مهاجرت به کشور فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طرق مختلف به خصوص از روش تحصیلی طرفداران زیادی دارد چرا که برخلاف غالب کشورهای دنیا دارای نظام آموزشی قوی می باشد. فرانسه که صاحب پنجمین جایگاه در یونسکو به لحاظ تعداد آثار تاریخی و فرهنگی است. درآمد زیادی به ویژه از بخش توریسم دارد. مثلا در سال 2018 حدود 90 میلیون گردشگر از فرانسه دیدن کردند. علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی و درآمدزایی برای مردم، برای دولت این کشور نیز سود زیادی به همراه داشتند.

فرانسه کشوری توسعه یافته می باشد. اقتصاد آن در دنیا رتبه 7 را دارد. از نظر میزان ثروت رتبه 14 را به خود اختصاص داده است. تعجبی هم ندارد که فرانسوی ها و حتی خارجی هایی که اقامت قانونی این کشور را دارند از جهات مختلف از جمله بهداشت، امنیت اقتصادی، آموزش و غیره جایگاه بسیار خوبی در مقایسه با غالب کشورها دارند. مهاجرت به فرانسه به روش های مختلفی امکان پذیر است. منتهی در این مقاله که به وسیله تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه گردیده بررسی می شود که کدام روش برای ایرانی ها بهتر است.

در این راستا به سوالات ذیل پاسخ داده خواهد شد:

 • بهترین دانشگاه های فرانسه کدام اند؟
 • مهم ترین شرط برای پیدا کردن کار در فرانسه چیست؟
 • آیا از طریق تولد در خاک فرانسه می توان پاسپورت آن را به دست آورد یا خیر؟

مهاجرت به فرانسه از طریق کار

کم هزینه ترین روش برای مهاجرت به فرانسه روش کاری می باشد. منتهی اگرچه برای شهروندان حوزه اتحادیه اروپا و شنگن راه ساده ای است، برای ایرانی ها دشواری های زیادی به همراه خواهد داشت. در واقع ایرانیان و شهروندان کشورهای غیر اروپایی از جمله آذربایجان، چین، هند و غیره برای کار در فرانسه باید حتما از کارفرمایی در این کشور پیشنهاد کاری داشته باشند.

منتهی کارفرما ناچار است علاوه بر اخذ مجوزهای لازم برای استخدام خارجی ها، کار مربوطه را 3 ماه در فرانسه و 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند تا اثبات نماید فرد شایسته ای در این حوزه وجود نداشته است. البته نرخ بیکاری در فرانسه نشان گر این است که کسانی که زمان کافی برای درخواست کار در این کشور اقامت، مثلا از طریق تحصیل داشته باشند، راحت می توانند شغل مناسبی پیدا کنند. همچنین سطح درآمد ماهانه در فرانسه حکایت از قدرت خرید بالای مردم این کشور دارد.

در جدول ذیل بررسی گردیده است:

تقسیم بندی میزان درآمد سطح درآمد ماهانه در فرانسه به یورو
کم ترین سطح درآمد ماهانه €2000
متوسط درآمد ماهانه €7900
بیشترین سطح درآمد ماهانه €35200

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری فرانسه

از جمله مهم ترین مدارک جهت اخذ ویزای کار در فرانسه می توان موارد ذیل را نام برد:

قراردادکاری امضاء شده از سوی طرفین

 • پاسپورت معتبر
 • عکس پاسپورتی
 • فرم تکمیل شده ویزای کار این کشور
 • گواهی تمکن مالی برای 6 ماه قبل از درخواست ویزا
 • مالیات درآمد
 • گواهی تهیه محلی برای اقامت در فرانسه از طریق نشان داده رزرو هتل، اجاره نامه آپارتمان، هاستل و غیره
 • بیمه معتبر در فرانسه

پرداخت هزینه بررسی مدارک که 99€ (یورو) می باشد. هرچند افراد ذیل لازم نیست این هزینه را بپردازند:

 • اعضای خانواده شهروند فرانسه
 • اعضای خانواده شهروندان اتحادیه اروپا (EU) یا حوزه اقتصادی اروپا (EEA) یا اعضاء خانواده فرد سوئیسی

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

در حال حاضر بهترین روش برای مهاجرت ایرانی ها به فرانسه از طریق تحصیل است. افراد هم می توانند از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند که دوره تحصیلی آنها 4 سال در کارشناسی، 2 سال در کارشناسی ارشد و 3 تا 5 سال در دکتری است. همچنین می توانند یک سال در کالج های زبان دوره زبان فرانسوی بگذرانند. چرا که لازمه کار در فرانسه تسلط به زبان فرانسوی می باشد.

خوشبختانه ویزایی که در نتیجه اخذ پذیرش از کالج زبان در این کشور صادر می شود نوع D می باشد. یعنی قابلیت تبدیل به ویزای کاری در محیط را دارد. گروه اول هم که به دنبال تحصیل در دانشگاه های این کشور هستند بهتر است از دانشگاهی که رنکینگ جهانی خوبی دارد پذیرش بگیرند.

برخی از بهترین دانشگاه های فرانسه عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های فرانسه رتبه بندی
PSL Research University 45
Sorbonne University 80
École Polytechnique 301
Telecom ParisTech 93

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل

مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه گذاری

برخلاف بعضی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، یونان، پرتغال و غیره، کشور فرانسه ویزای طلایی (Golden visa) صادر نمی کند. اگرچه امکان اخذ پاسپورت یا اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری یا خرید ملک وجود ندارد. اما خارجی ها این اجازه را دارند که در این کشور ملک غیر منقول بخرند. این در حالی است که این مجوز در برخی کشورها از جمله رومانی وجود ندارد.

منتهی فرآیند خرید ملک در فرانسه منجر به اخذ اقامت نمی شود. قیمتی که برای خارجی ها وجود دارد. گاهی حتی 2 برابر بیشتر از قیمت فروش به شهروندان کشور فرانسه می باشد. سرمایه گذاری در فرانسه به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

مهاجرت به فرانسه از طریق تولد و ازدواج

فرانسه اصل خاک را همانند کانادا، برزیل و برخی کشورهای دیگر نپذیرفته است. اما در صورتی که هم نوزاد هم حداقل یکی از والدین متقاضی در خاک فرانسه متولد شده باشند، برای نوزاد پاسپورت فرانسه صادر می شود. پس کشور فرانسه عمدتا پیروی اصل خون است. اما اصل خاک (jus soli) را هم به طور محدود پذیرفته است. راه دیگر برای اخذ اقامت و پاسپورت فرانسه از طریق ازدواج با شهروند فرانسوی است منتهی ازدواج نباید صوری باشد.

کسی که با شهروند فرانسه ازدواج کند می تواند پس از گذشت 3 سال از ازدواج درخواست دهد و اقامت دائم این کشور را اخذ نماید، حتی اگر در مدت زمان ازدواج خود اقامت فرانسه را هم نداشته باشد. در این مقاله اطلاعاتی راجع به مهاجرت به فرانسه از طرق مختلف ارائه گردید. علاقه مندان به آگاهی از شرایط دقیق تر می توانند با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و مشاوره دریافت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :