مهاجرت تحصیلی قطر

مدارس ایرانی قطر

مدارس ایرانی قطر

تحصیل در مدارس ایرانی قطر با توجه به موقعیت جغرافیایی و سایر مزایا می تواند گزینه بسیار خوبی برای متقاضیان ایرانی باشد. در کشور قطر فرصت های بی شماری برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف، در بهترین موسسات و دانشگاه ها و مدارس وجود دارد. اما در این نوشتار، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد دارند با هدف راهنمایی و اطلاع رسانی به متقاضیان و دانش آموزان ایرانی، شرایط تحصیل در مدارس ایرانی قطر را بررسی کنند. تحصیل در مدارس ایرانی قطر یا دانشگاه های این کشور به معنای تحصیل در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تحصیل است. قطر یک سیستم آموزشی پیشرفته را برای فراگیران خود فراهم می کند که تکنولوژی روز و برنامه درسی در سطح جهانی را تقویت می کند.

افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل می شوند، بخشی از زیرساخت های اقتصادی غنی می شوند. با در نظر گرفتن این که اقتصاد قطر بر پایه نفت است، این کشور اقتصاد قوی و توسعه یافته ای دارد و درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز طبیعی 60% تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد که بخش بزرگی از آن در بخش آموزش و پرورش سرمایه گذاری می شود. قطر یک آموزش جهانی را در یک محیط خاورمیانه ارائه می دهد و در تمام سطوح متعهد است که فرصت های یادگیری منحصر به فرد را برای هر چه بیشتر اذهان ممکن بیاورد. علاوه بر این، در قطر طیف وسیعی از بورسیه ها و گزینه های کمک مالی مبتنی بر نیاز را برای دانش آموزان و دانشجویان ارائه می شود.

بررسی شرایط تحصیل در قطر

کشور قطر آموزش در تمام سطوح از پیش دبستانی تا آموزش عالی ارائه می دهد. موسسات آموزش عالی در قطر برخی از بهترین برنامه های آموزشی جهان را ارائه می دهند. با تشکیل شهر آموزش، قطر جمعیت دانشجویی چندفرهنگی رو به رشدی دارد. شهر آموزش در دوحه متشکل از دانشگاه های خارجی است و امکانات آموزشی و تحقیقاتی را ارائه می دهد. این یک مکان هیجان انگیز برای آموزش عالی در قطر است. علاوه بر این، در مدارس ابتدایی تا متوسطه دوم قطر نیز برنامه های تحصیلی با بالاترین کیفیت و توسط بهترین اساتید تدریس می شوند و دانش آموزان از امکانات بی نظیر بهره مند می شوند.

علاوه بر این، دانش آموزانی که می خواهند در قطر تحصیل کنند، فرهنگ عربی را تجربه می کنند و همچنین زبان عربی را یاد می گیرند. افرادی که به زبان عربی تسلط ندارند، شرایط سخت تری برای تحصیل در مدارس قطر خواهند داشت. سیستم آموزشی در قطر بین مدارس دولتی و خصوصی تقسیم شده است. مدارس دولتی توسط شورای عالی آموزش و پرورش (SEC) نظارت می شوند و تا زمانی که الزامات اولیه را برآورده کنند، برای تنظیم برنامه های درسی استقلال دارند.

مدارس دولتی 3 سطح دارند:

  • آموزش ابتدایی (6 تا 12 سال)
  • مقدماتی (13 تا 15)
  • متوسطه (16 تا 18)

به طور کلی، مدارس دولتی برای قطری ها رایگان است، زبان تدریس در آنها عربی است و دسترسی به آن برای غیرقطری ها بسیار دشوار است. از سوی دیگر مدارس خصوصی تنوع بیشتری دارند. در مدارس خصوصی برنامه های آموزشی توسط مدارس انجام می شوند که با رعایت QNSA انجام می شود.

در نمودار زیر به تعداد مدارس قطر در مقاطع مختلف اشاره شده است:

تعداد مدارس قطر در مقاطع مختلف

معرفی مدارس ایرانی قطر

معرفی مدارس ایرانی قطر قبل از مهاجرت تحصیلی به قطر امری بسیار ضروری می باشد، زیرا هموطنان عزیز حتما باید با مدارس ایرانی قطر آشنا شوند و مناسب ترین گزینه را برای تحصیل انتخاب کنند.

در جدول زیر به مدارس ایرانی قطر اشاره شده است:

نام مدرسه شهر دوره های تحصیلی
مدرسه شهید باهنر دوحه (قطر) دوحه دبستان (دخترانه)
مدرسه شهید حسین فهمیده دوحه (قطر) دوحه دبستان (پسرانه)
مدرسه شهید رجایی دوحه (قطر) دوحه دوره متوسطه اول و دوم (دخترانه)
مدرسه شهید بهشتی دوحه (قطر) دوحه دوره متوسط دوم (پسرانه)

تحصیل در قطر بخصوص تحصیل در مدارس ایرانی قطر می تواند با در نظر گرفتن مزایایی که در بخش های قبلی به آنها اشاره شده است، گزینه بسیار خوبی برای متقاضیان و دانش آموزان ایرانی باشد. اما توصیه می شود قبل از مهاجرت تحصیلی به قطر، دانش آموزان به زبان های انگلیسی و عربی تسلط کافی داشته باشند تا قادر به یادگیری دروس و شرکت در برنامه های تحصیلی مختلف باشند. بعد از تحصیل در مدارس ایرانی قطر، متقاضیان می توانند با رعایت شرایط مورد نیاز، وارد دانشگاه های این کشور شوند.

معرفی مدارس ایرانی قطر

شرایط تحصیل در مدارس ایرانی قطر

در مدارس ایرانی قطر دانش آموزان می توانند با توجه به جدولی که در بخش قبلی می توان مشاهده کرد، در دوره های دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم مشغول به تحصیل شوند. در تمامی مدارس ایرانی قطر به دلیل این که دولتی هستند، از برنامه درسی آموزشی قطر استفاده می شود. دانش آموزانی که این مقطع تحصیلی را تکمیل می کنند، واجد شرایط ثبت نام در مقطع متوسطه اول یا مقدماتی هستند.

در دوره مقدماتی از یک برنامه درسی استاندارد آکادمیک پیروی می شود. دانش آموزان پس از پایان دوره مقدماتی عمومی می توانند در مدارس متوسطه عمومی، فنی یا بازرگانی تحصیل کنند. دانش آموزان در پایان دوره متوسطه باید امتحان نهایی را پشت سر بگذارند.

در جدول زیر به طور دقیقتر به این دوره ها اشاره شده است:

تحصیلات سطح درجات سن مدت زمان تحصیل
دبستان مرحله ابتدایی 1 تا 6 6 تا 12 6 سال
متوسطه اول مرحله مقدماتی 7 تا 9 13 تا 15 3 سال
متوسطه دوم مرحله ثانویه 10 تا 12 16 تا 18 3 سال

متقاضیانی که مایل به مهاجرت به قطر برای ادامه تحصیل یا کار هستند و یا افرادی که قصد دارند برای زندگی، اقامت یا سایر اهداف به کشورهای مختلف دنیا مهاجرت کنند می توانند از مشاوره را مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این زمینه اطلاعات کامل و مفید دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :