مهاجرت به کشور لیتوانی

اقامت لیتوانی

اقامت لیتوانی

متقاضیان بین المللی اگر قصد اقامت لیتوانی را دارند باید قبل از هرکاری مجوز اقامت این کشور را از طریق روش های مهاجرت قانونی دریافت کنند. یک شهروند کشور غیر عضو اتحادیه اروپا می تواند این مجوز را دریافت کند که به مهاجران اجازه می دهد در تمام طول سال در لیتوانی زندگی کنند. همچنین می توانند چندین بار از کشور خارج شوند و به کشور بازگردند. اقامت در لیتوانی معمولا برای یک سال در ابتدا اعطا می شود. برای دفعات بعدی برای دو سال در برخی موارد حتی برای سه سال نیز تمدید می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با مشاوران مجرب ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید. علاوه بر این مهاجرت به لیتوانی در بین خارجی ها بسیار محبوب است. زیرا لیتوانی ارزان و سریع است و امکان بازدید از کشورهای اتحادیه اروپا را بدون ویزا اضافی فراهم می کند. محبوبترین زمینه ها برای اقامت لیتوانی، ثبت شرکت و تبدیل شدن به سهامدار با مدیر در این کشور است.

شرایط دریافت اقامت دائم لیتوانی

مجوز اقامت دائم جمهوری لیتوانی سندی است که به یک خارجی اجازه اقامت در این کشور را می دهد و وضعیت اقامت دائم مهاجران را تایید می کند. به این نکته نوجه داشته باشید که مجوز اقامت لیتوانی به صورت دائم به مدت 5 سال صادر می شود و پس از گذشت این مدت ممکن است جایگزین شود. درخواست برای صدور مجوز اقامت دائم به همراه مدارک به اداره مهاجرت در ایران زیر نظر وزارت کشور جمهوری لیتوانی ارسال می شود.

مدارکی که باید به کنسولگری ارائه دهید به شرح زیر می باشد:

 • درخواست برای صدور اجازه اقامت دائم لیتوانی
 • یک سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)
 • سندی که اثبات کند که شما دارای بودجه کافی برای زندگی در جمهوری لیتوانی حداقل برای یک سال هستید.
 • اسنادی که دلایل صدور اجازه اقامت دائم در قانون وضعیت حقوقی اتباع خارجی را تایید می کند که به موجب آن یک خارجی به دنبال دریافت مجوز اقامت دائم است.

اقامت در لیتوانی از طریق ازدواج

مهاجرانی که قصد ازدواج در لیتوانی برای اخذ اقامت این کشور را دارند، حداقل باید یکی از افرادی که قرار است ازدواج کند، شهروند لیتوانی یا مقیم لیتوانی باشد (دارای اجازه اقامت موقت). یا اینکه دارای اصل و نسب لیتوانیایی باشند. 2 فرد بین المللی که هیچ ارتباط قبلی با جمهوری لیتوانی ندارند، نمی توانند شرایط لازم برای ازدواج در لیتوانی را برآورده کنند. اسنادی که برای ازدواج در لیتوانی باید ارائه شوند به شرح زیر می باشد:

 • اسنادی که هویت شخص را تایید می کند.
 • گواهی تولد (در برخی موارد لازم نیست، اما توصیه می شود که آن را ارائه دهید)
 • اگر تبعه یک کشور خارجی مطلقه یا بیوه باشد، سندی که توسط مقامات ذیصلاح کشور وی صادر شده و طلاق یا فوت همسر سابق وی را تایید می کند باید ارائه شود.

به این نکته نیز توجه فرمایید که مدارک یک شهروند خارجی برای ازدواج در لیتوانی باید قانونی و به زبان لیتوانیایی ترجمه شده باشد. جهت اطلاع از شرایط تحصیل در لیتوانی به لینک مشخص شده مراجعه بفرمائید.

اقامت در لیتوانی از طریق ازدواج

اقامت لیتوانی از طریق کار

در سال های اخیر خارجی های بیشتری به دنبال اخذ اقامت لیتوانی از طریق کار بوده اند. در حالی که فرآیند اقامت در لیتوانی برای اتباع اتحادیه اروپا نسبتا ساده تر است، شهروندان عزیز کشورمان باید چندین روش را برای اخذ اقامت لیتوانی برای کار طی کنند. هموطنان عزیزمان برای کار در لیتوانی، ابتدا باید مجوز کار این کشور را دریافت کنند تا با کار کردن در این کشور بتوانند اقامت لیتوانی را دریافت کنند. مجوز کار در لیتوانی معمولا برای یک سال صادر می شود. این مجوز به مهاجران اجازه می دهد تا در این کشور آزادانه مشغول به کار شوند البته در صورتی که کار افراد در این کشور با قوانین وزارت کار لیتوانی مغایرت نداشته باشد. مجوز کار در لیتوانی در صورتی صادر می شود که فرد خارجی دارای موارد زیر باشد:

 • صلاحیت های مرتبط با کاری که باید انجام شود.
 • یک سال تجربه کاری در 3 سال گذشته مرتبط با کاری که باید انجام شود.

 

مدارک لازم جهت اخذ اقامت لیتوانی به صورت موقت

افرادی که قصد مهاجرت به لیتوانی به صورت موقت و زندگی کردن در این کشور را دارند باید جهت اخذ اقامت این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. جهت دریافت اقامت موقت لیتوانی باید مدارک زیر را به کنسولگری یا سفارت خانه در کشور خود تحویل دهید:

 • ارائه یک برنامه: به صورت الکترونیکی از طریق سیستم اطلاعات مهاجرت لیتوانی
 • سند مسافرتی معتبر (گذرنامه)
 • اجازه اقامت موقت: در صورتی که جایگزین شود.
 • مدارک تایید کننده در زمینه صدور اجازه اقامت موقت
 • سندی مبتنی بر مقدار کافی وجوه برای امرار و معاش در لیتوانی و بازگشت: صورت حساب بانکی، قرارداد کاری، یا مدرکی مبنی بر توانایی آنها برای تامین مالی خود.
 • سندی در خصوص محل سکونت در جمهوری لیتوانی: فرد باید با اعلام محل اقامت موافقت کند.
 • گواهی سوء پیشینه: مدرکی مبنی بر فقدان سابقه کیفری، مدرک سابقه کیفری به مدت 6 ماه اعتبار دارد.
 • سندی که اثبات می کند شخص دارای بیمه درمانی می باشد.

مدت زمان و هزینه اخذ اقامت لیتوانی به صورت موقت

درخواست یک فرد خارجی برای صدور اجازه اقامت لیتوانی باید حداکثر ظرف مدت 4 ماه پس از درخواست بررسی شود. اما اگر به صورت فوری درخواست شود حداکثر ظرف مدت 2 ماه از تاریخ ارائه درخواست بررسی خواهد شد. اما به دلایلی اجازه اقامت موقت لیتوانی سریعتر صادر می شود. اما افرادی که با مجوز اقامت موقت در لیتوانی زندگی می کنند، برای تمدید مجوز خود باید 2 ماه قبل از انقضای ویزای خود به روش عمومی و مدارک کامل درخواست دهند.

همچنین برای مدارک پشتیبان آن باید حداقل یک ماه قبل از انقضای مهلت ارسال شود. هزینه درخواست اخذ اقامت موقت لیتوانی نیز باید قبل از ارائه درخواست برای صدور پرداخت شود. تعویض اجازه اقامت موقت برای خارجی ها 120€ (یورو) و هزینه دولتی برای رسیدگی فوری 250€ (یورو) می باشد. مگر اینکه متقاضی از پرداخت هزینه های دولتی معاف باشد. برای درک بهتر نسبت به اقامت در لیتوانی می توانید با مشاوران ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :