مهاجرت تحصیلی پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال

به طور کلی با استناد بر شرایط تحصیل در پرتغال، آمار مهاجرت تحصیلی رو به افزایش بوده است و بسیاری از متقاضیان جویای تحصیل در این کشور هستند. کشور پرتغال سال هاست که به دلیل حق انتخاب گسترده دوره ها، دانشگاه های عالی و شهریه مناسب، تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را به خود جذب کرده است. کشور پرتغال به عنوان مکانی با تاریخ و فرهنگ غنی، غربی ترین کشور در قاره اروپا است و از آب و هوای معتدل مدیترانه ای سود می برد که تابستان نسبتا گرمی دارد. افراد به عنوان یک دانشجو، این فرصت را خواهند داشت که یکی از زبانهای رایج در جهان را یاد بگیرند. بیشتر دوره ها به زبان پرتغالی تدریس می شوند، بنابراین یادگیری زبان این کشور ضروری است.

بررسی شرایط تحصیل در کشور پرتغال

پرتغال با سیستم آموزش عالی متشکل از موسسات دولتی و خصوصی دارای 2 نهاد اصلی است:

 • دانشگاه های عمومی:

در دانشگاه ها تدریس به صورت سنتی و مبتنی بر نظریه و تحقیق است و دارای درجاتی مانند پزشکی، حقوق، علوم طبیعی، اقتصاد و روانشناسی است.

 • دانشگاه های فنی حرفه ای:

شامل ارائه آموزش های حرفه ای که منجر به فراگیری یک حرفه می شود. مدارک پرستاری، بهداشت، حسابداری و تدریس توسط موسسات پلی تکنیک ارائه می شود.

موسسات دولتی از 14 دانشگاه عمومی و 20 دانشگاه فنی حرفه ای تشکیل شده است، در حالی که شبکه آموزش عالی خصوصی شامل 36 دانشگاه و 64 موسسه فنی حرفه ای است. بسیاری از دانشگاه های پرتغال از متقاضیان می خواهند که در یک آزمون ورودی شرکت کنند، همچنین دانشگاه های دولتی از یک آزمون سراسری استفاده و موسسات خصوصی به صورت جداگانه آزمون برگزار می کنند.

پرتغال با 4 دانشگاه در حال حاضر در رتبه بندی 500 دانشگاه برتر در سال 2022 حضور دارد:

 • دانشگاه لیسبون (رتبه 338)
 • دانشگاه پورتو (رتبه 353)
 • دانشگاه کویمبرا (رتبه 406)
 • دانشگاه نوادلیسا (رتبه 421)

همچنین دانشکده برتر اقتصاد و مدیریت در پرتغال، با برنامه های نوآورانه کارشناسی ارشد مدیریت و امور مالی، می تواند آغازی برای کار در دنیای تجارت مدرن باشد.

دوره ها و شرایط تحصیل در پرتغال

در سیستم آموزش عالی پرتغال 3 دوره یا سطح تحصیلی وجود دارد:

دوره تحصیلی توضیحات
کارشناسی افراد برای پذیرش در دوره کارشناسی، باید گواهی فارق التحصیلی دوره متوسطه یا معادل آن را داشته باشند. همچنین متقاضیان بایستی در امتحانات ورودی مربوطه شرکت نمایند. همچنین مدارک کارشناسی در پرتغال به طور مستقیم با مدارک تحصیل شده در انگلیس قابل مطابقت هستند.
کارشناسی ارشد دانشجویان برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد، باید دارای مدرک کارشناسی مربوطه باشند. بنابراین قبل از درخواست باید بررسی های لازم اعمال شود.
دکترا بالاترین مدرک تحصیلی موجود در پرتغال می باشد. همچنین افراد برای پذیرش در این دوره به مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مربوطه نیاز دارند. از این رو برای دوره هایی که به زبان پرتغالی تدریس می شوند، باید مهارت خود را در این زبان افزایش دهند.

شهروندان اتحادیه اروپا امکان حضور در دانشگاه های پرتغال یا هر کشور اتحادیه اروپا را دارند و ملزم به پرداخت هزینه دوره بالاتر نیستند. اتباع اتحادیه اروپا همچنین مجاز به درخواست برای هر گونه کمک هزینه تحصیلی هستند. موسسه های دولتی و خصوصی به صورت جداگانه شهریه خود را تعیین می کنند. بنابراین هزینه تحصیل دانشجویان به مکانی که برای تحصیل انتخاب می کنند بستگی دارد. معمولا هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. افراد برای دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد، در دانشگاه دولتی سالانه حدود 1500€ (یورو) و در یک دانشگاه خصوصی حداکثر 4000€ (یورو) در سال باید بپردازند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل در رشته داروسازی در پرتغال را مطالعه بفرمائید.

دوره ها و شرایط تحصیل در پرتغال

شرایط اخذ ویزای تحصیلی پرتغال

پرتغال بخشی از منطقه شنگن است و این بدان معنی است که بسیاری از شهروندان اتحادیه و منطقه اقتصادی اروپا، از جمله سوئیس، برای ورود به پرتغال فقط به کارت شناسایی نیاز دارند. یک شهروند اتحادیه اروپا، تا زمانی که تحصیل می کند مجاز به زندگی در هر کشور اتحادیه اروپا، تحصیل در دانشگاه یا موسسه تایید شده، شاغل شدن و تحت پوشش کامل بیمه درمانی نیز قرار گیرد. دانشجویان اتحادیه اروپا باید ظرف 4 ماه پس از ورود، برای کارت اقامت شهروندان اتحادیه اروپا اقدام کنند. در حالی که اتباع خاصی از کشورهای دیگر می توانند برای اقامت حداکثر 3 ماه فقط با گذرنامه وارد پرتغال شوند. درصورتی که افراد اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا هستند و قصد اقامت بیش از 3 ماه را دارند، به ویزای اقامت نیاز خواهند داشت.

درخواست ویزای اقامت باید از طریق سفارت محلی یا کنسولگری پرتغال صورت گیرد و شرایط پذیرش درخواست به شرح زیر است:

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه پرتغال
 • ریز نمرات دانشگاهی و سوابق تحصیلی
 • عکس گذرنامه
 • مدارک برای اثبات بودجه کافی
 • کپی از مدارک بیمه درمانی

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

موقعیت کار پس از تحصیل در پرتغال

دانشجویان می توانند در پایان دوران تحصیل خود، به اقامت در پرتغال ادامه دهند و در این کشور مشغول به کار شوند و ویزای کاری پرتغال دریافت نمایند. همچنین بر اساس قوانین کشور پرتغال، فارغ التحصیلان خارجی پس از اتمام تحصیل خود تا یک سال می تواند در کشور پرتغال اقامت و اشتغال داشته باشد. فرد متقاضی در صورتی که در حیطه شغلی خود استخدام شود می تواند ویزای کاری پرتغال را دریافت کند و پس از 5 سال جهت دریافت اقامت دائم پرتغال اقدام کند.

همچنین متقاضیان تحصیلی در این کشور می توانند فعالیت های اوقات فراغت متناسب با علایق خود را انجام دهند. بدین ترتیب علاقه مندان به رشته موسیقی می توانند در جشنواره ها و رویدادهای متعددی در لیسبون شرکت کنند. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :