مهاجرت کاری آلمان

بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان بهترین و سریعترین مسیر برای اخذ اقامت اروپایی و کار در آلمان برای مهندسان و پزشکان بین المللی در این کشور می باشد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت قصد داریم تا در این مقاله ضمن معرفی بلوکارت یا کارت آبی آلمان، درباره شرایط کلی اخذ بلوکارت آلمان نیز توضیحات جامع و کاملی به هموطنان عزیز ارائه دهیم. پارلمان اتحادیه اروپا از سال 2009 قانونی را وضع کرد که به موجب آن به شهروندان کشورهای خارجی دارای مهارت حرفه ای بالا این اجازه داده می شود که ویزای اقامت کار خود را در کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) به آسانی بیشتر اخذ نمایند.

اما در آگوست 2012، دولت آلمان نیز قانونی را به تصویب رساتد تا این دستورالعمل اروپایی را عملی سازد. ویژگی اصلی قانون جدید معرفی نوع جدید اقامت در کشور آلمان معمولا مورد اشاره به عنوان بلوکارت آلمان (EU Blue Card for Germany) می باشد. قانون مذکور برای جذب هر چه بیشتر شهروندان خارجی متخصص به منظور تکمیل تعداد روبه رشد مشاغلی است که مستلزم کارگران مهارت بالا هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایید.

شرایط کار در آلمان

آلمان دارای شرایط کار جذابی برای اکثر خارجیان است. بهره گیری از مزایای کار و تامین اجتماعی اجباری و بالاترین درآمدها در جهان گوشه ای از مزایای کار در آلمان است. میانگین نرخ بیکاری آلمان در سال 2022 در حدود 3.2% می باشد که پایین تر از متوسط نرخ بیکاری 6.5% در کل اتحادیه اروپایی (EU) می باشد. آلمانی ها در هفته 35 ساعت کار کرده و به طور میانگین ماهیانه حدود 4651€ (یورو) دریافت می کنند که بالاتر از هر کشوری در اروپا است.

اما خبر خوش بازار کار آلمان برای فارغ التحصیلان و متقاضیان تحصیل در آلمان نیز این است که سیستم آموزشی آلمان در سطح برتری قرار دارد و زمینه برای استخدام فارغ التحصیلان کاملا مهیا است. در حقیقت، بیکاری فارغ التحصیلان در آلمان تنها 2.3% می باشد که پایین ترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در اروپا است.

قابل توجه دانشجویان علاقه مند اینکه بالاترین درآمدهای پرداختی در آلمان 2022 متعلق به مشاغل دارای مدارک تحصیلی زیر می باشد:

مشاغلمیانگین درآمد سالانه به یورو
پزشکی و دندانپزشکی8000000€
حقوق7500000€
مهندسی صنعتی7000000€
مهندسی7000000€
ریاضیات و علوم کامپیوتر6800000€
علوم طبیعی6600000€
معماری5500000€
روانشناسی5400000€
علوم زمین5300000€

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان یا به آلمانی Blaue Krte، مخصوص کارگران غیر اروپایی دارای مهارت بالا است که مایل به کار در کشور آلمان را هستند. مهارت بالا به معنای داشتن مدرک دانشگاهی و نیز سابقه کار تخصصی می باشد. از شرایط اخذ بلوکارت آلمان در سال 2022، علاوه بر ارایه مدرک آکادمیک می توان به داشتن قرارداد کاری با حداقل دستمزد سالیانه در حدود €53600 (یورو) اشاره کرد. کارگران مهارت بالای دارای پیشنهاد کاری و دستمزد حداقل دو سوم سقف درآمدی فرد شاغل آلمانی (Beitragsbemessungsgrenze der deutschen Rentenversicherung) صلاحیت درخواست بلوکارت آلمان را دارند.

مدارک لازم برای اخذ بلوکارت آلمان عبارت است از:

  • کپی فرم درخواست ویزای اقامت موقت آلمان
  • 4 قطعه عکس پاسپورتی
  • 2 فوتوکپی از پاسپورت بین المللی معتبر
  • تاییدیه ارزیابی بازار کار
  • قرارداد کاری با کارفرمای آلمان با حداقل دستمزد سالیانه در حدود €53600 (یورو)
  • مدارک دانشگاهی یا فنی و حرفه ای
  • بیمه سلامت معتبر
  • مدرک اثبات تمکن مالی کافی
  • مدرک زبان آلمانی در سطح B1 (در صورت امکان)
  • رسید پرداخت هزینه درخواست

شرایط اخذ بلوکارت آلمان

شرایط اخذ بلوکارت آلمان برای دانشجویان خارجی

همانطوری که مطلع هستید، شرایط تحصیل و کار در آلمان برای دانشجویان خارجی در مقایسه با دیگر کشورهای خارجی فوق العاده مطلوب است. هم اکنون، دانشجویان خارجی در دانشگاه های آلمان مجاز به کار تا حداکثر 120 روز کامل یا 240 نصف روز از سال می باشند. این در حالی است که در سال های قبل، دانشجویان ملزم به کار تا 90 روز کامل یا 180 نصف روز بودند. همچنین از مزایای دیگر تحصیل در آلمان می توان به مجوز اقامت و جستجوی کار 18 ماهه دانشجویان خارجی در آلمان اشاره کرد.

اما گزینه دیگری نیز برای دانشجویان خارجی با قانون بلوکارت آلمان وجود دارد. فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان نیز با داشتن پیشنهادکاری از سوی کارفرمای آلمانی می توانند متقاضی بلوکارت آلمان باشند. اما برای کسب صلاحیت های لازم بایستی که شرایطی را داشته باشند. ارایه قرارداد کاری، داشتن مدرک دانشگاهی و نیز برخورداری از تمکن مالی کافی از جمله شرایط اخذ بلوکارت آلمان برای فارغ التحصیلان از دانشگاه های آلمان می باشد.

مزایای اخذ بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان علاوه بر تسهیل در اخذ اقامت اروپا برای شهروندان خارجی مهارت بالا همچنین، دارای مزایا و امتیازات دیگری برای دارنده این کارت می باشد. در ابتداء لازم به ذکر است که بلوکارت آلمان بطور اولیه ای برای مدت 4 سال معتبر است. اما از امتیازات ویژه بلوکارت آلمان می توان به امکان درخواست ویزای اقامت نامحدود (Aufenthaltstitle) پس از 3 سال اقامت و کار در آلمان اشاره نمود.

اما در صورتی که شما به عنوان دارنده بلوکارت آلمان دارای دانش کافی از زبان آلمانی (Level B1) باشید، شما می توانید پس از 2 سال ویزای اقامت آلمان را اخذ نمایید. مزیت دیگر بلوکارت آلمان برای دارنده آن این است که اعضاء خانواده متقاضی نیز مجاز به حق کار در آلمان به طور نامحدود می باشند. همسران ملزم به دانستن زبان آلمانی جهت پیوستن به دارندگان بلوکارت در این کشور نیستند. از مزایای دیگر می توان به آزادی مسافرت به کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپایی (EU) اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اخذ بلوکارت آلمان و مشاوره تخصصی با کارشناسان مهاجرتی با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :