شرایط اتریش, شرایط ترکیه

تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش

تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش

ممکن است برای برخی افراد جالب باشد که با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران نسبت به کشورهای اروپایی، تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش در چیست. این 2 کشور، در میان مقاصدی قرار گرفته اند که سالانه پذیرای تعداد زیادی مهاجر ایرانی هستند. بخاطر قوانین و مقررات متفاوت، ممکن است کیفیت و حتی هزینه زندگی در ترکیه و اتریش با هم تفاوت هایی داشته باشد. بخاطر همسایگی ترکیه با ایران و داشتن مرز مشترک خاکی، بسیاری از افراد مهاجرت به این کشور را ساده تر و معقول تر می دانند. اما دلایلی نیز وجود دارد که منجر به انتخاب اتریش به عنوان مقصد ایرانیان می شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله این 2 کشور و نوع زندگی در آنها را به صورت دقیق مورد بررسی قرار داده است.

کلیات تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش

ترکیه یکی از کشورهای همسایگی ایران است که بخشی از آن در قاره اروپا و بخشی از آن متعلق به قاره آسیا است و در اصطلاح به آن یک کشور اوراسیایی گفته می شود. این کشور به عنوان یک پل مهم و اقتصادی بین 2 قاره اروپا و آسیا است. پایتخت ترکیه، شهر آنکارا است که به عنوان یک شهر توسعه یافته، با ظاهری مرکب از معماری مدرن و سنتی عثمانی در دنیا شناخته می شود. استانبول یکی دیگر از شهرهای معروف ترکیه است که در سال 2010 به نام پایتخت فرهنگی اروپا لقب گرفت. با توجه به رتبه 3 از نظر تعداد گردشگران خارجی می توان دریافت که در جذب توریست ها عملکردی عالی داشته است.

اتریش نیز از نظر توسعه اقتصادی و جذب گردشگران بسیار قوی عمل کرده است. این کشور در اروپای مرکزی و به پایتختی وین است. در اتریش نیز ترکیب بافت مدرن و سنتی در معماری شهرها بسیار معروف و زبانزد است. این کشور یکی از بهترین کشورهای اروپایی و پایتخت آن به عنوان یکی از برترین شهرهای جهان برای زندگی معرفی شده اند. از آنجا که پاسپورت اتریش ارزش بسیار زیادی دارد، علاقه مندان به مهاجرت اتریش و اخذ پاسپورت این کشور، تمایل به کسب اطلاعات در مورد نوع زندگی در این کشور نیز دارند. اتریش در بین 20 کشور دنیا قرار دارد که بهترین شرایط اقتصادی را دارند.

کلیات تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش

تفاوت هزینه زندگی در ترکیه و اتریش

هزینه های زندگی در ترکیه و اتریش را می توان به چند دسته تقسیم بندی کرد. مهم ترین تفاوت ها از نظر مهاجران، هزینه خوراک، پوشاک، تامین مواد غذایی، مسکن و هزینه تحصیل برای دانشجویان در این دو کشور هستند. طبیعتا این هزینه ها در تصمیم گیری افراد برای مهاجرت و انتخاب مقصد، تاثیر بسیار زیادی دارند. مهم ترین هزینه ها برای گذراندن زندگی در ترکیه و اتریش در جدول زیر آورده شده است.

با جدول زیر می توان متوسط هزینه مواد غذایی مهم، پوشاک، حمل و نقل یا اجاره مسکن در پایتخت های ترکیه و اتریش را با هم مقایسه کرد:

لیست اقلام مورد نیاز هزینه در ترکیه به یوروهزینه در اتریش به یورو
یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت2.97€12€
یک بطری آب0.19€0.62€
یک کیلوگرم برنج سفید1.06€1.89€
یک کیلوگرم فیله مرغ2.87€10.38€
یک کیلوگرم گوشت قرمز6.66€15.87€
یک کیلوگرم موز1.02€1.75€
یک کیلوگرم سیب زمینی0.32€1.56€
یک لیتر بنزین0.67€1.22€
اجاره آپارتمان یک خوابه مرکز شهر19977€70551€
اجاره آپارتمان یک خوابه اطراف شهر12581€58246€
خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر81394€498779€
خرید هر مترمربع آپارتمان در اطراف شهر49459€376074€

جزییات تفاوت زندگی در ترکیه و اتریش

تفاوت قیمت ها در جنبه های مختلف بین ترکیه و اتریش بسیار فاحش است. اگرچه کیفیت زندگی در اتریش بسیار بالاست و با داشتن مهارت و تخصص کافی می توان درآمد خوبی در این کشور داشت، اما این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی همسایگان خود، کشوری گران محسوب می شود. در اتریش برای مخارج زندگی باید هزینه بیشتری را در نظر گرفت و درصد زیادی از درآمد را باید صرف مالیات و مسکن کرد.

نمودار زیر هزینه متوسط زندگی در اتریش و ترکیه را مورد مقایسه قرار داده است:

هزینه متوسط زندگی در اتریش و ترکیه

همانطور که از نمودار پیداست، به همان نسبتی که مخارج زندگی در اتریش بالاتر است، حقوق و درآمد افراد نیز در این کشور بالاتر است. به همین دلیل با داشتن شغل مناسب در این کشور می توان یک زندگی راحت داشت و به درستی هزینه های لازم را تامین کرد. حقوق خالص ماهیانه در ترکیه نسبت به اتریش بسیار پایین تر است. با توجه به ارقام متوسط حقوق، اتریش رتبه 5 و ترکیه رتبه 60 را از نظر بهترین کشورهای جهان برای زندگی دارند. زیرا این حقوق در اتریش کفاف 1.6 ماه و در ترکیه برای یک ماه کفایت می کند. متوسط هزینه زندگی در اتریش، 262% نسبت به ترکیه بالاتر است. به همین دلیل در لیست گران ترین کشورهای دنیا، اتریش رتبه 22 و ترکیه با اختلاف زیادی، رتبه 188 را به خود اختصاص داده اند.

تفاوت هزینه تحصیل و زندگی در اتریش و ترکیه

در ترکیه و اتریش، دانشگاه های دولتی و غیردولتی تعرفه های متفاوتی برای تحصیل دانشجویان دارند. همچنین بسته به رشته تحصیلی دانشگاهی، هزینه تحصیل در این 2 کشور به میزان قابل توجهی کم و زیاد می شود. اما به طور متوسط، دانشجویان بین المللی باید ماهیانه حدود 726€ (یورو) به عنوان هزینه تحصیل در اتریش بپردازند. به طور کلی هزینه زندگی دانشجویی در اتریش با در نظر گرفتن هزینه های دیگر مثل مکان اقامت، حدود 900€ الی 1300€ (یورو) است.

در ترکیه بخاطر رسمی بودن زبان ترکی و استفاده کمتر از زبان انگلیسی در تدریس دانشگاه ها، هزینه تحصیل متغیر خواهد بود. هزینه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی حدود 3 برابر بیشتر از تحصیل به زبان ترکی است. به طور متوسط، تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های ترکیه حدود 530€ الی 1320€ (یورو) در سال است. در صورتی که همین تحصیل به زبان ترکی بین 210€ الی 640€ (یورو) خواهد بود. پس برای تحصیل باکیفیت در اتریش نیز باید هزینه بیشتری را در نظر گرفت، اما درصد تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه های اتریش بسیار بالاتر از ترکیه است.

دو کشور مورد تقاضا برای مهاجرت و تحصیل ایرانیان، ترکیه و اتریش هستند که هردو موقعیت بسیار خوبی از نظر اقتصادی در دنیا دارند. در این مقاله تفاوت های این 2 کشور از نظر هزینه و کیفیت زندگی مورد بررسی قرار گرفت. همانطور که ذکر شد، اتریش کشوری پردرآمد و باکیفیت است که به نسبت درآمدها، هزینه زندگی و تحصیل در آن نیز بالاتر است. هرچند هزینه های بررسی شده در اتریش گران تر از ترکیه است، اما در رتبه بندی بهترین مکان های جهان، اتریش رتبه بالاتری از ترکیه دارد. در صورت تمایل، مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، شما را در مورد مزایا و معایب زندگی در ترکیه و اتریش راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :