مهاجرت تحصیلی ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

در این مقاله تلاش ما بر این است که بهترین دانشگاه های ترکیه را معرفی کنیم و به بررسی این دانشگاه ها در سطح بین المللی در سال 2022 بپردازیم. شاید بتوانید 2 نمونه از هفت عجایب جهان را در کشور ترکیه پیدا کنید، اما مطمئن باشید می توانید برخی از بهترین دانشگاه های دنیا را در این کشور پیدا کنید. طبق اطلاعات به دست آمده از طریق تحقیقات موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تعداد دانشجویان بین المللی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، از سال 2015 شاهد افزایش بسیار چشمگیر بوده است.

در حال حاضر، حدود 650000 دانشجوی خارجی در ترکیه مشغول تحصیل هستند که اهمیت روزافزون این کشور به عنوان یک مقصد عالی برای ادامه تحصیل را نشان می دهد. دانشگاه هایی با رتبه های برتر و دارای شهرت جهانی در ترکیه واقع شده اند. به دلیل پرورش بهترین دانشجویان در سراسر جهان شناخته شده هستند. ترکیه چندین دانشگاه عالی رتبه برای شما دارد تا بتوانید در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری خود در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازید.

اخذ پذیرش دانشجویان ایرانی از بهترین دانشگاه های ترکیه

در اینکه نظام آموزش عالی ترکیه جزء برترین نظام های تحصیلی است شکی نیست. چراکه اولا سیستم آموزش عالی این کشور کاملا از استاندارد آموزشی اروپایی مقرر در قرارداد بولونیا (bologna process) تبعیت کرده است. از این رو مدارک اعطایی آن از اعتبار بین المللی برخوردار است. ثانیا به دلایلی مثل کیفیت تحصیلی برتر و نیز هزینه تحصیل پایین ترکیه جزء معروف ترین و پرطرفدارترین مقاصد تحصیلی بین دانشجویان ایرانی محسوب می شود.

اما از شرایط اصلی اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر کشور ترکیه می توان به موارد مهم ذیل اشاره نمود:

  • ارائه مدرک دیپلم متوسطه و کارنامه همراه
  • شرکت در آزمونهای ورودی YÖS یا SAT (بسته به دانشگاه انتخابی)
  • کلیه مدارک لازم (رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه و مدارک شناسایی)

رتبه های بهترین دانشگاه های ترکیه

ترکیه در حال حاضر یکی از برترین کشورهای توریستی جهان است. از این رو بالغ بر 40 میلیون نفر گردشگر، در سال 2017 طبق گزارش Invest از سراسر جهان برای بازدید از جاذبه های گردشگری ترکیه به این کشور سفر کرده اند. این موضوع ترکیه را به دهمین جایگاه مقصد محبوب گردشگری برای تعطیلات تبدیل کرده است. کشور ترکیه تمایل دارد این محبوبیت جهانی را در زمینه تحصیل در ترکیه با ایجاد شرایط عالی نیز گسترش دهد.

لذا در چند سال گذشته به جذب دانشجویان بین المللی پرداخته است. این کشور دارای بهترین دانشگاه های حقوق، تجارت، مهندسی و پزشکی در جهان است که توانسته در لیست دانشگاه های برتر جهان قرار بگیرد. این دانشگاه ها شامل دانشگاه کوچ(Koc University)، دانشگاه بغازیچی(Bogazici University)، دانشگاه سبانچی(Sabanci University)، دانشگاه بیلکن (Bilkent University)، دانشگاه کانکایا (Cankaya University) که تنها برخی از دانشگاه های بسیار در ترکیه هستند که در صدر لیست های رتبه بندی جهانی قرار دارند.

رتبه بندی بهترین دانشگاه های ترکیه

لیست دانشگاه های کشور ترکیه

در کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه وجود دارد که اکثر آنها جزء دانشگاه های دولتی و نسبتا جدید هستند. در سال 1970 فقط 8 دانشگاه دولتی وجود داشت. اولین دانشگاه خصوصی ترکیه دانشگاه بیلکنت نام دارم که در سال 1984 تاسیس شده است. از جدیدترین دانشگاه های ترکیه می توان به دانشگاه بین المللی آنتالیا(AIU) اشاره کرد که در 2012 اولین دانشجویان خود را پذیرش کرد. جهت مهاجرت به ترکیه ابتدا مقاله مذکور را بررسی بفرمائید.

تعدادی از دانشگاه های این کشور در جدول زیر شرح داده شده است:

نام شهرنام دانشگاه
استانبولBogazici University
آنکاراMETU Middle East Technical University
استانبولIstanbul Technical University
آنکاراBilkent University
آنکاراAnkara University
استانبولKoc University
استانبولIstanbul University
آنکاراHacettepe University
استانبولSabanci University
آنکاراCankaya University
آنکاراGazi University
استانبولMarmara University

درباره بهترین دانشگاه های ترکیه

اکثر دانشگاه های برتر در شهرهای مهم ترکیه یعنی آنکارا یا استانبول واقع شده اند. ما در ادامه توضیح مختصری درباره برخی از این دانشگاه ها بیان می کنیم:

نام دانشگاهتوضیحات
دانشگاه فنی خاورمیانه(METU)دانشگاه فنی خاورمیانه مستقر در پایتخت ترکیه، آنکارا است. در سال 2020 توانسته تا رتبه 8 را در دسته بندی های EECA به خود اختصاص دهد. این دانشگاه در سال 1956 تاسیس شد. امروزه در این دانشگاه، حدود 31000 دانشجو مشغول تحصیل هستند.
دانشگاه بغازچیاین دانشگاه در سال 1863 با عنوان رابرت کالج تاسیس شد. اولین دانشگاه آمریکایی بود که در خارج از ایالات متحده به زبان انگلیسی دروس را آموزش می دادند. این دانشگاه در جدیدترین رتبه بندی های EECA در رتبه 10 قرار دارد.
دانشگاه کوچاین دانشگاه در سال 1993 در استانبول تأسیس شد. به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه های آموزش عالی ترکیه از آن یاد می شود. دانشگاه کوچ در رتبه بندی هایEECA در رتبه 12 قرار دارد.
دانشگاه سبانچیدانشگاه ترکیه در رده بندی EECA در رتبه 18 قرار دارد. این دانشگاه در پاییز سال 1999 شروع به تدریس کرده است.

پهزینه های لازم برای تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزش ترکیه مشابه سایر کشورهای اروپایی است. کشور ترکیه 120 دانشگاه دولتی و حدود 80 دانشگاه خصوصی دارد که در مجموع 200 دانشگاه در این کشور فعالیت می کنند. هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی بسیار مقرون به صرفه است. بسته به رشته تحصیلی، نوع دانشگاه، زبان تدریس دروس و شهر تحصیل متفاوت است. شهریه دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بسیار ارزان تر از دانشگاه های خصوصی در ترکیه هستند.

بطوری که تحصیل در یک دانشگاه دولتی می تواند حدود 300$ الی 800$ (دلار) و تحصیل در دانشگاه های خصوصی حدود 20000$ (دلار) هزینه در سال دارند. شهریه یک سال تحصیلی به زبان انگلیسی از 600$ الی 1500$(دلار) در سال متغییر است. در حالی که همان دوره ها به زبان ترکی حدود 240$ الی 750$ (دلار) هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل و دانشگاه های برتر این کشور با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :