مهاجرت تحصیلی نروژ

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در سال 2022 جزء مطمئن ترین مسیرهای مهاجرت به این کشور به شمار می آید که برای ایرانیان شرایط مساعدتری دارد. در کشور نروژ، بیش از 200 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در طیف گسترده ای از موضوعات به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانشجویان بین المللی در نروژ شرایط بسیار مطلوبی برای زندگی و تحصیل دارند. کشور نروژ علاوه بر کیفیت آموزش، تجربه ای بی نظیر را برای دوستداران طبیعت ارائه می دهد.

کشور نروژ علی رغم عضو نبودن در اتحادیه اروپا، رابطه نزدیکی با این اتحادیه دارد. این کشور اسکاندیناویایی عضو بنیانگذار سازمان ملل، ناتو و شورای اروپا و همچنین بخشی از منطقه اقتصادی اروپا و حوزه شنگن است. بیشتر مردم آن به زبان نروژی صحبت می کنند، اگرچه انگلیسی نیز به طور گسترده ای در آن صحبت می شود. اصلی ترین مزیت تحصیل در نروژ رایگان بودن تحصیل در آن است، اما در مقابل اصلی ترین عیب هزینه تحصیل و زندگی در کشور نروژ می باشد. تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را برای ارائه اطلاعات مفید به ایرانیان متقاضی مهاجرت تحصیلی به نروژ تهیه نموده است.

مزایا و دلایل مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

رایگان بودن تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ یکی از مزایای وسوسه انگیز تحصیل در نروژ به شمار می رود. وجود 4 دانشگاه نروژ در بین 450 دانشگاه برتر رتبه بندی جهانی QS 2022 نشان از کیفیت بالای آموزشی در این کشور کوچک دارد. بالاترین رتبه متعلق به دانشگاه اسلو است که در رتبه 113 قرار دارد. رتبه بعدی متعلق به دانشگاه برگن نروژ می باشد که در رتبه 194 قرار دارد. کیفیت فوق العاده دانشگاه های نروژ با مناظر زیبا و استانداردهای بالای زندگی آن یک محیط عالی تحصیلی را برای دانشجویان به وجود می آورد. کشور نروژ حدود 70 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی دارد و با وجود کوچک بودن، دارای 3 دانشگاه در میان 400 دانشگاه برتر جهان است که توسط رنکینگ 2022 Times رتبه بندی شده است.

این کشور مشتاق افزایش بیش از 14000 دانشجوی بین المللی است که هم اکنون هر ساله در آنجا تحصیل می کنند. معمولاً انتظار می رود دانشجویان بین المللی که در نروژ در طول یک اقامت دانشجویی تحصیل می کنند، پس از اتمام تحصیلات به کشور خود بازگردند. اما دانشجویان واجد شرایط کار در نروژ فرصت هایی را در صنایع بزرگ، از جمله نفت، مس، گاز طبیعی، ماهیگیری، چوب و نیروگاه آبی پیدا می کنند. بنابراین، امکان اقامت و مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل و تبدیل شدن به شهروند اروپایی در این کشور وجود دارد. به علاوه، دانشجویان بین المللی از امکان کار پاره وقت دانشجویی در حین تحصیل برخوردار هستند.

سیستم مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

در خصوص مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل بایستی بدانید که بیش از 14000 تبعه خارجی در دانشگاه های نروژ ثبت نام کرده اند. از اینرو تنوع یکی از نقاط قوت اصلی سیستم آموزشی بسیار مورد احترام نروژ است. نروژ کشوری پیشرفته است که تلاش می کند تا به دانش آموزان و دانشجویان آموزشی با کیفیت بالا ارائه دهد. 3 نوع موسسه آموزش عالی دولتی در نروژ وجود دارد که عبارتند از دانشگاه ها، کالج های دانشگاهی و کالج های تخصصی دانشگاهی، همچنین موسسات آموزش عالی خصوصی بسیاری نیز وجود دارد. سیستم آموزشی نروژ روند یا فرآیند بولونیا را دنبال می کند، به این معنی است که متقاضی می تواند مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دریافت کند.

جدول زیر 4 دانشگاه برتر نروژ در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS 2022 را در خصوص تحصیل در نروژ نشان می دهد:

نام دانشگاه رتبه جهانی QS
دانشگاه اسلو 113
دانشگاه برگن 194
دانشگاه علم و صنعت نروژ 360
دانشگاه ترومسو دانشگاه قطب شمال نروژ 416

دوره های کارشناسی ارشد در این کشور به 1.5 تا 2 سال زمان نیاز دارد و بیشتر آنها نیاز به یک پایان نامه پژوهشی دارند. اگرچه برخی از برنامه ها را می توان در یک سال به پایان رساند. دوره کارشناسی در نروژ 3 سال و دکترا نیز 3 سال طول می کشد.

سیستم آموزشی و مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

چگونگی مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

جهت مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل بایستی بدانید که دوره های تحصیلی معمولا از ماه آگوست شروع می شود، سال تحصیلی براساس ترم می باشد. به طور معمول دوره های تحصیلی از اواسط آگوست تا اواسط ژوئن ادامه دارد. بدین ترتیب دانشگاه ها مهلت درخواست خود را بین اول دسامبر (سال قبل) و 15 مارس تعیین می کنند. اگرچه برخی از مدارس ممکن است مهلت “پیش صلاحیت” داشته باشند، اما شرایط پذیرش تحصیلی و رسمی توسط دانشگاه ها تعیین می شود. اگر شخصی قصد دارد برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در نروژ اقدام کند، ممکن است مجبور شود نشان دهد که تحصیلات آکادمیک قبلی شامل دوره هایی است که حداقل به مدت یک سال تحصیل در یک موضوع مرتبط می باشد.

همه دانشجویانی که مایل به مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل در موسسه یا دانشگاه های این کشور هستند، نیاز به اخذ ویزا تحصیلی نروژ دارند که به صورت اجازه اقامت دانشجویی ارائه می شود. اگر دانشجو اهل کشوری به غیر از ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند باشد، قبل از سفر به نروژ باید درخواست اجازه اقامت دهد. این کار را می توان در سفارت یا کنسولگری نروژ در کشور خود انجام داد. بنابراین دانشجویانی که قصد اقامت طولانی تر دارند، باید اجازه اقامت دانشجویی را داشته باشند. قوانین مجوزها به کشور محل اقامت دانشجو بستگی دارد. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید درخواست اجازه اقامت دانشجویی را به نمایندگی خارجی نروژ در کشور خود ارائه دهند.

هزینه تحصیل و زندگی در نروژ

جهت مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل دانشگاه های دولتی نروژ حتی از دانشجویان بین المللی نیز شهریه نمی گیرند. دانشجو بسته به مکانی که برای تحصیل انتخاب می کند، ممکن است در هر ترم هزینه کمی بپردازد. اما این میزان معمولا بین 300NOK الی 600NOK (کرون نروژ) است. این هزینه ترم به دانشجو عضویت در اتحادیه دانشجویی، دسترسی به خدمات بهداشتی، مشاوره و امکانات ورزشی و همچنین کارت رسمی دانشجویی را می دهد. کارت دانشجویی متقاضی می تواند هزینه های حمل و نقل عمومی را کاهش دهد و برای موزه ها و گالری های هنری تخفیف ایجاد کند.

برخی از دوره ها در موسسات دولتی وجود دارد که ممکن است فرد مجبور شود هزینه آنها را پرداخت کند، اما این موارد نادر است و در سطح تحصیلات تکمیلی قرار دارد. هزینه زندگی در نروژ نیز به محل انتخاب دانشجو برای تحصیل بستگی دارد. بدین ترتیب شهرهای بزرگ از شهرهای کوچکتر گران هستند. به طور متوسط​، دانشجو باید ماهانه بین 9500NOK الی 20000NOK (کرون نروژ) بودجه برای هزینه های زندگی اختصاص دهد. به علاقه مندان مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس گرفته و از راهنمایی ها و مشاوره های وکلا و کارشناسان خبره این موسسه استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :