مهاجرت تحصیلی آمریکا

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

آمریكا با توجه به بالا بودن كیفیت آموزش و دارا بودن مزایا و معایب تحصیل در آمریکا، یک انتخاب مناسب و مقصد محبوبی برای دانشجویان خارجی است. با این حال، مانند تمامی انتخاب های دیگر در زندگی، هر کشوری نیز دارای معایب مخصوص به خود است. بنابراین، قبل از شروع به درخواست اخذ پذیرش از دانشگاه های آمریکا، مقایسه جوانب مثبت و منفی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همچنین سالانه تعداد زیادی از دانشجویان به دانشگاه های این کشور راه پیدا می کنند. شهرهای مشهور دانشجویی آمریکا شامل بوستون، شیکاگو، لس آنجلس، نیویورک سیتی و سان فرانسیسکو هستند. کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ادامه به بررسی دقیق تر مزایا و معایب تحصیل در کشور آمریکا می پردازند.

شرایط ادامه تحصیل در آمریکا

در اینکه نظام آموزش عالی آمریکا در سطح بین المللی اولین و برترین سیستم آموزشی است، تردیدی نیست. این واقعیت را می توان با رتبه بندی معتبر دانشگاه های جهان (QS) در سال 2024 درک کرد. در این رتبه بندی می توان ملاحظه کرد که 3 دانشگاه برتر و تاپ جهانی یعنی دانشگاه های هاروارد، استانفورد و موسسه فناوری ماساچوست هر 3 از کشور آمریکا می باشند. پس تحصیل در آمریکا معادل تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان می باشد. اما هزینه تحصیلی در دانشگاه های آمریکا بسته به نوع دانشگاه و برنامه تحصیلی افراد متفاوت است.

متوسط هزینه تحصیلی دانشجویان خارجی در آمریکا از این قرار می باشد:

 • متوسط شهریه سالیانه دانشگاه های خصوصی حدود 49320$ (دلار)
 • متوسط شهریه سالیانه دانشگاه های دولتی حدود 39890$ (دلار)

در اینجا به برخی از برنامه های تحصیلی معروف در دانشگاه های آمریکا اشاره می کنیم:

 • پزشکی
 • حقوق
 • مهندسی
 • کامپیوتر
 • علوم اجتماعی
 • هنرها
 • داروسازی

مقاطع مختلف تحصیلی در آمریکا

دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت به آمریکا از طریق تحصیل را دارند می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهند. شرایط تحصیل در 2 مقطع اصلی کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است که در جدول زیر به این شرایط اشاره می کنیم:

مقطع کارشناسیمقطع کارشناسی ارشد
طول مدت تحصیل در این مقطع 4 ساله است. دانشجویان باید در آزمون SAT شرکت کنند. یکی دیگر از شرایط مهم برای اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی می باشد.طول مدت تحصیل در این مقطع 2 ساله است. دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید دارای مدرک تحصیلی 12 ساله دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک تحصیلی 4 ساله مقطع کارشناسی باشند.

آزمون های ورودی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح ذیل هستند:

 • آزمون MCAT : جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی
 • آزمون GRE: جهت ادامه تحصیل در رشته های فنی و مهندسی
 • آزمون GMAT: جهت اخذ پذیرش از رشته های مدیریت
 • آزمون LSAT : جهت اخذ پذیرش از رشته حقوق

شرایط تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

کشور آمریکا کماکان از بهترین نظام های آموزش عالی در کل دنیا برخوردار است. تحصیل در آمریکا هدف و اولویت اصلی دانشجویان از سراسر جهان محسوب می شود. جالب است بدانید که طبق رنکینگ برترین دانشگاه های جهان (QS) هر 3 دانشگاه برتر جهان یعنی دانشگاه هاروارد، دانشگاه استنفورد و موسسه فناوری ماساچوست هستند و هر 3 نیز از ایالات متحده می باشند. دانشجویان خارجی می توانند در هر 3 مقطع تحصیلی و در این دانشگاه ها و دانشگاه های دیگر آمریکا پذیرش خود را بگیرند. اما شرایط تحصیل در رشته های پزشکی و غیرپزشکی آمریکا کمی متفاوت از هم می باشد.

دانشجویان در هنگام انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

پارامترشرح
شرایط تحصیل پزشکیارائه مدرک دیپلم متوسطه، قبولی در آزمون MCAT مدرک زبان آیلتس بالای 6
شرایط تحصیل غیرپزشکیارائه مدرک دیپلم متوسطه با معدل (GPA) بالای 2، قبولی در آزمون SAT، مدرک زبان آیلتس 5.5 و تافل 46 و 59

همان طوری که در مطالب فوق نیز بیان شد، تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی به معنای تحصیل در برترین کالج ها و دانشگاه های جهان است. در اینجا جهت آشنایی بهتر شما عزیزان، لیست برترین دانشگاه ها و کالج های آمریکا معرفی می گردد:

 • دانشگاه هاروارد
 • دانشگاه استانفورد
 • موسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه کالیفرنیا
 • دانشگاه کلمبیا

هزینه تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی

با اینکه گفته می شود که هزینه تحصیل در کشور آمریکا بالاست، اما نباید فراموش کرد که اولا در به ازای تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا و زندگی در کشوری با بالاترین شاخص کیفیت زندگی این سطح از هزینه ها معقول نیز به نظر می رسد. ثانیا دانشجویان حاضر در آمریکا از مزایا و امتیازات ایده عالی مثل کار ضمن تحصیل و برنامه های بورسیه تحصیلی دولتی و غیردولتی برخوردار هستند که در کمتر کشوری از جهان چنین امتیازات گسترده ای در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همانند هر کشور دیگری هزینه تحصیل در آمریکا نیز به دانشگاه و برنامه تحصیلی شما بستگی دارد.

مطابق آمارهای موجود، متوسط شهریه سالیانه دانشجویان در دانشگاه های آمریکا در سال 2024 از این قرار است که دانشجوهای دانشگاه های دولتی به طور میانگین 39890$ (دلار آمریکا) در سال و هزینه تحصیل در آمریکا در دانشگاه های خصوصی به طور سالانه 49320$ (دلار آمریکا) می باشد. اما هزینه زندگی در آمریکا برای دانشجویان خارجی به گونه ای است که متوسط کل مخارج آنها در این کشور از 1000$ الی 1500$ (دلار) متغیر است. دانشجویان تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی بایستی این نکته مهم را مدنظر خود قرار دهند که بیشترین سهم از بودجه مالی آنها با حدود 34% متعلق به اجاره مسکن در آمریکا است.

برای اطلاع از آخرین وضعیت بهای اجاره خانه در آمریکا 2024 توصیه می شود که جدول زیر را ملاحظه نمائید:

نوع آپارتماناجاره خانه ماهانه به دلار آمریکا
آپارتمان تک خواب وسط شهر1360$
آپارتمان تک خواب حومه شهر1086$
آپارتمان 3 خواب وسط شهر2180$
آپارتمان 3 خواب حومه شهر1723$

میانگین هزینه زندگی دانشجویی و تحصیل در آمریکا

هزینه زندگی در ایالات متحده برای دانشجویان به صورت میانگین حدود 10000$ الی 12000$ (دلار) در سال است. به طور متوسط ​​در حدود 700$ الی 1000$ (دلار) در هر ماه تخمین زده شده است. این هزینه ها شامل هزینه های محل اقامت، غذا، حمل و نقل، کتاب های درسی، لباس های مناسب برای فصول مختلف و تفریح نیز می شود. بر اساس تخمین های انجام گرفته هزینه خرید کتاب و وسایل دانشجویی 500$ الی 1000$ (دلار) در سال، هزینه سفر در خود کشور 300$ الی 700$ (دلار) در سال، هزینه اقامت 5000$ الی 7500$ (دلار) در سال تخمین زده شده است.

همچنین هزینه اجاره آپارتمان در ماه نیز از 300$ الی 600$ (دلار) در ماه است. البته این هزینه با توجه به مکان تحصیل می تواند متفاوت باشد. هزینه خورد و خوراک نیز در صورت صرفه جویی 2500$ (دلار) در سال می باشد. دیگر هزینه های شخصی و جانبی دیگر نیز 2000$ (دلار) در سال تخمین زده شده است.

در جدول زیر به بررسی هزینه های زندگی در این کشور خواهیم پرداخت:

آیتمهزینه ماهیانه به دلار
اقامت200$
خوراک150$
اینترنت15$
وعده غذایی در رستوران75$
برق20$
شارژ موبایل50$
کارت های بین المللی15$
تفریح100$
بنزین75$
بیمه ماشین100$
خرید از فروشگاه100$
تعطیلات آخر هفته100$

شرح مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

در لیست زیر به برخی از مزایا و نکات مثبت تحصیل در آمریکا اشاره خواهیم کرد:

 • تعداد برنامه ها و دانشگاه های با کیفیت در ایالات متحده بسیار چشمگیر است.
 • میزان ثبت نام در اکثر این دانشگاه ها نیز بسیار بالا است. همین امر ایالات متحده آمریکا را به یک مقصد مطلوب دانشجویی تبدیل می کند.
 • اعضای هیئت علمی ماهر در راهنمایی دانشجویان در زمینه مورد علاقه خود بسیار مهم هستند.
 • تحصیلات در ایالات متحده اغلب بر جنبه های عملی تدریس متمرکز شده، از همین روی، محیط دانشگاه ها در ایالت متهده را می توان محیطی پویا برای ایجاد مهارت های حل مسئله و تفکر دانست.
 • کمک های مالی برای اکثر دوره ها در قالب بورس های تحصیلی و کمک هزینه ها در دسترس هستند.
 • بسیاری از فرصت های شغلی در داخل و اطراف ایالات متحده وجود دارد که جامعه ایمن و متنوع در کنار سبک زندگی با کیفیت، این امر را جذاب تر می کند.

شرح مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

کار و تحصیل به زبان انگلیسی در آمریکا

مطابق قوانین کشور آمریکا، ویزای تحصیلی به دارنده آن اجازه کار نیمه وقت دانشجویی تا 20 ساعت در هفته را می دهد. دانشجویان جویای تحصیل در آمریکا به زبان انگلیسی در زمان تعطیلات تابستانی نیز می توانند به صورت تمام وقت در آمریکا کار کنند. توجه کنید که امکان کار دانشجویی در سال اول فقط به صورت دانشگاهی یا On-campus می باشد، اما از سال دوم دانشجو حق کار خارج از دانشگاه یا Of-campus را نیز دارد. دانشجویان از این طریق می توانند قسمتی از هزینه های خود را در آمریکا پرداخت کنند. اما پس از اتمام تحصیلات نیز دانشجویان می توانند در آمریکا مقیم شده و با دریافت پیشنهاد کاری از کارفرمای آمریکایی در این کشور کار و زندگی کنند.

برای این منظور، فارغ التحصیلان جهت دریافت اقامت آمریکا پس از تحصیل 2 راه پیش رو دارند:

 • اقامت 29 ماهه فارغ التحصیلان رشته های STEM
 • اقامت 12 ماهه فارغ التحصیلان سایر رشته های تحصیلی

در واقع دانشجویان خارجی دارنده ویزای F1 می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری آمریکا تبدیل کنند. برای این منظور آنها بایستی قبل از اتمام اقامت تحصیلی خود در برنامه کارآموزی اختیاری (OPT) ثبت نام کنند تا بتوانند ضمن کارآموزی همچنین در آمریکا کار هم انجام بدهند. پس از آن با یافتن پیشنهادکاری از شرکت آمریکایی از طریق درخواست از اداره مهاجرت ایالات متحده، ویزای تحصیلی F1 Visa خود را به ویزای کاری آمریکا H1B Visa تبدیل کنند.

نظرسنجی در مورد مزایا و معایب تحصیل در آمریکا

در یک نظرسنجی، دیدگاه ها بیش از 170000 دانشجو در سراسر در مورد شرایط دانشگاه های آمریکا جمع آوری شده است. سوالات نظرسنجی شده را می توان به طور گسترده ای به “عوامل کلاسی” (اندازه کلاس، امکانات آموزشی کلاس، حمایت علمی، محتوای دوره، برنامه های تبادل)، “عوامل انسانی” (پشتیبانی شخصی، تنوع، هزینه زندگی)، “فرصت های شغلی” (پشتیبانی شغلی، فعالیت های فوق برنامه، فرصت های کارآموزی، فرصت های تحقیقاتی) و همچنین کمک های مالی اختصاص داد.

نمرات در باز -1 تا +1 بر اساس میزان نمره در جدول زیر در نظر گرفته شده اند:

دسته بندینمره
حمایت علمی0.49
امکانات دانشگاه0.30
پشتیبانی شغلی0.11
اندازه کلاس0.69
امکانات کلاسی و آموزشی0.47
محتوای دوره0.42
تنوع0.17
برنامه های تبادل0.05
فعالیت های فوق برنامه0.35
فرصت های کارآموزی0.28

در این مقاله سعی شد یک دید کلی از مزایا و معایب تحصیل در کشور آمریکا به شما همراهان گرامی نشان دهیم. در صورت هرگونه ابهام و سوال در خصوص تحصیل و مهاجرت به آمریکا با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :