مهاجرت تحصیلی ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه فرصتی برای تحصیل نسبتا ارزان در این کشور است زیرا علاوه بر تحصیل رایگان، کمک هزینه ماهیانه را پرداخت می کند. به منظور بررسی بیشتر، تصمیم داریم در این مقاله شرایط تحصیل رایگان در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم. در ترکیه حدود 200 دانشگاه وجود دارد. از این رو بیشتر آنها دانشگاه های ایالتی (حدود 120) و بقیه دانشگاه های خصوصی هستند. وقتی از تحصیل رایگان صحبت می کنیم این منظور را داریم که هزینه های دانشگاه آنقدر کم و پایین است.

از طرفی دانشگاه آنقدر تسهیلات و تخفیفات در اختیار دانشجو قرار می دهد که در واقع عملا تحصیل در ترکیه به صورت رایگان صورت می گیرد. در این میان دانشگاه های دولتی بیشتر در این دسته قرار می گیرند. ولی این به این معنا نیست که دانشگاه های خصوصی تسهیلات و تخفیف ندارد. در واقع معنای واقعی تحصیل رایگان شاید بیشتر در دانشگاه دولتی حس شود زیرا که دولت 90% هزینه های شما را متقبل می شود. این شرایط برای تمام مقاطع تحصیلی صدق می کند.

در زیر لیستی از دانشگاه های کم هزینه آورده شده اند:

  • دانشگاه قدیر هس با شهریه سالانه 15000$ (دلار آمریکا)
  • موسسه فناوری ازمیر با شهریه سالانه 2500$ (دلار آمریکا)
  • دانشگاه اژه با شهریه سالانه 3000$ (دلار آمریکا)
  • دانشگاه فنی خاورمیانه با شهریه سالانه 250$ (دلار آمریکا)
  • دانشگاه اسکندر با شهریه سالانه 3900$ (دلار آمریکا)

دانشگاه های دولتی برای تحصیل رایگان در ترکیه

در صورت پذیرش از یکی از دانشگاه های نام برده، بورس تحصیلی پنهانی در قالب پرداخت شهریه برای شما مهیا می شود. بدین معنا که دولت ترکیه 90% یا بیشتر از کل هزینه تحصیل را بر عهده می گیرد. به این ترتیب، شما می توانید بدون در نظر گرفتن مدرک (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) تقریبا رایگان تحصیل کنید. حتی اگر گرفتن پذیرش از دانشگاه های سطح بالا و برخی از دانشگاه های شهرهای بزرگ هنوز هم بسیار رقابتی و دشوار به حساب می آید.

با این حال وجود 120 دانشگاه دولتی با هزاران گزینه جایگزین باعث می شود شانس شما همچنان به اندازه کافی بالا باشد. همانطور که گفته شد، به دلیل استاندارد های بالا و رقابتی بودن ورودی دانشگاه های دولتی، دانشجویان خارجی بایستی یک امتحان ویژه بین المللی دانشجویی به نام آزمون یوس (YÖS) بدهند. در این امتحان مهارت های ریاضی، تفکر تحلیلی و مهارت حل مسئله اندازه گیری می شود. به طور کلی شرایط تحصیل در ترکیه در مقاله مذکور شرح داده شده است.

دانشگاه های دولتی برای تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل رایگان در ترکیه

هیچ هزینه ای برای درخواست بورس تحصیلی دولت ترکیه وجود ندارد. برخی از کشورهایی که برای برنامه بورس تحصیلی ترکیه مجاز هستند عبارتند از آلمان، ایسلند، ایالات متحده، امارات، پاکستان و غیره. کشورهای دیگر نیز در این لیست وجود دارند که داوطلبان فقط می توانند برای برنامه تحصیلات تکمیلی شرکت کنند.

معیارهای واجد شرایط بودن بورسیه تحصیلی دولت ترکیه در زیر ذکر شده است:

  • سن افراد یکی از معیارهای دقیق است که مورد توجه قرار می گیرد.
  • اگر می خواهید برای دریافت مدرک کارشناسی اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1997 متولد شده باشید.
  • اگر می خواهید برای دریافت مدرک دکتری اقدام کنید، نباید قبل از ژانویه 1983 متولد شده باشید.
  • برای کارشناسی، 70% نمرات الزامی است.

جدول زیر شروط سنی و معدل را بر اساس سیستم ایران نشان می دهد:

مقطع تحصیلیسنمعدل
کارشناسیکمتر از 34 سال14
کارشناسی ارشدکمتر از 34 سال15
دکتریکمتر از 34 سال18

همچنین شرایط مهاجرت به ترکیه به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

اقدامات لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل رایگان در ترکیه

مراحل اخذ پذیرش برای دانشگاه های ترکیه به شرح زیر می باشد. داوطلبان متقاضی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا از 15 ژانویه تا 20 فوریه می توانند اقدام کنند.

مراحلتوضیحات
1برای تحصیل در ترکیه یک برنامه دانشگاهی مناسب با شرایط خود پیدا کنید.
2مدارک لازم را برای پذیرش آماده کنید. اگر قصد ارسال درخواست را دارید، بررسی شرایط مورد نیاز کشور (که معمولا در وب سایت دانشگاه ذکر شده) نیز مهم است تا اطمینان حاصل شود.
3سیستم شما را در روند ارسال درخواست راهنمایی می کند.
4در صورتی که دانشگاهی که درخواست را برای ارسال کرده اید، هرگونه بازخوردی به شما دهد، سیستم از طریق ایمیل به شما اطلاع می دهد.
5اگر موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه منتخب خود شده باشید، دانشگاه مدارک قبولی را صادر می کند.

در این مقاله سعی شد شمایی کلی از گرفتن بورسیه و تحصیل رایگان در کشور ترکیه به شما عزیزان نشان دهیم. در صورت هرگونه سوال یا ابهام با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :