مهاجرت تحصیلی رومانی

مدارس ایرانی رومانی

مدارس ایرانی رومانی

مدارس ایرانی رومانی می توانند به متقاضیان ایرانی تجربه منحصر به فرد ارائه دهند تا بتوانند به نتیجه مطلوبی از تحصیل در رومانی دست یابند. شرایط تحصیل در مدارس ایرانی رومانی و دانشگاه های این کشور توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به طور کامل بررسی شده اند. رومانی با سابقه علمی غنی، کشوری زیبا با جمعیتی متنوع است. رومانی با داشتن مناظر طبیعی خارق ‌العاده، ترکیبی از فرهنگ اروپایی و قلعه‌ های قرون وسطایی، الهام‌ بخش رمان دراکولای برام استوکر است. سیستم آموزش در رومانی به طور مداوم در حال بهبود است و توسط وزارت آموزش و تحقیقات تنظیم می شود.

بسیاری از موسسات آموزش عالی در کشور وجود دارد، اعم از دولتی و خصوصی. هدف اصلی موسسات آموزشی رومانی آماده سازی دانشجویان برای ورود به بازار کار در زمینه های مختلف می باشد. آموزش عالی در رومانی از طریق دانشگاه ها، آکادمی ها و مدارس مطالعات پس از دانشگاه تضمین می شود. در رومانی بیش از 100 موسسه آموزش عالی معتبر دولتی و خصوصی وجود دارد و بیش از نیم میلیون دانشجو در موسسات دولتی هستند که سه چهارم آنها در برنامه های کارشناسی و حدود 20% در سطح کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند. مانند بسیاری از کشورهای اروپای شرقی، بسیاری از مؤسسات آموزش عالی رومانیایی در موضوعات خاصی تخصص دارند.

آشنایی با شرایط کلی تحصیل در رومانی

رومانی از طرح بولونیا پیروی می کند، بنابراین بیشتر تحصیلات سطح عالی آن از 3 دوره تشکیل شده است. ابتدا یک مدرک 3 ساله کارشناسی، پس از آن یک مدرک کارشناسی ارشد 2 ساله و یک مدرک دکتری 3 ساله (PhD). با این وجود، برخی از برنامه ها برای تکمیل بیشتر طول می کشد، به عنوان مثال آنهایی که در رشته های مهندسی هستند (برنامه های 4 ساله)، یا برخی مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در یک برنامه 6 ساله یکپارچه (مانند پزشکی و معماری) ترکیب می کنند. سال تحصیلی در رومانی از اوایل اکتبر شروع می شود و زبان رسمی کشور رومانی رومانیایی است. بسیار رایج است که دوره های دانشگاهی در رومانی به بیش از یک زبان ارائه می شود.

محبوب ترین زبان های تحصیلی رومانیایی، انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و مجارستانی هستند. ارائه مدرک زبان معتبر برای تحصیل به زبان خارجی در رومانی الزامی می باشد. موسسات آموزش عالی دسترسی را به طور مستقل تنظیم می کنند. دانش آموزان باید مستقیما در موسسه مورد نظر خود درخواست دهند. مدرک عمومی ورودی دانشگاه (Bacalaureat) شرط لازم برای پذیرش تحصیل در تمام موسسات آموزش عالی رومانی است.

در جدول زیر به بهترین دانشگاه های رومانی اشاره شده است:

نام دانشگاه رتبه در رومانی رتبه در اروپا رتبه جهانی
دانشگاه بوداپست 1 323 840
دانشگاه بیبز رومانی 2 327 848
دانشگاه پلی تکنیک بخارست 3 495 1156
دانشگاه الکساندر یوآن کوزا 4 495 1399
دانشگاه فنی کلوژ-ناپوکا 5 555 1649
دانشگاه پولیتنیکا تیمیشوارا 6 561 1663
آکادمی مطالعات اقتصادی بخارست 7 577 1721
دانشگاه غربی تیمیشوارا 8 600 1817

آشنایی با مدارس ایرانی در رومانی

تنها مدرسه فعال در لیست مدارس ایرانی رومان، مدرسه توحید بخارست می باشد که تحصیل در آن در دو مقطع دبستان (ابتدایی) و متوسطه دوم (دبیرستان) امکان پذیر می باشد. مدرسه توحید بخارست یک مدرسه مختلط می باشد و به عنوان یک مدرسه دولتی در رومانی، با بالاترین کیفیت برنامه های آموزشی را به دانش آموزان و متقاضیان ایرانی در دو مقطع دبستان و متوسطه دوم ارائه می دهد. تعداد دانش آموزان مدرسه توحید بخارستان به بیش از 600 نفر می رسد و در هر کلاس در این مدرسه به طور متوسط 18 نفر حضور دارند.

اکثر افرادی که وارد مدارس ایرانی رومانی می شوند، بعد از اتمام تحصیلات خود و اخذ مدرک دیپلم، مشغول به تحصیل در رومانی در مقاطع بالاتر یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می شوند. همچنین متقاضیان می توانند علاوه بر دانشگاه های رومانی، اقدام به ورود به دانشگاه های برتر سایر نقاط دنیا کنند.

مزایای تحصیل در مدارس ایرانی رومانی عبارتند از:

  • تمامی مدارک در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده اند.
  • هزینه زندگی در رومانی یکی از مقرون به صرفه ترین هزینه ها از کل اروپا است.
  • دانش آموزان غذاهای باورنکردنی جدید، آداب و رسوم، سنت ها و فضای اجتماعی را خواهند یافت.
  • محیط تحصیل در مدارس ایرانی رومانی بسیار متنوع و پویا است.
  • متقاضیان بعد از تحصیل از فرصت های شغلی فراوان بهره مند می شوند.

آشنایی با مدارس ایرانی در رومانی

شرایط تحصیل در مدارس ایرانی رومانی

به طور کلی، تحصیل در مدارس رومانی در 3 مقطع اصلی یعنی دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم انجام می شود. همانطور که در بخش قبلی ذکر شد، تحصیل در مدارس ایرانی رومانی در مقطع دبستان و متوسطه دوم انجام می شود. آموزش رومانیایی همچنان از قید و بندهای گذشته دور می‌کند، اگرچه این واقعیت که یک سیستم آموزشی خصوصی موازی وجود دارد، نشان می ‌دهد که وزارت آموزش و تحقیقات هنوز راهی برای تغییر ساختار مدارس که برای 10 کلاس اول اجباری است، در پیش دارد. دبستان در سن 6 سالگی مهدکودک اختیاری را دنبال می کند و 4 سال طول می کشد.

تحصیل در تمام دوران مدرسه دولتی آنها رایگان خواهد بود، اگرچه دانش آموزان ممکن است ملزم به پرداخت هزینه مواد تکمیلی و لباس فرم باشند. سال تحصیلی از سپتامبر تا ژوئن ادامه دارد. پس از 4 سال تحصیلات ابتدایی دانش آموزان در مقطع متوسطه اول مشغول به تحصیل می شوند. در این مدارس دانش آموزان می توانند در مقطع متوسطه دوم مشغول به تحصیل شوند که از 16 تا 19 سالگی ادامه دارد. متقاضیان پیش از مهاجرت می توانند ابتدا مقاله تفاوت زندگی در رومانی و آلمان را مطالعه بفرمایند. همچنین متقاضیان می توانند با مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند و اطلاعات کامل در این زمینه کسب کنند.

One thought on “مدارس ایرانی رومانی

  1. حسین گفت:

    تحصیل در رومانی و اروپا مبحثی است که این روزا افراد زیادی دنبال آن هستند، شنیده شده تحصیل در رومانی ایده آل است درسته؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :