مهاجرت به کشور بلغارستان

اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

موضوع این نوشتار اقامت بلغارستان از طریق ازدواج است تا متقاضیان علاقه مند به اقامت دائم در بلغارستان، با فرآیندهای قانونی آن آشنا شوند. با توجه به مدرن شدن فرهنگ ها و به قول آنتونی گیدنز فرو ریزی مرزهای ملی در جهان مدرن که امکان ازدواج بین ملت های مختلف را تسریع کرده، ازدواج با اتباع بلغاری از شیوه هایی است که متقاضیان مهاجرت برای کسب اقامت بلغارستان انتخاب می کنند. اما باید توجه داشت که علی رغم حمایت های خوب دولت بلغارستان از نهاد خانواده، زوجین و فرزندان آنان، ازدواج در جهت کسب اقامت، قواعد خاص خود را دارد. در این زمینه کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه راهنمایی بیشتر و تخصصی تر در زمینه قواعد حقوقی و مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج در بلغارستان و فرآیند اداری و زمانی کسب اقامت از طریق ازدواج در بلغارستان، هستند.

فرهنگ ازدواج در بلغارستان

عروسی های بلغاری برای خارجی ها سرگرم کننده، پر سر و صدا و گاهی گیج کننده است. سنت های زیادی وجود دارد که در گذشته رعایت می شد، اما امروزه جوانان اغلب تنها تعدادی از آنها را انتخاب می کنند و از بقیه صرف نظر می کنند. با این حال قواعد و فرهنگ هایی هنوز پابرجاست. روز عروسی از اواخر صبح یا ظهر آغاز می شود که داماد و دوستان داماد به خانه عروس می روند تا عروس را به طور نمادین از خانواده بخرند. دوستان و خانواده عروس او را در اتاقی حبس می کنند و فقط کفش او را از در بیرون می کشند تا داماد آن را پر از پول کند. این مراسم مستلزم آن است که خانواده عروس چندین بار کفش را پس دهند و وانمود کنند که پول کافی نیست. به شیوه ای شوخی، کفش واقعی اغلب با یک چکمه اسکی، تعویض می شود.

در بلغارستان، 2 راه جداگانه برای ازدواج وجود دارد، یک نوع آن در یک کلیسا (مذهبی) رخ می دهد و نوع دیگر در شهرداری که شکل (قانونی) محسوب می شود. مراسم کلیسا شامل خواندن قسمت هایی از کتاب مقدس، دور زدن یک میز با نمادها، گذاشتن تاج بر سر عروس و سپس ریختن بسته های کوچک حاوی یک سکه و دانه ها است. اعتقاد بر این است که این امر برای آنها ثروت، سلامتی و خوشبختی به ارمغان می آورد. وقتی همه مهمان ها روی صندلی ها نشستند، عروس و داماد رسما وارد می شوند. سنت دیگری تعریف می کند که چه کسی رئیس خانواده خواهد بود. عروس و داماد پشت به پشت می ایستند و یک قرص نان گرد و بزرگ بالای سر خود می گیرند و هر 2 سعی می کنند آن را به 2 قسمت تقسیم کنند و تکه بزرگتر را بدست آورند.

قواعد حقوقی اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

اگر می خواهید با یک خارجی یا یک شهروند بلغاری ازدواج کنید، باید شرایط فوق را داشته باشید. نخست اینکه شما می توانید تنها با یک نفر در یک زمان ازدواج کنید. از سوی دیگر شما نباید بیماری روانی داشته باشید که باعث شود دولت هیچ یک از حقوق قانونی شما را سلب کند. علاوه بر این و در زمان ازدواج، شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. موضوع دیگر این است که حتما باید با جنس مخالف ازدواج کنید، چراکه ازدواج همجنس گرایان در بلغارستان به طور قانونی به رسمیت شناخته نمی شود.

از سوی دیگر شما باید رضایت صریح خود را برای ازدواج بدهید، چراکه در بلغارستان هیچ کس نمی تواند شما را مجبور به ازدواج کند. باید انتخاب شما باشد. شما می توانید در بلغارستان ازدواج کنید حتی اگر وضعیت پناهندگی یا حمایت بشردوستانه نداشته باشید. جهت اطلاع از شرایط پناهندگی در بلغارستان پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله لینک شده می باشد.

در تصویر زیر برخی از قواعد حقوقی و نگرشی دولت درباره خانواده و ازدواج در بلغارستان وجود دارد که بدبن شرح می باشد:

قواعد حقوقی و نگرشی دولت درباره خانواده و ازدواج در بلغارستان

مدارک هویتی اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

غیر از شرایط گفته شده در مرحله قبل، متقاضیان کسب اقامت از طریق ازدواج در زمان ایجاد پیوند قانونی ملزم به ارائه اسنادی برای انجام ازدواج و رسمی شدن آن هستند. در ارتباط با اسناد فوق، از سویی مهم است که مدارک هویتی ارائه شود. این مدارک می تواند یک کارت شناسایی بلغاری یا یک پاسپورت ملی معتبر باشد. توجه داشته باشید که کارت ثبت نام پناهندگی شما یک مدرک هویتی نیست، اما ممکن است از شما خواسته شود آن را همراه با پاسپورت ملی خود ارائه دهید.

این مدارک باید اصل باشند نه کپی. در کنار آن باید اعلامیه ای مبنی بر اینکه هیچ مانعی برای ازدواج شما وجود ندارد، ارائه شود. این مدرک را می توانید از دفتری که قصد ازدواج دارید دریافت کنید. در کنار پروسه ازدواج در بلغارستان و اطلاع از شرایط اقامت پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله تولد در بلغارستان می باشد.

در جدول زیر سایر مدارک مورد نیاز برای ارائه در زمان ازدواج همراه با محل تهیه آنها ذکر شده است:

گواهی مورد نیاز محل اخذ گواهی
اعلامیه آگاهی به بیماری شریک زندگی (در صورت وجود) این مدرک را می توانید از دفتری که در آن ازدواج خواهید کرد دریافت کنید. این کار را قبل از روز عروسی انجام دهید.
گواهی پزشکی شما این را در معاینات پزشکی استاندارد قبل از ازدواج که یک زوج باید قبل از ازدواج انجام دهند، دریافت می کنید.
سند تاییدکننده وضعیت تاهل این مدرک را می توانید از سفارت کشور مبدا خود دریافت کنید. سند باید در 6 ماه گذشته صادر شده باشد. همچنین باید به بلغاری ترجمه و تایید شود.
گواهی مبنی بر اینکه قانون ملی شما این ازدواج را به رسمیت می شناسد مقامات همچنین ممکن است از شما بخواهند که گزارشی ارائه دهید مبنی بر اینکه طبق قانون ملی شما هیچ مانعی برای ازدواج شما وجود ندارد.

مدارک هویتی اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

اجازه اقامت بلغارستان از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند بلغاری تضمینی برای دریافت مجوز اقامت در بلغارستان نخواهد بود. با ازدواج جعلی، شما در معرض خطر باج گیری برای پول توسط “همسر قلابی” یا سایر افراد درگیر هستید. برای دریافت اجازه اقامت بر اساس ازدواج، ابتدا باید ویزای طولانی مدت D را دریافت کنید، مهم نیست همسر آینده شما بلغارستان باشد یا تبعه خارجی. پس از دریافت ویزای طولانی مدت D، می توانید برای اجازه اقامت بر اساس ازدواج اقدام کنید. در این زمینه، به طور معمول، خارجی ها باید برای این ویزا از سفارت بلغارستان در کشور خود درخواست دهند.

اگر خروج از بلغارستان زندگی یا سلامتی را به طور جدی تهدید کند، یا اگر اقامت در بلغارستان به نفع خانواده و یا کودک شما باشد، می توان این کار را در بلغارستان انجام داد. نکته دیگر این است که برای ازدواج هایی که تا 28 ژانویه 2019 منعقد شده اند، قوانین بلغارستان اعمال می شود. روابط ملکی زوجین تابع قوانین مربوط به روابط شخصی آنها خواهد بود. روابط شخصی زوجین تابع قانون ملی مشترک آنها خواهد بود و در صورتی که تابعیت متفاوتی داشته باشند، تابع قانون کشور محل سکونت معمولی آنها خواهند بود.

به ‌طور استثنا و به شرط درخواست یکی از زوجین، مقام قضایی صلاحیتدار می‌ تواند تصمیم بگیرد که قانون کشوری غیر از اولین اقامتگاه عادی مشترک پس از انعقاد ازدواج اعمال شود. علاقه مندان مهاجرت به بلغارستان برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ اقامت بلغارستان از طریق ازدواج با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گفتگو کنند تا اطلاعات تخصصی تری را در این زمینه دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :