مهاجرت به کشور آلمان

اقامت آلمان از طریق ازدواج

اقامت آلمان از طریق ازدواج

از جمله روش های قانونی برای برخورداری از حقوق شهروندی آلمان، مهاجرت و اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج است. افراد دیگر کشورها اگر با تبعه آلمانی زن یا مرد ازدواج کنند، می توانند به آسانی و با ارائه مدارک مستند، به این کشور مهاجرت کرده و ازدواج رسمی خود را به دولت آلمان اثبات کنند. در صورت موافقت با درخواست اقامت فرد متقاضی و تایید اسناد ازدواج مربوطه، می توان اقامت یک تا 3 سال در این کشور را بدست آورد و پس از آن حتی برای اخذ تابعیت آلمان نیز اقدام کرد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، در این مقاله چگونگی اعطاء اقامت آلمان از طریق ازدواج را به صورت دقیق شرح داده است.

دلیل تقاضا برای اقامت آلمان از طریق ازدواج

علاوه بر مهاجرت تحصیلی به آلمان، یکی از آسان ترین روش ها برای مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور، ازدواج با یک تبعه آلمانی است. آلمان سالانه مهاجران زیادی را از کشورهای دیگر از طریق ازدواج جذب می کند. ازدواج با اتباع آلمانی برای افرادی که تابعیت حوزه شنگن را ندارند، از سال 2014 میلادی رواج پیدا کرد. آلمان یک کشور پیشرفته حوزه شنگن است که پاسپورت آن درجه اعتبار و ارزش بالایی دارد. دلیل اینکه افراد زیادی تمایل به اخذ اقامت این کشور را دارند، استفاده از حقوق شهروندی این کشور در موارد مختلف است.

مراقبت های بهداشتی و سلامت، حمل و نقل پیشرفته، امکانات آموزشی و تخصصی عالی و همچنین موقعیت های شغلی با درآمد بالا، همگی از دلایل جذابیت آلمان برای زندگی هستند. شخصی که بتواند از طریق ازدواج قانونی وارد این کشور شود، در طول چند سال به راحتی می تواند اقامت دائم و تابعیت آلمان را بگیرد. از آن پس، فرزندانی که از اتباع آلمانی متولد می شوند نیز از طریق سیستم خون یا زاده شدن از پدر یا مادر آلمانی، تابعیت آلمانی خواهند گرفت. افرادی که تابعیت آلمان را بگیرند اجازه اقامت در دیگر کشورهای اروپایی را نیز خواهند داشت.

شرایط اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

ممکن است برخی افراد به این فکر بیفتند که شخصی را در آلمان پیدا کنند و از طریق معرفی وی به عنوان همسر صوری، وارد آلمان شوند و اقامت کشور آلمان را بگیرند. این کار به هیچ عنوان برای چنین افرادی میسر نخواهد شد. چراکه افسر سفارت خانه باید متقاعد شود که فرد خارجی و فرد آلمانی حداقل در طول یکسال پیش با یکدیگر ارتباط داشته اند و ازدواج آن ها رسمی خواهد بود. در صورتی که شخصی از طریق غیرقانونی و یا رسمی نکردن ازدواج اقدام به چنین کاری کند، عواقب قانونی در پی خواهد داشت. افرادی که شرایط اقامت آلمان را از طریق ازدواج دارند، با درخواست آن ها موافقت صورت گرفته و می توانند وارد خاک آلمان شوند.

این زوج آلمانی و غیرآلمانی در مدت 6 ماه فرصت دارند تا ازدواج خود را رسمی و به ثبت برسانند. با تایید رسمیت ازدواج آنها از طریق آلمان، امکان اقامت یک تا 3 سال برای همسر خارجی وجود خواهد داشت. 2 مورد از شروطی که متقاضی باید داشته باشد، این است که تمکن مالی برای پرداخت هزینه زندگی در آلمان برای خود و همسرش را دارد و همچنین محلی برای زندگی در آلمان تهیه کرده است. اگر در طول این مدت زوجین در آلمان زندگی مشترک خود را بگذرانند، امکان درخواست تابعیت نیز برای متقاضی فراهم خواهد شد.

حداقل سطح مدرک زبان آلمانی برای متقاضی اقامت و تابعیت در تصویر زیر آورده شده است:

حداقل سطح مدرک زبان آلمانی برای متقاضی اقامت و تابعیت

روال قانونی اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

برای مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج، باید روال قانونی خاصی را طی کرد. اولین قدم برای ورود به آلمان این است که شخص به سفارت خانه آلمان درخواست ویزای ازدواج بدهد. چراکه بدون داشتن ویزا ورود به آلمان غیر ممکن است. برخی افراد سعی می کنند تا از راه های غیرقانونی وارد آلمان شوند. اما با توجه به قوانین بسیار دقیق این کشور و روحیه قانون مداری آلمانی ها، این کار ممکن است برای خاطی بسیار گران تمام شود و حتی باعث بدبینی به کشور مبدا نیز شود. از چند ماه قبل باید برای آماده سازی مدارک اقدام کرد تا ارائه آن ها به سفارت خانه آلمان مشکل ساز نباشد.

روند قانونی دریافت اقامت آلمان از طریف ازدواج در لیست زیر به ترتیب آورده شده است. همانطور که گفته شد، لازم است فرد متقاضی از چند ماه قبل، مراحل اخذ ویزای آلمان برای ایرانیان را بداند و برای ملاقات سفارت خانه حاضر شود:

  • تحویل مدارک ترجمه شده و درخواست ویزای ازدواج به سفارت خانه آلمان
  • دریافت ویزای آلمان در صورت موافقت با درخواست
  • ازدواج در آلمان در یک بازه 6 ماهه و ثبت رسمی بودن ازدواج در دفاتر آلمان
  • دریافت اقامت آلمان به مدت یک تا 3 سال
  • گذراندن زندگی مشترک در بازه زمانی 3 سال
  • اقدام برای درخواست تبدیل اقامت به تابعیت و همچنین پاسپورت آلمان

روال قانونی اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

مدارک لازم برای اقامت آلمان از طریق ازدواج

برای تحویل مدارک به سفارت خانه آلمان یک بازه زمانی خاصی تعیین شده است. در حالت کلی بهتر است که متقاضی در بازه زمانی 2 هفته تا 3 ماه قبل از سفر به آلمان، مدارک لازم را جهت بررسی و اخذ ویزا تحویل به سفارت خانه آلمان دهد. مدارک اصلی که برای ورود به آلمان برای ازدواج لازم است، در شکل زیر لیست شده اند:

پس از تحویل مدارک گفته شده و ارائه توضیحات قانع کننده برای ورود به آلمان و زندگی در این کشور، مرحله بررسی آغاز شده و بنابر تایید و موافقت سفارت خانه، ویزای آلمان به فرد اعطاء می گردد. بعد از سفر به آلمان نیز امکان درخواست اقامت برای فرد وجود خواهد داشت. اقامت آلمان از طریق ازدواج یکی از راحت ترین راه ها برای دستیابی به اقامت و تابعیت آلمان است. این کشور پیشرفته اروپایی امکانات رفاهی بسیاری را برای شهروندان خود فراهم نموده است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، آماده ارائه هرگونه اطلاعات مشاوره ای به علاقه مندان در زمینه مهاجرت به آلمان خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :