مهاجرت تحصیلی کانادا

دانشگاه کبک کانادا

دانشگاه کبک کانادا

تحصیل در دانشگاه کبک کانادا خیلی پرطرفدار است به طوری که در حال حاضر بیش از 45000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشگاه کبک کانادا که در استان فرانسوی زبان کانادا یعنی استان کبک واقع شده است، در قیاس با دانشگاه هایی مثل مک گیل، مونترال، کارلتون، ویکتوریا، تورنتو، اتاوا و سایر فضای رقابتی کمتری دارد. چرا که رنکینگ ملی و جهانی دانشگاه های مزبور در مقایسه با دانشگاه کبک، شرایط بهتری دارد. البته تمامی این دانشگاه ها دانشگاه های دولتی کانادا هستند. هرچند باید توجه اینکه در کشور کانادا کلا نظام تحصیلی رایگان وجود ندارد.

با این وجود پرداخت هزینه برای تحصیل در کانادا تقریبا همانند سرمایه گذاری با هزینه های کم تر و سود بالا است، چرا که سطح درآمد و قدرت خرید مردم پس از فارغ التحصیلی از یکی از دانشگاه های کانادا بالا می باشد. البته دانشگاه های دولتی کانادا از جمله دانشگاه کبک در قیاس با دانشگاه های خصوصی این کشور شهریه کم تری از دانشجویان اخذ می نمایند. همچنین هزینه های زندگی در شهر کبک که این دانشگاه واقع گردیده است، نسبت به شهرهایی از جمله ونکوور و تورنتو پایین تر است. متوسط درآمد کار دانشجویی در کانادا ساعتی 17CAD (دلار کانادا) می باشد.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده راجع به تحصیل در کانادا به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

  • هزینه های تحصیل در دانشگاه کبک کانادا طی سال 2022 چگونه است؟
  • رنکینگ دانشگاه کبک کانادا در سطح جهانی چیست؟

درباره دانشگاه کبک کانادا

از بین دانشگاه هایی که در استان کبک واقع گردیده اند همان طور که در جدول ذیل مشخص شده، دانشگاه کبک کانادا رتبه 9 را دارد:

نام بهترین دانشگاه هارتبه در سطح استان کبکشهری که دانشگاه در آن قرار دارد
دانشگاه مک گیل کانادا1مونترال
دانشگاه لاوال کانادا2کبک
دانشگاه کنکوریدا کانادا3مونترال
دانشگاه شربروک کانادا4شربروک
مدرسه پلی تکنیک مونترال5مونترال

دانشگاه کبک کانادا بیش از 300 برنامه آموزشی و دانشجویان زیادی از کشورهای مختلف از جمله ایران دارد. دانشگاه کبک کانادا البته در سطح ملی از دید طبقه بندی Times Higher Education در سال 2022 رتبه 601 را اخذ نمود. نتیجتا جزء دانشگاه های فوق العاده خوب کانادا به حساب نمی آید. اما این بدان معنا است که اخذ پذیرش از آن هم ساده تر از دانشگاه هایی مثل مک گیل و ساسکاچوان می باشد.

درباره دانشگاه کبک کانادا

هزینه های تحصیل در دانشگاه کبک کانادا

هزینه های تحصیل در دانشگاه کبک کانادا به 2 بخش عمده تقسیم می شود:

  • شهریه دانشگاه
  • هزینه های زندگی

لازم به ذکر است که برای آگاهی از رقم دقیق شهریه بهترین راه مراجعه به وبسایت دانشگاه کبک کانادا است. چرا که هر رشته ای در هر مقطع تحصیلی برای دانشجویان کانادایی و غیر کانادایی ها شهریه مختص به خود را دارد. با این حال حدود شهریه سالانه در دانشگاه کبک کانادا را می توان به شرح ذیل دانست:

مقطع و تابعیت دانشجویانحدود شهریه سالانه (دلار کانادا)
دانشجویان کانادایی مقطع کارشناسی2544CAD الی 7940CAD
دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی17421CAD الی 19459CAD
دانشجویان کانادایی مقطع کارشناسی ارشد2544CAD الی 7940CAD
دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی ارشد15637CAD الی 17421CAD

یکی دیگر از هزینه هایی که دانشجویان حین تحصیل در دانشگاه کبک کانادا باید به آن توجه داشته باشند هزینه های زندگی است. هزینه های زندگی درشهر کبک برای یک خانواده 4 نفره بدون احتساب اجاره مسکن ماهانه 3865CAD (دلار کانادا) معادل 3065$ (دلار آمریکا) می باشد. هزینه های زندگی تک نفره در شهر کبک هم بدون در نظر داشتن اجاره بهای ماهانه 1055CAD (دلار کانادا) یعنی 835$ (دلار آمریکا) است. در خصوص اطلاع از هزینه زندگی در کانادا پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله لینک شده می باشد.

کار پس از تحصیل در دانشگاه کبک کانادا

کانادا یکی از بهترین کشورهای دنیا به لحاظ تعداد فرصت های شغلی و سطح درآمد است. خصوصا برای کسانی که مدرک دانشگاهی دارند. البته فارغ التحصیلان دانشگاه کبک کانادا برای کار در این شهر باید به زبان فرانسوی هم تسلط کامل داشته باشند و دانستن زبان انگلیسی به تنهایی کافی نیست.

در جدول ذیل نرخ بیکاری در کانادا طی چند سال بررسی شده است:

سالنرخ بیکاری در کانادا
2021%7.92
2022%6.94
2023%6.64
2024%6.54
2025%6.51

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کبک کانادا کسانی که تمایل داشته باشند در کشور کانادا اقامت خود را تمدید نمایند باید درخواست ویزا دهند. این ویزا که برای فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا است تا 3 سال اعتبار دارد و فرصتی است که طی آن افراد می توانند با پیدا کردن کار در کانادا ویزای کاری یا حتی اقامت دائم اخذ نمایند. علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در دانشگاه کبک کانادا می توانند جهت بررسی شرایط خود و آگاهی از چگونگی اخذ پذیرش و ویزا، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :