مهاجرت به کشور سوئد

اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد یکی از اقتصادهای پیشرفته و پویا در میان کشورهای اروپایی است و یکی از کشورهای محبوب برای سرمایه گذاری در شمال اروپا می باشد. این کشور در سال های اخیر بسیار امن بوده است. به گونه ای که در هیچ جنگی شرکت نداشته است. از این رو همواره از لحاظ اقتصادی رشد پیدا کرده است. با توجه به رشد اقتصاد و کیفیت زندگی در سوئد در سال های گذشته این کشور با رشد مهاجرین نیز روبرو بوده است.

سوئد با توجه به این که یک کشور غیر نفتی بود اما با تکیه بر صنعت، فن آوری و تولیدات داخلی و منابعی مانند سنگ آهن و چوب و در کل صادرات، پیشرفت کرد. علاوه بر این میزان مالیات در سوئد یکی از بالاترین نرخ ها در جهان بوده و این مالیات صرف خدمات اجتماعی و رفاه مردم شده است. در ادامه مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقتصاد سوئد را بررسی می کند.

درباره اقتصاد سوئد

اقتصاد سوئد یک اقتصاد پیشرفته و بر حول صادرات از جمله صادرات سنگ آهن، انرژی و چوب می باشد. علاوه بر این سوئد در صنایع ماشین آلات صنعتی، تجهیزات الکترونیکی، فولاد، داروهای شیمیایی، آهن، کالاهای خانگی و جنگلداری متمرکز است. صنعت کشاورزی در سوئد نیز یک صنعت مدرن بوده است. همچنین در صنایع مهندسی، فولاد، معدن دارای بازار جهانی و بسیار قدرتمند می باشد. سوئد همچنین محل شرکت های بزرگی در زمینه فناوری، تکنولوژی و تجهیزات است. سوئد اقتصادی رقابتی دارد. بخش عظیمی از منابع دولت از طریق مالیات بر درآمد نسبتا بالا تأمین می شود. توزیع درآمد در کل جامعه را تضمین می کند. همچنین تقریبا 90% از کل منابع و شرکت ها متعلق به بخش خصوصی هستند. با اقلیت 5% متعلق به دولت و 5% دیگر نیز به عنوان تعاونی مصرف کننده یا تولیدکننده فعالیت می کنند.

از آنجا که سوئد به عنوان یک کشور بی طرف در جنگ جهانی دوم بود. در جنگ شرکت نکرد نیازی به بازسازی پایگاه اقتصادی، سیستم بانکی مانند بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر نبود. سوئد در یک سیستم ترکیبی از سرمایه داری پیشرفته و دارای مزایای رفاهی گسترده می باشد و به سطح بالایی از زندگی رسیده است. بیشتر بنگاه های اقتصادی متعلق به بازار و محور بازار هستند. اما هنگامی که پرداخت هایی از جمله حقوق بازنشستگی، دستمزد بیمار و کمک هزینه های کودک گنجانده شود تقریبا سه پنجم تولید ناخالص داخلی از بخش عمومی عبور می کند. هزینه های آموزش، مراقبت های بهداشتی و مراقبت از کودک در درجه اول با پرداخت مالیات تامین می شود. با این حال، دخالت دولت در توزیع درآمد ملی در دو دهه گذشته قرن بیستم کاهش یافته است.

  • نرخ بیکاری 6.7% در سال 2020
  • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی 0.9% در سال 2019
  • نرخ تورم 1.5% در سال 2020

 کشاورزی و اقتصاد سوئد

فصل رشد در سوئد از حدود 240 روز در جنوب تا 120 روز در شمال متغیر است. از این رو کمتر از یک دهم مساحت سوئد در حال کشت می باشد. بیشتر زمین های زراعی در جنوب سوئد یافت می شود. اما بسته های قابل کشت تا قطب شمال وجود دارد. گندم، جو، چغندر قند، دانه های روغنی، سیب زمینی و سبزیجات محصولات حاکم در جنوب سوئد هستند. در حالی که در شمال یونجه و سیب زمینی اصلی ترین محصولات زراعی در سوئد هستند. به طور كلی در کشور سوئد، كشاورزی حیوانات از كشاورزی غلات مهم تر است. گاوهای شیرده در تمام نقاط کشور از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در حالی که پرورش خوک و طیور در جنوب غربی متمرکز است. بازده مزارع سوئد در بین بالاترین مزارع در جهان قرار دارند. با این حال، مشکلات زیست محیطی باعث شده است که استفاده از کودها کاهش یابد. همچنین جهت مهاجرت به سوئد می توانید ابتدا مقاله مذکور را از طریق لینک مشخص شده مطالعه بفرمائید.

 کشاورزی و اقتصاد سوئد

صنایع اصلی در سوئد

صنعت کشاورزی حدود 1.4% از تولید ناخالص داخلی و %1.8 از نیروی کار در سوئد را تشکیل می دهد. محصولات اصلی کشاورزی شامل غلات بخصوص جو، گندم و جو و همچنین سیب زمینی و سایر محصولات زراعی ریشه ای، سبزیجات و میوه و همچنین محصولات لبنی، گوشت و چوب هستند. در حالی که تولید بیش از مصرف داخلی است. به دلیل عدم تنوع محصولات زراعی، مقدار قابل توجهی مواد غذایی باید وارد شود. این کشور از منابع طبیعی فراوانی شامل جنگل ها، آهن، سرب، مس، روی و انرژی آبی برخوردار است. بخش صنعت حد 22.6% از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و تقریبا 18% نیروی کار را در سوئد به کار می برد. صنعت این کشور تحت سلطه شرکت های همچون ولوو، اریکسن، ساب، اچ اند ام، الکترولوکس، ABB، Ikea و غیره است.

عمده ترین فعالیت های تولید سوئد شامل چوب، کاغذ، تجهیزات الکترونیکی، فرآوری مواد غذایی صنعتی، محصولات دارویی و غیره می باشد. همچنین فن آوری های جدید و بخش های بیوتکنولوژی از اهمیت قابل توجهی در اقتصاد برخوردار هستند. سومین بخش عالی صنایع در سوئد شامل ارتباطات از راه دور و تجهیزات اطلاعات فناوری می شود که 80.4% از نیروی کار فعال را به کار می گیرد. از این رو 65.2٪ از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص می دهد. جهت اطلاع از شرایط کار در سوئد می توانید مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

در جدول زیر به بررسی بخش های اصلی اقتصاد در این کشور خواهیم پرداخت:

بخش های اصلی اقتصاد سوئدمیزان اشتغالارزش افزوده بر اساس GDPارزش افزوده تغییر سالانه
کشاورزی1.8%1.4%0
صنعت18% 22.1%3.8%
خدمات80%65.2%1.9%

منابع معدنی سوئد

سنگ، سنگ های فلزی و آب قدرت پایه اقتصادی منابع معدنی سوئد را تشکیل می دهند. این کشور فاقد سوخت های فسیلی است. بدین ترتیب باید برای نیازهای خود به واردات تکیه کند. از قدرت آب و هیدرولیک آب برای تولید برق استفاده می شود. اما تنها نیمی از انرژی الکتریکی مورد نیاز را تأمین می کند. از این رو بقیه از انرژی هسته ای حاصل می شود. سوئد از منابع معدنی خوبی برخوردار است. ذخایر عظیم سنگ آهن در کیرونا و لاپلند در اواخر قرن نوزدهم برای صادرات افتتاح شد. در منطقه بولیدن نورلند (Norrland) طیف گسترده ای از فلزات از جمله طلا، مس، سرب و روی استخراج می شود. ذخایر سنگ مس، نقره و سنگ آهن در مرکز سوئد به دلیل سود کم و هزینه های زیاد استخراج، استخراج نمی شود.

تاثیر صادرات و واردات بر اقتصاد سوئد

صادرات حدود یک سوم تولید ناخالص داخلی سوئد را تشکیل می دهد. صادرات سوئد تاکید بر صادرات مواد اولیه و محصولات نیمه ساخته پالپ، فولاد، چوب اره دارد که به کالاهای نهایی تبدیل شده است. تحت سلطه محصولات ماشینی، تجهیزات ارتباط از راه دور، تجهیزات نیروگاه برق آبی و به طور فزآینده ای در فناوری پیشرفته و مواد شیمیایی و بیوتکنولوژی استفاده می شود. آلمان، انگلیس، نروژ، فنلاند و دانمارک با هم حدود دو پنجم از بازار صادرات سوئد را به خود اختصاص داده اند. واردات متنوع تر از صادرات است. قبل از دهه 80، نفت مهمترین واردات بود. اما در سال 1990 نفت کمتر از %5 از کل را به خود اختصاص داد.

تقریبا نیمی از واردات محصولات مهندسی شامل وسایل نقلیه موتوری، ماشین های تجاری و تجهیزات رایانه ای است. آلمان تامین کننده اصلی واردات سوئد و پس از آن هلند، نروژ، دانمارک، انگلستان و بلژیک هستند. اقتصاد سوئد در سال 2022 نیز به دلیل ویروس کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است. همچنین نرخ بیکاری در سوئد کمی افزایش یافته است. اما این مقدار نسبت به بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی کم تر بوده است. پس از اتمام این بحران جهانی، اقتصاد سوئد مسلما به روال قبل باز خواهد گشت. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با کادری حرفه ای و متخصص آماده ارائه هر گونه مشاوره و وکالت برای مهاجرت به سوئد و اخذ اقامت دائم این کشور و دیگر نقاط جهان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :