مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه، از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی است و در این مقاله قصد داریم مراحل ثبت شرکت در ترکیه را توضیح دهیم. همیشه سرمایه گذاری در کشورهای دیگر دارای ریسک بوده اما قطعا اگر با اطلاعات قبلی این کار انجام گیرد می تواند تجارتی بسیار پر سود باشد. این امر در مورد ترکیه نیز صادق است. به همین دلیل مقاله حاضر با دیدی کلی و تحلیلی جامع از راه اندازی بیزینس و اخذ اقامت ترکیه توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به نگارش درآمده است.

ترکیه کشوری اوراسیایی با جعیت بیش از 82 میلیون نفر کشوری رو به پیشرفت می باشد. کشوری توریستی که در سالیان اخیر اقتصاد آن رو به پیشرفت بوده است. سازمان اطلاعاتی آمریکا اخیرا ترکیه را جزء 20 کشور برتر صنعتی جهان معرفی کرده است. ترکیه با صادرات 188.5 میلیارد دلاری در سال گذشته توانسته رشدی تقریبا 4.7% را در این حوزه بدست آورد. با توجه به اقتصاد رو به پیشرفت این کشور و نرخ تورم 8.5% از نظر بیکاری می توان کشور ترکیه را کشوری خوب و قابل اطمینان برای سرمایه گذاری دانست.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه اقتصادی پویا دارد که سرمایه گذاران خارجی زیادی را به خود جلب می کند. با رشد اقتصادی امیدوارکننده انتظار می رود این کشور یکی از اقتصادهای سریع در بین اعضای OECD را داشته باشد. علاوه بر این، ترکیه سرمایه گذاری های مستقیم خارجی را ترغیب می کند و یک بخش خصوصی پویا دارد.

زیرساخت های خوب و یک نیروی کار واجد شرایط و رقابتی 2 دلیل مهم دیگر است، دال بر اینکه چرا سرمایه گذاران برای پایه گذاری شرکت خود به ترکیه نگاه می کنند. همچنین قوانین مالیات ترکیه مطلوب بوده و دولت برای کسانی که شرکت هایی را در مناطق آزاد خاص باز می کنند، مشوق و مزایای مالیاتی ارائه می دهد. این مشوق ها همچنین برای فعالیت های تحقیق و توسعه سرمایه گذاری های استراتژیک یا سرمایه گذاری های کلان قابل استفاده هستند.

انواع شرکت ثبتی در ترکیه

ثبت شرکیه در ترکیه توسط اتاق بازرگانی این کشور صورت می گیرد. همچنین در انواع مختلفی از شرکت ها وجود دارد که می توانند با توجه به قوانین ثبت شوند.

این شرکت ها عبارتند از:

 • شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی معمولا توسط سرمایه گذاران علاقمند به راه اندازی عملیات بزرگ در ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین دارای حداقل سرمایه سهم بیشتر از شرکت با مسئولیت محدود و حدود 50000 TRY(لیر) می باشد. این نوع شرکت در مورد فرآیند مدیریت شرکت قوانین مختلفی دارد. مثلا باید حداقل یک سهامدار و یک هیئت مدیره اجباری داشته باشد. مسئولیت اعضا محدود به میزان سرمایه گذاری شده سرمایه گذاری می شود و سرمایه به سهام تقسیم می شود.

 • شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود (LLC) محبوب ترین شکل تجارت ترکیه است که به صورت خصوصی و عمومی قابل ثبت می باشد. اما نوع خصوصی معمولا توسط کارآفرینان خارجی راه اندازی می شود. حداقل یک سهامدار برای تشکیل این نوع شرکت لازم است. همچنین حداقل سرمایه سهم نیز 10000TRY (لیر) باید در مرحله اولیه فرآیند اختلاط سپرده شود. مسئولیت سهامداران محدود به میزان سرمایه سهم سرمایه گذاری شده در شرکت است.

انواع شرکت ثبتی در ترکیه

مدارک لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

سرمایه گذار برای ثبت شرکت در اتاق بازرگانی کشور ترکیه باید مدارک زیر را هنگام مراجعه ارائه دهد که برای افتتاح بسیار مهم و ضروری می باشد که عبارتند از:

 • اساسنامه شرکت خارجی که باید به زبان رسمی ترکیه ترجمه شده و معتبر شود.
 • گواهی ثبت شرکت خارجی که باید ترجمه و محضری شود.
 • مصوبه هیئت مدیره شرکت برای ایجاد یک شرکت در ترکیه
 • اطلاعات در مورد شخص شرکت خارجی که نماینده آن در اداره تجارت ترکیه است.
 • اطلاعات در مورد مدیر یا مدیران شرکت و نسخه های گذرنامه آنها
 • تنظیم اجاره نامه شرکت و چاپ روزنامه رسمی شرکت
 • تایید دفتر حسابداری و آماده کردن کد اقتصادی شرکت

اما هنگام ثبت شرکت در ترکیه مراحل زیر باید انجام شود. در مجموع چیزی حدود یک هفته نیاز می باشد:

 • انتخاب یک فرم تجاری که به الزامات قانون شرکت در ترکیه احترام می گذارد.
 • یک نام تجاری برای شرکت انتخاب کنید. این نام باید منحصر به فرد باشد و قبل از رزرو قابل تأیید است.
 • اسناد لازم جهت ثبت گواهی ثبت را در سازمان تجارت ترکیه تهیه کنید.
 • افتتاح حساب بانکی شرکت که در آن سرمایه سهم قبل از ثبت واریز می شود.
 • ثبت اسناد ادغام، اخذ شناسنامه مالیاتی و شماره مالیات بر ارزش افزوده و ثبت نام برای اشتغال

ثبت شرکت در ترکیه با انواع ساختار مختلف

افرادی که قصد سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه را دارند باید با انواع مختلف ساختار شرکت ها در این کشور آشنا شوند. در این بخش از مقاله قصد داریم انواع ساختار شرکت های ترکیه ای را با هم بررسی کنیم. به طور مثال، یکی از محبوبترین ساختار ثبت شرکت در ترکیه شرکت با مسئولیت محدود است. شرکت با مسئولیت محدود برای شرکت های کوچک و متوسط مناسب است.

روش ادغام در این شرکت ها بسیار ساده است. همچنین ویژگی های شرکت با مسئولیت محدود، باعث شده که در بین سرمایه گذاران خارجی مورد استقبال بی نظیری قرار بگیرد. این شرکت توسط هیئت مدیره اداره می شود و حداقل یک سهامدار برای این فرم تجاری الزامی است. حداقل سرمایه سهام در این شرکت ها نیز TRY35000 (لیر) می باشد.

برای آشنایی بیشتر با ثبت شرکت در ترکیه و انواع ساختار مختلف آن به جدول زیر مراجعه فرمایید:

انواع ساختار مختلف شرکت ها در ترکیهحداقل سرمایه سهام به لیرخصوصیات شرکت
شرکت سهامی در ترکیهTRY30000شرکت سهامی مورد استفاده کسانی است که می خواهند کسب و کارهای بزرگ راه اندازی کنند. حداقل یک سهامدار برای ترکیب این نوع شرکت مورد نیاز است.
شرکت فرماندهی در ترکیهTRY45000از این شرکت برای راه اندازی یک بنگاه تجاری تحت نام تجاری استفاده می شود. سهامداران در این شرکت ها می توانند دارای مسئولیت محدود یا نامحدود باشند.
شرکت جمعی در ترکیهTRY15000شرکت جمعی مشابه فرماندهی است با این حال مسئولیت سهامداران در این مورد به تعداد مشارکت های انجام شده به سرمایه محدود می شود.

در نمودار زیر می توانید درصد محبوبیت انواع شرکت ها را برای ثبت شرکت در ترکیه مشاهده فرمایید:

درصد محبوبیت انواع شرکت ها را برای ثبت شرکت در ترکیه

بررسی مراحل ثبت شرکت در ترکیه

درباره مراحل ثبت شرکت در خصوص مهاجرت به ترکیه باید مستحضر باشید که در هر محله شما به چه مدارک و اسنادی نیازمند هستید. ثانیا باید بدانید که کلیه مدارک به زبان ترکی استانبولی ترجمه و ثبت محضری شود.

در جدول زیر در خصوص مراحل ثبت شرکت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

مرحلهتوضیحات مراحل
1نامگذاری شرکت
2پیش نویس اساسنامه شرکت در دفترخانه اسناد رسمی
3ارائه و تکمیل مدارک مربوط به ثبت تجاری
4افتتاح حساب بانکی در ترکیه و پس انداز سرمایه اولیه
5صدور صورت وضعیت توسط مرجع بانکی دال بر اینکه پس انداز سرمایه سهام را در اداره ثبت شرکت نشان می دهد.
6درخواست برای دریافت شماره مالیاتی و نیز مالیات بر ارزش افزوده (VAT)
7درخواست بیمه سلامت و مجوزهای حقوق و مستمری

اقامت از طریق ثبت شرکت با تعهد محدود در ترکیه

این نوع شرکت، با علامت اختصاری LS در ترکیه، مستلزم حداقل یک عضوی می باشد. از این رو بایستی حداقل سرمایه سهام که حدود 10000TRY (لیر) معادل 3300€ (یورو) است را داشته باشند. حداکثر تعداد کل سهامداران شرکت حدود 50 نفر می باشد. از لحاظ مدیریتی، LS حداقل بایستی یک مدیر مستقل داشته باشد. با این همه، وجود شورای مدیران هم مجاز می باشد. قانون تجاری جدید ترکیه همچنین به شرکت های با مسئولیت محدود اجازه می دهد تا وب سایت های خود را داشته باشند.

اقامت از طریق ثبت شرکت سهامی مشترک در ترکیه

A.S (شرکت سهامی مشترک) مستلزم وجود حداقل یک سهامدار می باشد. شرکت سهامی مشترک ممکن است به 2 صورت بسته یا باز باشد. شرکت سهامی مشترک بسته بایستی حداقل سرمایه سهام 50000TRY (لیر) و شرکت سهامی مشترک باز حداقل 50000TRY (لیر) و سرمایه ثبت شده TRY100000 (لیر) را تهیه نمایند. شرکت سهامی مشترک باز دارای حق معامله در بازار سهام را از طریق سهام خود دارد، در حالی که شرکت دوم مجاز به این کار نیست.

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

جدا از هزینه های راه اندازی شرکت و سرمایه اولیه آن، هزینه های زیر مربوط به ثبت رسمی یک شرکت ترکیه ای است که باید در نظر گرفته شود:

 • هزینه دفتر مجازی در ترکیه 100€ (یورو) در ماه است.
 • هزینه تشکیل شرکت درخواست شده توسط نمایندگان محلی در ترکیه تقریبا از 2950€ (یورو) برای سهامداران جداگانه شروع می شود.
 • خدمات حسابداری و خدمات مشاوره مالیاتی که توسط حسابداران در ترکیه ارائه می شود، بسته به نیاز مشتری حدود 350€ (یورو) در ماه شروع می شود.
 • خدمات کمک به افتتاح حساب بانکی که توسط نماینده محلی ارائه شده، در هر بانک 750€ (یورو) است.

با توجه به اقتصاد خوب و رو به پیشرفت این کشور، به نتیجه مطلوب رسیدن اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت امری دور از انتظار نمی باشد. شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر دررابطه با سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه می توانید با متخصصان و مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

سوالات متداول در خصوص ثبت شرکت در ترکیه

در بخش پایانی مقاله قصد داریم به سوالات متداولی که ذهن شما عزیزان را جهت ثبت شرکت و زندگی در ترکیه به خود درگیر می کند را پاسخ دهیم. این سوالات عبارت اند از:

 • ساختار تجاری مناسب برای ثبت شرکت در ترکیه چیست؟ ثبت شرکت با مسئولیت محدود محبوبترین ساختار تجاری موجود در ترکیه است.
 • قانون نظارت بر فعالیت شرکت در ترکیه چیست؟ قانون شرکت در ترکیه قانون اصلی است که کلیه مقررات مربوط به تجارت و ثبت شرکت در ترکیه را ذکر می کند. سرمایه گذاران برای راه اندازی یک شرکت در ترکیه باید درخواست کمک و راهنمایی کنند.
 • حداقل سرمایه سهام در ترکیه چقدر است؟ حداقل سرمایه سهام برای یک شرکت در ترکیه TRY35000 (لیر) می باشد.
 • چگونه در ترکیه حساب بانکی افتتاح کنم؟ افتتاح حساب در ترکیه در صورتی که مدارک شرکت را به موسسه مالی که می خواهید با آن کار کنید ارائه دهید نسبتا ساده است.
 • آیا انتخاب نوع شرکت در ترکیه سخت است؟ صرف نظر از نوع شرکتی که در ترکیه ثبت می کنید بهتر است برنامه ای در این زمینه داشته باشید. همچنین ببینید چه چیزی برای شما مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :