مهاجرت تحصیلی آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان از جمله برترین فرصت های آموزشی در جهان است که بسیاری از علاقمندان به مهاجرت تحصیلی شرایط آن را بررسی می کنند. آلمان به عنوان یکی از پیشتازان در عرصه گسترش علم در جهان است. همین مسئله بسیاری را به سمت تحصیل در این کشور ترغیب می کند. دسترسی به برترین مدارس و دانشگاه های جهان در کشور آلمان سبب شده است تا ویزای تحصیلی این کشور به یکی از مهم ترین ویزاهای تحصیلی جهان تبدیل شود.

اگر چه بسیاری از کشورها در رشته های مشخصی دارای برتری هستند. اما تحصیل در هنر، پزشکی و مهندسی در آلمان در برترین جایگاه جهانی قرار دارد. هزینه های کم تحصیل، امنیت و رفاه اجتماعی در کشور آلمان از دیگر دلایلی است که تحصیل در آلمان را به یکی از مهم ترین خواسته های مخاطبین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تبدیل کرده است.

نظام آموزشی آلمان

سیستم آموزشی کشور آلمان با سیستم آموزشی در کشور ایران دارای شباهت های اولیه است. دانش آموزان در سال های اول تحصیل باید به مدت 4 سال در مدارس ابتدایی حاضر شوند و پس از آن وارد دبیرستان خواهند شد. دوره دبیرستان به دو بخش تقسیم می شود که همین مسئله سبب می شود که دانش آموزان از کلاس پنجم تا نهم در یک مدرسه و از دهم تا دوازدهم در مدرسه دیگری به تحصیل بپردازند. در کشور آلمان تحصیل به مدت 12 سال برای جوانان اجباری است. همه کسانی که قصد دارند وارد دانشگاه شوند نیز باید سال دوازدهم را با موفقیت پشت سر بگذارند.

در نظام آموزش عالی کشور آلمان نیز از سیستم بولونیا استفاده می شود که در بسیاری از کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد. در کشور آلمان 400 دانشگاه عمومی وجود دارد که هزینه تحصیل در این دانشگاه ها بسیار ناچیز است. در این کشور 120 دانشگاه خصوصی نیز در این کشور ساخته شده است. از این رو هر یک با توجه به شرایط مخصوص خود شهریه های تحصیلی را مشخص می کنند.

ویزای تحصیلی جهت تحصیل در آلمان

در کشور آلمان 2 نمونه ویزای تحصیلی وجود دارد که متقاضیان می توانند برای دریافت آن اقدام کنند. ویزای نوع اول ویزای تحصیلی برای افرادی است که پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه های کشور آلمان دریافت نکرده اند. اما می خواهند روند تحصیل در آلمان را برای خود ساده کنند. اعتبار این ویزا 3 ماه است و ممکن است تحت شرایط خاص تا 6 ماه دیگر تمدید شود. نوع دوم ویزا، ویزای تحصیلی آلمان برای افرادی است که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان شده اند. این ویزا نیز در مرحله اول تنها 3 ماه اعتبار دارد اما تا پایان دوره تحصیل در این کشور قابلیت تمدید خواهد داشت.

دریافت وقت سفارت در کشور آلمان کمی زمان بر است. اما می توان انتظار داشت که ویزای شما در یک بازه زمانی 20 تا 25 روزه صادر شود. اما یک مسئله مهم تر مدارکی است که برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان به آن نیاز خواهید داشت. اخیرا این زمان، به طور غیر قابل باوری، افزایش یافته است.

ویزای تحصیلی جهت تحصیل در آلمان

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای اینکه بتوانید ویزای خود را از سفارت کشور آلمان دریافت کنید باید مدارک زیر را به صورت کامل در اختیار آنها قرار دهید.

مهم ترین مدارک مورد نیاز شما عبارتند از:

  • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به علاوه ریز نمرات همان دوره
  • گواهی تمکن مالی معادل 8700€
  • گواهی تسلط به زبان انگلیسی در سطح مورد نیاز دانشگاه و یا آلمانی حداقل در سطح A1
  • گواهی بیمه درمانی معتبر در آلمان
  • گواهی پذیرش از موسسات علمی معتبر در کشور آلمان
  • گذرنامه معتبر
  • فرم درخواست صدور ویزای تحصیلی آلمان
  • 2 قطعه عکس
  • پرداخت 60€ (یورو) هزینه صدور ویزا

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مهاجرت به آلمان را مطالعه بفرمائید.

هزینه تحصیل در آلمان

یکی از مهم ترین دغدغه های ذهنی برای افرادی که قصد دارند در این کشور تحصیل کنند هزینه های تحصیل و زندگی در آلمان است. باید به این نکته اشاره کنیم که آلمان به عنوان یکی از بهترین نقاط جهان برای تحصیل از نظر هزینه ها شناخته می شود. چرا که بر اساس قوانین اعمال شده از سال 2014 در بسیاری از استان های این کشور دانشجویان نیازی به پرداخت شهریه در دانشگاه های دولتی آلمان نخواهند داشت. یک هزینه 60€ الی 200€ (یورو) است که برای تغذیه و امور اداری از همه دانشجویان دریافت می شود. شهریه تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان اما سالیانه از 20000€ (یورو) تجاوز می کند.

علاوه بر هزینه های مربوط به امور دانشگاهی، هزینه های زندگی در کشور آلمان نیز باید توسط دانشجویان پرداخت شود. همین مسئله بسیاری از دانشجویان را بر آن می دارد که با توجه به شرایط تحصیلی خود بتوانند از دانشگاه اجازه کار نیمه وقت به مدت 20 ساعت در هفته را دریافت کنند. از سوی دیگر استفاده از کمک هزینه های تحصیلی مانند بورسیه های تحصیلی در آلمان، می تواند بخشی از هزینه های زندگی دانشجویان در این کشور را تامین کند.

زبان تحصیل در آلمان

همه دانشجویانی که قصد تحصیل در آلمان را دارند باید به حداقل سطح زبان آلمانی مسلط باشند. این افراد حتما باید پس از ورود به کشور آلمان در دوره های آموزش زبان آلمانی شرکت کنند و به سطح مورد نظر دانشگاه برسند. در بسیاری از دانشگاه های کشور آلمان، حداقل سطح زبان مورد نیاز C1 است. در صورتی که بتوانید در کشور محل اقامت خود به این سطح برسید، قادر خواهید بود تا از روز نخست در کلاس های درس حاضر شوید. امکان تحصیل به زبان انگلیسی در کشور آلمان نیز برای افراد فراهم آمده است. شرکت در آزمون های آیلتس و تافل و کسب نمره های 6 و 80 به عنوان حداقل نمره مورد پذیرش در نظر گرفته شده است.

با این وجود باید توجه داشت که رشته های محدودی به زبان انگلیسی ارائه می شود. همچنین در برخی از رشته های نظیر پزشکی این محدودیت ها به مراتب بیش تر است. بر اساس تجربیات تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در صورتی که به زبان آلمانی تسلط داشته باشید، علاوه بر اینکه سطح زندگی شما در دوره تحصیل در شرایط بهتری قرار می گیرد، شما قادر خواهید بود تا پس از پایان دوره تحصیل خود در کشور آلمان، از شانس بیشتری برای یافتن شغل برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :