مهاجرت به کشور آمریکا

مهاجرت به آمریکا

مهاجرت به آمریکا

شهروندان خارجی که تمایل به مهاجرت و زندگی دائم در آمریکا هستند باید از قوانین مهاجرتی و همچنین روش های مهاجرت به آمریکا را بدانند. ایالات متحده آمریکا هر سال با صدور 675000 ویزا در برنامه های مختلف مهاجرتی پذیرای مهاجرین می باشد. این کشور که خود در گذشته از مهاجرین مختلف پدید آمده امروز قوانین مناسبی را برای ارائه خدمات به مهاجرین و درخواست مهاجرین تصویب کرده و اصولا یک کشور مهاجرپذیر شناخته می شود. قانون و اصول مهاجرت در ایالات متحده آمریکا بر پایه اتحاد و دیدار مجدد اعضاء خانواده، پذیرش نیروهای متخصص برای به کارگیری آنها، حمایت از پناهندگان و افزایش تنوع نژادی می باشد. مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله انواع روش های مهاجرت به آمریکا را برای شما شرح داده اند.

درباره کشور آمریکا

ایالات متحده آمریکا کشوری است که در قاره آمریکای شمالی در مرز با اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام واقع شده است. کشورهای همسایه آمریکا، کانادا و مکزیک هستند. جغرافیای ایالات متحده با کوه هایی در غرب، دشت های وسیع در مرکز و کوه های کم ارتفاع در شرق دارای تنوع است. سیستم دولتی آمریکا یک جمهوری فدرال مستقر در قانون اساسی و دارای یک سنت دموکراتیک قوی بوده است. رئیس ایالات و رئیس دولت رئیس جمهور کشور می باشد. ایالات متحده دارای اقتصاد بسیار پیشرفته ای است که در آن انواع مختلفی از آزادی های خصوصی همراه با برنامه ریزی اقتصادی متمرکز و مقررات دولتی وجود دارد. ایالات متحده آمریکا همچنین یکی از اعضاء همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (APEC) و توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) است.

مهاجرت به ایالات متحده آمریکا می تواند هم فرآیندی جالب و دلهره آور باشد. ایالات متحده یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان از نظر سیاسی، اقتصادی و تجاری می باشد. هزینه زندگی در بسیاری از شهرهای داخل کشور نسبتا پایین بوده است. اکثریت افرادی که در این کشور مستقر هستند از یک سطح زندگی بسیار راحت و رفاه برخوردار هستند. دلار آمریكا یكی از قویترین و تأثیرگذارترین ارزهای جهان است. همین امر باعث شده تا كشور از ركود اقتصادی گذشته خود خارج شود. وسعت زیاد ایالات متحده در مقایسه با جمعیت این کشور به معنای فراوانی زمین است. به طوری که بسیاری از مردم با ساخت خانه های خود در خارج از شهر از این امر استفاده می کنند.

شرایط اقامت و مهاجرت به آمریکا برای مهاجرین

مهاجرت به آمریکا به صورت کلی می تواند زندگی فرد مهاجر را دچار تغییرات فراوان کند. این کشور یک مقصد محبوب برای مهاجرین است و با اجتماعات بزرگی از جوامع مکزیکی، اسپانیایی، ایتالیایی، آمریکایی آفریقایی، پورتوریکو، هندی و چینی یکی از چند فرهنگی ترین کشورها در جهان به شمار می آید. املاک و مستغلات در ایالات متحده آمریکا نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته نسبتا کم تر است. اما قیمت ها در شهرهای بزرگ مانند شهر نیویورک که جزء بهترین شهرهای آمریکا برای زندگی می باشد، بسیار بیشتر است. در کل، ایالات متحده آمریکا مکانی عالی برای اقامت مهاجران است. جاذبه های فراوانی برای سکونت شما وجود دارد. اگر وقت خود را به عنوان مهاجری برای زندگی در آمریکا وقت بگذرانید، زندگی و تجربه کاری ارزشمندی کسب خواهید کرد.

زبان و آب و هوای آمریکا

ایالات متحده آمریکا زبان رسمی ندارد. اما زبان انگلیسی رایج ترین زبان این کشور است. همچنین توسط دولت و سازمان های فدرال مورد استفاده قرار می گیرد. درصد زیادی از جمعیت در آمریکا به زبان اسپانیایی صحبت می کنند که به دلیل هجوم مهاجران اسپانیایی زبان به این کشور می باشد. وقتی بحث آب و هوا پیش می آید، ایالات متحده آنقدر بزرگ است که مناطق مختلف کشور الگوهای آب و هوایی مختلفی را تجربه می کنند. بین ماه های آگوست و اکتبر بخش عمده ای از ساحل شرقی در معرض طوفان ها قرار می گیرد. با این حال هوای بقیه سال بسیار دلپذیر است. ایالات واقع در جنوب هوای گرم، خنک و کم باران را در طول فصل تجربه می کنند. در حالی که این ایالت ها و شهرها در شمال دارای هوای معتدل و 4 فصل هستند. در مقاله مزایا و معایب زندگی در آمریکا به بررسی کامل شرایط این کشور جهت مهاجرت خواهیم پرداخت.

روش های مهاجرت به آمریکا

این کشور به دلیل اقتصاد قوی و فرصت های شغلی فراوان و قوانین مناسب شهروندی یکی از مکان های پرمتقاضی برای مهاجرت به حساب می آید. لذا میزان تقاضا و افرادی که خواستار کسب اقامت ایالات متحده آمریکا هستند بسیار زیاد است. یک جور رقابت برای اخذ پذیرش درخواست ویزا برای این کشور وجود دارد. به صورت کلی کشور آمریکا ویزاهای متفاوتی را برای افرادی که خواستار ورود موقت و دائم به این کشور هستند صادر می کند. به صورت کلی 7 روش اصلی برای کسب اقامت و مهاجرت به این کشور وجود دارد.

این 7 روش در لیست زیر شرح داده شده است.

 • مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل
 • اخذ اقامت دائم آمریکا از طریق سرمایه گذاری (E2-EB5)
 • مهاجرت به آمریکا از طریق کار (EB2)
 • اخذ اقامت آمریکا از راه ازدواج
 • مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی
 • کسب اقامت دائم آمریکا از طریق لاتاری
 • مهاجرت به آمریکا از راه تولد فرزند

مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل

ایالات متحده آمریکا دارای بهترین امؤسسات آموزشی موفق در جهان است. دانشگاه هاروارد، استنفورد، ام آی تی و دانشگاه های کالیفرنیا و شیکاگو طبق آمار منتشر شده در سال 2022 جزو ده برتر دانشگاه جهان شناخته شده اند. این خود نشانه برتری سیستم آموزشی این کشور و جایگاه آن در سطح بین الملل است. میزان هزینه شهریه این دانشگاه ها مسلما بسیار بالا می باشد. اما به طور کلی هزینه دانشگاه های آمریکا با توجه به دوره ها، مقاطع تحصیلی و رنکینگ آنها متغیر می باشد. کمک هزینه های دانشگاهی مانند بورسیه در برخی از این دانشگاه ها به دانشجویان خارجی ارائه می شود. همچنین به دانشجو اجازه 20 ساعت در هفته کار در محدوده و منطقه دانشگاه محل تحصیل داده می شود. ویزاهای صادر شده در این بابت به نام ویزای F1، ویزای J1 و ویزای M1 شناخته می شوند. با توجه و وضعیت و شرایط دانشجو صادر می گردد و قابل تمدید می باشد.

مزایای تحصیل در آمریکا

همانطور که اشاره شد ایالات متحده آمریکا هم اکنون بهترین دانشگاه ها و کالج های جهان را در اختیار دارد. تحصیل در این دانشگاه ها بسیار فرصت خوبی برای آموزش علم و کسب مهارت و تخصص است.

مهمترین مزایای تحصیل در آمریکا بدین شرح می باشد:

 • تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان
 • امکان بورسیه تحصیلی
 • مدارک صادر شده دارای اعتبار جهانی
 • ورود به بازار کار جهانی پس از فارغ التحصیلی
 • تنوع رشته ها و تحصیل موضوعات جدید
 • اتباط با بهترین اساتید و دانشمندان

اخذ اقامت دائم آمریکا از راه سرمایه گذاری

یکی از روش های پر هزینه برای اخذ اقامت دائم ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاری در آمریکا است. مسلما این روش برای سرمایه دارانی که خواستار مهاجرت به این کشور هستند توصیه می شود. در این روش فرد سرمایه گذار می تواند در 2 حالت که ویزای E2 و EB-5 نامگذاری شده اند در این کشور سرمایه گذاری کند. ویزای EB-5 اقامت دائم ایالات متحده را به افرادی که در پروژه های مصوب دولت در سراسر ایالات متحده آمریکا سرمایه گذاری می کنند، تعلق می گیرد. با استفاده از این ویزا دسترسی به سیستم آموزشی ایالات متحده، حق زندگی، بازنشستگی، کار و تحصیل در ایالات متحده امکان پذیر است. میزان مبلغ سرمایه گذاری در امریکا حدود 500000$ (دلار) در مناطق روستایی یا مناطقی که اشتغال کم است می باشد. ویزای E2 نیز مانند EB-5 است با این تفاوت که به کشورهای خاصی تعلق می گیرد.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

ایالات متحده آمریکا امروز قدرتمندترین اقتصاد جهان به شمار می آید. نرخ بیکاری این کشور در سال های اخیر کم تر از 4% رسیده است. فرصت های شغلی فراوانی در این کشور وجود دارد. لذا مهاجرت کاری به آمریکا یکی از روش های پرطرفدار برای اخذ اقامت این کشور به شمار می آید. به صورت کلی ویزاهای متفاوت مهاجرتی و غیرمهاجرتی کاری برای متقاضیان کار از سوی دولت آمریکا صادر می گردد. از جمله ویزاهای کاری که منجر به اخذ اقامت دائم ایالات متحده آمریکا می گردد می توان به ویزاهای کار EB1,EB2 و EB3 اشاره کرد.

در لیست زیر به بررسی ویزاهای کار خواهیم پرداخت:

 • مهاجرت کاری EB1: اگر توانایی فوق العاده ای داشته باشید، یک استاد برجسته یا محقق باشید، یا یک مدیر یا مدیر چند ملیتی هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت این نوع ویزای که مبتنی بر اشتغال است باشید. در این نوع مهاجرت هر طبقه شغلی الزامات خاصی دارد که باید برآورده شود.
 • مهاجرت کاری EB2: ویزای EB2 دومین دسته کارت های سبز مبتنی بر اشتغال است که اقامت دائم ایالات متحده را به اتباع بیگانه با درجه های پیشرفته یا توانایی استثنایی اعطاء می کند. افراد واجد شرایط ویزای مهاجرت EB2 شامل افرادی می شوند که دارای مدرک پیشرفته یا معادل آن هستند و یا از توانایی استثنایی در استفاده از علوم، هنر یا تجارت برخوردار باشند.
 • مهاجرت کاری EB3: افرادی که دارای مهارت و تخصص حرفه ای هستند و نیروی ماهر هستند. همچنین می توانند از این طریق به اقامت دائم آمریکا دست پیدا کنند. این ویزا به افرادی تعلق می گیرد که کارگران ماهری که حداقل 2 سال سابقه کار یا آموزش را گذرانده اند و نیروی کار ماهری که می توانند ثابت کنند که دارای مدرک تحصیلی بالاتر یا معادل آن مانند مدرک کارشناسی هستند.

مهاجرت به آمریکا از طریق کار

مهاجرت به آمریکا از طریق ازدواج

یکی از روش های مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت دائم این کشور ازدواج است. بر اساس قوانین مهاجرتی ایالات متحده آمریکا چنانچه فردی غیر آمریکایی با فردی تبعه آمریکایی ازدواج کند می تواند به این کشور مهاجرت کند و گرین کارت آمریکا را دریافت کند. توجه داشته باشید که ازدواج شما باید قانونی باشد. ازدواج های سوری تبعات سنگینی در پی خواهد داشت. برای ازدواج با یک فرد آمریکایی باید این ازدواج در یکی از دفاتر رسمی آمریکا ثبت شده باشد. سپس درخواست اقامت آمریکا انجام گردد. مرحله آخر این روش حضور در یکی از سفارت خانه های آمریکا و انجام مصاحبه با افسران سفارت می باشد. سرانجام پس از گذشت 3 سال زندگی مشترک با تبعه آمریکا گذرنامه امریکایی به شخص تعلق می گیرد. در نظر داشته باشید که پس از ورود به کشور آمریکا با ویزای نامزدی تنها 90 روز فرصت دارید که ازدواج خود را برگذار کنید.

مهاجرت به آمریکا از راه تولد

بر اساس قوانین موجود در کشور آمریکا، اصل خاک در این کشور علیرغم حذف این قانون در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی برای جلوگیری از عدم کنترل مهاجرین، اجرا می شود. یعنی اگر فردی وارد محدوده زمینی، هوایی و سایر آمریکا شود. در یکی از قلمروهای این کشور فرزندی به دنیا بیاورد، فرزند به دنیا آمده یک آمریکایی محسوب می شود. بدین ترتیب پاسپورت آمریکایی به متقاضی تعلق می گیرد و از مزایای شهروندی برخوردار می شود. توجه داشته باشید در این صورت به والدین اخذ تابعیت تعلق نمی گیرد. اما می توانند اقامت دائم ایالات متحده آمریکا را دریافت کنند. توجه داشته باشید اماکن متعلق به کشور آمریکا در کشورهای دیگر نیز جزء خاک آمریکا محسوب می شود برای مثال اگر فرزند در یکی از سفارتخانه های آمریکا و یا در یک کشتی که متعلق به کشور آمریکاست به دنیا آمده باشد تابعیت آمریکا را دریافت می کند.

مهاجرت به آمریکا از طریق پناهندگی

با توجه به قوانین تصویب شده در سال 1980 در ایالات متحده آمریکا افرادی که به دلیل نژاد، افکار و عقاید سیاسی، مذهب و دیگر موارد امکان بازگشت به کشور خود و ادامه زندگی در کشور خود نیستند توسط آمریکا تحت حمایت قرار می گیرد. توجه داشته باشید که این روش مخصوصا برای ایرانیان با توجه به روابط 2 کشور و خطرات ناشی از تغییر دین و دیگر موارد دارد به شدت خطرناک می شود. به هیچ عنوان مشاورین این موسسه این روش را توصیه نمی کنند. توجه داشته باشید که دولت آمریکا برای پناهندگی هر سال ثقفی تعیین می کند. این سقف با توجه به سخت گیری های انجام گرفته در سال های اخیر رو به کاهش بوده است. طبق قوانین وضع شده فرد پناهجو می تواند همسر و فرزند زیر 21 سال خود را همراه خود به این کشور بیاورد.

اخذ اقامت دائم آمریکا از طریق لاتاری

یکی از روش های مهاجرت به آمریکا و اخذ اقامت ایالات متحده آمریکا استفاده از لاتاری است. البته این روش کاملا شانسی بوده و فرد برنده نیاز به شانس بسیار دارد. همچنین این روش کم هزینه ترین و سریع ترین روش مهاجرت می باشد. طبق قوانین وضع شده در آمریکا به دلیل افزایش تنوع نژادی در این کشور دولت هر سال برنامه ای به عنوان لاتاری برگذار می کند. طبق این قانون دولت آمریکا هر سال به 15000 نفر به صورت تصادفی گرین کارت صادر می کند. بدین ترتیب اجازه اقامت در خاک این کشور به فرد برنده را می دهد. فرد برنده شده در لاتاری می تواند همسر و فرزند زیر 21 سال خود را همراه با خود به آمریکا ببرد. این یکی دیگر از مزایای برنده شدن در لاتاری می باشد. توجه داشته باشید ثبت نام صحیح و ثبت اطلاعات درست یکی از مواردیست که شرکت کنندگان باید آن را رعایت کنند.

هزینه زندگی در آمریکا

بحث هزینه زندگی یکی از موارد مهم برای مهاجرین می باشد. چرا که در صورت عدم توانایی پرداخت هزینه های مشکلات بزرگی برای مهاجر پیش خواهد آمد و تجربه ای تلخ را رقم خواهد زد. برای مقایسه هزینه زندگی بین شهرهای آمریکا و کشورهای دیگر، توجه به این نکته ضروری است که هزینه زندگی در ایالات متحده آمریکا واقعا به منطقه و شهری بستگی دارد که شما مهاجران خود را در آن مستقر می کنید. مانند اکثر کشورها، هزینه زندگی در شهرهای بزرگتری مانند لس آنجلس، شیکاگو، نیویورک و هیوستون بطور قابل توجهی بیشتر از برخی از مناطق دیگر است. به صورت میانگین هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 896$ (دلار) است. اجاره بهای یک واحد آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1550$ (دلار) می باشد. شهرهای آرکانزاس، میسی سیپی و ایندیانا از ارزان ترین شهرهای آمریکا هستند. منهتن و سان فرانسیسکو جزء گران ترین شهرهای آمریکا به شمار می آیند.

مهاجرت به آمریکا از طریق روابط خانوادگی

برای مهاجرت به ایالات متحده با استفاده از این مسیر، باید یک عضو خانواده مقیم دائم یا شهروند آمریکایی در این کشور داشته باشید. اما فامیل بودن کافی نیست. بلکه باید از نزدیک با هم در ارتباط باشید. بسته به رابطه، ممکن است روند اخذ اقامت سریع یا کند پیش برود. مسیرهای سریع شامل مواردی است که شما همسر یا پدر و مادر شهروند ایالات متحده دارید (وقتی زیر 21 سال هستید) یا والدین یک شهروند آمریکایی هستید که حداقل 21 سال سن دارید. اگر شما یک خواهر و برادر از شهروندان ایالات متحده دارید، زمان انتظار برای مهاجرت به ایالات متحده آمریکا طولانی خواهد بود (حدود 10 سال) که ممکن است بخواهید راه های جایگزین را بررسی کنید. ساکنین اقامت دائم می توانند همسر خود را در حدود 2 سال به ایالات متحده بیاورند.

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی درباره کشور آمریکا، طرق مهاجرت و روش های اخذ اقامت دائم آمریکا شرح داده شود. در نظر داشته باشید که سفارت آمریکا در ایران وجود ندارد. همچنین برای درخواست خود باید به کنسولگری آمریکا در کشورهای همسایه مراجعه کنید. قبل از اقدام خود قوانین آمریکا و هزینه زندگی را به خوبی بررسی کنید تا با آگاهی کامل دست به مهاجرت بزنید. در صورت وجود هر گونه ابهامی مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :