مهاجرت به کشور اوکراین

اقامت اوکراین

اقامت اوکراین

مجوز اقامت اوکراین سندی است که حاوی هویت یک فرد خارجی است که مبنای قانونی برای اقامت دائم آنها در اوکراین را فراهم می کند. همه شهروندان غیر اوکراینی با هدف اقامت در این کشور موظف به دریافت اقامت اوکراین هستند. از سوی دیگر در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به انواع مجوز اقامت اوکراین پرداخته ایم.

برای آشنایی بیشتر با اوکراین باید به این نکته توجه فرمایید که اوکراین کشوری با تاریخ و سنت طولانی است که در شرق اروپا قرار دارد. همچنین این کشور با درآمد متوسط، با تولید قابل توجهی در کشاورزی و محصولات غذایی و همچنین پایگاه صنعتی قوی در اروپا به شمار می رود. بر اساس گزارش مهاجرت جهانی در سال 2023 اوکراین به عنوان هفتمین کشور مبدا مهاجران جهان است. اوکراین دارای فرهنگ منحصر به فرد، سنت ها و مردمی مهمان نواز و خیرخواه است. آنها به اندازه کشورشان شاد و جوان هستند که تنها 14 سال است که از استقلال خود لذت می برند.

واجدین شرایط دریافت اقامت اوکراین

برای دریافت اقامت اوکراین باید واجد شرایط خاصی باشید. به عنوان مثال گروه های زیر از خارجی ها و افراد بدون تابعیت حق دریافت اجازه اقامت اوکراین را دارند:

 • افرادی که دارای مجوز کار در اوکراین هستند.
 • دانشمندان و کارگران فرهنگی که مهاجرت آنها با منافع اوکراین مطابقت دارد.
 • سرمایه گذارانی که بیش از 1000000UAH (هریونا اوکراین) در این کشور سرمایه گذاری کرده اند.
 • متقاضیانی که برادر یا خواهر، پدربزرگ یا مادر بزرگ یا نوه شهروندان اوکراین هستند.
 • افرادی که قبلا شهروند اوکراین بوده اند.
 • متخصصان و کارگران واجد شرایط مورد نیاز برای اقتصاد اوکراین
 • افرادی که از نظر منشاء سرزمینی حق شهروندی اوکراین را دارند.
 • افرادی که مهاجرت آنها به اوکراین منافع ملی را تامین می کند.
 • افرادی که به طور مداوم به مدت 3 سال از تاریخ وضعیت افراد تحت تاثیر قاچاق انسان در اوکراین زندگی می کردند.

مجوز اقامت موقت در اوکراین

اجازه اقامت موقت اوکراین سندی است که به دارنده آن حق اقامت قانونی در اوکراین، ترک و ورود مجدد به خاک اوکراین را به تعداد نامحدود در مدت اعتبار را می دهد. از سوی دیگر اعتبار مجوز های اقامت موقت اوکراین متفاوت است به طور مثال، در مورد کار یا پروژه بین المللی طولانی مدت و غیره، مجوز برای مدت اعتبار 3 سال اعطاء می شود.

قانون مهاجرت اوکراین فهرستی از دلایل زیر را برای دریافت اجازه اقامت موقت ارائه می دهد:

 • مشارکت در پروژه های بین المللی برای پشتیبانی فنی
 • انجام فعالیت مذهبی یا دعوت از یک سازمان مذهبی (به طور رسمی ثبت شده و با مجوز مشارکت خارجی ها)
 • کارمندان شرکت های وابسته یا دفاتر نمایندگی سازمان های غیر دولتی کشورهای خارجی که طبق روال قانونی در اوکراین ثبت شده اند.
 • کارکنان دفاتر نمایندگی نهادهای تجاری خارجی، بانک ها
 • تحصیل در اوکراین
 • ازدواج با شهروند اوکراینی

به این نکته نیز توجه فرمایید که قبل از درخواست برای اجازه اقامت موقت اوکراین، متقاضی باید ویزای نوع D اوکراین را دریافت کرده باشد.

اخذ اقامت دائم اوکراین

مجوز اقامت دائم اوکراین نوع دیگری از سند است که به یک خارجی این حق را می دهد که به طور قانونی بتواند برای مدت طولانی در اوکراین بماند. علاوه بر این محدودیت اعتبار ندارد و مدت نامحدودی دارد، اما خود سند در موارد خاصی باید تمدید شود. از سوی دیگر مجوز اقامت دائم به شما این اجازه را می دهد تا در اوکراین بمانید، و توسط هر شرکتی بدون دریافت مجوز کار استخدام شوید. بنابراین وضعیت حقوقی کاملا شبیه شهروندی است اما مقداری کاهش یافته است. به طور مثال، بدون حق رای، بدون حق مالکیت زمین کشاورزی، بدون گزینه ای برای بهره مندی از ورود بدون ویزا به اتحادیه اروپا و سایر.

دلایل اخذ اقامت دائم اوکراین به شرح زیر می باشد:

 • عضویت نظامی در نیروهای مسلح اوکراین ( به مدت 3 سال و بیشتر)
 • اوکراینی بودن در خارج از کشور
 • داشتن یک متخصص بسیار ماهر، که به شدت مورد تقاضای اقتصاد اوکراین هستند.
 • همسر بودن یک شهروند اوکراینی

علاوه بر این قبل از درخواست برای اقامت دائم اوکراین فرد متقاضی باید ابتدا مجوز مهاجرت را دریافت کند.

اخذ اقامت دائم اوکراین

اخذ اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری

دریافت مجوز اقامت اوکراین از طریق سرمایه گذاری بهترین روش برای مهاجرت به اوکراین و تشکیل زندگی ایده آل در این کشور است. طبق قانون مهاجرت اوکراین، حق دریافت مجوز اقامت اوکراین به افرادی داده می شود که سرمایه گذاری در اقتصاد اوکراین به ارز خارجی داشته باشند. مبلغ سرمایه گذاری شده در اوکراین باید حداقل 1000000UAH (هریونا اوکراین) باشد. همچنین از آنجایی که قانون اوکراین تعیین می کند که چنین سرمایه گذاری خارجی باید در اقتصاد اوکراین انجام شود. بنابراین وجوه باید برای اجرای فعالیت های اقتصادی و دریافت سود در اوکراین باشد.

بهترین گزینه نیز برای سرمایه گذاری این است که شرکت خود را تاسیس کنید و سرمایه مجاز آن را واریز کنید سپس وجوه را از یک حساب سرمایه گذاری در اوکراین منتقل کنید. علاوه بر این حساب جاری یک شرکت تاسیس شده گزینه دیگر مشارکت در سرمایه مجاز یک شرکت موجود است. به این نکته مهم نیز توجه فرمایید که ارز قابل تبدیل خارجی، تنها شکل سرمایه گذاری در اوکراین است. حقوق شرکت، سهام و اوراق قرضه در این مورد سرمایه گذاری محسوب نمی شود.

در نمودار زیر می توانید حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای اخذ اقامت در کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه فرمایید:

مقایسه حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای اخذ اقامت در کشورهای مختلف را با یکدیگر

اقامت دانشجویان در اوکراین

برخلاف سایر انواع مجوزهای اقامت، دریافت موجوز اقامت اوکراین برای دانشجویان بسیار آسان است. تنها چالش جدی جهت اخذ اقامت دانشجویی، ثبت نام در دانشگاه اوکراین و دریافت دعوت نامه برای تحصیل است. پس از دریافت دعوتنامه روند دریافت مجوز اقامت ساده و روان خواهد بود. مجوز اقامت برای دانشجویان برای مدت یک سال صادر می شود که دارندگان مجوز اغلب برای کاوش در کشور و ارزیابی فرصت های دیگر در اینجا استفاده می کنند.

از سوی دیگر یک روش بسیار محبوب اخذ اقامت دانشجویی در ابتدا و سپس ازدواج در اوکراین است. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که گاهی اوقات اجازه اقامت دانشجویی اوکراین به عنوان زمینه ای برای مشروعیت بخشیدن به اقامت فرد در اوکراین استفاده می شود. اخذ اقامت اوکراین در ظاهر می تواند کار بسیار طاقت فرسایی برای متقاضیان به نظر برسد. اما متخصصان مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با علم بالایی که در زمینه مهاجرت دارند می توانند در سهولت این کار به شما عزیزان کمک های شایانی را ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :