مهاجرت به کشور ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا

شهروندان خارجی برای مهاجرت به ایتالیا، برخلاف شهروندان عضو اتحادیه اروپا، ملزم به اخذ ویزا برای ورود به کشور می باشند. ایتالیا کشوری اروپایی است که هم عضو اتحادیه اروپا و هم جزء منطقه شنگن است. رایج ترین ویزا برای بازدید و گردشگری از ایتالیا ویزای شنگن است که برای مدت کوتاه به شهروندان خارجی اجازه سفر در منطقه شنگن را می دهد. علاوه بر این ویزا، ویزاهای مختلفی برای اقامت بلند مدت و موقت وجود دارد که با توجه به هدف متقاضی از مهاجرت به ایتالیا متفاوت می باشند. در مقاله پیش رو، به روش های مختلف مهاجرت به ایتالیا پرداخته شده که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه می شود.

انواع ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

شهروندان خارجی علاقه مند به مهاجرت به ایتالیا می توانند یکی از انواع ویزاهای زیر را با توجه به کد ویزا 2009 از مقامات درخواست کنند:

 1. ویزای شنگن که به 3 دسته تقسیم می شود. ویزاهای A، B و C و به خارجیان کشورهای غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا از طریق اتحادیه اروپا بدون درخواست ویزاهای دیگر سفر کنند.
 2. ویزاهای محدود سرزمینی که معمولا برای اهداف بشردوستانه صادر می شوند.
 3. ویزای اقامت طولانی مدت که برای دوره های بیش از 3 ماه صادر می شود و امکان خروج و ورود چندگانه در ایتالیا را فراهم می کند.
 4. مجوزهای اقامت موقت و دائم که مدت اعتبار آنها 5 سال است و می تواند منجر به شهروندی ایتالیا شود.

الزامات اخذ ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

برای درخواست هر نوع ویزای ایتالیا، یک خارجی باید انواع مختلفی از مدارک را تهیه و ارسال کند. این مدارک به ویزای درخواستی و دلیل مهاجرت به ایتالیا بستگی دارد. به عنوان مثال، برای ویزای توریستی، شرایط سختگیری کمتری دارند و شهروند خارجی باید فرم درخواست صادر شده توسط اداره مهاجرت ایتالیا، پاسپورت معتبر، بلیط هواپیما، بیمه مسافرتی و مدرک اقامت را ارائه دهد. اخذ ویزای توریستی بسیار آسان است.

در مورد سایر انواع ویزا، شهروندان خارجی به پاسپورت معتبر نیاز دارند (مدت اعتبار معمول پاسپورت بین 5 تا 10 سال است)، دلیل ورود آنها به ایتالیا (مدارک پشتیبان، مانند دعوت نامه و نامه های رسمی)، عکس های اخیر و بیمه نامه معتبر. خارجی ها همچنین باید ثابت کنند که خودکفا هستند، به این معنی که پول کافی برای حمایت از خود در طول اقامت خود دارند. در این مورد معمولا رسید بانکی کفایت می کند.

در موارد زیر، مدارک خاصی برای مهاجرت به ایتالیا، مورد نیاز خواهد بود:

 • برای دانشجویان، فرم های ثبت نام و حمایت از دانشگاه مورد نیاز است.
 • برای کارمندان، قرارداد کار باید با فرم درخواست ویزا ارسال شود.
 • برای تاجران انحصاری، مجوز کسب و کار معتبر به عنوان مدرک مورد نیاز است.
 • برای افراد بازنشسته خارجی نیز کوپن بازنشستگی 6 ماه گذشته الزامی است.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در ایتالیا نیز می توانید مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

الزامات اخذ ویزا برای مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

در سال 2017، دولت ایتالیا برنامه ای را ایجاد کرد که از طریق آن شهروندان خارجی که متقاضی مهاجرت به ایتالیا هستند، می توانند از طریق سرمایه گذاری برای اجازه اقامت اقدام کنند. شرایط این برنامه عبارتند از:

 • حداقل مبلغ سرمایه گذاری 2 میلیون € (یورو) در اوراق قرضه صادر شده توسط دولت، اوراق قرضه یا سهام منتشر شده توسط شرکت ها است.
 • سرمایه گذاری در استارتاپ های نوآور نیز مجاز است که حداقل مبلغ مورد نیاز €500000 (یورو) است.
 • سرمایه گذاری 1 میلیون € (یورویی) می تواند در پروژه ها یا فعالیت های فرهنگی انجام شود.
 • سرمایه گذاری باید حداقل برای مدت 2 سال نگه داشته شود.

بر اساس هر یک از این سرمایه‌ گذاری ‌ها، ویزای سرمایه‌ گذاری 2 ساله برای تاجر صادر می‌شود که می ‌تواند برای یک دوره اضافی 3 ساله تمدید شود. این ویزا نیز یکی از مناسب ترین ویزاها برای شهروندی ایتالیا است.

تصویر زیر روش های مختلف مهاجرت به ایتالیا را نشان می دهد:

روش های مختلف مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای کار

یکی از راه های اصلی مهاجرت به ایتالیا از طریق ویزای خوداشتغالی و کار می باشد. این یکی از مهم ترین گزینه ها برای کسانی است که می خواهند پس از مهاجرت به ایتالیا، یک کسب و کار کوچک داشته باشند. برای دریافت چنین ویزا، یک شهروند خارجی باید شرایط خاصی را داشته باشد.

شهروندان خارجی علاقه مند به مهاجرت به ایتالیا از طریق مجوز اقامت خوداشتغالی باید بدانند که تعداد محدودی از فعالیت ها می توانند انجام دهند. در این میان صنایع دستی و فعالیت های حرفه ای که نیاز به صلاحیت دارد. همچنین برای افرادی که برای ویزای خوداشتغالی ایتالیا اقدام می کنند، این امکان وجود دارد که به مشاغل مختلف و فعالیت های تجاری بپردازند. خبر خوب در مورد این ویزا این است که می توان آن را توسط تاجران انحصاری مهاجرت به ایتالیا دریافت کرد.

مهاجرت به ایتالیا برای تحصیل

ایتالیا برای کسانی که فقط به دلایل کاری به دنبال مهاجرت هستند جذاب نیست، زیرا برخی از شهرهای ایتالیا به عنوان مراکز دانشگاهی شناخته می شوند که سالانه تعداد دانشجویان خارجی در آنها افزایش می یابد. برای کسانی که می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند، ویزای دانشجویی مناسب ترین گزینه است. برای مهاجرت به ایتالیا جهت تحصیل، یک شهروند خارجی باید ابتدا در یکی از دانشگاه های این کشور ثبت نام کرده و پذیرش بگیرد و پس از آن دانشجوی خارجی باید مدارک پذیرش خود را به کنسولگری یا سفارت ایتالیا در کشور خود ارائه دهد. درباره مدارس ایرانی در ایتالیا نیز می توانید مقاله لینک شده را بررسی بفرمائید.

بد نیست بدانید که ویزای دانشجویی تنها نوع ویزا است که می تواند به اجازه کار تبدیل شود. به عبارت دیگر، دانشجویی که دوره های یک دانشگاه ایتالیایی را به پایان می رساند، پس از تبدیل ویزای دانشجویی به مجوز کار می تواند در ایتالیا مشغول به کار شود. برای روش های مختلف مهاجرت به ایتالیا، می توانید از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :