مهاجرت تحصیلی ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

آگاهی از هزینه تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف و به خصوص برای متقاضیان بین المللی جهت مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت خواهد داشت. انگیزه های زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد که شامل مناسب بودن هزینه تحصیل ،کیفیت مناسب تحصیل، فرصت دریافت بورسیه های تحصیلی، کمک هزینه ماهیانه، هزینه های اقامت و شهریه، بیمه درمانی و هزینه سفر می شود. در حال حاضر حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه وجود دارد که اهمیت روز افزون این کشور را به عنوان یک مقصد آموزش عالی نشان می دهد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی دارد اطلاعاتی کاربردی در این زمینه به شما عزیزان ارائه کند.

نحوه پذیرش دانشجویان خارجی در کشور ترکیه

دانشجویان خارجی که مایل به ثبت نام در برنامه های تحصیلات تکمیلی موسسات آموزش عالی ترکیه می باشند، امکان این را دارند که مستقیما در دانشگاه ها شرکت کنند و البته باید دوره متوسطه خود را در دبیرستانی گذرانده باشند که در پایان آن مدرک دیپلم 12 ساله دریافت کرده باشند. متقاضیان باید مدارک خود را در سفارت این کشور تأیید کرده و ویزای دانشجویی درخواست کنند. برنامه های دانشجویان خارجی در محدوده محل های اختصاص یافته برای خارجی ها توسط دانشگاه ها در نظر گرفته می شود. دانشجویان همچنین باید در آزمون ورودی دانشجویان خارجی، آزمون یوس (YÖS) که شامل 2 مرحله است، شرکت کنند.

آزمون مهارت های یادگیری اولیه که در آن حداقل 40 نمره نیاز است و آزمون مهارت زبان ترکی برای سنجیدن سطح زبان (در صورت وجود) گرفته می شود. در صورت عدم تسلط دوره های زبان برگزار می شود. تدریس دوره های دانشگاهی به زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی در بعضی از دانشگاه های ترکیه وجود دارد. متقاضیان باید آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی را پشت یر بگذارند یا در یکی از آزمون های بین المللی (GRE ،GMAT ، SAT و سایر) که مورد نیاز هر دانشگاه است شرکت کنند، که معادل آن توسط سنا مربوط به دانشگاه تشخیص داده می شود. ارزیابی نتایج این امتحانات توسط دانشگاه های مربوطه انجام می شود.

برترین دانشگاه های در کشور ترکیه

اکثر موسسات علمی نظیر دانشگاه های ترکیه که حدودا به 200 عدد می رسند و نسبتا جدید و دولتی هستند. از نوین ترین آنها می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا (AIU) اشاره کرد که از نخستین دانشجویان خود در سال 2012 استقبال به عمل آورد. دانشگاه های خصوصی و دولتی ترکیه با توافق نامه بولونیا، که برنامه های رده بندی را در سرتاسر اروپا استاندارد می کند، مطابقت دارند و بسیاری از دانشگاه های موجود در ترکیه در برنامه Erasmus+ عضو هستند که از تبادل دانشجویی در سطح بین المللی پشتیبانی می کنند.

در نسخه اخیر رتبه بندی های قوی سیستم آموزش عالی (QS)، سیستم آموزشی تحصیلات تکمیلی کشور ترکیه جایگاه 43 جدول را در سطح جهانی به خود اختصاص دهد. برترین دانشگاه های ترکیه در شهر آنکارا و استانبول قرارگرفته اند. در آنکارا، دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بیلکنت و دانشگاه هاکتپه (که همه در رده های برتر 50 هستند) قرار دارند. دانشگاه بوگازیچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول در استانبول واقع شده اند. جهت کسب اطلاعات جامع در خصوص شرایط تحصیل در ترکیه مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی در ترکیه

فرزندان مهاجران می توانند به صورت رایگان در مدارس دولتی ترکیه تحصیل کنند، اما به دلیل این که زبان آموزش در مدارس عمومی در سطح شهر به زبان ترکی است، بسیاری از والدین مهاجران اقدام به ثبت نام فرزندان خود در مدارس بین المللی می کنند. مدارس بین المللی در ترکیه برای ملیت های مختلف خدمات دارند و تعدادی برنامه درسی درسطح بین المللی و دستورالعمل زبان خارجی را ارائه می دهند. علاوه بر این، اکثر مدارس بین المللی در ترکیه فرصتی برای یادگیری زبان ترکی نیز برای دانش آموزان فراهم می کنند.

خوابگاه در مدارس بین المللی ترکیه محدود است. بنابراین به والدین توصیه می شود قبل از فرستادن فرزندان خود برای تحصیل در مدارس ترکیه جنبه دیگری را علاوه بر هزینه های استاندارد در نظر بگیرند. زیرا با هزینه های اضافی مانند لباس، مدرسه، نشریات متنی، کارهای خارج از برنامه درسی و حمل و نقل این هزینه افزایش می یابد. به همین دلیل والدین باید بودجه را با دقت بررسی کنند و اگر به کمک یک وکیل برای جابجایی اقدام می کنند باید قبل از مهاجرت به ترکیه، قیمت آموزش را همراه با هزینه های اضافی به صورت دقیق در مذاکرات قرارداد خود تعیین کنند.

هزینه تحصیل در مدارس دولتی در ترکیه

هزینه تحصیل در مدارس بین المللی ترکیه

در ترکیه مدارس بین المللی خصوصی نیز وجود دارند. آنها برای اکثر خانواده های خارجی که در ترکیه زندگی می کنند، یک انتخاب محبوب هستند. سطح آموزش در آنها بالا است و دانش آموزان به مواد تست استاندارد خارجی دسترسی دارند. بررسی اینکه این مدارس دارای اعتبار بین المللی می باشند یا خیر از این نظر مهم است که اگر این گونه نباشد ممکن است فرزند شما واجد شرایط ورود به دانشگاه های خارجی نشود. پس شما باید قبل از ارائه درخواست برای پذیرش در مدرسه مورد نظر حتی قبل از ورود به ترکیه این مورد را بررسی کنید. هزینه مدارس بین المللی خصوصی بسته به مدرسه متفاوت است. آنها می توانند از حدود 6000€ تا 15000€ (یورو) متفاوت باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف ترکیه

میزان مبلغ شهریه با توجه به این که دانشگاه خصوصی یا ملی باشد و در کدام محل واقع شود و نسبت به دوره انتخاب شده متفاوت است. در دانشگاه های ایالتی و ملی، هزینه ترم تحصیلی حدودا ممکن است 300$ (دلار) باشد، در حالی که در دانشگاه های خصوصی شهریه پرداختی دانشجو امکان دارد به چندین هزار دلار هم برسد. در کل مانند تمامی کشورها شهریه دانشگاه های خصوصی نسبت به موسسات دولتی گرانتر و شهریه پرداختی دانشجویان خارجی با توجه به دوره تحصیلی مربوطه متفاوت است.

شهریه برنامه های دوره های تحصیلات عالی توسط دولت در ابتدای هر سال تحصیلی تعیین می شود. شهریه تقریبی سالانه به شرح زیر است:

نوع دانشگاه (دوره کارشناسی) هزینه ها به دلار نوع دانشگاه (دوره کارشناسی ارشد) هزینه ها به دلار
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع ترکیه) 80$ الی 250$ دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع ترکیه) 100$ الی 200$
دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع خارجی) 240$ الی 750$ دانشگاه های دولتی (به زبان ترکی، برای اتباع خارجی) 300$ الی 600$
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع ترکیه) 150$ الی 500$ دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع ترکیه) 200$ الی 300$
دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع خارجی) 450$ الی 1500$ دانشگاه های دولتی (به زبان انگلیسی، برای اتباع خارجی) 600$ الی 900$
دانشگاه های خصوصی 2000$ الی 5000$ دانشگاه های خصوصی 5000$ الی 20000$

کاهش شهریه تحصیلی در ترکیه از طریق بورسیه

بورس های تحصیلی ترکیه یک برنامه بورس رقابتی با بودجه دولتی است که به دانشجویان برجسته اعطاء می شود تا برنامه تمام وقت یا کوتاه مدت را در دانشگاه های برتر ترکیه دنبال کنند. برنامه های تحصیلی متقاضیان دیگر که مایل به تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند، آزاد خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به جدول زیر توجه فرمائید:

برنامه های دانشگاهی مشمول بورس مبالغ بورسیه ماهانه به لیر ترکیه
کارشناسی 700TL
کارشناسی ارشد 950TL
دکتری 1400TL

در این خصوص بایستی معیارهای سن نیز در نظر گرفته شود که بدین شرح می باشد:

  • برای برنامه های کارشناسی زیر 21 سال باشد.
  • برای برنامه های کارشناسی ارشد زیر 30 سال باشد.
  • برای برنامه های دکترا زیر 35 سال باشد.

شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

ترکیه در مقایسه با کشور آلمان و برخی کشورهای اروپایی از لحاظ هزینه اجاره و مواد غذایی یکی از ارزانترین گزینه ها برای زندگی و تحصیل است. برای یک دانشجوی خارجی، در بیشتر موارد زندگی در محوطه خوابگاه های دانشگاهی انتخابی به صرفه تر است. البته امکان پیوستن به جامعه از طریق اجاره منزل یا اتاق نیز وجود دارد که هزینه اجاره حدود 50000TL (لیر) است. به طور میانگین، یک دانشجوی خارجی حدودا 400$ الی 500$ (دلار) ماهانه برای پرداخت هزینه های زندگی در ترکیه شامل اقامت، تغذیه، پوشاک و لباس، سرگرمی و تفریح، حمل و نقل و مکالمات هزینه می کند.

کتاب و هزینه های اداری تقریبا 100$ الی 150$ (دلار) در هر ترم هزینه دارد. در نظر داشته باشید که این ارقام بسته به محل زندگی، سبک و شیوه زندگی روزانه و دوره تحصیلی فرد متفاوت است. هدف ارائه این مقاله ترسیم یک نمای کلی از شرایط زندگی و هزینه دانشجویان در ترکیه بود. درصورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه مهاجرت به ترکیه و سایر کشورها دارید، می توانید از طرق خطوط تعریف شده با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :