مهاجرت به کشور ترکیه

تجارت با ترکیه

تجارت با ترکیه

تجارت با ترکیه و داشتن فعالیت های تجاری در این کشور برای متقاضیان شرایط خاصی به همراه دارد و تجارت در زمینه های مختلفی انجام می شود. این کشور در زمینه های مختلف اقتصادی و تجاری به سرعت در حال پیشرفت می باشد. مهاجرت به کشور ترکیه و کسب اقامت و سپس پاسپورت این کشور از روش های مختلفی امکان پذیر می باشد. هر ساله متقاضیان زیادی برای تجارت، سرمایه گذاری، تحصیل، اشتغال، کارآفرینی و یا ازدواج اقدام به مهاجرت به ترکیه می کنند. دولت کشور ترکیه جهت پیشرفت اقتصادی و توسعه صنعتی و مدرن سازی کشور خود آماده جذب سرمایه گذاران و سرمایه داران جهت تجارت با کشور ترکیه می باشد.

در این نوشتار، متخصصان درجه یک موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به هموطنان عزیزان در زمینه تجارت با ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور در زمینه های مختلف اطلاعات کافی و پر کاربردی ارائه خواهند داد.

شرایط اقتصادی در کشور ترکیه

ترکیه پنجمین شریک تجاری بزرگ اتحادیه اروپا در بخش های صادرات و واردات می باشد. اتحادیه اروپا نیز مهم ترین و اصلی ترین شریک تجاری کشور ترکیه به شمار می رود. پس از چندین سال رشد سریع تجارت 2 جانبه کالا بین اتحادیه اروپا و ترکیه، در سال 2018 تجارت به ویژه به دلیل استهلاک لیر ترکیه و مشکلات اقتصادی گسترده تر در ترکیه تصویر متفاوتی نشان داد. از این رو صادرات کالاهای اتحادیه اروپا به ترکیه با %8.9 کاهش به 77.3 میلیارد € (یورو) رسید. در حالی که واردات از ترکیه با %9.1 افزایش به 76.1 میلیارد € (یورو) رسید.

بدین ترتیب تجارت کل کالا در سال 2018 بالغ بر 153.4 میلیارد € (یورو) بود. صادرات اتحادیه اروپا به ترکیه تحت سلطه ماشین آلات و مواد حمل و نقل، محصولات شیمیایی و کالاهای تولیدی می باشد. صادرات ترکیه به اتحادیه اروپا بیشتر ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل و پس از آن کالاهای تولیدی می باشد. بازارهای صادراتی اصلی ترکیه اتحادیه اروپا (50٪)، عراق ، آمریکا ، اسرائیل و روسیه هستند.

لازم به ذکر است که واردات به ترکیه از بازارهای مهم زیر به دست می آید:

 • اتحادیه اروپا (36%)
 • روسیه
 • چین
 • هند
 • ایران

ترکیه 27 اقتصاد بزرگ صادراتی جهان و پنجاه و دومین قدت اقتصادی دنیا براساس Economic Complexity Index می باشد. بهترین موارد صادراتی ترکیه ماشین ها ($13.2B)، طلا ($6.96B)، کامیون های تحویل ($5.04B)، ماشین آلات ($4.64B) و جواهر ($3.39B) می باشد. همچنین واردات ترکیه شامل طلا، اتومبیل و قطعات آن، آهن قراضه و نفت تصفیه شده می شود.

شرایط تجارت با ترکیه

تجارت با ترکیه در نخستین گام نیاز به کسب اطلاعات کافی درباره شرایط اقتصاد و زمینه های تجاری در این کشور دارد. ایرانیان می توانند در زمینه های مختلف از جمله تاسیس کمپانی، سرمایه گذاری و همچنین خرید و فروش ملک و سایر موارد در کشور ترکیه مشغول به فعالیت های تجاری شوند. کشور ترکیه در سال 1996 عضو اتحادیه گمرکی اروپا شده است. این کشور دارای توافق نامه جهت تجارت آزاد با بیش از 20 کشور پیشرفته می باشد. کشور ترکیه دروازه ای بین کشور های شرقی و غربی می باشد. این کشور پل ارتباطی بین قاره اروپا و آسیا محسوب می شود. تجارت با ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور موجب کسب اقامت و همچنین تابعیت می شود. متقاضیان و سرمایه گذاران با داشتن فعالیت های تجاری در ترکیه می توانند به سرعت پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

امنیت، سود بالا، اقتصاد پایدار، سرمایه گذاری مستقیم، وجود سیاست های تسهیلاتی و نرخ مالیات کم موجب جذب سرمایه گذاران و تاجران ایرانی زیادی به کشور ترکیه شده اند. براساس خبرگزاری HSBC’s ‘The World in 2050’، کشور ترکیه تا سال 2050 به قدرت اصلی اقتصادی اروپا و دوازدهمین قدرت اقتصادی جهان تبدیل خواهد شد. لازم به ذکر است که کشور ترکیه قصد دارد تا سال 2023، در صدمین سالگرد تأسیس جمهوری ترکیه، جزء 10 اقتصاد برتر جهان باشد. جهت مهاجرت به ترکیه مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید. در ادامه با روش های تجارت با ترکیه به صورت کامل آشنا خواهید شد.

شرایط تجارت با ترکیه

تاسیس کمپانی در کشور ترکیه

یکی از بهترین روش های تجارت با کشور ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور، تاسیس کمپانی در این کشور می باشد. شرایط ایجاد یک تجارت و انتقال سهام برای متقاضیان بین المللی همان شرایطی است که برای سرمایه گذاران محلی اعمال می شود. سرمایه گذاران بین المللی ممکن است هر نوع شرکتی را که در قانون تجارت ترکیه (TCC) تعیین شده است تأسیس کنند. یک رویکرد حاکمیت شرکتی را ارائه می دهد که مطابق با استانداردهای بین المللی باشد. از این رو حقوق صاحبان سهام و فعالیت های عمومی ارائه می دهد. شفافیت را در مدیریت عملیات ایجاد می کند. همچنین محیط تجارت ترکیه را با قوانین اتحادیه اروپا و همچنین با روند ورود به اتحادیه اروپا همسو می کند.

ترکیه با هدف آسان تر ساختن مشاغل به منظور ارتقاء فضای سرمایه گذاری، از بین بردن نوارهای قرمز در راه اندازی یک تجارت و به حداقل رساندن هزینه ها و رویه ها انجام داده است. به همین منظور، تاسیس و ایجاد یک شرکت اکنون فقط در دفاتر ثبت تجارت واقع در اتاق بازرگانی انجام می شود. لازم به ذکر است که روند تاسیس کمپانی یک روز به طول می انجامد. جهت اطلاع از شرایط سرمایه گذاری در ترکیه مقاله مذکور اطلاعات شاخصی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

قوانین تاسیس کمپانی در ترکیه

رعایت قوانین زیر جهت تاسیس کمپانی در ترکیه الزامی می باشد:

 • ارسال اساسنامه کمپانی به صورت آنلاین به MERSIS
 • به موجب آیین نامه ثبت تجارت، ثبت نام تجاری باید از طریق سیستم ثبت رجیستری مرکزی انجام شود
 • کسب شماره منحصر به فرد به اشخاص حقوقی جهت انجام فعالیت های تجاری
 • ارائه اسناد و مدارک کمپانی

به یاد داشته باشید که تمام مدارک و اسنادی که در خارج از کشور ترکیه تهیه می شوند، بایستی در کشور ترکیه ترکیه به طور رسمی ترجمه شوند. متقاضیان باید برای تاسیس کمپانی کد مالیاتی دریافت کنند. از این رو میزان سرمایه کمپانی را مشخص کنند. همچنین جهت اطلاع از شرایط کار در ترکیه مطالعه مقاله مذکور خالی از لطف نخواهد بود.

انواع کمپانی در کشور ترکیه

با تاسیس یکی از 5 کمپانی زیر متقاضیان خارجی می توانند در ترکیه مشغول به فعالیت تجاری شوند:

 • کمپانی های سهامی
 • کمپانی های با مسئولیت محدود
 • کمپانی های جمعی
 • کمپانی های مشارکت محدود با سهام

شرکت سهامی خاص دارای یک نام تجاری است که سرمایه آن تعیین شده و به سهام تقسیم می شود. از این رو مسئولیت بدهی های خود را فقط تا مبلغ املاک خود در بر می گیرد. بدین ترتیب سرمایه لازم جهت تاسیس آن 8500$ (دلار) می باشد. کمپانی های با مسئولیت محدود شرکتی است که توسط یک یا چند شخص حقیقی یا حقوقی با داشتن یک نام شرکتی و یک سرمایه از پیش تعیین شده (ثابت) و با بدهی محدود به دارایی های شرکت تشکیل شده است. مسئولیت سهامداران نسبت به شرکت است و با سهم آنها از سرمایه محدود است.

سرمایه لازم جهت تاسیس آن 1800$ (دلار) می باشد. شرکت کمیته ای به سرمایه حداقل نیاز ندارد. از این شرکت برای اداره یک شرکت تجاری تحت عنوان تجارت استفاده می شود. شرکت جمعی شبیه به کمپانی کمیته ای است. با این حال، مسئولیت سهام داران در این مورد به تعداد کمک های ساخته شده به سرمایه محدود است. کمپانی های مشارکت محدود با سهام ترکیبی از کمپانی های محدود و سهامی می باشد. از این رو سرمایه و مالکیت و بدهی آن بین سرمایه داران کمپانی تقسیم می شود.

خرید و فروش ملک در کشور ترکیه

یکی از بهترین روش های تجارت با کشور ترکیه برای متقاضیان خارجی، خرید و فروش ملک (هتل، آپارتمان، خانه، مسکن و غیره) در این کشور می باشد. در سال های اخیر صنعت ساخت و ساز در کشور ترکیه به طور چشمگیری توسعه یافته است. متقاضیان خارجی با خرید و فروش املاک در شهر هایی چون استانبول، آلانیا و یا آنتالیا می توانند میزان سرمایه خود را افزایش دهند. دولت کشور ترکیه جهت رسیدن به اهداف خود و توسعه کشور ترکیه در زمینه اقتصادی، طرح های مختلفی جهت جذب سرمایه گذاران و تاجران خارجی در نظر گرفته است.

تاسیس هتل در کشور ترکیه و خرید و فروش آن در شهرهای مختلف این کشور با مشارکت های خصوصی و دولتی یکی از بهترین روش های توسعه و افزایش سرمایه و همچنین تجارت در کشور ترکیه می باشد. همچنین متقاضیان خارجی می توانند با ساخت، خرید و فروش املاک و مستغلات در این کشور، از مزایای بی شماری بهره مند شوند. با تماس با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید از شرایط تجارت در کشور های مختلف دنیا آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :