مهاجرت تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه

ترکیه مانند بسیاری از کشورها از نظر تحصیل مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است، از اینرو به بررسی موضوع بورسیه تحصیلی در ترکیه می پردازیم. اگر بخواهیم کشور ترکیه را از نظر مزایای مختلف در نظر بگیریم که توجه بسیاری را به خود جلب کرده مواردی از قبیل، پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه، عدم نیاز به ویزا، اعتبار مدارک تحصیلی اعطاء شده و نزدیکی به کشور ایران را می توان مهمترین مزایا در نظر گرفت.

در این مقاله که توسط کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای شما عزیزان نگارش شده می خواهیم در مورد موضوع شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به این موضوع که کشور ترکیه سالیانه در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو می پذیرد، بورسیه تحصیلی در ترکیه مزیت هایی مانند تحصیل رایگان، بیمه های درمانی، حقوق و سایر موارد را دارد.

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه

به طور کلی شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه از 2 راه معمول انجام می شود. در مرحله اول ثبت نام در سایت پذیرش و پاسخ به تمامی خواسته های مورد نظر در سایت، در مرحله دوم بعد از گرفتن تایید از طریق ایمیل انتظار برای ثبت تاریخ ملاقات و مصاحبه حضوری. برای گرفتن بورسیه تحصیلی در ترکیه شرایط سنی از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد. برای مقطع کارشناسی سن متقاضی نباید از 21 سال بیشتر باشد و همچنین برای مقطع کارشناسی ارشد متقاضی نباید از 30 سال بیشتر باشد. در نظر داشته باشید که برای مقطع دکترا نیز سن متقاضی نباید از 35 سال بیشتر باشد. پس باید به سن متقاضی توجه زیادی داشته باشید تا با درخواست بورسیه شما موافقت شود.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه شرط معدل نیز دارای اهمیت ویژه ایی می باشد. برای مقطع کارشناسی حداقل معدل 14، برای دوره کارشناسی ارشد حداقل معدل 15 و برای مقطع دکترا حداقل معدل 14 از جمله موارد حائز اهمیت می باشد. همان طور که در مطالب فوق ذکر کردیم بورسیه تحصیلی در ترکیه شامل مزایایی نیز می شود از جمله خوابگاه و بیمه و همچنین مزایای کمک هزینه دولت ترکیه که برای مقاطع مختلف متفاوت می باشد که از حدود 800TL (لیر) شروع می شود. لیست مدارکی که برای ثبت نام بورسیه تحصیلی در ترکیه مورد نیاز است عبارتند از:

  • شماره تماس و ایمیل صحیح
  • اسکن پاسپورت
  • یک قطعه عکس پرسنلی
  • اسکن مدارک تحصیلی متقاضی
  • توصیه نامه معتبر برای متقاضیان کارشناسی ارشد و دکترا
  • انگیزه نامه به زبان انگلیسی یا ترکی
  • پروپوزال برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا حتما به زبان انگلیسی

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه

همان طور که می دانید هزینه تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است. مبحث هزینه باعث می شود دانشجویان به دنبال کشورهایی باشند که هزینه تحصیل در آنها پایین تر از سایر کشورها باشد. کشور ترکیه برای دانشجویان در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا شرایطی را فراهم کرده تا بتوانند با هزینه کمتر به تحصیل بپردازند. شرایط اعزام دانشجو به ترکیه به طور کامل در مقاله مذکور شرح داده شده است.

به همین دلیل کشور ترکیه انواع بورسیه ها را در نظر گرفته که در این قسمت به معرفی انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه می پردازیم:

نام بورسیه تحصیلی در ترکیهتوضیحات
بورسیه فول فاند ترکیهبرای ثبت نام در این بورسیه زمان خاصی در نظر گرفته می شود که دانشجویان باید در این بازه زمانی ثبت نام خود را انجام دهند. این نوع بورسیه بهترین نوع بورسیه تحصیلی کشور ترکیه می باشد.
بورسیه درصدی ترکیهاین نوع از بورسیه به کسانی تعلق می گیرد که در آزمونی به نام آزمون YOS شرکت کرده باشند. مواردی که باید در این نوع بورسیه مورد توجه قرار بگیرد داشتن رزومه مناسب، معدل بالا، تقدیر نامه، انگیزه نامه و غیره می باشد.

انواع بورسیه تحصیلی در ترکیه

مزایای بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه های تحصیلی در ترکیه از مزایایی فراوانی برخوردار هستند که عبارتند از:

یکی از مزایایی که دانشجویان را به سمت دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه سوق می دهد، اقامت رایگان می باشد. کشور ترکیه به دانشجویان بین المللی خوابگاه رایگان می دهد. همچنین دانشجویان می توانند از تمامی خدمات خوابگاه خود به صورت رایگان استفاده کنند. در صورت تمایل دانشجویان می توانند با هزینه شخصی آپارتمانی خارج از محوطه دانشگاه اجاره کنند، اما استفاده از خوابگاه به مراتب برای دانشجویان بهتر است.

هزینه درمان یکی از دغدغه هایی است که ذهن دانشجویان را ضمن تحصیل در ترکیه به خود مشغول می کند، اما داشتن بورسیه تحصیلی در ترکیه می تواند خدمات درمانی را پوشش دهد. هزینه سفر دانشجویان توسط بورسیه تحصیلی در ترکیه به این معنا است که دولت کشور ترکیه 2 بلیط رفت و برگشت متقاضی را ضمن تحصیل پوشش می دهد. این 2 بلیط به صورت رایگان و بدون هیچ هزینه ایی می باشد. اگر دانشجو بلیط سفر خود را با هزینه شخصی تهیه کند، هزینه بلیط از طرف کشور ترکیه به حساب دانشجو واریز می شود. دانشجویان دوره بورسیه تحصیلی در ترکیه در دروه تحصیلی به صورت رایگان شرکت می کنند و حقوق ماهیانه هم دریافت می کنند. این حقوق از حدود 700TL (لیر) برای مقاطع مختلف، متغیر می باشد.

بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه دانشجویان باید در دوره یک ساله زبان ترکی شرکت کنند. اگر در این مرحله از آزمون نمره مناسبی کسب کنند وارد مرحله پذیرش از دانشگاه می شوند. در این مرحله دانشجویان فیلتر معدل می شوند و فقط دانشجویانی که معدل بالای 15 داشته باشند، در اولویت قرار می گیرند و شامل بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی می شوند. نکته بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد ریز نمرات دانشجویان هم می باشد. از اینرو دانشجو نباید ریز نمرات معدل زیر 12 داشته باشد.

پس از پشت سر گذاشتن دوره کارشناسی، دانشجویان دوره کارشناسی ارشد هم باید مراحلی را طی کنند، مانند معدل دیپلم 12 ساله که نباید زیر 15 باشد، فاصله تحصیلی وجود نداشته باشد، شرایط سنی پایین تر از حد مشخص شده داشته باشند، به خصوص اگر دانشجویی به زبان رسمی ترکیه تسلط داشته باشد از اولیت ویژه ایی برخوردار می‌شود. در صورت داشتن شرایط فوق امکان اهذ بورسیه تحصیلی در ترکیه وجود خواهد داشت.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دکترا

مقطع دکترا هم مانند 2 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد، اما در مقطع دکترا هم بورسیه تحصیلی در ترکیه به متقاضی تعلق می گیرد. البته باید این نکته را در نظر داشت که در مقطع دکترا محدودیت بسیاری در پذیرش وجود دارد. در این مرحله دانشجو بایستی با یک استاد راهنما در زمینه تحصیل مشاوره و مکاتبه داشته باشد و پس از تایید استاد راهنما دانشجو وارد مرحله بعد یعنی پذیرش می شود. در این مرحله حتما باید معدل دانشجو بالای 18 باشد، مقالات علمی ارائه دهد و دوره زبان ترکی را هم بگذراند.

تعداد دانشجویانی که هر ساله برای تحصیل در مقاطع مختلف به کشور ترکیه مهاجرت می کنند رو به افزایش است. این امر نشان می دهد کشور ترکیه از نظر نظام آموزشی میان دانشجویان بین المللی جایگاه ویژه ایی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط بورسیه تحصیلی و دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل می توانید با کارشناسان مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :