مهاجرت به کشور اسکاتلند

اقامت اسکاتلند

اقامت اسکاتلند

اقامت اسکاتلند از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است و با توجه به هدفی که برای اقامت دنبال می کنید، شرایط اقامت نیز متفاوت است. اگر هدف از اقامت اسکاتلند، سفر و بازدید از مناظر و طبیعت زیبای کشور اسکاتلند باشد یا برای کار، تحصیل، سرمایه گذاری و یا برای اهداف دیگری، شرط لازم اقامت اسکاتلند، اقدام برای اخذ ویزای مربوطه است. از آنجایی که اسکاتلند کشوری است که در منطقه بریتانیا واقع شده، شرایط اقامت برای بریتانیایی ها و مهاجران خارج از منطقه بریتانیا متفاوت است. در مقاله زیر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تلاش کرده تا برای انواع متقاضیان اقامت اسکاتلند، موضوع را بسط داده و به بررسی کامل آن بپردازد.

انواع اقامت اسکاتلند

شرایط اقامت اسکاتلند برای بریتانیایی ها و سایر مهاجران خارجی متفاوت است. بریتانیایی ها برای اقامت اسکاتلند نیازی به ویزا ندارند. این سیاستی است که توسط دولت بریتانیا تصمیم گیری شده و دولت اسکاتلند آن را مدیریت می کند. اما اگر به عنوان مهاجر خارجی اقامت اسکاتلند را فقط برای سیاحت و گشت و گذار و سپری کردن اوقات فراغت نمی خواهید، باید اقدام به اخذ مجوز اقامت موقت یا دائم اسکاتلند کنید. هر چند مهاجران خارج از منطقه بریتانیا، برای تفریح، تعطیلات و ملاقات هم نیاز به ویزای بازدید دارند.

همان طور که گفته شد، این موضوع فقط شامل حال مهاجران خارجی می شود که جزء هیچ کدام از کشورهای منطقه بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز) نباشند. در صورت داشتن ویزای بازدید اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت. اما اگر به قصد کار، تحصیل، ازدواج و سایر موارد مربوط به اقامت اسکاتلند را دارید، برای اخذ ویزا جهت اقامت اسکاتلند بسته به نوع هدف، می توانید اقدام به اخذ ویزای مربوطه برای اقامت اسکاتلند کنید.

انواع ویزا برای اقامت اسکاتلند به شرح زیر می باشد:

انواع ویزا برای اقامت اسکاتلند

شرایط زندگی برای اقامت اسکاتلند

اسکاتلند بعد از انگلستان بزرگترین کشور در منطقه بریتانیا است. این کشور از نظر آب و هوا مانند انگلستان معمولا بارانی است. از آن جایی که زبان رسمی این کشور انگلیسی است، برای مهاجرانی که به قصد تحصیل در اسکاتلند، کار یا دلایل دیگری اقامت اسکاتلند را برگزیدند با شرایط بهتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی رو به رو هستند. چرا که برقراری ارتباط با دیگران آسان تر است. کشور اسکاتلند، به دلیل جذب نیروهای کاری، کشور مهاجرپذیری است. ناگفته نماند، کیفیت زندگی در اسکاتلند بالاست و به دلایل امکانات آموزشی و بهداشتی بهتر، هم چنین فرصت های شغلی مختلف برای افراد با سطح تحصیلی متفاوت، که باعث جذب مهاجران خارجی می شود.

هزینه زندگی در اسکاتلند برای مهاجران خارجی بهتر و ارزان تر از کشور انگلستان است. هر چند هزینه اجاره آپارتمان در این کشور بالاست و بیشترین درصد حقوق مهاجران خرج اجاره می شود. اما از طرفی حقوق و مزایا برای مهاجران خارجی هم به نسبت سایر کشورهای اروپایی بالاتر است. متقاضیان اقامت اسکاتلند علاوه بر محل اقامت هزینه های دیگری را هم مثل خوراک و مواد غذایی ،پوشاک، حمل ونقل، پرداخت قبوض، هزینه های تحصیل و از این قبیل را نیز باید مد نظر داشته باشند. لازم به ذکر است هزینه زندگی برای اقامت اسکاتلند به شهری که برای اقامت در نظر دارید، بستگی دارد. مثلا هزینه زندگی در بزرگترین شهر اسکاتلند، گلاسکو و همچنین در پایتخت یعنی ادینبورگ گران تر از سایر شهرها است.

در نمودار زیر متوسط هزینه زندگی ماهیانه برای خانواده 4 نفره و یک فرد مجرد برای اقامت اسکاتلند، البته بدون محاسبه اجاره آپارتمان و برحسب واحد پوند مورد بررسی قرار گرفته است:

هزینه زندگی در اسکاتلند

اقامت اسکاتلند از طریق کار

در کشور اسکاتلند در اکثر کسب و کارها با کمبود نیرو مواجه هستند، به همین دلیل بیشترین درخواست اقامت اسکاتلند از طرف مهاجران خارجی برای کار و استفاده از فرصت های شغلی در این کشور است. چرا که هم کیفیت زندگی در کشور اسکاتلند بالاست و می توانند از خدمات مختلف آموزشی، بهداشتی و رفاهی این کشور بهره ببرند. فرصت های شغلی برای هرکسی با توجه به مدارک تحصیلی و مهارت هایی که دارد متفاوت است.

اما کشور اسکاتلند به دلیل کمبود نیرو در بخش های مختلف مشاغل به فکر جذب این نیروها است. حقوق اولیه در این کشور در سال 2022، %15 افزایش داشته است و پیش بینی می شود حقوق کارکنان موجود در سال جاری 5% افزایش یابد. اگر تصمیم اقامت اسکاتلند از طریق کاری را دارید، با ویزای کار می توانید به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت در بریتانیا و اسکاتلند کار کنید. انواع مختلفی از ویزای کار در اسکاتلند وجود دارد.

ویزای مورد نیاز شما بستگی به موارد زیر دارد:

  • مهارت ها و شایستگی های شما
  • اگر پیشنهاد کاری و اسپانسر دارید.
  • اگر می خواهید خانواده خود را با خود بیاورید.
  • نوع کاری که می خواهید انجام دهید. (برای مثال کارهای ورزشی، خیریه یا مذهبی)

اقامت اسکاتلند از طریق کار

مشاغل مورد نیاز برای اقامت اسکاتلند

جمعیت اسکاتلند 5.5 میلیون نفر است. با توجه به اینکه از این تعداد، بعضی از جوانان کشور اسکاتلند به دلیل درآمد بالاتر و امکانات بیشتر از اسکاتلند به انگلستان نقل مکان می کنند، این کشور در بخش های مختلف مشاغل با کمبود نیرو مواجه شده است. به همین دلیل با داشتن انواع مدارک تحصیلی حتی پایین می توانید در این کشور مشغول به کار شوید. برای اقامت اسکاتلند از طریق کار، اگر پیشنهاد کاری ندارید، با توجه به نوع ویزا (کوتاه مدت یا بلند مدت) می توانید از طریق آژانس های کاریابی اقدام به جستجوی کار نمایید.

در ادامه به معرفی بخش های مختلف شغلی در اسکاتلند که به نیروهای کار نیازمندند، می پردازیم:

  • فرودگاه ها
  • گردشگری (بخش مهمان نوازی به ویژه آشپزها)
  • کارکنان فن آوری و اطلاعات
  • رانندگان اتوبوس
  • کارگران کشاورزی

در مجموع اگر برای کار قصد مهاجرت به اروپا را دارید، یا تصمیم مهاجرت به سوئد از طریق کار را گرفتید، می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و کسب اطلاعات دقیق تر از مشاورین مجرب و کارشناسان متخصص این مجموعه، مسیر مهاجرت را به خوبی و در زمان کمتری طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :