مهاجرت به کشور اتریش

ترک تابعیت اتریش

ترک تابعیت اتریش

چگونگی ترک تابعیت اتریش، یکی دیگر از دسته مسائل مهمی است که متقاضیان مهاجرت به اتریش، باید اطلاعات درست و دقیقی از آن داشته باشند. روش های مختلفی برای اخذ مجوز اقامت موقت یا دائم در اتریش وجود دارد و افراد پس از گذراندن یک دوره چندساله زندگی در اتریش، امکان ارائه درخواست برای اخذ تبعیت این کشور را نیز دارند. در کنار این مسئله، افرادی که قبلا تبعیت این کشور را دریافت کرده باشند، ممکن است به دلایلی تصمصم به ترک تابعیت اتریش بگیرند و یا با انجام اقداماتی به صورت داوطلبانه، تابعیت اتریش آنها باطل شود. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در ابتدا برای آشنایی هرچه بیشتر با شرایط و مراحل اخذ تابعیت اتریش و در ادامه آن دلایل انصراف و خروج از تابعیت اتریش و شرایط گرفتن تابعیت مضاعف گردآوری شده است.

شرایط لازم برای اخذ تابعیت اتریش

در سراسر کشورهای جهان و به ویژه مردمان کشورهای جهان سوم، افراد بسیاری از افراد تمایل به اخذ تابعیت و اقامت کشورهای اروپایی را دارند. سالانه درخواست های زیادی برای اخذ تابعیت کشورهای حوزه اروپا به سفارت ها ارائه می شود که در صورت داشتن شرایط لازم، با درخواست افراد موافقت صورت می گیرد. درخواست ها برای مهاجرت به اتریش نیز از این قائله مستثنی نیست. تابعیت اتریش مزایای بسیار زیادی را برای متقاضیان فراهم می کند. این کشور مستقل، با در اختیار گذاشتن حق و حقوق برای شهروندان و اتباع خود، شهرت و محبوبیت زیادی در بین دیگر کشورهای اروپایی پیدا کرده است. معمولا افرادی که تصمیم به مهاجرت به کشورهای اروپایی و به دنبال آن، اخذ اقامت و تابعیت این کشورها را می گیرند، اتریش را در صدر لیست آرزوهای خود قرار می دهند.

چنانچه فردی به مدت 10 سال متوالی در اتریش زندگی کرده باشد، می تواند تابعیت کشور قبلی خود را باطل کرده و اقدام به اخذ تابعیت اتریش کند. نکته قابل ذکر که یکی از شرایط اصلی برای اخذ تابعیت اتریش است، متوالی بودن 10 سال زندگی و همچنین تسلط کافی فرد به زبان غالب این کشور، یعنی زبان آلمانی است. اگر این 2 شرط برای فرد ارضا نشود، به هیچ عنوان با درخواست او موافقت نخواهد شد. در موارد و شرایط خاصی نیز فرد می تواند به صورت همزمان، هم تابعیت قبلی خود را حفظ کند و هم تابعیت اتریش را بگیرد. در ابتدا باید با روش هایی که افراد از طریق آن می توانند تابعیت اتریش را بگیرند آشنا شوید.

برای اخذ تابعیت اتریش روش های مختلفی وجود دارد که برخی از معمول ترین آنها در شکل زیر آورده شده است:

روش های مختلف اخذ تابعیت اتریش

دلایل ترک تابعیت اتریش

در برخی موارد ممکن است فردی که تبعه اتریش محسوب می شود، اقدام به گرفتن تابعیت جدید کند یا تصمیم به ترک تابعیت اتریش و اخذ تابعیت کشور قبلی بگیرد. این ممکن است بخاطر ضرورت خروج از کشور یا خروج از کشور به صورت داوطلبانه باشد که ممکن است هم برای اتریشی ها و هم برای افراد دیگر که تابعیت اتریش را دارند اتفاق بیفتد. اما باید بدانید که حتی خروج از تابعیت اتریش نیز تابع قوانین و مقررات خاصی است. اولین شرط برای ارائه درخواست ترک تابعیت اتریش، اقامت در این کشور به مدت حداقل 10 سال است. همانطور که این شرط در درخواست اخذ تابعیت اتریش نیز صادق است. حضور 10 سال متوالی در اتریش و اقامت در این کشور یک گزینه ضروری در این باره است.

البته با تغییرات جدید در قوانین اتریش، به افرادی که تابعیت اتریش را به تازگی گرفته اند، اجازه ترک تابعیت اتریش تا 2 سال داده می شود. در موارد خاصی، اتباع اتریشی به صورت خودکار تابعیت خود را از دست می دهند. مورد ذکر شده ممکن است شامل حال اتریشی های اصیل و یا افراد مقیم اتریش که تابعیت دارند شود. برای افزایش اطلاعات عمومی اتریش، خوب است بدانید که شهروندانی که اقدام به ترک تابعیت اتریش کرده باشند، با ورود مجدد به این کشور و گذراندن یک دوره یک ساله زندگی در آن می توانند مجدد تابعیت اتریش را بگیرند.

دلایل ترک تابعیت اتریش

تابعیت مضاعف بدون ترک تابعیت اتریش

همانطور که در موارد قبل بررسی شد، شخصی که تابعیت اتریش یا داشته است و یا در طی چند سال اخیر آن را گرفته باشد، با اخذ تابعیت از کشور دیگر، از آن به بعد تبعه اتریش محسوب نمی شود. اما در شرایط خاصی و با داشتن مدارک و مستندات لازم، می تواند تابعیت اتریشی خود را نیز حفظ کند و همزمان تبعه کشور دیگر باشد. به این روش، تابعیت مضاعف یا دوگانه گفته می شود، چراکه فرد مجبور به ترک تابعیت اتریش نمی شود.

تابعیت اتریش از سیستم خون پیروی می کند. به طوری که فرزند متولد شده در هر کشوری که به دنیا آمده باشد، اگر پدر و مادر او اتریشی باشند، فرزند نیز تابعیت اتریشی خواهد داشت. پس ممکن است این فرزند همزمان دو تابعیت متفاوت داشته باشد. در بین کشورهای دنیا، استرالیا از قانون تابعیت خاصی پیروی می کند. اخذ تابعیت اتریشی برای افرادی که تابع استرالیا هستند به صورت همزمان ممکن است و این افراد می توانند بدون ترک تابعیت خود، تابعیت اتریشی مضاعف بگیرند. در برخی موارد نیز افراد بخاطر شغل خود در اتریش می توانند در کنار تابعیت کشور اصلی خود، تابعیت اتریشی نیز بگیرند.

لیست زیر مواردی را مشخص می کند که به صورت خودکار متقاضی تابعیت اتریش را از دست می دهد:

دلایل ترک تابعیت اتریش

اما نکته قابل ذکر این است که دولت اتریش به طور کلی با تابعیت دوگانه، سازگاری مناسبی ندارد و تنها در موارد استثنا که بررسی شد، تابعیت مضاعف اتریش را به افراد واجد شرایط می دهد. در این صورت، افراد با اخذ تابعیت از کشور جدید، مجبور به ترک تابعیت اتریش نمی شوند. برای حفظ تابعیت اتریش مراحل قانونی وجود دارد که کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه مشاوره به شما در این زمینه و مهاجرت به اتریش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :