مهاجرت به کشور ترکیه

اقامت ترکیه از طریق کار

اقامت ترکیه از طریق کار

یکی از کشورهای پر بازده در اقتصاد و واقع در آسیا ترکیه است که مهاجرت به ترکیه از طریق کار یکی از گزینه های جدید برای ایرانیان بوده است. زیرا این کشور به دلیل شرایط نسبتا خوب اقتصادی، جغرافیایی و سیاسی در آسیا تبدیل به یکی از قطب های گردشگری و مهاجرت نیز تبدیل شده است. بسیاری از ایرانیان به دلیل نزدیکی فاصله جغرافیایی و چه بسا فرهنگی به کشور ترکیه هرساله از روش های مختلفی از جمله تحصیل، سیاسی و کار به این کشور مهاجرت و سفر می کنند. در میان روش های مرسوم جهت مهاجرت به این کشور، 2 روش مهاجرت کاری و تحصیلجزء پر بازده ترین روش ها بوده اند. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره شرایط مهاجرت کاری به این کشور اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهند داد.

بررسی اقامت ترکیه از طریق کار

شور ترکیه با مساحت 783356 کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی 82 میلیون نفر در سال 2022 جزء کشورهای وسیع و پر جمعیت غرب آسیا به شمار می آید. این کشور دارای مرز مشترک با 6 کشور مختلف می باشد:

 • ارمنستان
 • ایران
 • گرجستان
 • بلغارستان
 • عراق
 • روسیه

وجود صنعت هایی نظیر نساجی و پوشاک، لوازم الکترونیکی، ماشین سازی، گردشگری، کشتی سازی باعث شده نرخ بیکاری در این کشور نسبتا پایین باشد. اخیرا در سال 2022 نرخ بیکاری ترکیه به 13.2% رسیده که این موضوع کاهشی 1% نسبت به سال قبل را نشان می دهد. واحد پولی این کشور لیر می باشد که در سال های اخیر رشد به نسبت خوبی در میان ارز های بین المللی دیگر داشته است.

این موضوع که میزان بیکاری در کارهایی غیر از صنعت کشاورزی با 1.1% کاهش روبرو شده نشان از رشد صنعت ترکیه در میان کشورهای مختلف می دهد. نرخ حقوق و خرج های زندگی در ترکیه با هم تناسب دارد. هر ماه فرد ساکن در شهرهای این کشور قادر به ذخیره کردن سرمایه خود نیز می باشد. برای مسافرت های توریستی به ترکیه نیازی به ویزا نیست ولیکن در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق کار را دارید باید ویزا دریافت نمایید.

ویزای کاری و اقامت ترکیه از طریق کار

ویزای کاری ترکیه به 2 دسته تقسیم می شود:

 • ویزای کار موقت (Temporary work visa)

اعتبار این نوع ویزا یک سال می باشد. در صورت توافق متقاضی و کارفرما این ویزا برای 3 سال قابل تمدید است. سپس این نوع ویزا دوباره بعد از گذشت 3 سال می تواند تا 6 سال تمدید شود. خانواده فرد نیز با شرایط بعد از 5 سال می توانند اجازه کار دریافت کنند.

 • ویزای کار نامحدود (unlimited work visa)

در صورتی که فرد 8 سال اقامت ترکیه را داشته باشد یا اینکه 6 سال بدون خروج از کشور در ترکیه ساکن بوده باشد، ویزای کار نامحدود را دریافت می کند. در حقیقت این فرد به نوعی دارای اقامت دائم ترکیه می باشد. در بخش بعدی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار در این کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ویزای کاری و اقامت ترکیه از طریق کار

مدارک مورد نیاز جهت جهت اخذ ویزای کار ترکیه

آن دسته از مجوزها که اجازه اقامت آنها در ترکیه 6 ماه می باشد، پس از یافتن کار می توانند برای دریافت ویزای کار مستقیما به اداره کار این کشور مراجعه فرمایند. ولیکن ایرانیان به دلیل اینکه مدت اجازه اقامت آنها در ترکیه در هر سال 90 روز می باشد. از این رو باید برای دریافت این نوع ویزا ابتدا کار فرما پیدا کنند. سپس برای طی باقی مراحل اداری به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنند.

پس از یافتن کارفرما و مراجعه به سفارت ترکیه در ایران به مدارک زیر جهت دریافت ویزای کاری ترکیه نیازمندید:

 • ترجمه مدارک شناسایی
 • پاسپورت و کپی آن
 • بیمه نامه
 • تمکن مالی جهت ثابت کردن توانایی زندگی در ترکیه به مدت یک سال
 • نامه کار فرما
 • گواهی عدم سوء پیشینه

موسسه های کاریابی و مقایسه شغل های مختلف در ترکیه

با توجه به مهارت، دانش، تخصص و مدرک تحصیلی شما و نوع شغلی که شما انتخاب می کنید حداکثر درآمد شما در ترکیه متفاوت می باشد. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور در وبسایت رسمی ما می باشد.

دسته ای از درآمدهای سالیانه در ترکیه را می توانید در جدول زیر مشاهده و مقایسه فرمایید:

نام شغلمیزان درآمد به دلار
گارسون15000$
برنامه نویس23000$
مهندس کامپیوتر24000$
مهندس عمران21000$
مدیریت بازاریابی42000$
مدیر پروژه40000$
مهندس مکانیک24000$

با توجه به شغل های مختلف و درآمد آنها می توان متوجه شد که مشاغل تخصصی از درآمد خوبی برخوردار هستند و جزء بهترین مشاغل ترکیه محسوب می شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارتباط گسترده ای که با شرکت های معتبر کاریابی در ترکیه دارد می تواند شما را در جست و جوی شغل مورد علاقه یاری کند.

از جمله موسسه های معروف کاریابی در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موسسه بالا جابز ترکیه
 • موسسه Human Re Sourches man Agemen
 • موسسه isyolu
 • موسسه Nexus Careers
 • موسسه peryon

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و ویزای همراه

بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت به ترکیه از طریق کار از تسلط خود به زبان ترکی مطمئن شوید زیرا که اکثر کارفرمایان این موضوع برایشان مهم می باشد. این مزیت باعث می شود شما بتوانید شغل بهتر با درآمدی بهتر را انتخاب بکنید. حداقل دستمزد در ترکیه 1100TL (لیر) یا به عبارتی 320$ (دلار) می باشد. از این رو به صورت متوسط حقوق افراد حدود 1600TL (لیر) یا 600$ (دلار) در ماه می باشد. این درآمد برای داشتن یک زندگی خوب و مرفه در ترکیه کفایت خواهد کرد.

افراد متقاضی مهاجرت به ترکیه از طریق کار پس از پیدا کردن کارفرما و طی امور اداری جهت دریافت ویزای کاری می توانند پس از طی یک سال کار در ترکیه برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود اقدام به دریافت ویزای همراه کنند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره اخذ ویزای کاری ترکیه می توانید و مهاجرت به این کشور با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :