مهاجرت تحصیلی فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

بنا به درخواست متقاضیان تحصیلی فرانسه در این مقاله به ترجمه تیم موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به بررسی هزینه تحصیل در فرانسه خواهیم پرداخت. به لطف هزینه های بسیار مقرون به صرفه تحصیل، جای تعجب نیست که بسیاری از دانشجویان بین المللی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در فرانسه اقدام می کنند. اگر دانشجویان می خواهند در کشوری تحصیل کنند که متنوع بوده و از اعتبار علمی عالی برخوردار باشد، فرانسه کشوری مناسب برای آنها است. این کشور یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می باشد.

به زبان ساده، نظام آموزش عالی فرانسه یکی از بهترین نظام های آموزشی جهان است. با پرداخت شهریه پایین، تحصیل در فرانسه برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه است. دانشگاه های فرانسه هر ساله در رتبه بندی های دانشگاهی جهانی رتبه کسب می کنند؛ در سال 2022، 10 دانشگاه فرانسه در بین 300 دانشگاه برتر جهان جای گرفته بودند. موسسات آموزش عالی این کشور آموزشی را ارائه می دهند که به راحتی با سایر کشورها رقابت می کند.

تحصیل در کشور اروپایی فرانسه در یک نگاه

در اروپا، هزینه های تحصیل برای دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا با غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا متفاوت است. به طور کلی، دانشجویان اتحادیه اروپا هنگام مهاجرت به یک کشور دیگر عضو این اتحادیه از همان حقوق کشور خود برخوردار می شوند. اما دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر منطقه اقتصادی اروپا، برای تحصیل در فرانسه معمولا باید شهریه بیشتری بپردازند و برای دریافت بیمه پزشکی خصوصی اقدام کنند. در مورد شهروندان غیر اتحادیه اروپا که قصد تحصیل در اتحادیه اروپا را دارند، موسسات آموزش عالی اروپا از این دانشجویان در این قاره استقبال می کنند.

به طور کلی هزینه های تحصیل در اروپا می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. اما در مقایسه با استرالیا و آمریکای شمالی معمولا کمتر است. البته این به معنای کیفیت آموزشی پایین نیست. همه ساله بسیاری از دانشگاه های اروپا در رتبه بندی های معروف جهانی مانند تایمز، کیواس و شانگهای در زمره بهترین دانشگاه های جهان جای می گیرند.

هزینه های تحصیل در اروپا در حالت کلی به شرح زیر است:

  • مقطع کارشناسی: 42500€ (یورو) در سال
  • مقطع کارشناسی ارشد: €56000 (یورو) در سال

بررسی هزینه تحصیل در فرانسه

از آن جا که دولت فرانسه به آموزش عالی یارانه می دهد، هزینه آن برای دانشجویان نسبتا کم است. شهروندان و ساکنین دائمی کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می توانند بدون شهریه در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند. با این حال، اگر دانشجویان تابعیت یک کشور عضو منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس را ندارند، یا اخیرا مقیم دائمی شده اند. از این رو مجبور به پرداخت شهریه بیشتر در فرانسه هستند. همچنین باید شهریه بیشتری را به نسبت در یک دانشگاه خصوصی بپردازند.

البته به عنوان یک دانشجوی بین المللی، ممکن است برخی افراد واجد شرایط دریافت بورس تحصیلی Eiffel Excellence باشند که توسط وزارت امور خارجه فرانسه ارائه می شود. از این رو امکان تحصیل رایگان در فرانسه را می دهد. برخی از دانشگاه ها بورس تحصیلی با ارزش حداکثر 10000EUR (یورو) را به دانشجویان بین المللی که شایستگی علمی استثنایی دارند (عمدتا از دوره های کارشناسی ارشد و دکترا) ارائه می دهند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه

در فرانسه، نرخ شهریه در موسسات آموزش عالی دولتی پایین است. زیرا دولت این کشور به آموزش عالی یارانه می دهد. در این کشور، هزینه واقعی آموزش همان است که در سایر نقاط جهان وجود دارد، یعنی چیزی در حدود 10000€ (یورو) در سال اما تفاوت موجود این است که در فرانسه دولت سهم زیادی از این هزینه را بر عهده می گیرد. دولت فرانسه بیشتر هزینه های دوره تحصیلات دانشجویان دارای تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا، آندورا یا سوئیس در یک موسسه آموزش عالی دولتی این کشور را پرداخت می نماید.

هزینه تحصیل برای این دسته از دانشجویان در دانشگاه های دولتی فرانسه به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی  هزینه تحصیل در سال بر حسب یورو
کارشناسی 170€
کارشناسی ارشد 243€ الی 260€
پزشکی 450€
دکترا 380€ الی 396€

البته ممکن است برخی از دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بر اساس وضعیت خود، مقطع تحصیل و غیره هزینه هایی معادل هزینه های دانشجویان فرانسوی و اتحادیه اروپا پرداخت کنند. (برای مثال، دانشجویانی که ساکن کبک کانادا هستند). جهت اطلاع از نظام آموزشی فرانسه مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

باید توجه داشت در صورتی که دانشجویان برای اولین بار برای مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد، یا برای یک برنامه مهندسی، برای سال تحصیلی 2021/2022 ثبت نام کرده اند، یا در یک موسسه آموزش عالی که در محدوده MESRI قرار دارد ثبت نام نموده و یا به طور دائم در حال زندگی در فرانسه نباشند، دولت دو سوم هزینه آموزش آنها را تأمین می کند.

کل هزینه تحصیل که این دسته از دانشجویان باید پرداخت کنند به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی هزینه تحصیل در سال بر حسب یورو
کارشناسی 2770€
کارشناسی ارشد 3770€
دکترا 380€

دانشجویان به خاطر داشته باشند که برای جلوگیری از هر گونه مشکلی در آینده، بهتر است به صفحه برنامه دانشگاه و برنامه انتخابی خود مراجعه نموده و بررسی کنند که هزینه های تحصیل برای دانشجویان کشور متبوع وی چگونه اعمال می شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی فرانسه به شرح جدول زیر می باشد:

مقطع تحصیلی در دانشگاه خصوصی هزینه تحصیل در سال بر حسب یورو
کارشناسی 5000€ الی 30000€
کارشناسی ارشد 1500€ الی 35000€

برخی از بهترین دانشگاه های خصوصی فرانسه بر اساس رتبه بندی دانشگاهی uniRank 2022 به شرح زیر می باشد:

  • ESCP Business School (رتبه 50)
  • Cole Supérieure des Sciences Économiques et CommercialesÉ (رتبه 53)
  • Cole des Hautes Études Commerciales du NordÉ (رتبه 68)
  • EMLYON Business School (رتبه 77)
  • KEDGE Business School (رتبه 83)
  • Grenoble École de Management (رتبه 88)

مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

هزینه تحصیل در برخی دانشگاه های فرانسه

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های فرانسه و هزینه تحصیل در آنها عبارتند از دانشگاه های زیر که در جدول مربوطه قرار گرفته است:

دانشگاه هزینه تحصیل در سال بر حسب یورو
دانشگاه اورلئان 170€ الی 601€
دانشگاه استراسبورگ 184€ الی 610€
انستیتوی مهندسی گرنوبل 122€ الی 470€
دانشگاه بورگوندی 170€ الی 601€

در جدول زیر متوسط هزینه های تحصیل در سال 2022 در 2 دانشگاه برتر فرانسه آورده شده است:

دانشگاه متوسط شهریه در هر سال بر حسب یورو
دانشگاه پلی تکنیک فرانسه  12000€ الی 19850€
دانشگاه پاریس دکارت 170€ الی 380€

به علاوه، هزینه تحصیل در مدارس بازرگانی فرانسه معادل 5000EUR الی 30000EUR (یورو) در سال می باشد. همچنین مهم است دانشجویان بدانند که هر دانشگاه دارای یک سیستم ارجاع کارآموزی و یک دفتر خدمات شغلی است. این بدان معناست که دانشجو همیشه از جدیدترین فرصت های کارآموزی و شغلی موجود برای خود آگاه خواهد بود. علاقه مندان به مهاجرت تحصیلی به فرانسه در سال 2022 می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی و مشاوره با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :