مهاجرت به کشور اسپانیا

جمعیت شناسی اسپانیا

جمعیت شناسی اسپانیا

جمعیت شناسی اسپانیا و اینکه این کشور از چه اقوامی تشکیل شده اند، برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، اطلاعات مفیدی در اختیار متقاضان قرار می دهد. از اواخر قرن هجدهم اقتصاد کشور اسپانیا شروع به رشد صنعتی کرد و صنعتی سازی و رشد اقتصادی در سراسر قرن نوزدهم ادامه یافت. اگر چه، این محدودیت به چند منطقه نسبتا کوچک از کشور، به ویژه کاتالونیا و کشور باسک محدود می شد. سرعت کلی رشد اقتصادی نسبت به کشورهای بزرگ اروپای غربی کندتر بود، به طوری که در اوایل قرن بیستم کشور اسپانیا در مقایسه با کشورهایی مانند انگلیس، آلمان، فرانسه و حتی ایتالیا فقیر و توسعه نیافته به نظر می رسید.

جنگ داخلی اسپانیا و عواقب آن حتی کشور اسپانیا را بیش از پیش عقب انداخت و سیاست های اقتصادی رژیم فرانکو نتوانست اقتصاد را احیا کند. حدود نزدیک به 2 دهه پس از جنگ، دولت سیاست اتارکی یا خودکفایی اقتصادی ملی را دنبال کرد، که شبیه به سیاست های رژیم های فاشیستی قبل از جنگ جهانی دوم در کشور آلمان و ایتالیا بود. این روش مستلزم سطح بالایی از مداخلات دولت از طریق تعرفه های بسیار محافظ ، مقررات ارزی، تابلوهای بازاریابی برای کشاورزی و کنترل واردات است.

کلیات جمعیت شناسی اسپانیا

جمعیت کور اسپانیا در تاریخ یک ژانویه سال 2020، حدود 47431256 نفر بوده است که از سال 2019، رشد 0.9% رشد داشته است. کتاب واقعیت سیا (CIA Factbook)، توصیف نژادی «ترکیبی از انواع مدیترانه ای و اسکاندیناوی» را به جای تجزیه معمولی ترکیب قومی، «گروه های قومی» را ارائه می دهد. این امر منعکس کننده تشکیل پادشاهی مدرن اسپانیا است که با افزایش چندین قلمرو مستقل ایبریایی، مانند لئون، کاستیا، ناوارا، تاج آراگون و گرانادا، و سایر مناطق شکل گرفته است.

جمعیت کشور اسپانیا در طول قرن بیستم 2 برابر شد. الگوری رشد به دلیل مهاجرت داخلی گسترده از مناطق روستایی به شهرهای صنعتی بسیار ناهموار بود. این پدیده دیرتر از سایر کشورهای اروپای غربی اتفاق افتاد. می توان گفت که از 50 استان کشور اسپانیا، کمتر از یازده کاهش مطلق جمعیت طی قرن گذشته مشاهده نشده است. کشور اسپانیا در ربع آخر قرن سقوط چشمگیری در نرخ زاد و ولد داشت. نرخ باروری کشور اسپانیا 1.47 می باشد که پایین تر از متوسط اتحادیه اروپا می باشد. از اواخر دهه 1990 هر ساله این میزان صعود کرد. نرخ زاد و ولد در 10 سال از 9.10 تولد در هر 1000 نفر در سال 1996 به 10.9 در سال 2006 رسید.

کلیات جمعیت شناسی اسپانیا

جمعیت شناسی مهاجران اسپانیا

همان طور که قبلا اشاره شده، در طی قرن بیستم جمعیت کشور اسپانیا 2 برابر شد و به دنبال آن در اثر رونق تماشایی جمعیتی در دهه 1960 و اوایل دهه 1970 سقوط کرده و جمعیت کشور اسپانیا متوقف شد. جمعیت کشور اسپانیا در آن زمان پایین ترین نرخ باروری زیر جایگزین جهان بود و بالاتر از کشورهای یونان، پرتغال، مجارستان، اوکراین و ژاپن می باشد. بسیاری از جمعیت شناسان، نرخ باروری بسیار پایین کشور اسپانیا را با فقدان هرگونه سیاست تنظیم واقعی خانواده در این کشور مرتبط دانسته اند. کشور اسپانیا برای حمایت از خانواده کمترین هزینه یعنی حدود 0.5% از تولید ناخالصی داخلی را در بین تمام کشورهای اروپای غربی ارائه می دهد. به طور کلی، یک خانواده اسپانیایی برای برخورداری از حمایت مالی مانند یک خانواده با 3 فرزند در لوکزامبورگ نیاز به داشتن 57 فرزند دارد.

از نظر مهاجرتی، پس از قرن ها مهاجرت خالص، کشور اسپانیا برای اولین بار اخییرا در تاریخ معاصر مهاجرت گسترده ای را تجربه کرده است. از ژانویه 2011، طبق دولت اسپانیا، حدود 5730667 ساکن خارجی در کشور اسپانیا زندگی می کردند. که از این تعداد، حدود 860000 رومانیایی و نیمی از 760000 نفر مراکشی بودند. در حالی که جمعیت کلمبیا 300000 نفر بوده است و تعداد قابل تجهی از شهروندان کشور انگلیس حدود 359076 و آلمان حدود 195842 نفر تخمین زده شده است.تعداد چینی ها 166000 نفر است. از چندین کشور آفریقای جنوب صحرایی نیز مهاجران به عنوان کارگر پیمانی در کشور اسپانیا اقامت دارند، اگرچه آنها فقط 4.08% از کل ساکنان خارجی این کشور را تشکیل می دهند. در باب مهاجرت به اسپانیا پیشنهاد می شود مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

گروه های قومی و جمعیت شناسی اسپانیا

در خصوص اطلاع از گروه های قومی و جمعیت شناسی اسپانیا تعریف قومیت یا ملیت در کشور اسپانیا مملو از نظرات سیاسی می باشد. در قانون اساسی 1978 اصطلاح «مردم اسپانیا» به عنوان حاکم سیاسی یعنی شهروندان پادشاهی کشور اسپانیا تعریف شده است. همان قانون اساسی در مقدمه خود از «مردم و ملیت های اسپانیا» و فرهنگ ها، سنت ها، زبان ها و موسسات مربوطه صحبت کرده اند. قبیله های کوچ نشین به طور مشخص توسط اندوگامی و تبعیض مشخص شده اند اما در کشور پراکنده شده اند. قناری های بومی تا حدودی از آفریقای شمالی جزایر قناری قبل از استعمار اسپانیا در قرن پانزدهم می باشند، اگرچه بسیاری از اسپانیایی ها در نتیجه دوره اسلامی از سطوح مختلف مخلوط آفریقای شمالی برخوردار هستند.

همچنین بسیاری از شهروندان اسپانیایی که از فرزندان مستعمرات سابق اسپانیا هستند، عمدتا از گینه استوایی، آرژانتین، جمهوری دومنیکن، اکوادور، پرو، کلمبیا، مراکش و فیلیپین هستند. شهروندان بومی کشور اسپانیا از همه گروه های قومی حدود 84.6% از کل جمعیت را تشکیل می دهند و 15.4% مهاجر یا خارج از کشور، اعم از طبیعی و خارجی می باشند. در مهاجران، حدود 45% آن ها از مناطق سابق کشور اسپانیا در آمریکا آمده اند. اگر قصد مهاجرت و اطلاع از هزینه زندگی در اسپانیا را دارید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :