مهاجرت تحصیلی نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در نروژ

توضیح شرایط تحصیل در نروژ از جمله درخواست های پرتکرار علاقه مندان تحصیل در این کشور قدرتمند و ثروتمند اروپایی می باشد. نروژ بالاترین سطح زندگی در جهان را به همراه موسسات آموزش عالی در سطح جهانی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد و به مقصدی جذاب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل شده است. تحصیل در این کشور عضو حوزه شنگن رایگان بوده ‌است. مزایای زیادی برای متقاضیان مهاجرت به نروژ دارد.

جدا از کیفیت عالی آموزش، تجربه ای بی نظیر را برای دوستداران طبیعت ارائه می دهد. در سال جاری، بیش از 200 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور در طیف وسیعی ای از موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شود. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را برای پاسخ به سوالات پرتکرار ایرانیان علاقه مند به تحصیل و مهاجرت تحصیلی به نروژ در سال 2022 ارائه نموده است.

دلایل و شرایط تحصیل در نروژ

اولین مزیت تحصیل در نروژ رایگان بودن آن است. بدون توجه به ملیت متقاضی، تحصیل در این کشور برای همگان رایگان است. با این حال، هزینه زندگی در این کشور اروپایی بسیار بالا می باشد. از طرف دیگر، این کشور از کیفیت آموزشی عالی برخوردار است. حضور 4 دانشگاه برتر نروژ در رتبه بندی جهانی QS 2022 سندی بر کیفیت بالای نظام آموزش این کشور کوچک می باشد. اولین دانشگاه در لیست برترین دانشگاه های کشور نروژ متعلق به دانشگاه اسلو با رتبه جهانی 113 و دومین جایگاه متعلق به دانشگاه برگن با رتبه 194 جهانی می باشد.

کیفیت فوق العاده دانشگاه های نروژ با مناظر زیبا و استانداردهای بالای زندگی آن یک محیط عالی تحصیلی را برای دانشجویان به وجود می آورد به طوریکه این کشور یک مقصد جذاب برای گردشگران به شمار می آید. نروژ از لحاظ رفاه اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد. کیفیت زندگی در آن بسیار بالاست. این کشور مرتبا در ردیف های بالای جدول شاخص کیفیت زندگی قرار گرفته است. بین 10 کشور برتر جهان قرار می گیرد. همچنین نروژ کشوری زیبا، آرام و امن است به طوری که شاخص جرم و جنایت در آن 34.39 می باشد.

هزینه تحصیل در نروژ

در نروژ، اکثر دانشگاه های دولتی شهریه نمی گیرند. این برای دوره های کارشناسی، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا و برای دانشجویان از همه کشورها معتبر است. صرف نظر از اینکه آنها عضو اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند یا خیر. دانشجویان این دانشگاه ها فقط هزینه اتحادیه دانشجویی را به طور کامل پرداخت می کنند که بین 30€ الی 60€ (یورو) در هر ترم است. شهریه دانشگاه های خصوصی به صورت زیر می باشد:

 • برنامه های کارشناسی: 7000€ الی 9000€ (یورو) در سال
 • برنامه های کارشناسی ارشد: 9000€ الی 19000€ (یورو) در سال

هزینه تحصیل در نروژ شامل هزینه های زندگی متشکل از محل اقامت، کتاب و سایر مواد مطالعه، غذا و آب و برق است. اگرچه هزینه های زندگی در هر ماه می تواند بالاتر از متوسط کشورهای اروپایی باشد.اما هنوز هم یکی از بهترین ها برای یک کشور شمال اروپا است. برای زندگی در نروژ دانشجو می تواند به طور متوسط 800€ تا 14000€ (یورو) در ماه بپردازد. البته هزینه ها در شهرهای بزرگ می تواند بسیار بیشتر باشد.

در ادامه هزینه های زندگی که می توان در برخی شهرهای نروژ انتظار داشت ارائه می شود:

 • اسلو: 1200€ الی 2000€ (یورو)
 • برگن: 1100€ الی 1800€ (یورو)
 • ترومسو و تروندهایم: 1000€ الی 1600€ (یورو)
 • در سایر شهرهای کوچک نروژ معمولا هزینه زندگی ماهیانه 800€ الی 1000€ (یورو) است.

هزینه تحصیل در نروژ

شرایط اقدام به تحصیل در نروژ

با توجه به تعداد دانشگاه هایی که فرد می تواند برای تحصیل در نروژ انتخاب کند. این که هرکدام دارای لیستی از برنامه های تحصیلی و لیستی مجزا از مدارک لازم برای درخواست هستند، باید قبل از انتخاب مدرک همه معیارها را بررسی و در نظر بگیرد. نروژ دارای یک وب سایت اختصاص داده شده به دانشجویان بین المللی که مایل به ثبت نام در یک برنامه دانشگاهی در این کشور هستند می باشد. در این وب سایت تمام مدارک متمرکز هستند. جزئیات خاص به طور منظم در جداول سازمان یافته است. دانشگاه ها، مدارس بازرگانی و سایر موسسات آموزش عالی نروژ قوانین و معیارهای کاربردی خود را دارند.

فرد با ورود به این وب سایت علاوه بر مدارک، آخرین مهلت ها، شرایط لازم و یک دکمه را می بیند. جاییکه می توان روند درخواست رسمی را شروع کند. در نروژ، دوره های تحصیلی معمولا از اواخر تابستان شروع می شوند. سال تحصیلی بر اساس ترم است. به طور معمول از اواسط آگوست تا اواسط ژوئن ادامه دارد. مهلت ارسال درخواست پذیرش از دانشگاه بین دسامبر (سال قبل) و 15 مارس می باشد. متقاضی مهاجرت تحصیلی به نروژ پس از دریافت نامه پذیرش، نیاز به اخذ ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی دارد. ویزای نروژ برای اقامت حداکثر 90 روز صادر می شود. دانشجویانی که قصد دارند بیش از 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشند به دریافت اجازه اقامت دانشجویی نیاز دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ را مطالعه بفرمائید.

در نمودار زیر می توانید هزینه درخواست مجوز اقامت دانشجویی در کشورهای مختلف جهان را با یکدیگر مقایسه کنید:

هزینه درخواست مجوز اقامت دانشجویی در کشورهای مختلف جهان را با یکدیگر

اطلاعات تکمیلی درباره تحصیل در نروژ

رشته های محبوب جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد در نروژ عبارتند از:

 • مهندسی صنایع
 • شیمی
 • مطالعات زبان
 • مدیریت بازرگانی
 • ریاضیات
 • مدیریت

نروژ حدود 70 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد. با وجود کوچک بودن، دارای 4 دانشگاه در میان 500 دانشگاه برتر جهان است که توسط رنکینگ 2022 Times رتبه بندی شده اند.

 • دانشگاه اسلو : رتبه جهانی 131
 • دانشگاه برگن : رتبه جهانی 201-250
 • دانشگاه علم و صنعت نروژ : رتبه جهانی 401-500
 • دانشگاه قطب شمال نروژ UiT : رتبه جهانی 401-500

دانشجویان شهروند کشورهای اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا می توانند بدون مجوز کار در نروژ مشغول به کار نیمه وقت در حین تحصیل باشند. اما دانشجویان سایر کشورها قبل از اینکه بتوانند کار نیمه وقت بگیرند ملزم به درخواست مجوز کار هستند. دانشجو اهل هر کجا که باشد مجاز به کار در هفته تا 20 ساعت در طول مدت ترم و تمام وقت در تعطیلات می باشد. علاقه مندان به تحصیل یا مهاجرت تحصیلی به نروژ می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان و وکلای خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :