مهاجرت کاری اتریش

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت به اتریش از طریق کار با ارائه برنامه های اقتصادی رو به رشد توانسته مهاجرین بسیاری را جهت اشتغال زایی به این کشور فرا خواند. همچنین شهرهای مهم اتریش از نظر کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی در جایگاه بسیار رفیعی قرار دارد به طوری که شهر وین (Vienna) پایتخت این کشور در سال های گذشته بهترین شهر برای زندگی معرفی شده است. همچنین اتریش یکی از امن ترین کشورهای جهان می باشد. از این رو آمار جرم و جنایت در این کشور بسیار پایین است. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا شما عزیزان را درباره مهاجرت به اتریش از طریق کار و روش های موجود راهنمایی کنند.

درباره کشور اتریش

اتریش کشوری در قلب اروپا جای گرفته که با شمال ایتالیا، چک، اسلوونی، سوئیس، لیختنشتاین، اسلوواکی و مجارستان مرز مشترک دارد. اتریش هم چنین با آلمان بیشترین مرز مشترک را که حدود 784 کیلومتر است دارد. جمعیت اتریش در حال حاضر حدود 8.5 میلیون نفر است که حدود بیش از 88.5% آنها را آلمانی ها و بقیه را نژادهایی شامل ایتالیایی، اسلوونیایی، مجاری، کروات و چک اسلواکیایی و همچنین مهاجرین تشکیل می دهد.

مردم اتریش به زبان آلمانی صحبت می کنند و اکثر آنها به زبان انگلیسی نیز آشنا هستند. دولت اتریش یک جمهوری فدرال است. دین مردم اتریش 74% کاتولیک، 5% پروتستان، 4% اسلام و 17% از دیگر ادیان می باشد. این کشور از سال 1995 جزئی از پیمان شنگن بوده و عضو اتحادیه اروپا می باشد. این کشور در کنار رشته کوه های آلپ دارای مناظر طبیعی زیبا و همچنین معماری زیبایی از گذشته برجای گذاشته است.

بررسی مهاجرت به اتریش از طریق کار

با توجه به اینکه اتریش عضو اتحادیه اروپا می باشد برای حمایت از شهروندان اروپایی، کار در اتریش برای آنها بدون هیچ مجوز و صدور ویزایی امکان پذیر است. به صورت کلی افرادی که در دانشگاه های اروپایی علی الخصوص در خود اتریش فارغ التحصیل می شوند شانس بسیار بالایی برای یافتن کار در اتریش دارند و کارفرمایان اتریش بیشتر به دنبال افراد تحصیلکرده و مسلط به زبان آلمانی و دارای تجربه زندگی در اتریش می باشند. شهروندان غیر عضو اتحادیه اروپا موظف هستند تا برای کار در اتریش مجوز کاری دریافت کنند و ویزا نیز داشته باشند.

به طوری کلی افراد خارجی علاوه بر خودکارفرمایی و خوداشتغالی می توانند به 4 طریق برای مهاجرت به اتریش از طریق کار اقدام کنند که به صورت زیر می باشد:

 • افرادی که دارای مهارت خاص هستند و نیروی کار بسیار ماهر قلمداد می شوند.
 • افرادی که در مشاغلی مهارت دارند که آن مشاغل در اتریش از کمبود نیرو رنج می برد.
 • کارگران مشاغل مهم و کلیدی
 • افرادی که در اتریش فارغ التحصیل می شوند و به دنبال کار هستند.

بررسی مهاجرت به اتریش از طریق کار

مهاجرت نیروی کار ماهر از طریق کار به اتریش

افراد خارجی که نیروی کار ماهر به حساب می آیند می توانند به 2 صورت برای مهاجرت به اتریش از طریق کار اقدام کنند. این افراد اگر پیشنهاد کاری از سوی کارفرمای اتریشی دریافت کنند می توانند برای کار در اتریش و دریافت ویزای کاری اقدام کنند. البته توجه داشته باشید که کارفرمای اتریشی بایستی برای درخواست نیروی کار مجموعا 6 ماه درخواست خود را تبلیغ کرده باشد. بطوری که حداقل 3 ماه در اتریش و 3 ماه در اتحادیه اروپا تبلیغ کرده باشد و نیروی کار پیدا نکرده باشد.

همچنین افراد دارای مهارت خاص در کشور خود بدون داشتن پیشنهادکاری با داشتن حداقل امتیازات لازم یعنی 70 از 100 می توانند با استفاده از ویزای جستجوی کار به مدت 6 ماه در اتریش به دنبال کار بگردند. این امتیازات بر اساس فاکتورهای سن، تجربه کاری، میزان تحصیلات، مدارک زبان و دیگر موارد ارزیابی می شود. البته در برخی از فیلدها در سال 2022 طبق اعلام مقامات اتریش کسب 65 امتیاز نیز برای قبول درخواست کار در اتریش کفایت می کند. این بخش ها شامل مهندسی برق، مهدسی مکانیک، مهندسی ارتباطات، مهندس پردازش داده ها، مدیریت بازرگانی، پزشکی، مشاورین اقتصادی و برخی حرفه های خاص دیگر است.

مهاجرت به اتریش از طریق مشاغل مورد نیاز

دولت فدرال اتریش مانند برخی دیگر از کشورها هر سال لیستی از مشاغلی که در آن از کمبود نیرو رنج می برد را اعلام می کند تا افرادی که در این زمینه ها خواستار کار و مهاجرت هستند برای آن اقدام کنند. طبق قانون این افراد بایستی آموزش این نوع مشاغل را اثبات کنند. اینکه حتما در این نوع مشاغل از سوی کارفرمایان در اتریش پیشنهادکاری دریافت کرده باشند. افرادی که پیشنهاد کاری دریافت می کنند می توانند با ارائه آن درخواست کارت قرمز-سفید-قرمز اقامت اتریش را دریافت کنند.

با داشتن این کارت افراد می توانند به مدت 24 ماه در اتریش کار کنند و در صورت ادامه آن را تمدید کنند. افرادی که از این نوع روش برای مهاجرت از طریق کار در اتریش اقدام می کنند بایستی حداقل 55 امتیاز از 90 امتیاز ممکن را به دست بیاورند.

مشاغل مورد نیاز اتریش

طبق اعلام دولت فدرال اتریش مشاغلی که از کمبود نیرو مواجه هستند در سال 2022 به صورت زیر می باشند:

 • آرایشگری
 • فروشنده مواد غذایی
 • مدیر مسکن، هتلدار، رستوران دار
 • پیشخدمت، نقاش ساختمان
 • حسابداری
 • شیرینی سازی
 • فروشندگان منسوجات و پوشاک و دستیاران فروش، مانیکور و پدیکور
 • مهندسی عمران، قصابی، فلزکاری، مکانیکی، مدیر تدارکات
 • سازندگان کالاهای فلزی ویژه، مونتاژ کننده کالاهای فلزی
 • اپراتور، نانوا، دستیار باغبان، آشپز
 • منشی حمل و نقل، انباردار، لوازم خانگی، کاغذ دیواری
 • کارگزاران بیمه، نمایندگان بیمه

همانطور که متوجه شدید با دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش می توانید اقامت 2 ساله برای کار در اتریش دریافت کنید. در صورت تمدید آن و ماندن در اتریش به مدت 5 سال می توانید برای دریافت اقامت دائم اتریش و همچنین برای کسب شهروندی اتریش اقدام کنید و از مزایای پاسپورت اتریشی بهره ببرید. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر همواره می توانید روی وکیلان و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حساب ویژه باز کنید و به بهترین شکل برای مهاجرت به اتریش و یا دیگر کشورها اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :