مهاجرت تحصیلی آمریکا

اعزام دانشجو به آمریکا

اعزام دانشجو به آمریکا

تحصیل و اعزام دانشجو به آمریکا، یکی از بیشترین درخواست ها را در زمینه مهاجرت قانونی به این کشور برای متقاضیان بین المللی داشته است. آمریکا یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است که مردم با ملیت و فرهنگ های مختلف در این کشور در کنار هم زندگی می کنند، پایتخت این کشور، شهر واشینگتن می باشد. هر ساله بیش از 87000 دانشجو در سراسر جهان به دلیل اقتصاد برتر جهانی، تکنولوژی بالای این کشور، شرایط زندگی بسیار خوب، تحصیل در دانشگاه های برتر جهان با رتبه های عالی خواستار تحصیل و اقامت در آمریکا هستند.

در این مقاله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تلاش بر این دارد در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی، معرفی برترین دانشگاه های آمریکا، میزان هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا، مدارک مورد نیاز برای تحصیل در آمریکا و شرایط اقامت و کار پس از تحصیل در این کشور اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

سوالات متداول در این خصوص عبارتست از:

• مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا چیست؟

• دانشگاه های آمریکا دارای چه رتبه ای در جهان هستند؟

• آیا امکان تحصیل رایگان در کشور آمریکا وجود دارد؟

شرایط اعزام دانشجو به آمریکا

طول دوره تحصیل در آمریکا در مقطع کارشناسی 4 سال، کارشناسی ارشد 2 سال و دکتری حدود 3 تا 6 سال می باشد. با توجه به آن که زبان رسمی این کشور، انگلیسی است. لذا در تمامی مدارس و مقاطع دانشگاهی دروس به زبان انگلیسی تدریس می شود. از این رو لازمه تحصیل دانشجویان ایرانی در این کشور ارائه مدرک زبان حداقل IELTS 6 برای مقطع کارشناسی، IELTS 6.5 برای کارشناسی ارشد و IELTS 7 برای مقطع دکتری است. در آمریکا معدل شخص در مقطع قبلی برای دریافت پذیرش از سوی دانشگاه این کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.

افراد برای ورود به بهترین دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی اول باید در آزمون SAT شرکت کنند. اگر نمره قبولی در این آزمون کسب کردند می توانند مشغول به تحصیل شوند. همچنین در این دوره دانشجو باید حتما نامه انگیزه خود را برای تحصیل در این کشور ارائه دهد تا نیت شخص برای مهاجرت به این کشور و تحصیل در آن محرض شود. شخصی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آمریکا را دارد باید دارای مدرک 4 ساله کارشناسی مورد تایید وزارت علوم این کشور باشد.

هزینه های اعزام دانشجو به آمریکا

تحصیل در کشور آمریکا جزء دسته کشور های گران در جهان طبقه بندی می شود. دانشگاه های این کشور به 2 دسته کلی تقسیم می شود. از این رو دانشگاه های خصوصی که هزینه های بسیار بالایی دارند. دانشگاه های عمومی که نسبت به دانشگاه های خصوصی هزینه کمتری دارد. دانشجویان در این کشور تنها از طریقه کسب مقام و رتبه بالا در زمینه های تحصیلی، ورزشی و تحقیقاتی در دانشگاه می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند تا مقداری از هزینه های تحصیل در آمریکا را برای خود پوشش دهند. بهتر است بدانید دانشگاه های این کشور که رتبه جهانی بالایی دارند هزینه های تحصیلی بالایی را از دانشجو برای تحصیل اخذ می کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار دانشجویی، کارشناسی ارشد 20 ساعت و دکتری 30 ساعت کار در هفته دارند که میزان دستمزد به ازای هر ساعت کار 8$ الی 10$ (دلار آمریکا) است. هزینه های تحصیل در کشور آمریکا در سال 2022، در مقطع کارشناسی 12000$ الی 35000$ (دلار آمریکا)، در مقطع کارشناسی ارشد 20000$ الی 45000$ (دلار آمریکا) که در رشته هایی چون پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی هزینه بیشتر است. هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آمریکا حدود 700$ تا 1500$(دلار) می باشد که این هزینه ها در شهرهای مختلف متفاوت است.

هزینه های اعزام دانشجو به آمریکا

مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به آمریکا

در سال های اخیر به دلیل هزینه های بالای دانشگاه ها و سختی ویزا درخواست تقاضای تحصیل در آمریکا کم شده است. شخص برای تحصیل در آمریکا و دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دانشگاه های آمریکا لازم است مدارک زیر را آماده کنند. مدارکی که شخص برای دریافت ویزای آمریکا لازم دارد ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر، عکس پاسپورتی، ارائه مدارک دال بر تمکن مالی شخص، ارائه مدرک زبان، ارائه مدارک دال بر برگشت به کشور مبدا و نماندن در این کشور می باشند.

همچنین مدارکی که برای دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا لازم است می توان به مواردی مانند دیپلم 12 سال تحصیلی و ریز نمرات، مدرک مورد نیاز زبان انگلیسی، پرداخت هزینه ثبت نام و همچنین برای مقطع دکترا توصیه نامه اساتید اشاره کرد. شرایط و هزینه زندگی در آمریکا یکی از مباحث مهمی است که در مقاله مذکور به طور کامل شرح داده شده است.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های آمریکا به 10 تا از بهترین دانشگاه های این کشور اشاره می کنیم:

رتبهدانشگاهرتبه جهانی
1موسسه فناوری ماساچوست1
2دانشگاه استنفورد2
3دانشگاه هاروارد3
4دانشگاه کالیفرنیا4
5دانشگاه شیکاگو10
6دانشگاه پرینستون13
7دانشگاه کرنل14
8دانشگاه پنسیلوانیا15
9دانشگاه ییل17
10دانشگاه کلمبیا18

شرایط اقامت پس از تحصیل در آمریکا

سوالی که اطلاع از آن ممکن است جزء یکی از انگیزه های اصلی متقاضیان برای تحصیل در کشور آمریکا باشد. دانشجویان دارنده ویزای تحصیلی ایالات متحده (ویزای نوع F1) می توانند برای اخذ اقامت آمریکا پس از اتمام تحصیلات خود از طریق ثبت نام در برنامه کارآموزی اختیاری یا OPT اقدام نمایند. در این طرح، دانشجو می تواند به محض اتمام تحصیلات خود هم آموزش حرفه ای دیده و هم اینکه توسط کارفرما یا امپلویر آمریکایی اسپانسری شود.

دوره اقامت فارغ التحصیلان در قالب برنامه OPT آمریکا بسته به برنامه تحصیلی آنها از 12 تا 29 ماه متفاوت است. پس دانشجویان در این کشور از طریق یافتن جاب آفر و عقد قراردادکاری می توانند ویزای تحصیلی (F1) آمریکا را به ویزای کاری (H1B) تبدیل کرده و مقیم آمریکا باشند. اما سطح درآمدی افراد با توجه به میزان مهارت و تخصص شخص، سوابق کاری و غیره متفاوت بوده و از همین منظر افراد می توانند سالانه درآمدی بین 24000$ الی 423000$ (دلار) کسب کنند.

برای راهنمایی های بیشتر در زمینه مهاجرت به آمریکا و اعزام دانشجو به این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :