مهاجرت به کشور اتریش

اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

سالانه بسیاری از متقاضیان به دنبال اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش برای فرزندان خود می باشند، تا بتوانند تابعیت این کشور را اخذ نمایند. تمایلات برای اخذ تابعیت این کشور به خاطر زمینه های گسترده ای است که در این کشور برای رشد و پیشرفت افراد وجود دارد. مناظر چشم نواز و زیبای اتریش، این کشور را به یکی از مقاصد پرطرفدار برای سفر و مهاجرت تبدیل کرده است. اخذ تابعیت اتریش سبب سفر کردن بدون محدودیت به تمام کشورهای حوزه شنگن می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت شما را در این مقاله با یکی از روش های اخذ تابعیت اتریش، یعنی تولد فرزند جدید، آشنا خواهد کرد.

دلایل اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

کشور اتریش از اقتصاد قوی و صنایع توسعه یافته ای برخوردار است. از این رو یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود. برای تخصص های متفاوت در این کشور می توان حوزه کاری مناسبی پیدا کرد. همانطور که ذکر شد، اتریش یکی از کشورهای حوزه شنگن است و با داشتن تابعیت این کشور می توان بدون ویزا و هیچ محدودیتی به سایر کشورهای این حوزه سفر کرد. علاوه بر این، اجازه کار، تحصیل در اتریش، اقامت و حقوق شهروندی در این کشور از طریق داشتن تابعیت اتریش ممکن خواهد شد.

اتریش طبق رتبه بندی های اعلام شده، جزء بهترین و باکیفیت ترین کشورها برای زندگی اعلام شده است. یکی از راه های داشتن شهروندی اتریش و اروپا، اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش است. طبق موارد گفته شده، طبیعی است که مهاجران مقیم اتریش علاقه مند به گرفتن تابعیت برای فرزندان خود در اتریش باشند. از این طریق از حق و حقوق شهروندی این کشور برخوردار شده و در کشوری توسعه یافته رشد خواهند کرد. مطالب بیشتر در مورد این کشور را می توانید در اطلاعات عمومی اتریش مطالعه کنید.

دلایل اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش برای مهاجران

قانون کشور اتریش برای اعطاء تابعیت به افراد بر مبنای سیستم بین المللی است که اکثر کشورهای جهان از آن استفاده می کنند. تابعیت اتریش از طریق تولد در صورتی ممکن است که فرزند از طریق خاک یا خون با اتریش ارتباطی داشته باشد. سیستم خون به این معنی است که فرزند متولد شده از طریق والدین به عنوان یک شهروند اتریشی شناخته شود. در کنار آن، با متولد شدن در خاک اتریش نیز حق گرفتن تابعیت این کشور وجود دارد، که به عنوان سیستم بین المللی خاک تلقی می شود. آمریکا و کانادا نیز از چنین قانونی تبعیت می کنند، که فرد با متولد شدن در خاک این 2 کشور، به عنوان تبعه قانونی شناخته می شود.

پس با وجود قانون تولد در خاک یا تولد از طریق نسبت، کلیه فرزندانی که در اتریش متولد شوند و مادر یا پدر اتریشی داشته باشند، تابعیت و اقامت این کشور را می گیرند. نکته مهم این است که اگر والدین غیر اتریشی، مجوز اقامت موقت در این کشور را داشته باشند و در این مدت صاحب اولاد شوند، فرزند متولد شده تبعه اتریشی به حساب نمی آید. اما با گذشت چند سال (معمولا تا 18 سالگی) روند ساده تری برای اخذ اقامت از طریق مهاجرت به اتریش از طریق روش مذکور وجود دارد.

در تصویر زیر به بررسی راه های اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش می پردازیم:

راه های اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش

چگونگی دریافت گذرنامه کشور اتریش

پس از تولد فرزند در اتریش و اخذ اقامت و تابعیت به یکی از روش های ذکر شده، می توان اقدام به دریافت پاسپورت این کشور کرد. پاسپورت اتریشی در جهان شهرت خاصی دارد. این پاسپورت اعتبار و ارزش بالایی دارد و رتبه پنجمین پاسپورت معتبر جهان را به خود اختصاص داده است. با در دست داشتن پاسپورت اتریش می توان بدون محدودیت و بدون اخذ ویزا به 144 کشور در قاره های مختلف جهان سفر کرد. مالکین گذرنامه اتریش، تنها لازم است برای ورود به 37 کشور جهان اقدام به اخذ ویزا یا مجوز سفر الکترونیکی (eTA) کنند. بیشتر کشورهای بدون محدودیت، در قاره اروپا و آمریکا هستند.

با اخذ شهروندی و تابعیت اتریش، کل خانواده و حتی نسل های بعدی نیز از حقوق و مزایای شهروندی اتحادیه اروپا برخوردار خواهند شد. جالب است بدانید که دارندگان پاسپورت اتریش، می توانند حتی حق تحصیل رایگان در دانشگاه های دولتی در اتریش و حق اقامت در هر کشور اروپایی را داشته باشند. شرایط تحصیل در اتریش در مقاله مشخص شده شرح داده شده است.

در نمودار زیر به بررسی مقایسه تعداد کشورهای بدون ویزا و کشورهای نیازمند ویزا برای دارندگان پاسپورت اتریشی پرداخته می شود:

مقایسه تعداد کشورهای بدون ویزا و کشورهای نیازمند ویزا برای دارندگان پاسپورت اتریشی

اخذ تابعیت و اقامت از طریق ازدواج در اتریش

علاوه بر موارد گفته شده روش های دسگری نیز برای دریافت تابعیت اتریش برای افراد وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به ازدواج با فرد مقیم کشور اتریش اشاره کرد. زوج هایی که یکی از زوجین تابعیت اتریش را دشته باشد، می توانند پس از 3 سال زندگی در این کشور، اقدام به گرفتن تابعیت کنند. بدین ترتیب اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش برای فرزندان نیز ممکن شود. افرادی که در اتریش به مدت بیشتر از 6 سال زندگی کرده و زبان آلمانی را به خوبی فراگرفته باشند هم می توانند تابعیت این کشور را بگیرند. اما این مورد به شرط این است که در طول این مدت زمان، در اتریش به کار و فعالیتی مشغول بوده باشند، بستگی خواهد داشت.

در این مقاله شرایط اخذ تابعیت از طریق تولد در اتریش و چندین روش دیگر جهت اخذ اقامت در این کشور مورد بررسی قرار گرفته است. از آنجا که سالانه افراد زیادی اتریش را جزء مقاصد مهاجرت خود قرار می دهند، برخورداری از حقوق شهروندی و مزایای داشتن تابعیت این کشور یک مسئله مورد توجه است. اگر در زمینه مهاجرت به اتریش و اقامت در این کشور نیاز به اطلاعات کافی دارید، با مشاوران حرفه ای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :