مهاجرت به کشور قطر

قانون جدید اقامت قطر در سال 2023

اقامت قطر

اخذ اقامت قطر که یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس است، در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است و گفته می شود که این کشور ثروتمندترین کشور دنیاست. رشد و توسعه قطر در سال های اخیر توجه بسیاری از افراد که علاقمند به بهبود شرایط زندگی خود هستند، به خود جلب نموده است. به طوریکه طبق آخرین آمار جمعیتی این کشور در حدود 3 میلیون نفر است که از این تعداد فقط در حدود 360 هزار نفر آن‌ها ملیت قطری دارند.

اقتصاد قطر بسیار وابسته به گاز کشور است زیرا این کشور بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) در جهان شناخته شده است به علاوه اینکه قطر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و سومین کشور دارنده ذخایر گاز پس از ایران و روسیه است و ذخایر گاز آن، برای 200 سال آینده کافی تخمین زده شده‌است. با این وجود علاوه بر صادرات نفت و گاز قطر برای تامین هزینه ها به درآمد زایی از صنعت توریزم نیز پرداخته است. قطر کشوری وابسته به واردات است و حدود نیمی از مواد خوراکی مصرفی از مرز زمینی با عربستان وارد می‌شود اما قطر در سال‌های اخیر رشد بسیاری را تجربه کرده و با توجه به ثروت کلانی که از طریق منابع طبیعی به خصوص گاز بدست می‌آورد، بسیاری از افراد علاقمند به سرمایه گذاری در این کشور را خواستارند.

  • انواع روش های اقامت در قطر به چند دسته تقسیم میشوند؟
  • امکان اخذ اقامت قطر از روش های تحصیلی امکان پذیر است؟

اخذ اقامت قطر از طریق تحصیل

متقاضیانی که می خواهند در قطر اقدام به تحصیل کنند، باید در ابتدا ویزای دانشجویی دریافت کنند. ویزای دانشجویی در قطر توسط اسپانسر، معمولا دانشگاه، صادر می گردد و باید قبل از ورود به کشور درخواست آن صادر شود.

جهت اقدام و واجد شرایط بودن برای ویزای اقامت تحصیلی رعایت نکات زیر الزامی است:

  • متقاضی باید پاسپورت معتبر داشته باشد.
  • متقاضیان به یک مکان تایید شده در یک دوره در یک موسسه آموزشی معتبر نیاز دارند.
  • افراد باید گواهی سوسابقه خود را در پرونده درج کنند که توسط مقامات مربوطه تایید شده است.
  • بنابر قانون این کشور باید در خارج از کشور آزمایش پزشکی گذرانده شود.
  • بیمه سلامت مسافرتی فرد باید آماده باشد.
  • نشان دادن بودجه مد نظر برای زندگی در قطر برای مدت زمان مشخص شده است.

در ادامه نیز به بررسی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی قطر اشاره خواهد شد:

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی قطر

اخذ اقامت قطر از طریق کار

تمام مهاجرانی که به دنبال کار در قطر هستند باید مجوز اقامت داشته باشند. با این حال، تنها در صورتی اخذ مجوز ممکن است که یک کارفرما از متقاضی حمایت مالی کند. به طور کلی، این شرکت برای ورود به کشور ویزای موقت برای افراد دریافت می کند و پس از ورود به کشور بقیه مراحل طی می شود.

هنگامی که کارفرمایی وجود داشته باشد که بتواند حامی مالی فرد شود، باید تمام مدارک را برای گرفتن اجازه اقامت وی انجام دهند. اگر پیشنهاد شغلی قبل از ورود به کشور دریافت شده باشد، کارفرما باید ویزای متقاضی را در عرض دو تا چهار هفته به اجازه اقامت تبدیل کند. این مجوز به افراد این امکان را می دهد که خانواده خود را نیز به قطر بیاورند. با این حال، مجوز باید هر سال توسط کارفرما تمدید شوند.

اخذ اقامت قطر از طریق کار

اخذ اقامت قطر از طریق سرمایه گذاری

قطر از درآمدهای حاصل از ثروت عظیم نفت و گاز خود در سایر بخش‌ها به منظور گسترش پایه‌های اقتصادی و توسعه بخش های خصوصی استفاده دارد و از طریق عضویت کامل و فعال خود در سازمان تجارت جهانی و مقررات تجاری انعطاف پذیر برای جذب سرمایه گذاران خارجی برای مشارکت در سایر بخش های اقتصادی به جز نفت و گاز در کشور می کوشد.

این کشور مشوق های سرمایه گذاری زیادی از جمله نرخ پایین برق، آب و گاز ارائه می دهد به طوریکه نرخ اسمی اجاره تنها (5) ریال قطر به ازای هر متر مربع در سال برای سایت های زمین صنعتی برای سه سال اول از زمان واگذاری سایت و بهره برداری از پروژه، پس از آن نرخ اجاره به (10) ریال قطر افزایش می یابد. معافیت از مالیات واردات ماشین آلات سنگین و قطعات یدکی و مواد اولیه آنها، معافیت از مالیات واردات، مقادیر نامحدود مواد وارداتی، عدم محدودیت در مبادله پول و انتقال سود به خارج از کشور و مقررات و رویه های انعطاف پذیر برای واردات نیروی کار ماهر و غیر ماهر از ویژگی ها سرمایه گذاری در این کشور است.

از آنجایی که مهاجران زیادی در قطر وجود دارد، فرهنگ کار و تحصیل، سبک ها و نگرش های متنوعی را از سراسر جهان گرد هم آورده است. از بسیاری جهات، این محیط بین المللی می تواند بسیار هیجان انگیز و استثنائی باشد. با این حال، قطر یک کشور مسلمان است، بنابراین متقاضیان باید انتظار سبک کاری محافظه کارانه تری داشته باشند. جنبه دیگر این امر این است که فرهنگ کار بسیار سلسله مراتبی و مردسالارانه است که باید از آن آگاه بود. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات متقاضیان اقامت در قطر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :