مهاجرت به کشور سوئیس

اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

برای بیشتر افرادی که علاقه مند به مهاجرت به کشورهای جزء اتحادیه اروپا هستند، اقامت سوئیس یکی از رویایی ترین انتخاب ها است، چرا که این کشور علاوه بر مناظر خارق العاده کوه های آلپ و خوراکی ها و پنیرهای بسیار خوشمزه و شکلات های استثنایی یکی از بهترین مقاصد گردشگری، تحصیلی و تجاری در دنیا است. این کشور از امنیت بسیار بالا، رفاه اجتماعی و امید به زندگی بسیار متفاوتی برخوردار است. برای مهاجرت به کشور سوئیس و اقامت در این کشور راه های مختلفی از جمله تحصیلی، کاری، سرمایه گزاری و ازدواج وجود دارد.

در این مقاله که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم شده به بررسی راه های مهاجرت به سوئیس پرداخته شده است. پایتخت کشور سوئیس شهر برن و  2 شهر مهم اقتصادی دیگر در سوئیس ژنو و زوریخ هستند. این کشور با اروپای غربی، جنوبی و مرکزی هم مرز شده است، به همین دلیل می توانند به چندین زبان صحبت کنند. سوئیس یکی از امن ترین کشورهای حوزه اروپا است و از سال 1815 تا به الان وارد هیچ جنگی نشده و همیشه اعلام بی طرفی کرده است.

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

در کشور سوئیس دانشجویان این شانس را دارند که به جزء زبان انگلیسی به 3 زبان دیگر هم می توانند به تحصیل در سوئیس بپردازند. سال تحصیلی در سوئیس معمولا از سپتامبر شروع می شود اما دانشجویان بین المللی باید زودتر در این کشور حضور داشته باشند. در دانشگاه های سوئیس دانشجویان می توانند به در مقاطع مختلف تحصیلی از قبیل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به تحصیل بپردازند. برای شروع پذیرش از دانشگاه های سوئیس در ابتدا دانشجویان باید بررسی کنند که رشته ای که می خواهند در آن ادامه تحصیل دهند در کدام یک از دانشگاه های سوئیس وجود دارد، چراکه دانشگاه های این کشور طیف وسیعی از رشته ها را در بر می گیرند.

هزینه های تحصیل در این کشور حدودا برای دانشگاه های دولتی از 500€ تا 1600€ (یورو) برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است، برای مقطع دکتری به دلیل اینکه دانشجویان در دانشگاه استخدام می شوند، هزینه ای بابت تحصیل پرداخت نمی کنند تنها مبلغ بین 100€ تا 200€ (یورو) پرداخت می کنند. برای دانشگاه های خصوصی هزینه های حدودا بین 1500€ تا 16000€ (یورو) متغیر است. در سوئیس بورسیه های تحصیلی براساس نوع دانشگاه و رشته هایی که دانشجویان انتخاب می کنند متفاوت است. ضمن اینکه دانشجویان باید هزینه های روزمره خود را در سوئیس که برای یک نفر ماهیانه حدود 650€ تا 2500€ (یورو) است را نیز در نظر بگیرند. برای پذیرش از دانشگاه ها، دانشجویان به مدرک زبان معتبر مانند آیتلس یا تافل در حد c1 نیاز دارند.

در نمودار زیر به بررسی رتبه بندی جهانی دانشگاه لوزان سوئیس در سال های اخیر می پردازیم:

بررسی رتبه بندی جهانی دانشگاه لوزان سوئیس

اقامت سوئیس از طریق کار

افراد برای اقامت در سوئیس به واسطه ویزای کار در ابتدا باید یک پیشنهاد کاری معتبر از یک کارفرمای سوئیسی داشته باشند. برای شهروندان اروپایی بدون نیاز به داشتن ویزا می توانند تا 90 روز در سوئیس حضور داشته باشند و دنبال کار مورد نظر خود باشند اما این فرآیند برای سایر افرادی که در حوزه اروپا زندگی نمی کنند کاملا متفاوت است. در سوئیس تنها افراد خارجی می توانند استخدام شوند که داری تحصیلات عالیه هستند و در زمینه شغلی خود بسیار حرفه ای عمل می کنند.

ضمن اینکه شغل متقاضیان باید به گونه ای باشد که کارفرمایان نتوانند در همین پوزیشن شغلی از افرادی که ساکن سوئیس هستند استفاده کنند و باید رزومه ای متفاوت ارئه کنند، چراکه کارفرمایان برای آنکه بتوانند یک شخص خارجی را استخدام کنند باید ثابت کنند هیچ شخص دیگری در سوئیس وجود ندارد که بتواند در این پوزیشن شغلی مشغول به کار شوند و این موضوع باید توسط اداره کار کشور سوئیس مورد برسی قرار بگیرد و یا به عبارتی کارفرمایان حضور شخص متقاضی را تضمین می کنند. به همین دلیل باید افراد رزومه ای بسیار متفاوت ارائه کنند و به یکی از زیان های رایج این کشور مسلط باشند.

اقامت سوئیس از طریق کار

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری به واسطه خرید ملک در سوئیس تنها برای شهروندان حوزه اروپا امکان پذیر است. اما سرمایه گذاری راه های متفاوتی دارد و می توان به واسطه کار آفرینی، ثبت شرکت و تمکن مالی افراد خارجی در این کشور سرمایه گذاری کنند. به واسطه سرمایه گذاری بعد از 10 سال اقامت دائم و بعد از 12 سال می توان تابعیت این کشور را اخذ کرد. طول پروسه اخد ویزای سرمایه گزاری معمولا بین 3 تا 4 ماه زمان می برد.

برای ثبت شرکت در سوئیس باید این موضوع را در نظر داشت که افارد متقاضی در ابتدا باید یک سفر اکتشافی به این کشور برای ارزیابی شرایط تاسیس شرکت داشته باشند که این شفر نیازمند یک پاسپورت قوی است. برای سرمایه گزاری در این کشور افراد نباید در 10 سال اخیر به سوئیس سفر داشته باشند و از نظر شرایط سنی حتما باید بیشتر از 18 سال باشند و اگر افارد قصد دارند به واسطه تمکن مالی به این کشور مهارجرت کنند باید از نظر سنی بیش از 55 سال را داشته باشند.

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

یکی از راحت ترین و سریع ترین راه های مهاجرت به کشور سوئیس به واسطه ویزای ازدواج است. در این نوع از ویزا شخص متقاضی باید با یک شخص سوئیسی یا فردی که اقامت قانونی این کشور را دارد ازدواج کرده باشد. در این صورت بدون نیاز به مدرک زبان و یا ارائه مدارک تحصیلی و کاری به واسطه حضور شخص اصلی در کشور سوئیس می توان شرایط حضور شخص متقاضی را در کشور سوئیس ایجاد کرد اما باید در نظر داشت که اقامت فرد در سوئیس باید حتما به واسطه ویزاهای قانونی مثل تحصیلی، کاری وسرمایه گزاری باشد. به طور کلی مهاجرت به کشور سوئیس و اقامت در این کشور یکی از بهرتین انتخاب ها برای علاقه مندان به این کشور زیبا و منحصر به فرد است. برای کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از دریافت ویزای این کشور می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :