مهاجرت به کشور مالتا

قوانین مالیات در مالتا

قوانین مالیات در مالتا

قوانین مالیات در مالتا برای کسانی که قصد مهاجرت به این کشور از طرق مختلف کاری، سرمایه گذاری، تحصیلی و غیره را دارند، دارای اهمیت است. مالتا کشوری توریستی با آب و هوای معتدل اما نسبتا گرم است که در مساحت کمی دارد و جمعیت آن حدودا 515000 نفر می باشد. با توجه به این که بیشتر سرمایه گذاران و ثروتمندان غیر اروپایی برای به دست آوردن اقامت و پاسپورت اتحادیه اروپا، مالتا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند، مالتا به عنوان کشوری برای زندگی ثروتمندان شناخته شده است. البته یکی از دلایل معروف شدن مالتا به این مسئله، بالا بودن هزینه های زندگی در این کشور است هرچند شهریه دانشگاه های دولتی مالتا پایین می باشد.

کسانی که مالتا یا هر کشور دیگری را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می کنند باید جوانب مختلفی مثل نرخ جرایم، نرخ بیکاری و تورم، میزان مالیات و غیره در آن کشور را بررسی نمایند. مالیات در مالتا انواع مختلف دارد از جمله مالیات بر درآمد، مالیات بر ارزش افزوده و غیره. هر کدام از این مالیات ها در مالتا شرایط و قوانین متفاوتی دارند که از برخی جهات شباهت هایی با سایر کشورهای اروپایی دارد و از بعضی جهات متفاوت است.

در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص قوانین مالیات در مالتا در سال 2022 به سوالات ذیل پاسخ داده می شود:

  • نرخ مالیات خارجی در مالتا چقدر است؟
  • نرخ مالیات بر درآمدی که در مالتا به دست می آید چه میزان می باشد؟
  • میزان مالیات سالانه در مالتا چقدر است؟

قوانین مالیات در مالتا در خصوص میزان درآمد

در مالتا همان طور که هزینه زندگی بالا است، سطح درآمد مردم هم معقول می باشد و کاملا تامین کننده هزینه ها خواهد بود. در جدول ذیل سطوح مختلف درآمدی در مالتا در سال 2022 بررسی شده است:

سطح درآمد در مالتا به یوروتوضیحات
€1170کم ترین میزان درآمد ماهانه در مالتا
€4620میانگین درآمد ماهانه در مالتا
€20600بیشترین میزان درآمد ماهانه در مالتا

حال باید توجه داشت نرخ مالیات بر درآمدی که در مالتا وجود دارد در خصوص درآمدهای ذیل متفاوت می باشد:

  • درآمد به دست آمده از خارج از کشور مالتا
  • درآمدی که در مالتا به دست آمده است.

این مسئله به طور دقیق تر در نموداری که در ادامه ترسیم شده است با توجه به قوانین سال 2022 بررسی شده است:

نرخ مالیات در مالتا

البته کلیات گفته شده در نمودار بالا به میزان درآمد هر فردی هم بستگی دارد. جزییات مالیات بر درآمد در مالتا به ازای درآمدی افراد به شرح ذیل می باشد:

سطح درآمد ساعتی در مالتا به یورونرخ مالیات در سال 2022 به یورو
0€ الی 9100€%0
9010€ الی 14500€%15 به علاوه 1365€
14501€ الی 19500€%25 به علاوه 2815€

شرایط اجاره خانه در مالتا به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

قوانین مالیات در مالتا برای خارجی ها

علاوه بر مالیات گفته شده، حداقل مالیاتی بالغ بر 15000€ (یورو) باید به صورت سالانه در کشور مالتا پرداخت گردد. البته این میزان برای خارجی هایی که اقامت قانونی مالتا را دارند بالاتر می باشد. این افراد به به طرق مختلف مثلا از راه سرمایه گذاری، اقامت مالتا را به دست آورده اند باید به شرح ذیل به دولت مالتا به صورت سالانه مالیات پرداخت نمایند:

  • مبلغ 25000€ (یورو) برای نفر اصلی
  • مبلغ 5000€ (یورو) برای هر کدام از همراهان وی ذیل طرح HNWI

در مقایسه با اغلب کشورهای حوزه اتحادیه اروپا (EU)، میزان مالیاتی که دولت مالتا از شرکت های مختلف اخذ می نمایند تقریبا پایین است. در واقع میزان مالیات اخذ شده از شرکت ها در مالتا بر اساس میزان سود آنها است و رقم بالایی نمی باشد. البته علی رغم این که مقامات دولت مالتا این کشور را دارای قوانین مالیاتی دقیق می دانند و ساز و کارهای اعمال شده برای نظارت بر پرداخت مالیات را دقیق قلمداد می نمایند، در عمل بسیاری از ثروتمندان و مالکین شرکت ها، مالتا را به عنوان کشوری برای فرار مالیاتی می شناسند. در خصوص مهاجرت به مالتا از طریق تحصیل پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله مذکور می باشد.

قوانین مالیات در مالتا برای خارجی ها

قوانین مالیات در مالتا بر املاک غیر منقول

در مالتا یکی از راه های اخذ مالیات سپردن پولی به صورت قرض یا به صورت غیر قابل پس گیری به دولت مالتا است. منتهی این روش شامل خرید ملکی غیر منقول در مالتا هم می شود. پس توجه به قوانین ایت حوزه علاقمندان خاص خود را دارد. در سال 2022 در مالتا هیچ مالیاتی برای انتقال یا داشتن ملک غیر منقول اعمال نمی شود. اما لازم است برای انتقال ملک غیر منقول در مالتا مبلغی معادل 5% بیشتر از ارزش ملک غیر منقول به عنوان تمبر مالیاتی باطل گردد. نرخ خرید ملک در مالتا با توجه به امکانات منزل، شهر محل وقوع، سال ساخت، متراژ و غیره متفاوت می باشد.

به طور کلی قیمت خرید ملک در مالتا را می توان به شرح ذیل دانست:

نوع ملکقیمت خرید ملک در مالتا به یورو
یک متر مربع آپارتمان در شهرهای بزرگ3000€ الی 3325€
یک متر مربع آپارتمان در شهرهای کوچک2200€ الی 2300€

برخی افراد پس از خرید ملک در مالتا، آن را به دانشجویان و غیره اجاره می دهند و از این طریق درآمد کسب می نمایند. نرخ اجاره مسکن در مالتا به شرح ذیل می باشد:

نوع مسکن در مالتااجاره بهای ماهانه در مالتا
آپارتمان یک خوابه690€ الی 850€
آپارتمان 3 خوابه1140€ الی 1505€

بررسی افتتاح حساب بانکی در مالتا

برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در مالتا، پرداخت مالیات و سایر موارد، افتتاح حساب بانکی در کشور مالتا ضروری است. به این منظور اگر کسی تابعیت اتحادیه اروپا یا حتی اقامت مالتا و سایر کشورهای اتحادیه را نداشته باشد هم به سیستم بانکی مالتا دسترسی دارد. به منظور باز کردن حساب بانکی در مالتا مدارک متعددی از جمله پاسپورت، عکس پاسپورتی و سپرده مورد نظر باید تهیه شده به شعبه بانک مورد نظر تحویل داده شود. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تهیه شده در خصوص قوانین مالیات در مالتا برای انواع مالیات ها از جمله مالیات بر درآمد و غیره توضیحاتی ارائه گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :