مهاجرت تحصیلی پرتغال

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال

آگاهی از شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال به خصوص برای متقاضیانی که جویای تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشند الزامی است. البته صرف نظر از دشواری های اخذ ویزای پرتغال، دانشجویان ایرانی بیشتر تمایل دارند در صورت تحصیل در اروپا، کشورهای درجه یک را انتخاب کنند. منتهی کم هزینه بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال سبب شده است برخی افراد چه در ایران چه در سایر کشورهای دنیا به فکر اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال بیفتند. منتهی باید توجه داشت مهاجرت تحصیلی به هر کشوری مستلزم پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی است و پرتغال نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد.

به عبارت دقیق تر افراد برای تمدید اقامت پس از فارغ التحصیلی 3 راه پیش رو دارند:

 • ازدواج با شهروند پرتغال
 • خرید ملک
 • اشتغالزایی و استخدام در شرکت های پرتغالی

با توجه به کم هزینه تر بودن و شدنی تر بودن روش سوم، یعنی یافتن شغل در پرتغال، دانشجویان اغلب این راه را انتخاب می نمایند. منتهی به منظور موفقیت این مسیر توجه به 2 نکته خیلی مهم است. یکی این که فرد از دانشگاهی که رنکینگ خوبی در پرتغال دارد فارغ التحصیل شده باشد و دیگر این که علاوه بر زبان انگلیسی به زبان پرتغالی هم مسلط باشد. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال در سال 2022 به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

 • مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال کدام اند؟
 • بهترین دانشگاه های پرتغال برای تحصیل کدام اند؟
 • آیا دانشجویان حین تحصیل در پرتغال اجازه کار پاره وقت دارند یا خیر؟

هزینه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال

زمانی که صحبت از مهاجرت تحصیلی است، اولین مسئله ای که مطرح می شود لزوم داشتن تمکن مالی لازم است. چرا که بعضا این موضوع پروسه پرهزینه ای است. دانشجویان علاوه بر هزینه ترجمه مدارک، تهیه بلیت، پرداخت هزینه بررسی مدراک دانشگاه ها (application fee)، بلیت هواپیما و غیره، باید به موارد دیگری نیز توجه کنند. عمده ترین هزینه ها، شهریه دانشگاه های پرتغال و هزینه زندگی در این کشور است که البته در مقایسه با برخی کشورهای دیگر از جمله آمریکا، فنلاند و غیره کم تر می باشد. یکی از مدارک مورد نیاز از سوی دانشگاه های پرتغال اثبات داشتن تمکن مالی لازم برای پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی در این کشور است.

در ضمن پس از اخذ پذیرش نیز دانشجو باید حداقل شهریه سال اول دانشگاه مورد نظر خود در پرتغال را پرداخت نماید. شهریه دانشگاه های پرتغال در سال 2022 معمولا در حدود ذیل است:

مقطع تحصیلی حدود شهریه سالانه دانشگاه های دولتی پرتغال به یورو
کارشناسی از 550€ تا 1050€
کارشناسی ارشد از 500€ تا 2500€

البته دانشگاه های دولتی پرتغال هم استثنائاتی دارند که از مبالغ بالا، رقم بیشتری دریافت می کنند. مثلا برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه مادیرا، به طور متوسط دانشجویان سالی 4000€ (یورو) شهریه می پردازند. همچنین مثلا شهریه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آویرو سالی 4500€ الی 5500€ (یورو) است. شهریه دانشگاه های خصوصی پرتغال نیز در سال 2022 با توجه به رشته و مقطع تحصیلی معمولا بالای 7000€ (یورو) در سال است.

هزینه پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال

مدارک لازم اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال

هر رشته ای برای هر کدام از مقاطع تحصیلی مدارک منحصر به فردی نیازمند است. مثلا تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی پرتغال مستلزم اخذ قبولی، تسلط به زبان پرتغالی و غیره است. اما در مجموع کلی ترین مدارکی را که برای اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال نیاز داریم عبارت هستند از:

 • نامه پذیرش قطعی از دانشگاهی در پرتغال
 • ترجمه رسمی مدارک از جمله مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی که نیازمند آزادسازی مدرک برای دانشجویانی است که در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اند.
 • ترجمه رسمی ریز نمرات مقطع پیشین تحصیلی به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه از 2 تا 3 تن از اساتید
 • انگیزه نامه به زبان پرتغالی یا انگلیسی
 • مدرک زبان انگلیسی یا پرتغالی با توجه به زبان تدریس دوره مورد نظر
 • نامه تمکن مالی که اثبات کننده توانایی دانشجو، والدین یا سرپرست وی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در پرتغال باشد
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک که در هر دانشگاه متفاوت است، اما معمولا 50€ (یورو) می باشد.

البته دانشگاه های پرتغال که رنکینگ جهانی و ملی بهتری دارند معمولا شرایط پذیرش دشوارتری نیز دارا می باشند. چرا که تعداد متقاضیان و سطح آموزش آنها بالاتر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل در رشته روانشناسی در پرتغال را مطالعه بفرمائید.

برخی از بهترین دانشگاه های پرتغال در سال 2022 عبارت هستند از:

بهترین دانشگاه های پرتغال در سال 2022 رنکینگ جهانی
دانشگاه کاتولیک پرتغال 351
دانشگاه پورتو 351
دانشگاه لیسبون 401
دانشگاه آویرو 601

کار ضمن تحصیل در دانشگاه های پرتغال

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر نوبت به اقدام جهت به دست آوردن ویزای تحصیلی پرتغال می رسد. از جمله مدارکی که به این منظور باید تقدیم سفارت پرتغال شود می توان به این موارد اشاره نمود:

 • پاسپورتی که حداقل برای 3 ماه پس از فارغ التحصیلی اعتبار داشته باشد.
 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی پرتغال
 • نامه پذیرش قطعی دانشگاهی در پرتغال
 • یک قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • گواهی پرداخت هزینه های پرداخت

با داشتن ویزای تحصیلی پرتغال که نوع D است دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هم اجازه کار ضمن تحصیل در این کشور را دارند منتهی باید از SEF مجوز کار بگیرند. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر مقاله بهترین دانشگاه های پرتغال می تواند در این خصوص اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دهد. این مقاله که به وسیله موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های پرتغال، کار ضمن تحصیل در پرتغال و غیره توضیحاتی ارائه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :