شرایط ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه یکی از سوالات رایج مهاجران ایرانی می باشد که قصد مهاجرت و ادامه زندگی در ترکیه را دارند. با توجه به اهمیت و نقش هزینه زندگی در تصمیم گیری برای مهاجرت، ما در این مقاله به موضوع مهم هزینه زندگی در ترکیه می پردازیم. معمولا مهاجران خارجی حاضر در ترکیه هزینه زندگی در این کشور را منطقی تر از مقاصد اروپایی دیگر می دانند. این امر زمانی به اثبات می رسد که شما هزینه های مختلف زندگی در ترکیه را با سایر کشورها مقایسه نمائید.

بر طبق آمارهای موجود، هزینه زندگی در ترکیه 59% پایین تر از ایالات متحده، 62% پایین تر از بریتانیا و 26% پایین تر از ایران می باشد. شاخص هزینه ترکیه در رنکینگ بین المللی 71 و رتبه این کشور در بین سایر کشورها رتبه 100 می باشد. همچنین نکته بسیار جالب دیگر درباره هزینه زندگی در ترکیه، وجود 2 شهر آنتالیا و بورسا ترکیه در رتبه اول و دوم شهرهای ارزان جهان می باشد. کارشناسان خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا اطلاعات تکمیلی در این زمینه را در اختیار شما هموطنان عزیز قرار دهند.

درباره کشور ترکیه

ترکیه شبه جزیره ای بزرگ می باشد که قاره های اروپا و آسیا را به هم متصل می سازد. ترکیه از 3 طرف توسط دریای سیاه، دریای مدیترانه، و دریای اژه احاطه شده است. استانبول، بزرگترین شهر ترکیه می باشد که بر روی اراضی در کانال بسفور برپا شده است. مرتفع ترین کوه ترکیه، کوه آرارات می باشد که دارای 2 قله است، ارتفاع قله آرارات بزرگ به 5165 متر می رسد. این کوه از نظر مردمان محلی ترکیه مقدس شمرده می شود، چرا که آنان معتقدند که کشتی نوح پس از طوفان بزرگ در این کوه پهلو گرفته است.

بیش از 80% مردم ترکیه اصالتا از نژاد ترک بوده و فقط یک پنجم جمعیت ترکیه کورد می باشند. ترک ها مردمان خانواده دوستی هستند و خیلی مهمان نواز می باشند. بر طبق سرشماری سال 2018، جمعیت این کشور در حدود 82003882 نفر بوده است. سیستم آموزشی ترکیه با داشتن بیش از 200 دانشگاه و موسسه آموزش عالی در زمره برترین های آموزشی دنیا می باشند. سیستم بهداشتی ترکیه کاملا تحت نظارت دولتی بوده و در قالب تامین اجتماعی عمل می کند.

اهمیت اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه

ترکیه دارای 13امین GDP (تولید ناخالص داخلی) بزرگ دنیا است. همچنین 17امین GDP اسمی بزرگ در دنیا محسوب می شود. این کشور در زمره اعضای پایه گذار OECD و G-20 می باشد. قرارداد تجاری ترکیه و اتحادیه اروپایی (EU) در سال 1995 منجر به آزادسازی نرخ های تعرفه گردید. از این رو یکی از ارکان بسیار مهم سیاست تجارت خارجی ترکیه را تشکیل می دهد. از همین روی، اقتصاد ترکیه در منطقه خاورمیانه جزء برترین اقتصادهای منطقه می باشد.

با توجه به موقعیت اقتصادی برتر ترکیه در منطقه ما و نیز فرصت های کاری و تحصیلی ارزشمند ترکیه برای مهاجران خارجی، ترکیه به طور سنتی یکی از مقاصد جذاب مهاجرتی هموطنان ایرانی به شمار می رود. اما برای تصمیم گیری بهتر درباره مهاجرت به ترکیه، اطلاع از هزینه زندگی در ترکیه از اولویت های مهم هر متقاضی محسوب می شود.

هزینه زندگی در ترکیه را می توان به بخش های کوچکتر دسته بندی کرد:

  • هزینه مواد غذایی
  • هزینه مسکن
  • هزینه حمل و نقل

در بخش های بعدی به بررسی هر کدام از موارد فوق می پردازیم.

هزینه زندگی و مواد غذایی در ترکیه

از 100% کل هزینه زندگی در ترکیه نیز، هزینه مواد غذایی با سهم 36.3% در رتبه اول هزینه زندگی در ترکیه قرار دارد. در ترکیه، مواد غذایی را می توان از بازارهای هفتگی خریداری کرد که میوه ها و سبزیجات محلی را با قیمت های پایین عرضه می کنند. سوپرمارکت های بزرگ کالاهای وارداتی را با قیمت های بالا می فروشند. اما قیمت برخی اقلام غذایی در ترکیه بطور غیرمنتظره ای بالا می باشد. مثلا یکی از قیمت های غذایی غیرمنتظره در ترکیه قیمت آب معدنی می باشد. همچنین با وجود اینکه اصولا ترکیه بخاطر کباب دونر در جهان معروف می باشد. به طور کلی در مقاله زندگی در ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داده ایم.

هزینه اقلام غذایی در ترکیه به شرح زیر می باشد:

لیست مواد غذایی هزینه به دلار
گوشت قرمز (یک کیلوگرم) $9.2
شیر (یک لیتر) $0.62
سیب (یک کیلو) $0.75
قرص نان سفید (500 گرمی) $0.36
سینه مرغ بی استخوان و بی پوست (یک کیلوگرم) $3.13
برنج (سفید) (یک کیلوگرم) $1.31
تخم مرغ (12 تایی) $1.57
گوجه (یک کیلو) $0.9

هزینه زندگی و مواد غذایی در ترکیه

هزینه مسکن در ترکیه

مهاجران خارجی که تجربه معامله املاک در ترکیه را دارند می دانند که هم قیمت املاک و هم فرآیند قانونی خرید و فروش املاک در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی و آمریکا منطقی و مقرون به صرفه می باشد. در ترکیه شما طیف وسیعی از املاک مطابق با سلایق و بودجه های مختلف، از ویلاهای دلباز خیلی گرانقیمت تا آپارتمان های جمع و جور را خواهید یافت.

اما شما بایستی این نکته را که هزینه های مسکن در ترکیه صرفا شامل اجاره بها نمی باشد نیز مدنظر قرار دهید. هزینه های خدمات شهری شامل آب، برق، گاز و تلفن نیز بر عهده مستاجر می باشد. هرچند که این خدمات در ترکیه نسبتا ارزان می باشد. اما هزینه گرمایش در طول زمستان هزینه خدماتی را به شدت افزایش می دهد.

هزینه های مربوط به مسکن در این کشور بدین شرح می باشد:

اجاره یا خرید آپارتمان هزینه به دلار
اجاره آپارتمان تک خواب (مرکز شهر) 21046$
قیمت خرید یک مترمربع آپارتمان در خارج شهر 53292$
اجاره آپارتمان تک خواب در خارج شهر 5830$
اجاره آپارتمان 3 خواب (مرکز شهر) 37068$
قیمت خرید یک مترمربع آپارتمان در مرکز شهر 94290$

هزینه حمل و نقل در ترکیه

سیستم حمل و نقل ترکیه یکی از پیشرفته ترین و متکامل ترین زیرساخت های حمل و نقلی در سرتاسر دنیا محسوب می شود. دسترسی سراسری، سرعت جابجایی، و قیمت مقرون به صرفه از جمله امتیازات برجسته و مهم سیستم حمل و نقل ترکیه محسوب می شود. BRT ها و متروهای شهری روش های اصلی حمل و نقل عمومی در ترکیه محسوب می شود. شما در ترکیه با تهیه کارت های شهری موسوم به Akbil می توانید از خدمات حمل و نقل شهری ترکیه استفاده نمائید.

سیستم دیگر حمل و نقل در ترکیه، تاکسی های شهری موسوم به Dolmuş می باشد که برای طی فواصل کوتاه شهری به کار می آید. قیمت کرایه تاکسی های ترکیه بسیار معقول بوده و بر طبق طول مسافت طی شده حساب می شود. همچنین، بیش از 50 فرودگاه داخلی و بین المللی در ترکیه مسافرت های مسافت طولانی و سفرهای خارجی را به بهترین نحو پشتیبانی می کنند.

هزینه های حمل و نقل در ترکیه به شرح زیر می باشد:

  • بلیط یک طرفه جهت حمل و نقل محلی حدود $0.45 (دلار)
  • کرایه تاکسی جهت مسیر یک کیلومتری $0.49 (دلار)
  • کرایه یک ساعت انتظار تاکسی $3.76 (دلار)
  • تاکسی سفارشی (آنلاین) $29.28 (دلار)

معرفی بهترین شهر ترکیه از نظر هزینه زندگی

اکنون با توضیحات ارائه شده، شاید سوالی که در اینجا به ذهن مخاطبین خطور کند این سوال باشد که بهترین شهر ترکیه کدام شهر می باشد؟ بر اساس تحلیل انجام شده در این مقاله، می توان چنین نتیجه گرفت که از نظر شاخص هزینه زندگی و نیز استاندارد زندگی، شهر بورسا Bursa بهترین شهر ترکیه برای زندگی هموطنان می باشد. شاخص هزینه زندگی در شهر بورسا 32 و شاخص کیفیت زندگی در این شهر خیلی بالا و در حدود 164 می باشد.

به طور خلاصه، هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی نسبتا پایین و منطقی می باشد. حالا، شما با اطلاع از این هزینه ها به راحتی می توانید درباره مهاجرت به ترکیه تصمیم گرفته و برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. مسلما، کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با اتکاء بر دانش حقوقی و مهاجرتی خود و نیز تجارب ارزشمند چندین ساله خود مفتخرند که برترین خدمات مشاوره ای را به هموطنان عزیز ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :