مهاجرت تحصیلی کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا

تحصیل مهندسی در کانادا مورد استقبال زیادی قرارگرفته است زیرا کشوری مهاجرپذیر است که سالانه افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور سفر می کنند. کانادا به علت قوانین مهاجرتی که دارد، افرادی که در هر زمینه تخصص داشته باشند یا از نظر مالی ثروتمند باشند را به خود جذب می کند. طی آمار اعلامی و بررسی شده در سال 2022 کشور کانادا جزء 5 کشور برتر ازنظر قوانین شهروندی قرار دارد. کشور کانادا با جمعیتی حدود 38 میلیون نفر به صورت چند ایالتی می باشد.

پرجمعیت ترین شهرهای کانادا ونکوور، تورنتو و مونترال هستند. اما پایتخت کانادا اوتاوا می باشد که در ایالت انتاریو واقع شده است. نظام آموزشی کانادا در میان دیگر کشورها برتری خاصی دارد. از این رو فراگیری رشته های مختلف به همراه دانشگاه های برتر بیشتر باعث این موضوع شده است. معمولا دانشجویان برای تحصیل در رشته مهندسی به کانادا سفر کرده و از این روش هم برای ادامه تحصیل، ادامه زندگی و گرفتن اقامت کانادا به صورت کاملا قانونی، استفاده می کنند. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی این موضوع خواهند پرداخت.

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع کارشناسی

اگر قصد سفر به کانادا و تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی را دارید، چندین گزینه برای انتخاب پیش روی شما است. همانطور که گفته شد سیستم آموزشی کانادا جزء برترین سیستم های آموزشی می باشد. تقریبا بیشتر دانشگاه ها در کانادا به نمره آیلتس شما اهمیت می دهند (کمتر از 6.5 مطلوب نیست). همچنین معدل مدرک دیپلم (مدرک ضروری برای تحصیل در کانادا) باید در سطح مطلوبی قرار داشته باشد.

نگران رشته تحصیلی خود نباشید زیرا که زیر مجموعه های رشته مهندسی در کانادا گسترده است و می توانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای دریافت مدرک کارشناسی حدودا باید 3 سال دانشجو باشید، وقت بگذارید و مدرک مربوطه را به دست آورید.

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

یکی دیگر از موضوعاتی که محبوبیت زیادی بین دانشجویان دارد، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی می باشد. دانشجویانی که در رشته مهندسی فارغ التحصیل دوره کارشناسی شده اند، تمایل دارند که در مقطع ارشد به تحصیل در کانادا ادامه دهند. تمامی دانشجویان دوره کارشناسی خود را در کانادا، نگذرانده اند، بلکه از سراسر نقاط جهان به سمت این کشور برای ادامه تحصیل سفر می کنند. حداقل مدرک زبان مورد نیاز مانند دوره کارشناسی، آیلتس 6.5 نیز می باشد. دانشجو پس از 2 سال مدرک ارشد خود را به دست آورد.

دوره های دانشجویی در مقطع ارشد را می توان به 2 دسته تقسیم کرد، دوره های پژوهشی و دوره های آموزشی و همچنین در پایان ترم آخر پایان نامه و دفاعیه ارائه می دهند. کسانی که در دوره های آموزشی شرکت کرده اند عموما در مقطع دکتری وارد نشده زیرا توانایی گذرندان دوره دکترا را ندارند. همچنین اگر بخواهید در مقطع ارشد تحصیل کنید باید مدرک کارشناسی خود را با حداقل +B دریافت کرده باشید.

تحصیل مهندسی در کانادا در مقطع دکترا

به طور کلی می توان گفت که دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا به 2 روش پذیرش می دهند. روش اول کسانی که رزومه قوی در مقطع ارشد داشته اند و پژوهش آنها مورد تایید اساتید بوده است. روش دوم دانشجویانی که پژوهش و مقاله خود را برای اساتید مختلف ارسال می کنند تا بتوانند نظر آن ها را به خود جلب کنند. دانشجویان در مقطع دکترا اغلب به پژوهش و تحقیق می پردازند که اصولا با حمایت های مالی از طرف دولت همراه است.

نظر اساتید شما برای کسب بورسیه های تحصیلی اهمیت ویژه ای دارد. از طرفی دیگر اگر استادی دارای یک پروژه باشد با اشتغال زایی برای دانشجو می تواند یک حمایت مالی را داشته باشد. اهمیت زبان در مقطع دکترا بیشتر از دیگر مقاطع درسی می باشد، حداقل نمره ای که مورد قبول دانشگاه ها می باشد آیلتس 7 است. همچنین برای برخی از دانشگاه ها باید مدرک جی ار ای (GRE) داشته باشید.

هزینه تحصیل برای دانشجویان مهندسی در کانادا

موردی که قابل بحث می باشد، هزینه های یک دانشجو برای تحصیل در رشته مهندسی در کشور کانادا است. هزینه تحصیل در کانادا بسیار متغیر است. زیرا بستگی به رشته و دانشگاه شما دارد. بنابراین برای محاسبه صحیح هزینه ها باید رشته تحصیلی خود را به همراه هزینه زندگی در کانادا بررسی کنید. رشته های مهندسی و پزشکی معمولا جزء رشته های گران برایدانشجویان بین المللی می باشند. در سال 2022 هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی به صورت میانگین بیش از 33000$ (دلار کانادا) همچنین در مقطع کارشناسی ارشد بیش از 19000$ (دلار کانادا) می باشد. اعداد هزینه به صورت تقریبی بوده و با توجه به دانشگاه تغییر می کند.

در جدول زیر هزینه برخی دیگر از رشته ها را مشاهده می کنید:

ردیفگرایش تحصیلیهزینه مقطع کارشناسی به دلار کاناداهزینه مقطع کارشناسی ارشد به دلار کانادا
1علوم آموزشی20875CAD15764CAD
2فناوری اطلاعات25127CAD14737CAD
3علوم انسانی28676CAD13667CAD
4علوم اجتماعی و رفتاری27647CAD15032CAD
5حقوق33192CAD17237CAD
6رشته های مهندسی33703CAD19301CAD
7داروسازی40960CAD12876CAD

هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان مهندسی در کانادا

یکی از مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا تمکن مالی است که باید به صورت 4 ماه ارائه شود. در برخی موارد دانشجویان نه حمایت مالی کانادا و نه بورس تحصیلی دارند، پیشنهاد می شود حتما نامه تمکن مالی را ارائه دهند تا بتوانند آفیسر سفارت را متقاعد کنند که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل خود را دارند. در هر منطقه هزینه های زندگی متغیر است.

سبک زندگی افراد هم در این موضوع تاثیرگذار است. بزرگ ترین هزینه ای که برای یک دانشجو می توان نام برد هزینه محل اقامت متقاضی می باشد که اگر در شهرهایی مثل ونکوور یا تورنتو باشد، میزان این هزینه بسیار افزایش می یابد.

در جدول زیر برخی از هزینه های روزانه را بررسی می کنیم:

ردیفلیست اقلام غذاییهزینه به دلار کانادا
1غذا برای 2 نفر در یک رستوران متوسط70CAD
2یک فنجان قهوه4.23CAD
3شیر یک لیتر2.51CAD
4یک کیلو برنج3.81CAD
512 عدد تخم مرغ3.43CAD
6یک کیلو مرغ (سینه)13.24CAD
7یک کیلو گوشت (گاو)15.1CAD
8یک کیلو سیب زمینی2.93CAD

هزینه زندگی و تحصیل دانشجویان مهندسی در کانادا

هزینه اقامت برای دانشجویان مهندسی در کانادا

هزینه اقامت در شهرهای گوناگون کانادا با هم تفاوت دارند. مسافت در مقدار هزینه های شما تاثیرگذار است، اگر محل شما از مرکز شهر دور باشد ارزان تر و هزینه حمل نقل بالایی خواهید داشت. اگر در مرکز شهر باشد گران تر ولی هزینه حمل و نقل نخواهید داشت. البته در کل هزینه حمل و نقل در کانادا بخش بسیار کوچکی از هزینه زندگی را تشکیل می دهد.

در جدول ذیل برخی هزینه های اقامت را برسی می کنیم:

ردیفمحل اقامتهزینه به دلار کانادا
1اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر1335CAD
2اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر1099CAD
3اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر2136CAD
4اجاره آپارتمان 3 خوابه در خارج از شهر1772CAD

بورسیه تحصیلی برای تحصیل مهندسی در کانادا

به طور کل 3 منبع هستند که هزینه های تحصیل در کانادا را به شکل بورس پرداخت می کنند، منابع دولتی، برخی شرکت های خصوصی و دانشگاه ها تامین کننده هستند. هنگامی که می خواهید از بورس تحصیلی استفاده کنید، باید بدانید که دانشگاه ها هر کدام با یکدیگر برنامه های متفاوتی در خصوص بورس های تحصیلی، فاند و کمک هزینه ها دارند. اغلب بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان داخلی تعلق می گیرد و در برخی موارد به دانشجویان خارجی هم اعطاء می گردد.

برای به دست آوردن بورسیه تحصیلی دانشجویان باید نمرات بالا، مدرک زبانی، نمره جی ار ای (GRE) بالا با نمره بالا و رزومه عالی داشته باشند. 2 مورد از دیگر بورسیه ها که کمتر به دانشجویان خارجی داده می شود برای شرایطی است که فرد توانایی پرداخت هزینه های تحصیل را نداشته باشد. اکثر پرداختی ها و کمک هزینه ها بلاعوض بوده و نیازی به بازپرداخت مبالغ (non refund) نمی باشد.

تحصیل مهندسی به زبان انگلیسی در کانادا

زبان انگلیسی در سراسر دنیا فراگیر است. اکثر دانشگاه های کانادا به زبان انگلیسی تدریس می کنند بنابراین علاقه به زبان انگلیسی در بین دانشجویان مطرح است. در کانادا به 2 زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی صحبت می کنند. بیشترین استفاده از زبان فرانسوی در استان کبک است. دیگر استان ها عموما به زبان انگلیسی صحبت می کنند. اگر علاقه مند به تحصیل مهندسی به زبان فرانسوی هستید باید دانشگاه خود را در استان کبک بیابید.

دانشجویانی که قصد تحصیل مهندسی در کشور کانادا را دارند، در نظر داشته باشند که دانشگاه های زیادی در خصوص مهندسی در کانادا وجود دارد. دانشگاه های کانادا در رشته های پژوهشی، مهندسی تا کنون عملکرد مطلوبی داشته است. اکثر دانشگاه های برتر کانادا از ریاضی و مهندسی برای حل مشکلات استفاده کرده اند.

در جدول ذیل بهترین دانشگاه ها در زمینه مهندسی با رتبه آنها آمده است:

نام دانشگاهرتبه در رشته مهندسی (کشوری)رتبه در رشته مهندسی (جهانی)
دانشگاه تورنتو146
دانشگاه واترلو257
دانشگاه بریتیش کلمبیا361
دانشگاه آلبرتا478
دانشگاه مک گیل5102
دانشگاه مونترال6121

مدارک مورد نیاز برای تحصیل مهندسی در کانادا

برای دریافت پذیرش ازدانشگاه های کانادا و ویزا دانشجویان باید شرایطی داشته باشند، اولین مدرک، برای کسانی که غیر کانادایی هستند مدرک زبان است، دیگر موارد مدارک بسته به نوع ویزا، رشته و دانشگاه انتخابی شما دارد اما چندی از مدارک که مشترک هستند را نام می بریم.

  • مدارک تحصیلی گذشته (ترجمه شده)
  • فرم درخواست ویزا
  • رزومه و CV
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • پاسپورت معتبر و سابقه سفر
  • 2 قطعه عکس 4*6
  • (Study plan) هدف از تحصیل

ویزا همراه برای دانشجوی مهندسی در کانادا

در صورتی که دانشجوی بین المللی ویزای تحصیلی کانادا را گرفته باشد، همسر و فرزندان متقاضی می توانند به عنوان همراه به کانادا سفر کنند. نکاتی مانند شرایط مالی، سطح علمی، میزان آشنایی با زبان انگلیسی و سن شخص در گرفتن ویزای همراه حائز اهمیت است. مورد مهم بعدی برای فرد همراه می باشد که می تواند بدون محدودیت (open work permit) به کار در کانادا بپردازد حتی اگر با رشته تحصیلی متقاضی همخوانی نداشته باشد.

مدت زمان اقامت همراه مساوی با میزان مدت اعتبار ویزا تحصیلی همسر می باشد و تا پایان اعتبار می تواند در خاک کانادا مانده و مشغول به کار باشد. ویزای همراه را تنها به همسر متقاضی و فرزندان زیر سن قانونی (18سال) می دهند و به فرزندانی با سن قانونی، پدر و مادر و دیگر بستگان تعلق نمی گیرد. برای دریافت ویزا برای دیگر اشخاص همراه دانشجو باید نوع دیگر درخواست کند مانند ویزای توریستی کانادا که شرایط خودش را دارد.

اقامت پس از تحصیل مهندسی در کانادا

بعد از فارغ التحصیلی روش ها و راه های زیادی وجود دارد. از این رو نوید بخش است که کشور کانادا، کشوری است مهاجرپذیر، بنابراین افراد با سطح علمی بالا را به خود جذب می کند. اما ویزای تحصیلی به گونه ایست که شما پس از آن فقط 3 ماه فرصت برای پیدا کردن کار دارید و بعد از آن باید خاک کانادا را ترک کنید. در این فاصله برای از دست ندادن فرصت شما می توانید در مقاطع تحصیلی بالاتر ثبت نام کرده و به تحصیل بپردازید یا می توانید درخواست اجازه کار بدهید و به کار بپردازید.

در این حالت موقعیت های مختلفی برای اقامت پیش روی شما قراردارد، می توانید با داشتن تجربه کاری از اکسپرس اینتری کانادا اقدام کنید که با دریافت پیشنهاد برای کار اقامت دائم بگیرید. برای اینکه بتوانید بعد از کار اقامت دائم کانادا را بدست آورید باید بین 3 تا 5 سال در خاک کانادا تمام قوانین شهروندی را رعایت کرده باشید. اگر قصد مهاجرت تحصیلی و اقامت پس از تحصیل در کانادا را دارید، می توانید با کمک موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شرایط خود را ارزیابی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :