مهاجرت تحصیلی بلژیک

مدارس ایرانی بلژیک

مدارس ایرانی بلژیک ارائه دهنده آموزش های پایه در 3 مقطع اصلی قبل از ورود به دانشگاه های این کشور برای متقاضیان بین المللی می باشند. محل استقرار پارلمان اروپا، کمیسیون اروپا، شورای اروپا و سایر نهادهای اتحادیه اروپا و همچنین سازمان های بین المللی مانند ناتو، بلژیک جامعه ای دوستانه، جهانی و بین المللی درست در قلب اروپا دارد. بلژیک، یکی از اعضاء موسس اتحادیه اروپا، همچنین میزبان موسسات آموزش عالی مشهور جهان است. سیستم آموزشی بلژیک به گونه ای طراحی شده است که طیف گسترده ای از موضوعات و فرصت های تحصیلی را برای دانشجویان فراهم کند.

این کشور به شهرهای هنری قرون وسطایی خود مانند آنتورپ، بروخه، گنت، لیژ، مون و تورنه افتخار می کند. به دلیل موقعیت مرکزی و سیستم حمل و نقل عالی آن، دیگر کلان شهرهای اروپای غربی مانند لندن، پاریس یا آمستردام تنها یک یا 2 ساعت با قطار فاصله دارند. پایتخت بروکسل یکی از شهرهای فوق‌ العاده متنوع جهان است که موسسات اصلی اتحادیه اروپا را در خود جای داده است. در ادامه این مقاله کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به طور کامل موضوع مدارس ایرانی بلژیک خواهند پرداخت.

ادامه تحصیل در بلژیک و دانشگاه های آن

موسسات آموزشی بلژیک که قدمت برخی از آنها به قرون وسطی باز می‌ گردد، به دلیل شهرت علمی برجسته‌ خود در سراسر جهان شناخته شده‌ اند. از اینرو طیف گسترده ای از برنامه های مطالعاتی از مهندسی زیستی تا هنرهای زیبا، از هوانوردی تا پزشکی هسته ای را ارائه می دهند.

3 نوع موسسات آموزش عالی در بلژیک وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • دانشگاه ها
  • دانشگاه های علمی کاربردی
  • موسسات آموزشی تحصیلات تکمیلی

در سیستم آموزش عالی فلاندری، مدارس هنر در دانشگاه‌ های علوم کاربردی و هنر ادغام شده ‌اند. تعداد فزاینده ای از موسسات آموزش عالی برنامه هایی را به زبان انگلیسی، عمدتا در سطح کارشناسی ارشد، اما همچنین در سطح کارشناسی ارائه می دهند. سیستم آموزش عالی در بلژیک بخشی از به اصطلاح منطقه آموزش عالی اروپایی است و شامل 3 دوره می باشد. اولی شامل برنامه های کارشناسی، دومی شامل برنامه های کارشناسی ارشد و سومی شامل دکترا است.

دانشجویی که مدرک کارشناسی گرفته است می تواند فورا آن را با یک دوره دوم تحصیلی، یعنی مدرک کارشناسی ارشد، متشکل از حداقل 60 و در بسیاری موارد 120 واحد ECTS تکمیل کند. در همین حال، برنامه های تحصیلات تکمیلی، در چارچوب آموزش حرفه ای بیشتر، به گسترش و یا تثبیت مهارت های به دست آمده پس از یک برنامه کارشناسی یا کارشناسی ارشد می پردازد. گواهی پس از یک برنامه شامل حداقل 20 واحد ECTS صادر می شود. در نهایت، دکترا بالاترین مدرک تحصیلی است که توسط دانشگاه های بلژیک اعطاء می شود.

معرفی مدارس ایرانی بلژیک

مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل تنها مدرسه ای می باشد که در لیست مدارس ایرانی بلژیک قرار می گیرد. هر ساله دانش آموزان زیادی برای ادامه تحصیل وارد این مدرسه می شوند. مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل در 2 مقطع اصلی یعنی متوسطه دوم و دبستان به دانش آموزان ایرانی آموزش های با کیفیت بالا ارائه می دهد. در حال حاضر تحصیل در مقطع متوسطه اول در این مدرسه ممکن نیست.

با این حال، توصیه می شود دانش آموزان قبل از انجام امور مربوط به ثبت نام و امور مهاجرتی برای تحصیل در مدارس ایرانی بلژیک با مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل تماس بگیرند و از برنامه های تحصیلی که به دانش آموزان ارائه می شود اطلاعات کامل کسب کنند.

در جدول زیر به مقاطع تحصیل در مدارس ایرانی بلژیک (مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل) اشاره شده است:

سطح تحصیلات سن سال های تحصیل
دبستان ابتدایی 6 تا 12 سال 6
متوسطه دوم متوسطه عمومی (ASO) 12 تا 18 سال 6
متوسطه دوم متوسطه هنری (KSO) 12 تا 18 سال 6
متوسطه دوم متوسطه حرفه ای (BSO) 12 تا 19 سال 7
متوسطه دوم ثانویه فنی (TSO) 12 تا 18 سال 6

مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل یک مدرسه دولتی و همچنین مختلط می باشد. بیش از 500 دانش آموز در 2 مقطع متوسطه دوم و دبستان در آن مشغول به تحصیل شوند. تحصیل در بلژیک و ورود به مدارس ایرانی بلژیک (مدرسه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل) یک راه عالی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های این کشور بعد از اتمام مقطع متوسطه دوم می باشد. در مقاله مقایسه زندگی در بلژیک و اتریش به شرح جزییاتی در خصوص شرایط زندگی در این 2 کشور می پردازیم.

دریافت ویزا برای تحصیل در مدارس ایرانی بلژیک

به طور کلی دانش آموزانی که اهل کشوری هستند که با کشور بلژیک موافقت نامه ای برای ویزا ندارد، به ویزای تحصیلی نیاز دارند.

دانشجویانی که نیازی به درخواست ویزای تحصیلی بلژیک ندارند، بایستی دارای شرایط زیر باشند:

  • دانش آموز اهل کشوری از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشد.
  • دانش آموز در یکی از کشورهای شنگن زندگی کند.
  • دانش آموز اهل ایالات متحده، ژاپن، نیوزلند، استرالیا، موناکو، جمهوری آندورا باشد.

دانش آموزانی که اهل ایالات متحده، ژاپن، نیوزلند، استرالیا، موناکو، جمهوری آندورا باشند، پس از ورود به بلژیک می توانند مستقیما برای اجازه اقامت اقدام کنند. مدارکی که برای دریافت ویزای تحصیلی بلژیک باید ارائه شوند شامل فرم تکمیل شده درخواست ویزا، گذرنامه و مدارک اقامت معتبر، 2 قطعه عکس با سایز گذرنامه، مدرک ثبت نام و یا پذیرش تحصیلی، مدرک زبان مورد نیاز، بیمه سلامت، نامه حمایتی و آخرین مدارک تحصیلی می شود. افرادی که قصد دارند در بلژیک یا مدارس ایرانی مکزیک و سایر کشورهای برتر دنیا مشغول به تحصیل شوند می توانند با متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرند و از شرایط امور مرتبط به طور کامل آگاه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :