مهاجرت تحصیلی نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ تقریبا مشابه مواردی است که متقاضیان برای اخذ ویزای تحصیلی سایر کشورهای اروپایی بایستی تهیه کنند. از آن جایی که در دانشگاه های دولتی نروژ علاوه بر نروژی ها سایر دانشجویان بین المللی، حتی اگر تابعیت اتحادیه اروپا را نداشته باشند، می توانند رایگان تحصیل کنند، تحصیل در نروژ طرفداران زیادی پیدا کرده است. این در حالی است که غالب کشورهای اروپایی مثل فنلاند، از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و حوزه اقتصادی اروپا (non-EU/EEA students) شهریه بسیار بیشتری دریافت می نمایند.

البته دانشجویان علاقه مند به تحصیل در نروژ باید سرمایه کافی برای پرداخت هزینه ثبت نام، اجاره بهای خوابگاه و سایر هزینه های زندگی را داشته باشند. خوشبختانه کشور نروژ همچنان در سال 2024 برای ایرانی ها در صورتی که شرایط لازم و تمکن مالی کافی را داشته باشند ویزا صادر می نماید. از آن جایی که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری در نروژ وجود دارد و همچنین به دلیل بازار کار خوب این کشور، دانشجویان زیادی از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ هستند.

به همین دلیل در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده به سوالات زیر پاسخ داده می شود:

 • مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ در سال 2024 کدام اند؟
 • آیا امکان کار پاره وقت دانشجویی با اخذ ویزای تحصیلی نروژ وجود دارد؟

بررسی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

یکی از مهم ترین مراحل برای مهاجرت تحصیلی به نروژ اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی نروژ است. برای این منظور متقاضی باید مدارک متعددی را آماده نماید که برخی از مهم ترین آنها به شرح زیر می باشد:

 • نامه پذیرش قطعی و تمام وقت از دانشگاهی در نروژ
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی نروژ
 • رسید پرداخت هزینه بررسی مدارک یعنی application fee که مبلغ آن NOK4900 (کرون نروژ) یعنی معادل 546$ (دلار آمریکا) می باشد.
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی جدید که زمینه سفید داشته باشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • نامه بانکی مبنی بر داشتن تمکن مالی لازم برای تامین هزینه تحصیل در نروژ برای مدت یک سال تحصیلی حدود 121220NOK (کرون نروژ) است که معادل حدود 13507$ (دلار آمریکا) می باشد.
 • ارائه مدرکی دال بر تهیه محلی برای اقامت در نروژ
 • ارائه مدرکی که اثبات کند فرد پس از اتمام تحصیلات خود این کشور را ترک می کند. (معمولا از طریق ارائه بلیت برگشت)

هزینه زندگی و کار در نروژ با ویزای تحصیلی

با توجه به مساحت کوچک کشور نروژ تعداد دانشگاه های این کشور نیز کم می باشد. اما برترین دانشگاه های نروژ در رتبه های برتر رده بندی های جهانی قرار دارند. به طور کلی، 2 نوع دانشگاه در کشور نروژ وجود دارد که به دسته های خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دانشگاه های دولتی از دانشجویان حتی دانشجویان بین المللی شهریه دریافت نمی کنند. همچنین بسته به مکانی که در آن تحصیل می کنید، ممکن است هزینه کمی در هر ترم بپردازید که بین 300SEK تا 600SEK (کرون سوئد) می باشد. این هزینه بابت عضویت اتحادیه دانشجویی، دسترسی به خدمات بهداشتی، مشاوره و ورزش، امکانات و کارت دانشجویی می باشد. با کارت دانشجویی می توانید هزینه های حمل و نقل خود را کاهش دهید و برای بازدید از موزه ها و گالری های هنری تخفیف بگیرید.

برخی از رشته ها هستند که ممکن است دانشجوی خارجی مجبور به پرداخت شهریه باشد که این مورد بسیار نادر است و مربوط به دوره تحصیلات تکمیلی می باشد. همچنین می توانید با بورسیه های تحصیلی هزینه تحصیل و زندگی در نروژ را کم کنید. این بورسیه برای تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA و دانشجویان دیگر از سراسر جهان امکان پذیر می باشد. هزینه زندگی بسته به محل و سبک زندگی دانشجویان متفاوت می باشد. هزینه زندگی در کلان شهرهای نروژ نسبت به شهر های کوچک گران تر خواهد بود. برای تامین هزینه زندگی خود می توانید به صندوق وام آموزش و پرورش نروژ مراجعه کنید. به طور متوسط هزینه زندگی دانشجویی در نروژ ماهانه بین 9500SEK الی 20000SEK (کرون سوئد) می باشد.

شرایط کار پس از تحصیل در نروژ

به جرات می توان گفت که یکی از نگرانی های متقاضیان قبل از مهاجرت به نروژ، مسئله کار پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی نروژ به ویزای کار است. چرا که پیدا کردن شغل پس از تحصیل در کشور خارجی آن هم شغلی متناسب با تخصص متقاضی امری بسیار دشوار به نظر می رسد. کار پس از تحصیل و تبدیل ویزای تحصیلی کشور نروژ به ویزای کار آن، علاوه بر دشواری هایش ثمرات فراوانی دارد، به عبارتی این کشور در ازای مهاجرت مردم به آن به مهاجران مزایا ارزنده ای را اعطاء می کند. همچنین اخذ ویزای کار کشور نروژ به معنی درآمد بالا به واسطه تخصص بوده و می تواند سطح رفاه بالای نروژ را به صورت ملموسی جلوه دهد.

کار و زندگی در این کشور منجر به رشد و توسعه فردی نیز می شود، چون محیط زندگی متقاضی تبدیل به محیطی در یک کشور توسعه یافته اروپایی خواهد شد. کار پس از تحصیل در نروژ شامل مجموعه قوانینی می باشد که توسط این کشور وضع شده و در دستور کار قرار گرفته که سرپیچی از آنها می تواند موجب از دست دادن اقامت نروژ بشود. چرا که احترام به قوانین کشور میزبان، از الزامات مهاجرت به کشور اسکاندیناوی نروژ همانند سایر کشورها می باشد. این کشور در راستای حمایت از متقاضیان خارجی قوانینی را وضع کرده که موجب منافع مشترک کار فرما و متقاضی خارجی است.

قوانین کشور نروژ و فرهنگ مردم آن اولین مسائلی هستند که باید جهت مهاجرت به کشور نروژ دانست، برخی از آنها عبارتند از:

 • الزام عقد قرارداد کتبی بین کارفرما و متقاضی کار
 • ذکر تمام شرایط کاری در قرارداد
 • عقد قرارداد پس از یک ماه کار آزمایشی

بررسی مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی نروژ

یکی از مهم ترین مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ ذکر شده، داشتن پذیرش قطعی و تمام وقت از دانشگاهی در این کشور است. در نتیجه پیش از ویزا، نوبت اخذ پذیرش است که با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی مدارک متفاوتی نیاز دارد.

برخی از مهم ترین مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ به این منظور عبارتند از:

 • رزومه تحصیلی
 • مدرک زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) یا نروژی
 • ارائه توصیه نامه معتبر
 • ترجمه رسمی مدارک از جمله مدرک تحصیلی و ریز نمرات به زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک به دانشگاه (این هزینه حتی در صورت عدم قبولی دانشجو قابل باز پس گیری نمی باشد.)

در نمودار زیر می توانید مبلغ تمکن مالی در کشورهای مختلف جهان را جهت دریافت ویزای تحصیلی با یکدیگر مقایسه کنید:

مبلغ تمکن مالی در کشورهای مختلف جهان را جهت دریافت ویزای تحصیلی با یکدیگر

بالا بردن شانس اخذ ویزای تحصیلی نروژ

علاوه بر داشتن تمکن مالی کافی، یکی دیگر از مواردی که برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ اهمیت دارد، اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح این کشور است. البته نروژ کشوری کوچک با کم تر از 6 میلیون نفر جمعیت در حوزه اسکاندیناوی است که تعداد دانشگاه های آن در مقایسه با ایتالیا، فرانسه، آلمان، سوئیس و اتریش، کم تر است. با این حال 5 دانشگاه برتر در نروژ هستند که اخذ پذیرش از آن ها برای فرآیند ویزا تاثیر مثبت دارد و فارغ التحصیل شدن از آنها نیز تاثیر مثبتی در ذهن کارفرمایان نروژی خواهد داشت. البته همان طور که گفته شد فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های برتر نروژ حتی برای خارجی ها نیز امتیاز بزرگی محسوب می شود و یافتن شغل را ساده می کند.

برخی از بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2024 از دید طبق بندی وب سایت QS عبارتند از:

بهترین دانشگاه های نروژرتبه در رنکینگ ملی 2024
دانشگاه اسلو113
دانشگاه برگن194
دانشگاه علم و صنعت نروژ360
دانشگاه قطب شمال نروژ (UIT)416
دانشگاه علوم زیستی نروژ (NMBU)

در این مقاله اطلاعاتی در خصوص مدارک لازم برای ویزای تحصیلی نروژ در سال 2024 ارائه گردید و علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل یا کار در نروژ می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :