مهاجرت به کشور آلمان

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان

کیفیت بالای زندگی همواره یکی از محرک های اصلی مهاجران خارجی برای مهاجرت و زندگی در آلمان در کشوری صنعتی و فوق پیشرفته اروپایی است. اصولا در بررسی شرایط زندگی در کشور آلمان، می توان جنبه های مختلفی از جمله کار در آلمان، تحصیل در آلمان، کاریابی در آلمان و نیز هزینه زندگی در آلمان را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار داد تا از این طریق بتوان به یک تحلیل کلی و همه جانبه از شرایط زندگی در این کشور اروپایی زیبا و بی بدیل دست یافت.

کشور آلمان در شمال غرب قاره اروپا با جمعیت 82.2 میلیون نفری خود شامل آلمان ها و اقلیت هایی از سایر ملل می باشد که به همراه هم کشور آلمان را به کشور ارزش ها، آداب و سنن منحصربه فرد تبدیل می کنند. اگرچه آلمان به انگلیسی Germany خوانده می شود. ولی خود آلمانی ها به آلمان Deutschland می گویند. پایتخت آلمان شهر برلین و از مهمترین شهرهای این کشور می توان به مونیخ و کولن اشاره کرد. در مورد آلمان گفته می شود که مردمانی سخت کوش و نکته سنجی دارند. همچنین نرخ بیکاری در آلمان پایین است. برای اطلاع از شرایط اخذ انواع ویزای کشور آلمان با کارشناسان و مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

شرایط تحصیل در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان زمانی برای شما جالب خواهد شد که بدانید آلمان در کل کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) دارای کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی است. تنها 2.3% از فارغ التحصیلان دانشگاهی آلمان بیکار هستند. این در نوع خود آمار بی نظیری از سطح اشتغال دانشگاهیان در کشوری اروپایی و حتی در کل جهان است. علاوه بر این، شرایط تحصیل رایگان در آلمان نیز این کشور را نزد دانشجویان خارجی فوق العاده جذاب می سازد.

بر این اساس، شما با تحصیل در آلمان می توانید مدرک خود را از برترین دانشگاه های اروپا و جهان اخذ نمایید. با کار ضمن تحصیل، تجربه اندوزی کرده و وارد بازار کار اروپا شوید. تحصیل در آلمان فرصت مغتنمی برای کسب انواع مهارت حرفه ای نیز می باشد. همچنین فرصت زبان آموزی نیز با تحصیل در کشور آلمان برای شما مهیا می گردد. از دیگر امتیازات تحصیل در آلمان می توان به کیفیت بالای زندگی در آلمان همراه با هزینه های زندگی مقرون به صرفه اشاره نمود.

وضعیت کار و زندگی در آلمان

آلمان چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا و بزرگترین اقتصاد حال حاضر دنیا محسوب می شود. در حال حاضر که ما این مقاله را نگارش می کنیم نرخ بیکاری کشور آلمان حدود 3.2% می باشد که خیلی پایین تر از میانگین نرخ بیکاری در کل اتحادیه اروپایی (EU) با رقم 6.5% می باشد که این به سبب گردش سریع چرخ اقتصادی آلمان می باشد. در حقیقت، فاکتورهای مختلفی همانند هزینه های زندگی مقرون به صرفه، فرصت های کاری بی شمار، تحصیلات عالی برتر و سیستم خدمات درمانی همگانی همه و همه آلمان را به سرزمین آرزوهای مهاجران خارجی تبدیل کرده است که به دنبال کار در آلمان هستند.

بنا به قانون آلمان، مهاجران خارجی دارای مهارت بالا شایستگی اخذ ویزای کار این کشور و ورود به آلمان را دارند. بر این اساس و نظر به اینکه اخذ ویزای کار منوط به داشتن پیشنهاد کاری یا جاب آفر می باشد پس، فارغ التحصیلان و متخصصان خارجی دارای مدرک آکادمیک می توانند برای کار از 2 طریق ویزای جستجوی کار و بلوکارت آلمان استفاده نمایند. در واقع، شما با اخذ ویزای جستجوی کار می توانید برای مدت 6 ماه در بازار کار آلمان به دنبال کار مورد علاقه گشته و قرارداد کاری خود با کارفرمای آلمانی را منعقد نمایید. سپس می توانید با این قرارداد کاری (حداقل دستمزد ماهیانه €52000 (یورو)) و نیز معادل سازی مدرک تحصیلی خود نسبت به اخذ بلوکارت اقدام و پس از 33 ماه اقامت و زندگی در آلمان، متقاضی ویزای اقامت دایمی آلمان گردید.

وضعیت کار و زندگی در آلمان

شرایط کار و کاریابی در آلمان

بهره مندی از بالاترین درآمدها و نیز حقوق و مزایای کار در آلمان و تامین اجتماعی اجباری از جمله امتیازات کار و زندگی در آلمان می باشد. همانطوری که در مطالب فوق نیز بیان شد نرخ بیکاری آلمان در ژوئن سال 2019 تقریبا 3.2% می باشد. این رقم پایین تر از نرخ بیکاری در کل اتحادیه اروپایی (EU) 6.5% است. آلمان ها در هفته حدود 35 ساعت کار و در حدود €4651 (یورو) خالص دریافتی آنها می باشد. تمامی این آمارها گویای وضعیت مناسب بازار کار آلمان برای مهاجران خارجی ماهر می باشد. مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2019 شامل کارورزان خدمات درمانی، مهندسان و متخصصان IT می باشند.

در این بین، شانس فارغ التحصیلان دانشگاهی برای کاریابی در آلمان با وجود برخورداری از امتیاز جستجوی کار 18 ماهه پس از فراغت از تحصیل در آلمان بیشتر از هر کسی است. فارغ التحصیلان به محض یافتن کار و تنظیم قرارداد کاری به راحتی می توانند بلوکارت آلمانی خود را برای کار و اقامت 4 ساله در آلمان دریافت نمایند. اما اگر شما قبل از امضاء قرارداد کاری مجاز به ورود و اقامت در آلمان نمی باشید. هیچ جای نگرانی نیست. چراکه منابع کاریابی آنلاین متعددی وجود دارد. شما از این طریق می توانید برای کاریابی در آلمان اقدام نمایید.

برخی از این وب سایت ها عبارتند از:

  • Fedral Employment Agency
  • European Employmnt Service (EURES)
  • Monster
  • Local Job Portals

وضعیت هزینه زندگی در آلمان

در این نکته که هزینه زندگی تا حد زیادی به شرایط و عادات زندگی شما بستگی دارد، شکی نیست. اما با یک مرور کلی نسبت به هزینه زندگی در آلمان و مقایسه آن با دیگر کشورهای اروپایی، ما به این نکته پی می بریم که هزینه زندگی در آلمان آنقدرها هم گران نیست. بلکه در برخی موارد حتی ارزانتر از برخی کشورهای رقیب است. فهرست مقایسه هزینه های زندگی در آلمان و انگلستان که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه و گردآوری شده است، گویای این واقعیت انکارناپذیر می باشد.

در حسن ختام این مقاله به جدول زیر توجه بفرمائید:

انگلیس آلمان عنوان هزینه ماهیانه به یورو
13.25€ 10.00€ یک وعده غذا در رستوران ارزان
1.00€ 0.71€ شیر (یک لیتر)
2.05€ 1.85€ تخم مرغ (12 تایی)
6.25€ 7.34€ سینه مرغ (یک کیلو)
1.06€ 0.35€  آب (1.5 لیتری)
70.00€ 66.26€ هزینه حمل و نقل ماهیانه
1.39€ 1.42€ بنزین (یک لیتر)
159.98€ 219.27€ هزینه خدمات شهری (آب، برق، تلفن)
794.91€ 708.25€ اجاره آپارتمان تک خواب در مرکز شهر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :