مهاجرت تحصیلی سوئد

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپا با داشتن نظام خاص آموزشی خود و کیفیت بالای سطح تدریس یکی از بهترین کشورهای اروپایی، تحصیل در سوئد می باشد. 99% مردم این کشور دارای سواد تحصیلی هستند و علم در این کشور در جایگاه بالایی قرار دارد. مدرک تحصیلی در آن بسیار امری مهم به حساب می آید. به طوری که برای انجام هر کار و شغلی نیاز به دریافت مدرک آن خواهید داشت. تحصیل در سوئد برای شهروندان سوئدی و شهروندان عضو اتحادیه اروپا رایگان می باشد. اما برای دیگر افراد پس از سال 2011 این قانون برداشته شده است. برای مهاجرت از طریق تحصیل نیاز به پرداخت شهریه خواهید داشت. با توجه به کیفیت بالای زندگی در این کشور و به دنبال آن کیفیت مطلوب سیستم آموزشی این کشور هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور بالا می باشد.

تحصیل یکی از روش های مهاجرت به سوئد می باشد. اما توجه کنید برای اخذ اقامت دائم کافی نیست. برای اخذ اقامت دائم نیاز به تبدیل ویزای خود به ویزای کاری در این کشور هستید. خوشبختانه قوانین سوئد این اجازه را به دانشجویان می دهد تا در حین تحصیل مشغول به کار شوند. بدین ترتیب می توانند هزینه های خود را مدیریت کنند. کشور سوئد با توجه به شرایط عالی و مطلوب خود یکی از بهترین مکان ها برای تحصیل می باشد از این رو در این نگارش مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعاتی در باب شرایط تحصیل در سوئد، سیستم آموزشی سوئد و دیگر اطلاعات مهم درباره تحصیل در سوئد در اختیار شما قرار داده اند.

مزایای تحصیل در سوئد

زبان دوم مردم سوئد زبان انگلیسی می باشد. در بسیاری از دانشگاه های این کشور آموزش به زبان انگلیسی صورت می پذیرد. لذا با داشتن نمره حداقل 5.5 یا 6.5 ایلتس بسته مقطعی که می خواهید در آن تحصیل کنید می توانید در این کشور به تحصیل بپردازید. کشور سوئد با داشتن نظام خاص آموزشی خود همواره محیطی را برای دانشجو ایحاد می کند تا دانشجو بتواند ایده های نو و خلاقانه خود را عملی کند. بطوری که ایده ها و نظریات جدید شنیده می شوند. شرایط و بودجه لازم برای تحقیق در زمینه های جدید برای دانشجو فراهم می شود.

یکی دیگر از مزایای کشور سوئد برابری و قانون عدم تبعیض نژادی در این کشور است. از این رو نگاه نابرابر نسبت به نژاد و ملیت بسیار محدود بوده است. این خود زمینه مناسبی را برای ذهنی آزاد برای زندگی و تحصیل ایجاد می کند. اکثر مردم سوئد لائیک بوده و به دیگر ادیان احترام می گذارند. از این رو نگاه دینی یا جنسیتی به هم ندارند. کشور سوئد نیز از نظر زیبایی و آب و هوا بسیار محبوب می باشد. بطوری که استکهلم را ونیز شمال می نامند. هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از این کشور دیدن می کنند. سوئد در زمینه حفاظت از محیط زیست نیز همواره پیشرو بوده است. همچنین از انرژی های تجدیدپذیر استفاده می کند. در این زمینه در اروپا رتبه یک را به خود اختصاص داده است.

به صورت خلاصه مزایای تحصیل در سوئد موارد زیر می باشد:

 • کیفیت بالای آموزش
 • آموزش به زبان انگلیسی
 • دانشگاه های معتبر با رنکینگ بالا
 • فضای مناسب جهت اجرای ایده های نو و خلاقانه
 • تحصیل در رشته های جدید تکنولوژی و علمی
 • تحصیل در حین کار در سوئد
 • مسلط بودن اغلب مردم به زبان انگلیسی
 • خوابگاه های باکیفیت و استاندارد

شرایط تحصیل در سوئد

نظام آموزشی سوئد در دوره های 9 سال اجباری (از 7 تا 16 سال)، 2-3 ساله اختیاری که به 2 صورت آموزش عالی یا دوره مهارت تخصصی ارائه می شود که برای ورود به بازار کار یا دانشگاه صورت می گیرد. سپس در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. ساختار آموزشی در سوئد کمی متفاوت است.

به طوری که در طول ترم چندین درس به ترتیب در طول چند هفته آموزش داده و امتحان گرفته می شود. دروس معمولا به نوبت آموزش و امتحان صورت می گیرد. سال تحصیلی در سوئد نیز از 2 ترم تشکیل می شود. در هر ترم چندین درس آموزش داده می شود. جهت اخذ مجوز تحصیل در این کشور ابتدا مقاله مدارک لازم برای اخذ ویزای سوئد را مطالعه بفرمائید.

در جدول پیشرو به بررسی ساختار آموزشی این کشور می پردازیم:

مقطعمدت تحصیلحداقل نمره ایلتس
مدرسه9 سال
کارشناسی4 سال6
کارشناسی ارشد2 سال6.5
دکتری4 الی 5 سال7

شرایط تحصیل در سوئد

دوره های زبان انگلیسی در سوئد

همانطور که اشاره شد برای ورود به دانشگاه های سوئدی نیاز به تسلط به زبان انگلیسی می باشد. نمره ایلتس حداقل 6 مورد نیاز است. در مقاطع پایین تر معمولا خود دانشگاه دوره های تقویت زبان را قبل از دوره های اصلی برای دانشجویان به صورت جداگانه برگذار می کند. لذا افرادی که توانایی شرکت در دوره های زبان در کشور خود را ندارند می توانند در این دوره ها شرکت کنند و نمره لازمه را کسب کنند. توجه داشته باشید مقاطع بالاتر مانند دکتری امکان فرصت برای شرکت در این دوره ها ممکن است وجود نداشته باشد. جهت تحصیل به زبان انگلیسی در سوئد ابتدا مقاله مذکور را مطالعه بفرمائید.

دوره های زبان در حالت های دوره های تابستانی، دوره های ترمی و دوره های یک ساله برگذار می شود. دوره های تابستانی معمولا در طول 4 ماه برگزار می گردد. نمره ایلتس 5 برای ورود به این دوره مورد نیاز است. توجه داشته باشید که شهریه این دوره ها از ابتدا باید پرداخت شود. دوره های ترمی نیز معمولا در 2 ترم انجام می گردد. نمره ایلتس 5.5 برای حضور در این دوره ها مورد نیاز است. دوره سالیانه نیز در طول یکسال صورت می گیرد و نمره 5 ایلتس مورد نیاز می باشد. توجه کنید که شهریه این دوره ها شامل هزینه خود دانشگاه و خوابگاه می باشد.

در جدول زیر به بررسی انواع دوره های زبان می پردازیم:

دوره های زبانشهریه به کرون
دوره های تابستانی30000SEK
دوره های ترمیک85000SEK
دوره های یک ساله150000SEK

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی برای دانشجویان متقاضی در سوئد یک ساله است و هر سال تمدید می شود. توجه داشته باشید ویزای همراه نیز برای متقاضیان صادر می شود. اما این ویزای همراه فقط به همسر و فرزند کمتر از 18 سال فرد داده می شود. این ویزا به راحتی صادر نمی شود. در صورت اثبات نیاز همراه برای تحصیل و اثبات عدم سو استفاده به متقاضی اعطاء می گردد. زمان صدور ویزای تحصیلی پس از پذیرش دانشگاه و انجام امور اداری حداقل 3 ماه به طول می انجامد.

از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در این کشور عبارتند از:

 • اصل گذرنامه با اعتبار بیش از 6 ماه و کپی
 • عکس با زمینه سفید
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی
 • اصل و کپی نامه پذیرش دانشگاه سوئدی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • گواهی سلامت
 • مدرک تمکن مالی

همانطور که می دانید کشور سوئد یکی از کشورهای گران اروپا می باشد. هزینه زندگی در سوئد به خصوص هزینه اقامت بالاست. اما می توان با انتخاب شهر محل زندگی و دانشگاه مناسب این هزینه ها را کنترل کرد. چنانچه در مورد تحصیل در سوئد سوالی دارید می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نموده و از مشاوره وکیلان با تجربه این موسسه بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :