مهاجرت کاری بلغارستان

ویزای کاری بلغارستان

ویزای کاری بلغارستان

اقتصاد پایدار، هزینه های زندگی و فرصت های شغلی در سال های اخیر از دلایل اصلی اخذ ویزای کاری بلغارستان برای مهاجران بوده است. جمهوری بلغارستان از سال 2007 جزء یکی از کشورهای اتحادیه اروپا محسوب می شود و این کشور از سال 2004 به عضویت بلوک نظامی ناتو در آمده است. همچنین این قدرت صنعتی در توسعه کشاورزی تخصص دارد. در حال حاضر به شهروندان خارجی که مایل به کار رسمی در این کشور هستند مجوز کار بلغارستان اعطاء می شود.

بلغارستان همچنین در حال تبدیل شدن به کشوری محبوب برای برون سپاری تجارت است. به دلیل ثبات سیاسی، سیستم بانکی قوی، نیروی کار ارزان و در عین حال واجد شرایط و مالیات کم سالانه افراد زیادی از سراسر جهان برای اخذ ویزای کاری بلغارستان ترغیب می شوند. ما این مقاله را در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای ارتقاء سطح آگاهی شما عزیزان در خصوص ویزای کاری بلغارستان تهیه و ارائه کرده ایم.

انواع ویزای کاری بلغارستان

جمهوری بلغارستان انواع ویزاهای کاری را برای اتباع خارجی که به دنبال ورود به این کشور هستند ارائه می دهد. سالانه افراد زیادی از سرتاسر جهان برای کار و آینده روشن اقتصادی به بلغارستان سفر می کنند. دولت بلغارستان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه می دهد بدون ویزا وارد این کشور شوند. اما هموطنانی که از کشور عزیزمان ایران قصد سفر به بلغارستان و کار در این کشور را دارند باید برای دریافت ویزای کاری این کشور اقدام کنند.

انواع ویزای کاری برای مهاجران غیر اتحادیه اروپا به شرح زیر می باشد:

 • ویزای نوع A برای ترانزیت فرودگاهی
 • ویزای نوع C برای اقامت کوتاه مدت
 • ویزای نوع D برای اقامت طولانی مدت

مهاجران بین المللی برای دریافت ویزای کار بلغارستان به ویزای نوع D نیاز دارند. اما اگر هر یک از کارمندان شما برای یک سفر کاری یا کنفرانس برای مدت کوتاهی نیاز به سفر به بلغارستان داشته باشند باید برای ویزای نوع C اقدام کنند.

فرآیند اخذ مجوز کاری بلغارستان

دریافت مجوز کاری بلغارستان می تواند دشوار باشد زیرا این کشور در زمینه مهاجرت، انتخابی است. در جمهوری بلغارستان کارفرمایان باید از طرف کارگران خارجی برای مجوز کاری این کشور درخواست دهند. همچنین آن ها باید به آژانس ملی کار ثابت کنند که هیچ اتباع بلغاری جویای کار نمی توانند این موقعیت را پر کنند.

مدارکی که متقاضیان کار در بلغارستان باید ارائه دهند به شرح زیر می باشد:

 • 3 قطعه عکس پاسپورت متقاضی
 • کپی پاسپورت کارمند
 • سندی که دلیل درخواست مجوز کار را ذکر می کند
 • یک کپی از گواهی ثبت شرکت در بلغارستان
 • قراردادکار
 • مدارکی که صلاحیت کارمند را اثبات می کند، مانند مدرک دیپلم متقاضی، گواهینامه های مربوطه و شواهد سابقه کار قبلی
 • هرگونه مدارک اضافی مرتبط با موقعیت شغلی متقاضی
 • فرم تکمیل شده درخواست مجوز کار
 • مدارک  ، مانند قرارداد اجاره
 • ارائه گواهی سوء پیشینه

پس از تهیه تمام مدارک لازم، کارفرما باید درخواست را به اداره خدمات استخدامی در آژانس ملی استخدام ارائه کند.

فرآیند اخذ مجوز کاری بلغارستان

شرایط قانونی کار پس از اخذ ویزای کاری بلغارستان

شرایط قانونی کار در بلغارستان پس از اخذ ویزای کاری این کشور به این صورت است که همه کارمندان 12 روز تعطیلات رسمی در بلغارستان دارند. همچنین 20 روز کاری در هرسال مرخصی دریافت می کنند. اگر کارمندان در یک سال از مرخصی سالانه خود استفاده نکنند. باید برای هر مرخصی استفاده نشده حداکثر تا دو سال از تاریخی که اولین بار این حق را دریافت کردند غرامت دریافت کنند.

علاوه بر این بلغارستان برای کارکنان باردار مرخصی زایمان تا 450 روز ارائه می دهد. اما 50 روز از آن باید قبل از زایمان گرفته شود. همچنین کارمندان می توانند از از صندوق تامین اجتماعی بلغارستان غرامت دریافت کنند که 90% حقوق ناخالص کارمند است. پدران نیز پس از تولد فرزند از 19 روز مرخصی استحقاقی پدر برخوردار می شوند. جهت اطلاع از شرایط تولد در بلغارستان، مطالعه مقاله مذکور خالی از لطف نخواهد بود.

قوانین تامین اجتماعی در بلغارستان

قوانین سازمان تامین اجتماعی در بلغارستان به این صورت است که، کارمندان و کارفرمایان باید به صندوق تامین اجتماعی کشور کمک کنند. همه کارکنان در بلغارستان از صندوق تامین اجتماعی، غرامت دریافت می کنند و قانون بودجه تامین اجتماعی بلغارستان میزان دریافتی هر فرد را تعیین می کند.

کمک به تامین اجتماعی در بلغارستان عبارت اند از:

 • 5% از حقوق ناخالص در بلغارستان برای بیمه بازنشستگی در نظر گرفته می شود.
 • 8% از حقوق ناخالص نیز برای بیمه سلامت این سازمان محاسبه می شود.
 • 9 تا 23.2 حقوق ناخالص پایه برای سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته می شود.

کارفرمایان در بلغارستان 60% از میزان پرداختی های فوق را متقبل می شوند، و کارکنان 40% باقی مانده را پوشش می دهند. همچنین کارفرمایان در بلغارستان مسئول پرداخت 1.1% از حقوق ناخالص برای بیمه حوادث هستند.

کارت آبی اتحادیه اروپا جهت کار در بلغارستان

کارت آبی اتحادیه اروپا شامل افرادی می شود که تمامی شرایط زیر را داشته باشند:

 • حداقل یک سال با یک شرکت در جمهوری بلغارستان قرارداد کار داشته باشد.
 • حداقل 5 برابر بیشتر از میانگین حقوق در بلغارستان در سال گذشته در یافت کرده باشد.
 • در لیست حقوق و دستمزد بلغارستان قرار گرفته باشد.
 • دارای مدرک لیسانس سه ساله مرتبط با موقعیت شغلی مد نظر از یک دانشگاه معتبر غیر بلغاری

همچنین اگر همسر یا فرزندان زیر 18 سال دارید، می توانند با این مجوز به شما بپیوندند. علاوه بر این دریافت کارت آبی اروپا تا 12 هفته طول می کشد و تا 4 سال اعتبار دارد. می توانید آن را برای 4 سال دیگر تمدید کنید. این نوع مجوز نیز می تواند در صورت داشتن شرایط منجر به اقامت دائم شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا عبارت اند از:

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ ویزای کاری بلغارستان پیش از اقدام با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

سوالات متداول در مورد ویزای کاری بلغارستان

در بخش پایانی مقاله قصد داریم به کمک موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به سوالات ذهنی شما عزیزان در مورد ویزای کاری بلغارستان بپردازیم و به بسیاری از این سوالات پاسخ دقیق ارائه دهیم.

 • آیا برای کار در بلغارستان به ویزای کاری این کشور نیاز داریم؟ بله هر تبعه خارجی که مایل به زندگی طولانی مدت و کار در بلغارستان است باید برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام کند.
 • هزینه ویزای کاری بلغارستان چقدر است؟ هزینه ویزای کاری بلغارستان برای اقامت شش ماهه 65BGN (لو بلغارستان) و برای اقامت یک ساله کاری 130BGN (ول بلغارستان) می باشد.
 • ویزای کاری بلغارستان برای چه مدت اعتبار دارد؟ ویزای کاری بلغارستان شش ماه تا یک سال اعتبار دارد و قابل تمدید می باشد.
 • مدت زمان رسیدگی به ویزای بلغارستان چقدر است؟ ویزای کاری بلغارستان در حدود 10 تا 15 روز کاری انجام می شود. با این حال زمان رسیدگی ممکن است بسته به شرایط خاص و سفارت یا کنسولگری بلغارستان تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :