مهاجرت به کشور اتریش

اخذ ویزای همراه اتریش

اخذ ویزای همراه اتریش

یکی از دغدغه های افراد مختلف هنگام مهاجرت به اتریش، چگونگی اخذ ویزای همراه اتریش برای ملحق شدن خانواده متقاضی اصلی خواهد بود. اگرچه این امر غیرممکن نیست، اما شرایط و ضوابط خاصی برای دریافت ویزای همراه وجود دارد. به طور مثال، برای زندگی در اتریش و اخذ ویزای همراه برای خانواده، باید مدارکی مستند بر کفایت مالی ارائه داد. چراکه افراد باید به دولت ثابت کنند که قادر به تامین هزینه زندگی در اتریش هستند. گاهی اوقات روند اخذ ویزای همراه اتریش ممکن است کمی پیچیده باشد.

طبق قوانین کشور پیشرفته اتریش، فرد و خانواده او باید شرایط مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه را داشته باشند. در لیست زیر، برخی از پیش زمینه های دریافت ویزا برای همراهان آورده شده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله شما را با شرایط اخذ ویزای همراه اتریش به صورت دقیق آشنا خواهد کرد.

شرایط عمومی اخذ ویزای همراه اتریش

در کشور اتریش مانند بعضی کشورهای اروپایی دیگر، امکان دریافت ویزای همراه برای خانواده در هنگام مهاجرت به اتریش یا بعد از آن وجود دارد. افراد خانواده یعنی همسرانی که بیشتر از 21 سال و فرزندانی که کمتر از 18 سال سن دارند، به عنوان یک همراه در نظر گرفته می شوند. کلیه شهروندان اتریشی و یا مهاجرانی که اقامت اتریش را دارند، می توانند اعضای خانواده خود که تبعه کشور دیگری هستند را به اتریش ببرند. منظور از تبعه کشور دیگر، افرادی است که برای ورود به اتریش باید ویزا داشته باشند، پس برای ملحق شدن خانواده در اتریش نیز باید افراد منظور، ویزای اتریش را دریافت کرده باشند.

برخی بستگان نیز بسته به شرایط خاصی ممکن است امکان دریافت ویزای همراه داشته باشند. شاید برای برخی افراد سوال پیش آید که آیا همه مهاجران می توانند برای خانواده خود ویزای همراه بگیرند؟ پاسخ سوال این است که برای مهاجران غیراتریشی نیز شرایطی وجود دارد. اگر افراد خصوصیات خاصی را دارا باشند، می توانند اقدام به اخذ ویزای همراه اتریش برای خانواده کنند.

الزامات اخذ ویزای همراه اتریش بدین شرح می باشد:

الزامات اخذ ویزای همراه اتریش

افراد واجد شرایط اخذ ویزای همراه اتریش

افرادی که قصد اخذ ویزای همراه اتریش برای اعضای خانواده را دارند، باید خود نیز شرایط خاصی را داشته باشند. 8 شرط اساسی برای افراد مجاز به دریافت ویزای همراه اتریش برای خانواده وجود دارد که در لیست زیر آورده شده است:

 • دارندگان اقامت طولانی مدت در اتریش
 • مالکان کارت قرمز-سفید-قرمز پلاس
 • مالکان کارت قرمز-سفید-قرمز (دارندگان ویزای کار) یا کارت آبی اتحادیه اروپا
 • دارندگان مجوز تسویه حساب (برای افراد خوداشتغال)
 • دارندگان مجوز اسکان خاص (برای مشاغل پرسود)
 • دارندگان کارت اقامت یا کارت اقامت دائم
 • دارندگان پروانه سکونت (برای محققان)
 • دارندگان مجوز اقامت ماده 50 (EUV)

جهت اطلاع از شرایط مهاجرت به اتریش می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

الزامات همراهان برای اخذ ویزای همراه اتریش

طبق مطالب گفته شده، افراد واجد شرایط دریافت ویزای همراه اتریش، باید معیارهای کلی و قانونی این کشور را داشته باشند. به طور مثال و مهم تر از همه، عضو خانواده باید تابعیت اتریش یا اقامت این کشور را داشته باشد. در مرحله بعد لازم است برخی مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه را آماده سازی کرد.

مدارک و اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه به صورت دقیق در جدول زیر آورده شده است:

مدارک لازمتوضیحات
گذرنامهارائه گذرنامه معتبر که در طول 10 سال گذشته صادر شده باشد.
کپی (رونوشت) از گذرنامه قبلی(در صورت وجود)
تمکن مالیارائه مدارکی برای اثبات اینکه به عنوان مقیم اتریش، از نظر مخارج با مشکلی مواجه نمی شوید. درآمد فرد باید بالاتر از درآمد استاندارد در اتریش (1000€ (یورو) در سال 2022) باشد.
عکس هویتیارائه یک عکس هویتی که مطابق راهنمای عکس شنگن باشد.
فرم درخواست ویزاباید فرم پرینت شده باشد و اطلاعات شخصی در آن وارد شود.
بیمه سفرباید مطابق با قوانین بیمه مسافرتی، بیمه سفر تهیه کرد.
شناسنامهارائه شناسنامه ضروری است.
گواهی عدم سوء سابقهاین گواهی توسط دادگاه محلی صادر می شود.
سند ازدواجاین سند برای اثبات رابطه همسر با فرد مقیم اتریش است.
گواهی طلاق(در صورت وجود)
اسناد فرزندخواندگیفرزندخوانده یا فرزندان رضاعی نیز برای اثبات، نیاز به مدارک پیوست دارند.
گواهی خانوادگیارائه یک گواهی که ارتباط خانوادگی افراد را نشان دهد.
مدرک اقامتارائه مدرکی که ثابت کند فرد در اتریش محل اقامت دارد. مثل قرارداد اجاره یا سند محل زندگی
برنامه سفرارائه یک برنامه دقیق برای زمان خروج، تاریخ ورود، شماره پرواز و سایر موارد لازم است.
مدرک زبان آلمانیارائه مدرک از موسسات معتبر برای اینکه نشان دهد فرد در سطح پایه، به زبان آلمانی مسلط است.

الزامات همراهان برای اخذ ویزای همراه اتریش

مدارک ضروری درخواست اخذ ویزای همراه اتریش

پس از دریافت مجوز اقامت اتریش فرد می توان برای همراهان، اقدام به درخواست و دریافت ویزا کرد. چراکه برای درخواست ویزای همراه نیاز به مدارکی مبنی بر اقامت فرد داشت.

مدارک لازم از طرف فرد مقیم اتریش در لیست زیر آورده شده است:

 • پاسپورت فرد
 • تابعیت فرد برای اثبات شهروندی اتریش
 • قرارداد اجاره خانه در اتریش برای اثبات دارا بودن مکان اقامت
 • فرم ثبت نام Meldezettel
 • اثبات داشتن درآمد در 3 ماه گذشته

اگر مدتی از اخذ تابعیت و شهروندی حامی می گذرد، می توان اقدام به درخواست ویزای همراه اتریش کرد. برای اطمینان، بهتر است که حداقل 3 هفته قبل از سفر این کار را انجام داد. باید توجه داشت که تمامی مدارک گفته شده بایستی هم به صورت اصل و هم به صورت رونوشت ارائه شوند. نکته دیگر اینکه همه مدارک باید به زبان انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده باشد. پس باید از چند ماه قبل، تمامی مدارک را جمع آوری کرده و اقدام به ترجمه آنها کرد.

اگر خانواده فرد مقیم اتریش تمایل به ملحق شدن به او در اتریش را داشته باشند، باید طبق قوانین و مقررات دولت اتریش وارد این کشور شوند. اتباع خارجی که اقامت اتریش را ندارند، بایستی برای ملحق شدن به فرد حامی خود، برای اخذ ویزای همراه اتریش اقدام کنند. این پروسه الزامات و مدارک خاصی نیاز دارد که باید در طول چند هفته آنها را بررسی و تحویل سفارت اتریش داد. مشاورین خبره موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای همراه اتریش را به صورت دقیق تشریح کرده و آماده پاسخگویی به سوالات تکمیلی شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :