مهاجرت به کشور بلژیک

اقامت بلژیک

اقامت بلژیک

مجوز اقامت بلژیک کارتی است که برای اتباع خارجی که قصد دارند برای مدت معین یا نامحدود در این کشور زندگی کنند صادر می شود. این در حالی است که شهروندان اتحادیه اروپا هنگام مهاجرت به بلژیک باید تنها پاسپورت خود را ارائه دهند. اما مهاجران غیر اتحادیه اروپا باید برای مجوز اقامت بلژیک اقدام کنند. این کشور صلح آمیز کیفیت زندگی فوق العاده ای دارد و به لطف سیستم های بهداشت و آموزش در بین 20 کشور برتر جهان قرار گرفته است.

افرادی که قصد اقامت در بلژیک را دارند باید به این نکته نیز توجه کنند که بلژیک کشوری به شدت شهر نشین است. تخمین زده می شود که 97% از کلد مردم بلژیک در شهر ها زندگی می کنند. در این مقاله که با کمک موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده است شما را با انواع مختلف اقامت بلژیک آشنا خواهیم کرد.

انواع مجوزهای اقامت بلژیک

دولت بلژیک مجوزهای اقامت مختلفی را برای افرادی که قصد زندگی در این کشور را دارند در نظر گرفته است. البته این نوع مجوز ها شامل کشورهای اتحادیه اروپا نمی شود زیرا این کشور ها نیازی به مجوز اقامت بلژیک ندارند. 2 نوع مجوز اقامت در بلژیک وجود دارد که هر 2 به شما اجازه می دهند بیش از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید.

برای آشنایی با این مجوزها به جدول زیر دقت فرمایید:

انواع مجوزهای اقامت توضیحات
مجوز اقامت موقت بلژیک این مجوز که به ویزای طولانی مدت نوع D معروف است، به افرادی که قصد دارند بیش از 3 ماه در بلژیک زندگی کنند اعطا می شود. مجوز اقامت نوع D به افراد این اجازه را می دهد که حداکثر تا 5 سال در بلژیک زندگی کنند.
مجوز اقامت دائم بلژیک پس از اینکه 5 سال در بلژیک زندگی کردید می توانید جهت اخذ مجوز اقامت دائم در این کشور اقدام کنید. این مجوز به شما این امکان را می دهد که با رعایت تمامی قوانین شهروندی در بلژیک به طور نامحدود در این کشور زندگی کنید. همچنین این مجوز 5 سال اعتبار دارد که قابل تمدید نیز می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت بلژیک به صورت موقت

افرادی که قصد زندگی و اقامت موقت بلژیک را دارند باید هنگام درخواست مدارکی را به سفارتخانه بلژیک تحویل دهند که این مدارک به شرح زیر می باشد:

  • فرم درخواست ویزای موقت: فرم درخواست را دانلود کرده و پرینت بگیرید.
  • پاسپورت معتبر: تا زمانی که قصد اقامت در این کشور را دارید. باید پاسپورت معتیر به همرا داشته باشید.
  • بیمه سلامت: تا زمانی که در بلژیک حضور دارید باید پوشش درمانی داشته باشید.
  • دو عکس پاسپورتی یکسان از شما: باید دو عکس پاسپورتی که اخیرا گرفته شده را ارائه دهید.
  • وضعیت مدنی: شما باید اسناد وضعیت مدنی مانند ازدواج یا گواهی تولد را به همراه داشته باشید.
  • مدارک اقامت خود در بلژیک: شما باید مدارکی را ارائه دهید که اثبات کند در بلژیک محلی برای اقامت خود دارید. که این مدارک می تواند شامل، اجاره آپارتمان، خوابگاه دانشجویی و غیره باشد.
  • اثبات تمکن مالی: شما باید اثبات کنید که پول کافی برای سفر به بلژیک دارید. که شامل صورت حساب بانکی شخصی، سندی که کارفرما به شما پول پرداخت کرده است و مدارکی که اثبات می کند که شما در بلژیک شاغل هستید.
  • گواهی سوء پیشینه از پلیس محلی: این گواهی ثابت می کند که شما محکومیت کیفری نداشته اید.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت بلژیک به صورت موقت

مجوز اقامت بلژیک به صورت دائم

برای اخذ اقامت دائم بلژیک باید به شهرداری محلی خود بروید و برای مدرکی که به شما اجازه اقامت دائم در بلژیک را می دهد درخواست دهید. که این کارت نیز پنج سال اعتبار دارد. اما شهروندان اتحادیه اروپا این حق را دارند که پس از 5 سال اقامت مداوم در بلژیک بلافاصله اقامت دائم دریافت کنند. اگر 5 سال به صورت مداوم در بلژیک زندگی کرده اید واجد شرایط اقامت دائم در بلژیک هستید.

برای اخذ اقامت دائم بلژیک این کشور 5 نوع کارت اقامت به شما اعطا می شود که بسته به شرایط خود از بین آنها می توانید یکی را انتخاب کنید:

انواع کارت های اقامت دائم توضیحات
کارت اقامت نوع B اگر 5 سال در بلژیک زندگی کرده باشید مجاز به دریافت این کارت هستید. کارت اقامت نوع B به شما این امکان را می دهد که برای مدت یک سال خارج از کشور بمانید.
کارت اقامت نوع C پس از اخذ اقمت نوع B میتوانید برای دریافت اقامت نوع C اقدام کنید. که این نوع اقمت به شما حق تاسیس می دهد و دیگر لازم نیست در دفاتر ثبت احوال خارجی ثبت نام کنید.
کارت اقامت نوع D برای اخذ این نوع کارت اقامتی باید حداقل 793€ (یورو) و حداکثر 6 سال متوالی بیمه درمانی ماهانه داشته باشید. تفاوت بین مجوز C و  B با این مجوز این است که سایر کشورهای اروپا نیز این کارت را به رسمیت می شناسند.
کارت اقامت نوع E+ این کارت مخصوص شهروندان اتحادیه اروپا می باشد، که افراد پس از 5 سال اقامت در بلژیک به صورت خودکار این کارت را دریافت خواهند کرد.
کارت اقامت نوع F+ این کارت نیز مانند نوع E+ پس از 5 سال زندگی مداوم به شهروندان اتحادیه اروپا اعطا می شود.

اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

افرادی که قصد سرمایه گذاری و تاسیس شرکت در بلژیک را دارند می تواند با اخذ ویزای سرمایه گذاری اقامت بلژیک را نیز دریافت کنند. همچنین متقاضیان ویزای سرمایه گذاری در بلژیک می توانند پس از 5 سال اقامت در این کشور تابعیت خود را دریافت کنند. علاوه بر این سرمایه گذاری معمولی در بلژیک برای اخذ اقامت این کشور در طول دوره 5 ساله 35000€ تا 550000€ (یورو) می باشد. برای اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری، سرمایه گذاران باید آزمون های زبان هلندی، آلمانی یا فرانسوی را بگذرانند.

در تصویر زیر می توانید مزایا اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری را مطالعه فرمایید:

مزایا اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری

همچنین راه ها و ساختارهای سرمایه گذاری مختلفی در بلژیک وجود دارد، که ازجمله آنها می توان به تاسیس یک هولدینگ بین المللی و سرمایه گذاری در یک شرکت بلژیکی اشاره کرد. علاوه بر این برای اخذ اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری الزاماتی وجود دارد که این الزامات به شرح زیر می باشد:

  • یک شرکت بلژیکی یا یک دفتر تشکیل دهید و کارفرمای آن شوید.
  • با اجاره یا خرید ملک و پرداخت قبوض در این کشور یک آدرس رسمی در بلژیک داشته باشید.

امیدواریم مطالبی که در این مقاله در خصوص اقامت بلژیک به شما ارائه شد موثر و مفید وااقع شده باشد. اگر چنانچه مطالب این مقاله برای شما کافی نبوده می توانید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت از مقاله های بی شمار این شرکت در خصوص اقامت بلژیک بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :