هزینه ها را پوشش دهید، در شمال کشور باید هزینه های بیشتری را بپردازید. هنگام تنظیم بودجه، باید سبک زندگی و عادات خرج کردن خود و همچنین محل اقامت خود را در نظر داشته باشید. شهرهای بزرگ و مناطق توریستی مخصوصا شمال ایتالیا گران تر از شهرهای کوچکتر خواهند بود.

در نمودار زیر میانگین توزیع هزینه زندگی در ایتالیا مشخص شده است:

میانگین توزیع هزینه زندگی در ایتالیا

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

جهت بررسی اقامت پس از تحصیل در ایتالیا، طبق قوانین این کشور، دانشجویان خارجی بعد از فارغ التحصیلی به مدت 12 ماه می توانند در ایتالیا بمانند، در این مدت زمان با توجه به اینکه کشور ایتالیا عضو شنگن می باشد، می توانند به کشورهای اروپایی سفر کنند و اگر مشغول به کار شوند که در این صورت می توانند درخواست ویزای کاری دهند. بعد از اخذ ویزای کاری، اگر به مدت 10 سال در کشور ایتالیا ماندگار شوند، می توانند جهت اخذ پاسپورت ایتالیا درخواست دهند و مجوز اقامت دائم در این کشور را داشته باشند.

در صورتی که می خواهید درباره تعدادی از مزایای تحصیل در ایتالیا اطلاع داشته باشید، به تصویر زیر مراجعه بفرمائید:

مزایای تحصیل در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در دانشگاه میلان ایتالیا را دارید، می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از راهنمایی های کارشناسان متخصص و مشاورین با تجربه استفاده کرده و سریع تر به اهداف تحصیلی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :