مهاجرت به کشور بلغارستان

تولد در بلغارستان

تولد در بلغارستان

یکی از رایج ترین سوالات افراد در مهاجرت به بلغارستان این است که آیا با تولد در بلغارستان می توان برای فرزندان تابعیت این کشور را گرفت؟ پاسخ این سوال کاملا به قوانین بلغارستان برای اعطاء حق شهروندی و تابعیت به اتباع خارجی بستگی دارد. بلغارستان یکی از کشورهای صنعتی و به سرعت در حال رشد در اتحادیه اروپا است. با به عضویت در آمدن بلغارستان در اتحادیه اروپا، از سال 2007 میلادی، شهروندان بلغاری به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا شناخته شده و می توانند از امکانات پیشرفته کشورهای اروپایی بهره مند شوند. یکی از مزیت های شهروندی بلغارستان، سفر بدون محدودیت و بدون ویزا به دیگر کشورهای حوزه اروپا است که برای اتباع دیگر کشورها می تواند بسیار فرصت مناسبی باشد. این مقاله توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت و برای شرح دقیق تر تولد در بلغارستان گردآوری شده است.

قوانین کلی تولد در بلغارستان

قانون بلغارستان در مورد شهروندی، که در نوامبر 1998 میلادی ابلاغ و در آوریل 2001 و مه 2002 میلادی اصلاح شده است، 2 روش را برای اخذ حق شهروندی بلغارستان معرفی کرده است. روش اول “شهروندی از طریق محل تولد” است که به افرادی که در قلمرو بلغارستان متولد شده اند، حق شهروندی می دهد. این قانون مشروط بر این است که نوزاد متولد شده، با تولد خود و از طریق تابعیت پدر و مادر، تابعیت دیگری کسب نکند. روش دوم حق “شهروندی بر اساس مبدأ” است که برای افرادی ارائه می شود که حداقل یکی از والدین آنها شهروند بلغارستان باشد. به این 2 روش در اصطلاح به ترتیب سیستم خاک و خون نیز گفته می شود.

قانون بلغارستان در تعریف تابعیت بر اساس نسب، محدودیت هایی را در محل تولد مشخص نکرده است و تابعیت مضاعف یا دوگانه را نیز به رسمیت می شناسد. تابعیت دوگانه به این معنی است که به طور مثال فرزندی از پدر و مادر تبعه بلغار، در کشور آمریکا یا کشورهای دیگری که از سیستم خاک پیروی می کنند متولد شود. در این صورت نوزاد متولد شده می تواند از طریق نسبت، تابعیت بلغارستان و از طریق محل تولد، تابعیت آمریکا را بگیرد. داشتن 2 تابعیت به صورت همزمان را تابعیت مضاعف می گویند. والدین می توانند تابعیت بلغاری فرزندان زیر 14 سال خود را رد کنند و یک تابعیت برای متقاضی انتخاب کنند.

قوانین کلی تولد در بلغارستان

ثبت تولد و اخذ تابعیت در بلغارستان

والدین فرزندی که در بلغارستان متولد می شود، موظف به ثبت تولد فرزند در شهرداری های مرتبط کشور هستند. به این صورت که یکی از والدین (معمولا پدر) با در دست داشتن مدارک تولد نوزاد، به شهرداری محلی مراجعه کرده و اقدام به ثبت تولد فرزند می کند. این روال ثبت و کسب تایید آن از طرف شهرداری ها چندان زمانبر نیست و در صورت تکمیل بودن مدارک، بین 2 تا 3 هفته و بدون هیچ هزینه ای تایید می گردد.

4 مورد از مدارک ضروری جهت ثبت تولد و ارائه به شهرداری های بلغارستان در تصویر زیر آورده شده اند:

4 مورد از مدارک ضروری جهت ثبت تولد و ارائه به شهرداری های بلغارستان

بلغارستان همانند بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا از 3 طریق به تبعه خارجی که به این کشور وارد می شوند، تابعیت بلغارستان اعطاء می کند. یکی از راه های اخذ تابعیت این کشور، تولد در بلغارستان است. فرزند متولد شده در بلغارستان می تواند با پیروی از قانون خاک و یا خون، تابعیت این کشور را تا قبل از 18 سالگی بدست آورد. اگر فرزندی بیش از 18 سال سن داشته باشد و اقدام به اخذ تابعیت بلغارستان کند. البته شروط دیگری نیز برای اخذ تابعیت بلغارستان وجود دارد که می توان به داشتن تمکن مالی برای افراد 18 سال و بالاتر، نداشتن سوء پیشینه کیفری و همچنین دانش کافی از زبان بلغاری برای زندگی در این کشور اشاره کرد.

به طور کلی، راه های اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد، در تصویر زیر آورده شده اند که 3 مورد اصلی در قوانین بلغارستان به حساب می آیند:

راه های اخذ تابعیت بلغارستان از طریق تولد

تولد و اخذ پاسپورت بلغارستان

بلغارستان در بین کشورهای جهان، پاسپورتی قدرتمند و معتبر دارد. در رتبه بندی ارزش پاسپورت کشورهای دنیا، پاسپورت بلغارستان رتبه 18 را به خود اختصاص داده است. با اخذ تابعیت بلغارستان و در دست داشتن پاسپورت معتبر این کشور می توان به 175 کشور مختلف در جهان، بدون ویزا سفر کرد. همانطور که می دانید فرآیند درخواست ویزا برای کشورهای مختلف، روندی طولانی و دلهره آور دارد. علی رغم هزینه های بسیار نیز ممکن است با درخواست متقاضیان موافقت صورت نگیرد و درخواست بسیاری افراد رد شود. از این رو ارزش پاسپورت بلغارستان را به خوبی می توان درک کرد. جهت اطلاع از شرایط اخذ ویزای همراه بلغارستان نیز می توانید از طریق لینک مشخص شده به مطالعه مقاله مذکور بپردازید.

فرزندانی که در بلغارستان متولد می شوند و از ابتدا تابعیت این کشور را بدست می آورند به راحتی می توانند با داشتن شرایط لازم و همچنین ارائه مدارک ضروری، برای دریافت پاسپورت این کشور نیز اقدام کنند. اتباع دیگر نیز امکان دستیابی به پاسپورت بلغارستان را زمانی خواهند داشت که حداقل 5 سال در این کشور زندگی متوالی داشته باشند و بتوانند سوء پیشینه خود را ثابت کرده و مدارک لازم را ارائه دهند.

تولد در بلغارستان یکی از روش های آسان و تقریبا بی دردسر برای اخذ تابعیت این کشور و شهروندی اتحادیه اروپا است. با توجه به هزینه های پایین زندگی و زایمان در بلغارستان، اتباع بسیاری از کشورها همچون کشورهای جهان سوم، تصمیم به اخذ تابعیت برای فرزندان خود در این کشور می گیرند. هرچند این مسئله شرایط خاصی را می طلبد، اما فرزندان واجد شرایطی که موفق به گرفتن تابعیت بلغارستان شوند، از مزایای بی شماری بهره مند خواهند شد. مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، راهنمای شما در مسیر مهاجرت به بلغارستان و اخذ اقامت و تابعیت این کشور خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :