مهاجرت تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک

جمهوری فدرال بلژیک که در قلب اتحادیه اروپا واقع شده، همواره آماده ارائه ویزای تحصیلی بلژیک به علاقه مندان تحصیل در این کشور بوده است. اگر قصد تحصیل در بلژیک را دارید بسته به ملیت و موقعیت خود ممکن است نیاز به اخذ ویزای تحصیلی بلژیک داشته باشید. اتباع اروپایی برای اقامت و تحصیل در بلژیک نیازی به ویزا یا اجازه اقامت ندارند. فقط باید در طول اقامت خود کارت شناسایی شخصی یا پاسپورت خود را به همراه داشته باشند.

با این حال، قبل از اینکه بتوانید برای ویزای تحصیلی بلژیک درخواست دهید، معمولا باید در یک برنامه تحصیلی توسط یک موسسه آموزشی معتبر پذیرفته شوید. علاوه بر این موسسات آموزشی بلژیک از شهرت علمی برجسته ای در جهان برخوردار هستند. برای درک بهتر شما در مورد ویزای تحصیلی بلژیک این مقاله را به کمک موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای شما ارائه کرده ایم.

زندگی دانشجویی در بلژیک

زندگی دانشجویی در بلژیک یکی از مهمترین مباحث، پس از اخذ ویزای دانشجویی می باشد. به عنوان یک دانشجوی بین المللی در بلژیک، نه تنها توسط یک جامعه چند فرهنگی احاطه خواهید شد. بلکه ممکن است در حین زندگی در بلژیک با چند زبان مختلف در این کشور آشنا شوید. با این حال، برای اینکه از تجربه زندگی بلژیکی خود بیشترین بهره را ببرید، مهم است که تصوری از هزینه ها در این کشور داشته باشید، تا بتوانید قبل از ورود خود را آماده کنید.

بودجه ماهانه یک دانشجو در بلژیک حدود 950€ (یورو) خواهد بود. که این بودجه شامل کتاب، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل، غذا، اقامت و اوقات فراغت می شود. البته هزینه زندگی دانشجویان در بلژیک به برنامه خاصی که با آن مرتبط هستند و مکانی که برای تحصیل انتخاب می کنند بستگی دارد. زیرا شهرهای بزرگ می توانند گرانتر از شهرهای کوچک باشند.

در جدول زیر می توانید برخی از موضوعات مهم برای زندگی در بلژیک را ملاحظه فرمایید:

عوامل موثر برای زندگی در بلژیکرتبه جهانی بلژیک از بین 198 کشور جهان
شاخص آزادی انسان24
امید به زندگی29
مرگ و میر ناشی از ترافیک جاده ای39
سرانه تولید ناخالص داخلی20

شرایط درخواست ویزای تحصیلی بلژیک

برای اخذ ویزای تحصیلی بلژیک باید به خوبی شرایط درخواست ویزا را بررسی کنید. هنگام درخواست ویزای تحصیلی در سفارت یا کنسولگری داخل کشور خود یا در صورت بررسی در بلژیک، همه شهروندان خارجی غیر اتحادیه اروپا باید قبل از ورود به بلژیک شرایط زیر را دارا باشند:

 • باید گذرنامه ای داشته باشید که توسط جمهوری فدرال بلژیک به رسمیت شناخته شده باشد. که حداقل سه ماه پس از مدت اقامت برنامه ریزی شده آنها در بلژیک معتبر باشد.
 • افرادی که قصد تحصیل در بلژیک را دارند باید قادر به تهیه اسنادی باشند، که هدف و شرایط اقامت خود را توجیه کند.
 • باید دارای وسایل معیشت کافی، هم برای مدت تحصیل و هم برای سفر به کشورهای دیگر و کشور مبدا خود باشند.
 • متقاضیان تحصیل در بلژیک، تهدیدی برای امنیت ملی، نظام عمومی، سلامت عمومی بلژیک یا سایر کشورهای حوضه شنگن نباشند.

در آخر اینکه اسنادی که در خارج از کشور به زبانی غیر از فرانسوی، انگلیسی، آلمانی یا هلندی صادر می شوند باید توسط مترجم قسم خورده ترجمه شوند.

علاوه بر این ویزای تحصیلی بلژیک به 2 دسته تقسیم می شود که عبارت اند از:

شرایط درخواست ویزای تحصیلی بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک به صورت کوتاه مدت

برای اخذ ویزای تحصیلی کوتاه مدت بلژیک باید حداکثر 3 ماه قبل از خروج در کنسولگری بلژیک در کشور خود اقدام فرمایید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کوتاه مدت به شرخ زیر می باشد:

 • داشتن پاسپورت ملی (با اعتبار بیش از 3 ماه)
 • سندی مبنی بر اثبات هدف مد نظر از بازدید برنامه ریزی شده خود
 • بیمه درمانی معتبر برای پوشش کل دوره اقامت مورد نظر با حداقل 30000€ (یورو) پوشش درمانی
 • مدرکی که نشان دهنده تمکن مالی کافی شما برای کل دوره اقامت باشد. (اثبات تمکن مالی را می توان با موارد زیر به خوبی اثبات کرد)
 • سند بورسیه
 • صورت حساب بانکی 3 ماه گذشته، حساب بانکی متصل به کارت
 • چک های مسافرتی
 • مبلغ نقدی به ارز قابل تبدیل
 • کپی رزرو بلیط رفت و برگشت یا هر مدرک دیگری که قصد خروج از حوضه شنگن را در پایان مدت اقامت در نظر گرفته باشد.

ویزای تحصیلی بلژیک به صورت بلند مدت

اگر دوره تحصیلی شما در بلژیک بیش از 3 ماه طول می کشد، شما باید برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت بلژیک که به ویزای نوع D معروف است اقدام کنید. ویزای تحصیلی نوع D حداکثر یک سال اعتبار دارد. نکته مهمی که در خصوص ویزای تحصیلی بلند مدت بلژیک باید به آن توجه کنید این است که، به محض دریافت نامه پذیرش درخواست ویزای خود را شروع کنید. در غیر این صورت خطر نگرفتن ویزای به موقع خود را برای شروع تحصیل خواهید داشت.

برای اخذ ویزای تحصیلی بلند مدت بلژیک باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • سند مسافرتی یا پاسپورت ملی (با مدت بیش از 12 ماه)
 • فرم درخواست ویزا
 • 2 عدد عکس گذرنامه اخیر
 • اثبات توانایی مالی
 • ارائه گواهی پزشکی
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی ثبت نام به عنوان دانشجو و مدرکی مبنی بر تامین مالی مانند بورسیه
 • اثبات حق الزحمه پرداخت شده برای هزینه های اداری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مدارس ایرانی بلژیک، مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

کار حین تحصیل در بلژیک

کار حین تحصیل در بلژیک به یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان در این کشور تبدیل شده است. اگر دانشجوی بین المللی هستید که در یک موسسه آموزشی در بلژیک مشغول به تحصیل هستید. می توانید در طول ترم تحصیلی خود تا 20 ساعت در هفته کار کنید. البته این امر تا زمانی میسر خواهد بود که به تحصیل شما در دانشگاه لطمه ای وارد نکند.

همچنین دانشجویان باید برای کار در بلژیک یک قرارداد کتبی با مدت معین از کارفرمای خود دریافت کنند. که به عنوان قرارداد کار دانشجویی شناخته می شود. در غیر این صورت می توانید در تعطیلات رسمی دانشگاه های بلژیک بدون نیاز به مجوز کار مشغول به کار شوید.

برای آشنایی بیشتر با مشاغل دانشجویی در بلژیک و درآمد آنها به جدول زیر مراجعه فرمایید:

مشاغل دانشجوییدستمزد ماهانه به یورو
تحویل روزنامه1200€ تا 1500€
کار در خانه (مشاغل از راه دور)1500€ تا 3000€
کار در رستوران1500€ تا 2200€
کار در شهربازی900€ تا 1100€

بیمه سلامت پس از اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی و اقامت بلژیک باید برای بیمه سلامت خود ثبت نام کنند. این یک الزام قانونی است که برای دانش آموزان نیز اعمال می شود. دانش آموزان بلژیکی معمولا به عنوان افراد تحت تکفل (والدین خود) بیمه می شوند. دانشجویان بین المللی پس از ورود به بلژیک مسئول سازماندهی بیمه درمانی خود هستند. علاوه بر این همه شهروندان بلژیک باید سالانه 99€ (یورو) حق عضویت بپردازند.

اگر به عنوان دانشجو در بیمه سلامت بلژیک ثبت نام کرده اید باید 66€ (یورو) هر سه ماه یک بار بپردازید. اما پس از دریافت مجوز اقامت خود به عنوان مقیم در بلژیک نیازی به پرداخت هزینه اضافی بیمه سلامت را ندارید. همچنین سیستم بیمه سلامت بلژیک هزینه های درمانی را باز پرداخت می کند. به طور متوسط سیستم بیمه سلامت بلژیک 75% از هزینه های شما را جبران می کند. اگر چنانچه قصد اخذ ویزای تحصیلی بلژیک را داشتید می توانید برای تسهیل در این امر با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :